Éλλειψη αυτόεκτίμησης!Τι έχω πάθει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11

    Éλλειψη αυτόεκτίμησης!Τι έχω πάθει;

    Για σας!
    Έχω μια χρόνια προκατάληψη και έλλειψη αυτόεκτίμησης στον εαυτό μου (είμαι και ντροπαλός) πράγμα που με κάνει να μην μπορώ να βρω κοπέλα. Πιστεύω ότι είναι συνηθισμένο το πρόβλημα αλλά έχει μια ιδιαιτερότητα η περίπτωση μου. Είμαι ένας φυσιολογικός κανονικός 22 χρόνος άνδρας κανονικός σε όλα τα χαρακτηριστικά μου νορμάλ κιλά , και από εμφάνιση . Όμως η έλλειψη αυτοπεποίθησης που έχω είναι με κάνει να νομίζω ότι καμία κοπέλα δεν πρόκειται να με κοιτάξει. Δεν ξέρω αν το είχα αυτό το κόλλημα από πάντα αλλά προσπαθώ να το αποβάλλω από το μυαλό μου , το κακό είναι ότι μετά από λίγο καιρό σκέφτομαι πω πω είμαι 22 και δεν έχω κάνει τίποτα στην ερωτική μου ζωή σκέψη που μου προκαλεί ελαφράς μορφής κατάθλιψη του τύπου τι έχω εγώ , γιατί σε εμένα συνέβη αυτό κλπ. Είναι κάτι που με προβληματίζει πολύ και να σκεφτείτε δεν είμαι μονόχνοτος άνθρωπος , ούτε αντικοινωνικός και σε μπαρ πηγαίνω και για καφέδες (δεν είμαι ο τύπος που κλείνεται σπίτι του και δεν κυκλοφορεί και γκρινιάζει ). Τέλος μετά από το κουραστικό μου ποστ να σας πω ότι πρώτη φορά είναι που λέω όλα αυτά τα πράγματα μήπως και με βοηθήσετε στο να πιστέψω σε αυτό το θέμα τον εαυτό μου .

    Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11
    Προσθέσω και τι μου λένε οι φίλοι μου για αυτήν την κατάσταση .Απλά ότι είναι δικό μου φταίξιμο που δεν έχω κοπέλα μιας και είμαι μια χαρά και δεν είμαι που λέει ο λόγος τέρας. Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορούν να καταλάβουν πως εγώ νιώθω. Γι αυτό όταν έμπλεξα με μια μεγαλύτερή μου και αφού πέρασαν 9 μήνες που κάναμε παρέα και κάποιες φορές μιας και της είχα πει τι αισθανόμουν για εκείνη προχωρούσε παραπέρα το θέμα σταμάτησε να μου μιλάει και εκεί έχασα τον κόσμο μιας και έπεσα νομίζω σε κατάθλιψη για 2 – 3 εβδομάδες.

    Για να έχετε μια πιό σφαιρική ι΄δεα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5
    Γεια σου shaman! Μην απελπίζεσαι! Δε χρειάζεται να σε αγχώνει το ότι δεν έχεις ερωτική εμπειρία. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να τα βρείς με τον εαυτό σού. Να καταλάβεις τι θέλεις. Όσο σκέφτεσαι αρνητικά πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Ίσως να χρειάζεσαι χρόνο για να πλησιάσεις ερωτικά μια κοπέλα. Μπορεί να θέλεις να τη γνωρίσεις πρώτα σε φιλικό επίπεδο και όταν σιγουρευτείς για τα αισθήματά σού να προχωρήσεις. Όλα θα γίνουν μην ανησυχείς.. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φίλε μου παρότι δε θέλω να κάνω copy-paste, καταθέτω δυο άρθρα που διάβασα και μου άρεσαν ....Έχω πάρα πολλά αλλά δε γίνεται για λόγους οικονομίας..

    Αυτό που λέει η Έλενα με πιο πολλά λόγια

    Το πρώτο έγραψε ο ʼκης Αγγελάκης σύμβουλος επιτυχίας σε κάποιο άλλο site

    1)Είσαι ότι σκέφτεσαι
    Το να κερδίζεις είναι μια εγκεφαλική κατάσταση.Μπορείς να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου να συνεχίσει να ασκείται. Νομίζω πως συχνά η διαφορά μεταξύ νικητών και ηττημένων βρίσκεται στα διαφορετικά επίπεδα ενθουσιασμού.Νομίζω ότι κάθε αθλητής μπορεί να αναπτύξει τη ψυχολογική προπόνηση, παράλληλα με το σωματικό μέρος. Μπορούμε όλοι μας να μάθουμε αυτές τις ψυχολογικές ικανότητες, οι οποίες συχνά είναι τόσο εύκολο να τις μάθουμε και να τις κατακτήσουμε όσο και οι σωματικές ικανότητες.Και για να σας βοηθήσω σ\' αυτό, μάθετε τεχνικές ξεκούρασης και χαλάρωσης.
    Πώς να κερδίζεις:
    Μερικές εισαγωγικές σκέψεις.
    Επειδή στην αθλητική επιτυχία, πιστεύω ότι το πιο ζωτικό συστατικό είναι η νοητική μας κατάσταση: είναι οι σκέψεις μας αυτές που κατά μεγάλο μέρος ή μας φτιάχνουν ή μας καταστρέφουν και πιστεύω ότι αυτές οι αρχές βρίσκουν εφαρμογή σε όλα τα βήματά μας στη ζωή. Πράγματι, έχουμε να κάνουμε με «το πνεύμα πάνω από την ύλη». Αφότου αρχίσεις να χάνεις, μπορεί να αρχίσει ένας «κύκλος ήττας», έτσι ώστε η ήττα γίνεται συνήθεια. Πρέπει να κάνεις μια τεράστια συνειδητή προσπάθεια για να σπάσεις τον κύκλο. Πολλά περισσότερα πάνω στο να νικάς απαντώνται σ\' αυτή τη δουλειά.
    1. Μη σκέφτεσαι ότι θα χάσεις. Ο φόβος της ήττας εμποδίζει πολλούς αθλητές να αποδίδουν με όλο τους το δυναμικό
    2. Εστιάσου στα δυνατά σημεία σου και όχι στα αδύνατα. Να είσαι πρόθυμος σ\' αυτό.
    3. Θυμήσου: ΕΙΣΑΙ Ο, ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Η επιτυχία στον αθλητισμό είναι στενά συνδεδεμένη με το αίσθημα του να έχεις τον έλεγχο. Και για να δώσω ένα παράδειγμα: οι πιο παρακινημένοι άνθρωποι είναι, επίσης, συνήθως, οι λιγότερο ανυπόμονοι. Σταμάτα τις αρνητικές σκέψεις. Ίσως να μην είναι δυνατόν να τις εμποδίσεις να μπαίνουν στο μυαλό σου αλλά με μια δυνατή θέληση, τουλάχιστον, μπορείς να τις εμποδίσεις να «φωλιάσουν»
    4. Ανάλαβε την ευθύνη για όλες τις επιτυχίες σου και τις αποτυχίες σου.
    5. Πάρε τα εύσημα για όλες τις επιτυχίες σου ακόμη και κάθε «μικρό θρίαμβο»
    6. Μετά με την ησυχία σου, μύρισε τα τριαντάφυλλα.
    Θυμήσου τα λόγια του Αμερικανού κολυμβητή, Matt Biondi: « Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Ο σκύλος μου και πάλι θα μου γλείψει το πρόσωπο είτε κερδίσω είτε χάσω». «Ο ήλιος και πάλι θα ανατείλει την άλλη μέρα», κτλ.
    Όλες τις ώρες προσπάθησε να ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙΣ ΤΙΣ ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΣΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.
    Πες στον εαυτό σου: «Αν οι άλλοι μπορούν να το κάνουν ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΓΩ;»

    Και το δεύτερο δε θυμάμαι....

    2)Η δύναμη της θετικής σκέψης!

    Νιώθετε συχνά να σας καταβάλλουν αρνητικές σκέψεις, αισθάνεστε πως οι δυνάμεις σας δεν είναι αρκετές και ότι η ζωή σας σας ξεπερνάει. Με τη δύναμη της θετικής σκέψης, η αυτοπεποίθησή σας θα είναι ακλόνητη και όλα θα μοιάζουν ευκολότερα …
    Περισσότερο από 50 χρόνια πριν, ένα μικρό βιβλίο με τίτλο «Η δύναμη της Θετικής Σκέψης» κατάφερε να συναρπάσει τον κόσμο. Το βιβλίο ήταν ένα εκπληκτικό κράμα ψυχολογικών αναλύσεων και θρησκευτικών αρχών εφαρμοσμένων στα προβλήματα της καθημερινής ζωής.
    Το βιβλίο, συγγραφέας του οποίου είναι ο Dr. Normal Vincent Peale, βρίσκεται στο τυπογραφείο για να επανεκδοθεί σύντομα. Το περιεχόμενό του φέρει μια απίστευτη σοφία, μια ποιότητα που έχει τη δύναμη να αποτελέσει κίνητρο για τους αναγνώστες του.
    Η σημαντικότερη αρχή που διαφαίνεται στο βιβλίο είναι η πίστη στον ίδιο μας τον εαυτό. Το μυστικό, όπως είπε ο Dr. Peale πριν από 50 χρόνια, είναι να «γεμίζουμε το μυαλό μας με σκέψεις πίστης, αυτοπεποίθησης και ασφάλειας. Αυτές έχουν τη δύναμη να εξωστρακίσουν κάθε σκέψη αμφιβολίας, φόβου ή έλλειψης αυτοπεποίθησης.» Δήλωση που έγινε πριν από περίπου μισό αιώνα αλλά είναι πάντα διαχρονική.
    Ας δούμε μερικούς από τους τρόπους που ο ίδιος προτείνει για να τονώσει κάποιος την αυτοπεποίθησή του.
    1. Διαμορφώστε και εντυπώστε στο μυαλό σας μια ανεξίτηλη εικόνα του εαυτού σας ως ένα πετυχημένο άτομο. Κρατήστε ισχυρή αυτήν την εικόνα μέσα μας, τόσο που να μην της επιτρέπετε καν να ξεθωριάσει. Με τον καιρό, αυτή η εικόνα θα εξελιχθεί μέσα σας και οι λεπτομέρειές της θα τονωθούν. Δεν πρέπει ποτέ να αμφισβητήσετε την πραγματικότητα αυτής της πνευματικής εικόνας γιατί αυτό θα είναι επικίνδυνο. Το μυαλό σας θα προσπαθήσει επίσης να συμπληρώσει τα κενά σε αυτό που αρχικά είχε φανταστεί. Πάντα να έχετε στο μυαλό σας την επιτυχία ανεξάρτητα από το πόσο άσχημα φαίνεται να είναι τα πράγματα στο παρόν.

    2. Κάθε φορά που εισβάλλει στο μυαλό σας μια αρνητική σκέψη που αφορά τις προσωπικές σας δυνάμεις, εσκεμμένα σκεφτείτε κάτι πολύ θετικό για να την εξουδετερώσετε.
    3. Μην χτίζετε με τη φαντασία σας εμπόδια. Αντίθετα, προσπαθήστε να ελαχιστοποιήσετε κάθε πιθανό εμπόδιο. Οι δυσκολίες πρέπει να μελετώνται και να αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά μέχρι να εξαλειφθούν, χωρίς να τους δίνεται μεγαλύτερη δύναμη από αυτή που πραγματικά έχουν. Πολλές φορές ο φόβος διογκώνει τις δυσκολίες «κρύβοντας» την αληθινή διάστασή τους.
    4. Αυτή πρέπει να είναι και η πιο έξυπνη συμβουλή. Μην εντυπωσιάζεστε υπερβολικά από τους άλλους ανθρώπους ώστε να τους αντιγράφετε. Κανείς δεν μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματικός όσο εσείς στην δική σας ζωή. Μην ξεχνάτε επίσης ότι ανεξάρτητα από το πόσο δυναμικός και επιτυχημένος μπορεί ναι φαίνεται κάποιος, συχνά ίσως έχει την ίδια έλλειψη αυτοπεποίθησης και είναι το ίδιο φοβισμένος με εσάς.
    5. Ο Dr. Peale συμβουλεύει επίσης τους αναγνώστες του βιβλίου του να επαναλαμβάνουν πολλές φορές μέσα στην ημέρα την ακόλουθη φράση από τη Βίβλο: «Αν ο Θεός είναι υπέρ μας, ποιος μπορεί να είναι εναντίον μας;»
    6. Αποκτήστε αυτογνωσία. Γνωρίστε την προέλευση του αισθήματος κατωτερότητας που μπορεί να έχετε ή των φόβων και ενδοιασμών σας. Είναι πιθανό αυτά τα αρνητικά συναισθήματα για τον εαυτό σας να πηγάζουν από την παιδική σας ηλικία και συχνά χρειάζεται η συμβουλή κάποιου ειδικού για να μας βοηθήσει να καταλάβουμε γιατί νιώθουμε και φερόμαστε με συγκεκριμένο τρόπο.

    7. Ακόμα μια συμβουλή του συγγραφέα προέρχεται από το χώρο της θρησκείας, μια και ο ίδιος είναι κληρικός. Όποια και αν είναι τα θρησκευτικά μας πιστεύω, πρέπει να έχουμε την πεποίθηση ότι μέσα από την πίστη μας μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα γιατί η ίδια η πίστη μας ενδυναμώνει.
    8. Μια τελευταία σοφή συμβουλή από το βιβλίο του Peale. Κάντε μια ρεαλιστική αξιολόγηση των ικανοτήτων σας και έπειτα αυξήστε τις κατά 10%. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει κανείς εγωιστής. Αντίθετα, πρέπει να πιστεύει στις δυνάμεις του και να δημιουργήσει μέσα του ένα ακλόνητο αίσθημα αυτοσεβασμού.
    \"Χωρίς αυτοπεποίθηση, που δεν υπερβαίνει τα λογικά όρια, κανείς δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος και επιτυχημένος στη ζωή του,\" υπογράμμισε σοφά ο Peale.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •