Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1

    Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???

    Καλημέρα!!!!!!!!!!!!! Θέλω την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί και μου κάνει την ζωή λίγο δύσκολη.... Για να σας δώσω να καταλάβετε.. Έχω κι εγώ σαν παιδί τα δικά μου θέματα (άγχος,φοβίες κλπ.._ αλλά τα αντιμετωπίζω.. Το ζήτημα είναι όμως πως το τελευταίο χρονικό διάστημα ο σύντροφός μου κοντεύει να με τρελάνει τελείως. Όλα του φταίνε, μόνο εκείνος έχει δίκιο, τίποτα δεν είναι αρκετά καλό.. Καταστροφολογεί και πολλές φορές με τρόμο διαπιστώνω πως χαίρεται με τις δυσκολίες και τις αποτυχίες των άλλων.. Ο θεός του είναι το χρήμα. Θεωρεί μάλλον πως εκεί είναι η ευτυχία και πως αν το έχεις σου δίνει αξία και κύρος. όλο αυτό σίγουρα δεν είναι καλό και φανερώνει βαθιά ριζωμένα προβλήματα. Να επισκεφθεί καποιον ειδικό δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δεν αναγνωρίζει καν το πρόβλημα. έχω κάνει πολύ υπομονή αλλά διαπιστώνω πως φτανω τα οριά μου! Τον αγαπω πάρα πολύ και θέλω να τον βοηθήσω να το ξεπεράσει όλο αυτό. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να τον βοηθήσω? Έναν τρόπο προσέγγισης του προβληματοςς χωρίς να τον ταράξω>??? Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αφου καταστροφολογει αντε να πεισ οτι ειναι απαισιοδοξοσ το να χαιρεται με τισ δυσκολιεσ τον αλλων ειναι ψιλοφυσιολογικο πολλοι το εχουν και να κυνηγαει το χρημα επισησ ψιλοφυσιολογικο ειναι αναλογα με το βαθμο που γινεται μαλλον δεν ταιριαζεται δεν εχει τιποτα περιεργο κατα την αποψη μου πολλοι ειναι σαν το συντροφο σου μη σου πω οι περισσοτεροι τα εχετε καιρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Περισσότερο για σύνδρομο του ξερόλα μου φένεται , που στην Ελλάδα δόξα το θεό το έχει το 99% παρα για πρόβλημα, εμμονή με το χρήμα έχουν πολλοί, τώρα να χέρεται με τις αποτυχίες των άλλων τι να σου πώ, πολλοί πάλι δεν είναι έτσι? Το περίεργο θα ήταν να μιλούσε υποκειμενικά, να ήταν αδιάφορος για το χρήμα και να χαιρόταν με τα επιτεύγματα των άλλων... έτσι έχουμε καταντήσει..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by zouzou_24


    - Καταστροφολογεί
    - και πολλές φορές με τρόμο διαπιστώνω πως χαίρεται με τις δυσκολίες και τις αποτυχίες των άλλων..
    - Ο θεός του είναι το χρήμα.
    - Θεωρεί μάλλον πως εκεί είναι η ευτυχία και πως αν το έχεις σου δίνει αξία και κύρος.



    αλλα....

    - Τον αγαπω πάρα πολύ
    στα 4 σημεια που ξεχωρισα, φαινεται οτι εσυ εχεις αλλη αντιληψη, ισως τα ακριβως αναποδα η γυρω εκει.


    Πως γινεται να αγαπας / εκτιμας ενα ατομο που εχεις εντελως αντιθετες αποψεις?
    Που βρισκεται σημειο συμπτωσης?
    οταν συζητατε για την καταστροφη του αμαζονιου?

    Μηπως αντι να στειλεις τον συντροφο σου σε ειδικο,
    να ψαξεις εσυ τι κανεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???

    Μάλλον ναι. Τουλάχιστον τα συμπτώματα που αναφέρεις αυτό μαρτυρούν.

    1. Φθόνος για τους άλλους ειδικά όταν καταφέρνουν κάτι, που μάλλον δημιουργείται από την αίσθηση της ανωτερότητας των άλλων στα μάτια του. Όταν νοιώθουμε ότι ο δίπλα μας είναι ανώτερος τότε αυτομάτως θεωρούμε τον εαυτό μας κατώτερο. Σε διαφορετική περίπτωση δεν υπάρχει η ανάγκη του φθόνου. Από εκεί πηγάζει και η χαρά στην θέα της πτώσης τους.

    2. Αναζήτηση του χαμένου κύρους μέσο του χρήματος. Η κλασική δικαιολογία ή μάλλον εκλογίκευση \"δεν φταίω εγώ, φταίνε τα οικονομικά μου\".

    3. Αδυναμία αποδοχής του εαυτού του και ότι υπάρχει γύρο από αυτόν. \"ότι έχω δεν έχει αξία\"

    4. Έντονος δογματισμός που πηγάζει μάλλον από τον φόβο της αλήθειας.

    5. καταστροφολογία. \"αφού δεν μπορώ να έχω το τάδε, τότε καλύτερα να μην υπάρχει\"

    Εάν δεν αναγνωρίζει ο ίδιος ότι υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.

  6. #6
    Originally posted by Konstantinoss
    Περισσότερο για σύνδρομο του ξερόλα μου φένεται , που στην Ελλάδα δόξα το θεό το έχει το 99% παρα για πρόβλημα, εμμονή με το χρήμα έχουν πολλοί, τώρα να χέρεται με τις αποτυχίες των άλλων τι να σου πώ, πολλοί πάλι δεν είναι έτσι? Το περίεργο θα ήταν να μιλούσε υποκειμενικά, να ήταν αδιάφορος για το χρήμα και να χαιρόταν με τα επιτεύγματα των άλλων... έτσι έχουμε καταντήσει..

    Αχαααααα!!! Ακριβώς.
    Καλή μου, αν τέτοιου είδους άνθρωποι έπρεπε να πάνε σε ψυχολόγο, έπρεπε να πάει το 70% του πληθυσμού!
    Απλά, ο χαρακτήρας του δεν ταιριάζει με το δικό σου, δεν είναι θέμα διαταραχής. Όπως σου είπε και ο θείος από πάνω, κοίτα τι θα κάνεις εσύ και αν αυτό το άτομο αξίζει για να συνεχίσεις τη ζωή σου μαζί του.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    13
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σε περίπτωση που συνεχιστεί η δημιουργία νεών προφίλ από το συγκεκριμένο πρόσωπο, οι συκοφαντικές δυσφημίσεις και οι προσβολές προς την προσωπικότητα διαχειριστών και μελών του φόρουμ, ενημερώνω πως θα απευθυνθω στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και θα προχωρήσω σε μήνυση, ασκώντας κάθε νόμιμο δικαίωμα.

    ΝίκοςD.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •