Seroxat- ναι ή οχι???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    52

    Seroxat- ναι ή οχι???

    Καλησπερα σε ολους παιδια.
    Ειχα ανοιξει πριν λιγο καιρο ενα θεμα οπου περιεγραφα την κατασταση μου σχετικα με τα ψυχολογικα προβληματα που αντιμετωπιζω απο 17 χρονων. Ευχαριστω και απο εδω, οσους μπηκαν στο κοπο να διαβασουν το θεμα και να μου δωσουν αρκετη βοηθεια μεσω των απαντησεων τους!
    Εδω και ενα μηνα περιπου ξεκινησα και παλι να βλεπω ενα ψυχιατρο, ο οποιος διεγνωσε οτι τελικα πασχω απο οριακη διαταραχη και μεταιχμιακη προσωπικοτητα και καταθλιψη.
    Μου συνεστησε ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη.
    Ξεκινησα με zoloft που επαιρνα παλιοτερα αλλα αυτη τη φορα δεν με βοηθησε καθολου.
    Αλλαξα με sypralex των 20mg και tavor των 2,5 ( 1/4 πρωι, 1/4 μεσημερι, μισο το βραδυ) . Ομως μετα απο δυο εβδομαδες και χωρις να βλεπω καμια διαφορα μου προσθεσε και το wellbutrin των 150mg και μετα απο μια εβδομαδα 300mg οπου ουτε αυτος ο σχεδιασμος εφερε τα επιθυμητα αποτελεσματα αλλα αντιθετα αρκετες παρενεργειες οπως τρεμουλο σε ολο το σωμα και εντονο βουητο στα αυτια.
    Ετσι λοιπον ηρθε παλι νεα αλλαγη στα φαρμακα και ετσι εδω και 3 ημερες αρχισα το seroxat των 30mg με σταδιακη μειωση και διακοπη του wellbutrin και του tavor και αντικατασταση του tavor με xanax.
    Ο λογος που ανοιξα αυτο το θεμα ειναι οτι μπαινοντας στο φορουμ και προσπαθωντας να βρω τι εχει γραφει για το seroxat, αυτα που διαβασα με απογοητευσαν.... Αν καταλαβα καλα, οι περισσοτεροι μιλουν με τα χειροτερα λογια για το seroxat και οτι μονο κακο τους εκανε αντι να τους βοηθησει.
    Οπως καταλαβαινετε αυτο με προβληματησε αρκετα γιατι ηδη εχω κανει τοσες αλλαγες στα φαρμακα και θελω να βρω καποιο που δν θα χρειαστει να το αλλαξω ξανα αλλα να λειτουργησει σωστα και να δω εστω καποια μικρα αποτελεσματα...
    Θελω να σας ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει παρει το συγκεκριμενο φαρμακο και τον βοηθησε γιατι με αυτα που διαβασα εχω απογοητευτει.
    Περιμενω λοιπον οσους εχουν θετικη εμπειρια απο το seroxat να το καταθεσουν για να βοηθησουν εμενα αλλα και οποιους αλλους μελλοντικα χρειαστει να διαβασουν αυτο το θεμα.
    Με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο και ελπιζω να μη σας κουρασα...
    Ευχαριστω ολους!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Καλημερα...Παιρνω seroxat, 40mg την ημερα τα τελευταια 3 χρονια.Εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει πολυ,ειναι το μονο φαρμακο που με επιασε.Τωρα τι να σου πω,για τον καθενα ειναι διαφορετικα,δοκιμαζεις και βλεπεις..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    52
    Σ\'ευχαριστω Δημητρα για την απαντηση σου!
    Η αληθεια ειναι πως εγω το παιρνω μολις μια εβδομαδα απλα τρομοκρατηθηκα λιγακι διαβαζοντας παλαιοτερα θεματα σχετικα με το seroxat . Αλλα νομιζω πως εχει δικιο, το καθε φαρμακο λειτουργει διαφορετικα απο ατομο σε ατομο.
    Οποτε, βλεποντας και κανοντας...
    Σ\'ευχαριστω και παλι!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Αχ τι γίνεται.. Εχω ξεκινήσει με το seroxat αυτές τις μέρες.. και φοβάμαι..
    Διάβασα όλα αυτά για αυτό το φάρμακο και με αγχώνει πολύ :S

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    seroxat

    Μην φοβασε στον καθενα δρα διαφορετικο το καθε φαρμακο.
    Σε μενα οσο αφορα τα ψυχολογικα μου εκανα παρα πολυ καλο αλλα πηρα βαρος και μου κοπηκαν οι σεξουαλικες ορμες απο την αλλη.
    Αλλα σε γενικες γραμμες δεν νομιζω να μου καναν κακο παρα καλο.
    Βεβαια τα εκοψα τωρα και παιρνω καπου καπου ζαναξ αλλα δεν ξερω αν φταιει ο βελονισμος π εκανα και δεν εχω κρισεις πανικου η τα ζαναξ που παιρνω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Ευχαριστώ πανικούλα..
    Απλά διάβασα πολλά σήμερα στο νετ για seroxat και με επηρέασε..(όπως ακριβώς λειτουργεί το άγχος..)
    ζαναξ και εγώ.. με τον βελονισμό νιώθεις καλύτερα? γιατί έκοψες τα φάρμακα ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Γιατι πηρα 15 κιλα και γιατι δεν ειχα καθολου ορμες ενιωθα νεκρη σεξουαλικα.Βελονισμο εκανα για το αγχος και δεν ξερω τι με βοηθησε πιο πολυ .Κρισεις πανικου σπανια παθενω αλλα αγχος εχω παντα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Μην το βάλεις κάτω..
    Αξίζει τον κόπο .. το ξέρεις Γιατί δεν δοκίμασες να αλλάξεις αγωγή ?
    Ακόμα και ειδκό αν δεν εισαι ευχαριστημένη με αυτόν..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Eιχα αλλαξει πολλα φαρμακα μονο τα σεροξατ μου ταιριαζανε γιαυτο.Δεν το βαζω κατω ευκολα απλα καμια φορα εχω τοσο αγχος που τα βλεπω ολα ματαια.Μου περναει ευκολα ομως.Δεν ξανα ασχολουμε με γιατρους τους βαρεθηκα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    ΤΟ SEROXAT ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.... EIXA FTASEI STO SHMEIO NA ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ioannaocd View Post
    ΤΟ SEROXAT ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.... EIXA FTASEI STO SHMEIO NA ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
    Κ εγω το ιδιο ακριβως... Και κατι παραπανω ισως, εχω εξαρτηθει ψυχολογικα πλεον απο αυτο. Το μονο αρνητικο που με εκανε να το κοψω καποιες φορες, οτι μου ριχνει τη σεξουαλικη μου διαθεση... Παντα ξανακαταληγω σε αυτο ομως. Τι να πω... θλιβερο

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    συμφωνω, γυρισα στο seroxat μπας και βρω την υγεια μου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    κι εγω μετα απο cymbalta kai zolotrin , ξαναγυρισα γιατι δεν αντεχα αλλο.
    με στενοχωρει το σεξουαλικο θεμα αλλα η ζωη δεν ειναι μονο σεξ...ειναι ολα τα αλλα....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    κοιτα, η ζωη μου ηταν τοσο χαλια χωρις το φαρμακο...που δεν με ενοχλει καθολου η εξαρτηση.....απλα θελω να ζησω καλα...ο τροπος δεν με απασχολει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ioannaocd View Post
    κοιτα, η ζωη μου ηταν τοσο χαλια χωρις το φαρμακο...που δεν με ενοχλει καθολου η εξαρτηση.....απλα θελω να ζησω καλα...ο τροπος δεν με απασχολει
    Συμφωνω ρε συ, μα εγω που και που τρωγομαι και λιγο μεσα μου... γιατι ρε π@στη να μην μπορω να νοιωσω λιγη ευχαριστηση μονος μου, τι μου λειπει. Εκτος κι αν εκ γενετης καποιοι ανθρωποι γεννιουνται με λιγοτερη σεροτονινη απο τους υπολοιπους. Και φυσικα οταν φτανεις στο σημειο οπου ακομη και να σηκωσεις μια κουπα καφε σου γινεται αβασταχτος κοπος τοτε κατι συμβαινει και καπως πρεπει αυτο να αλλαξει... με τον ενα η με τον αλλο τροπο. Απλα οπως και να το κανουμε το φαρμακο σε εχει καπελωσει. Και μιλαω για εμενα που για οσο καιρο καταφερα να κρατηθω χωρις αυτο επιτελους εννοιωσα... Εκλαψα, γελασα, φοβηθηκα, αγαπησα, καβ^^σα... Γαμωτο μου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •