θανατοφοβια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    μην τον αφησεις τον φοβο να φωλιασει μεσα σου και χειροτερεψει, κανε εξετασεις να ξεμπερδευεις μια για παντα!

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    31
    και εγω οταν τα λεω στον δικο μου....διχνει νε με καταλαβενει...με ισιχαζει...αλλα οπος ειπες....τρομαζει....κ ας το κριβει...
    δυστιχος δεν εχω αδερφια να με στιριξουν ....οποτε εισαι τιχερουλα...
    εγω παντος δεν παω σε γιατρους,,,,επιδις νομιζω 8α γινω πιο χαλια ..... δωσε λιγακι χρονο στον εαυτο σου...κ απλα σκεψου κ ζισε τα ομορφα πραματα που σου εδωσε η ζωη....

  3. #18
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    κι εγω πολλες φορες φοβαμαι...εχω διαφορες σκεψεις τις οποιες λογο και ηλικιας 24 ειμαι δεν θα επρεπε να εχω....αντι να χαιρομαι και να κανω βλακειες σκεφτομαι διαφορα..τον θανατο αρρωστειες οτι θελω να ζησω ...διαφορα γιατι...και με πιανει νευρικοτητα και πεφτω...ψυχολογικα...και ολα παλι μοιαζουν ιδια...ειναι χαζο στην ουσια υπαρχουν τοσα πολλα ομορφα πραγματα να κανεις...και ολμως...σκεφτεσαι πολλα... οπως ηρθε θα φυγει...χρονος χρειαζεται,ξεκαθαρισμα με τον ευατο σου και το μυαλο σου να παει αλλου...σε χαρουμενα πραγματα...ποιος μιλαει εεε??? εγω που σκεφτομαι τα ιδια...αλλα προσπαθω...και με την συζητηση που κανουμε ακομα περισσοτερο...τα φιλια μου!!!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Δεν μπορω να καταλβω ολο αυτο απο που προερχετε... απο πολυ αγχος? απο ανασφαλεια? δεν μπορω να καταλαβω πως απο την μια στιγμη στην αλλη χανεσαι? τι να πω... ισως αν καταλαβαιναμε να μπορουσαμε να ηρεμησουμε...

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    52
    Κατα την ταπεινη μου αποψη νομιζω πως ολοι αυτοι οι φοβοι μας προερχονται απο την εντυπωση που εχουμε οτι μπορουμε να κανουμε τα παντα και να ελεγχουμε τα παντα (δε μιλω απο ιατρικη πλευρα, εκει δηλαδη που χρειαζεται φαρμακευτικη βοηθεια). Υπαρχουν πραγματα και καταστασεις που δεν μπορουμε να ελεγξουμε. Οταν το σκεφτουμε αυτο, νομιζω πως θα νιωσουμε καλυτερα ή τουλαχιστον να μη βρισκομαστε σε μια διαρκη αγχωδη κατασταση. Εγω καποτε ειχα συνεχως μια σκεψη που συνεχως με βασανιζε και πια ηταν? Οταν εφευγαν οι γονεις μου καποιο ταξιδι σκεφτομουν πως μπορει να παθουν κατι π.χ. ενα αυτοκινητιστικο δυστυχημα και να τους χασω, αυτη η σκεψη με βασανιζε συνεχως μεχρι να επιστρεψουν και αν αργουσαν εβαζα ολες τις τρελλες σκεψεις στο νου μου... Επισης οταν οδηγουσα σκεφτομουν οτι μπορει να σκοτωθω η να εχω ενα σοβαρο ατυχημα και να μεινω παραλυτος. Αλλα και στις δυο περιπτωσεις τι θα μπορουσα πραγματικα να κανω? Να μην αφησω τους γονεις μου να ταξιδεψουν ή να παψω εγω να οδηγω? Ετσι λοιπον πιστευω οτι αν μπορουσαμε να σκεφτουμε οτι υπαρχουν καποια πραγματα που οτι και να κανουμε δεν μπορουμε να τα ελεγξουμε, θα νιωθαμε καλυτερα και δεν θα μας διακατειχε αυτο το τρομερο αγχος το οποιο καταντα πολλες φορες να μας κανει να μην μπορουμε να απολαυσουμε τις ομορφες στιγμες της ζωης και τους ανθρωπους που βρισκονται διπλα μας.
    Ετσι λοιπον πιστευω οτι πρεπει να ζησουμε το σημερα και να αγαπησουμε τους ανθρωπους και τη φυση ΣΗΜΕΡΑ γιατι μονο αυτο ειναι δικο μας! Το χθες περασε, το σημερα ειναι δικο μας, το αυριο δε μας ανηκει!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Σημερα γιορταζει ο γιος μου!!!! σηκωθηκαμε μεσα στην χαρα... και εκει που τον ειχα αγκαλια τσακ πεφτω... νιωθω σφιξιμο και αισθανομαι πως τι χαιρομαι κατι θα γινει και ολα αυτα θα σταματησουν... ποσο τραγικο ειναι? χαλασα ολη την ημερα τους... και του αντρα μου και του γιου μου....

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    31
    ox! :(
    k egw kanw tetia...alla epidi enio8a oti den me katalavenoun...stamatisa na tous ta lew...
    apla ta krataw mesa mou...kai xaliemai moni mou :(

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο... αρχισα να κοιμαμαι ολη μερα για να μην σκεφτομαι... θελω να παω σε ψυχολογο αλλα 50 ευρω δεν εχω ρε παιδια να δωσω.. σημερα θα παω στον γιατρο να μου γραψει μαγνητικη... ισως ετσι χαλαρωσω και περασω Πασχα.. αλλιως... ο αντρας μου πηρε αδεια γιατι νιωθω ανικανη να κρατησω το παιδι... φοβαμαι...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    ampisareti εχω παθει τα ιδια ,εχω ενα γιο 2.5 ετων και φετος ειμαι καπως καλυτερα υπηρξε ομως εποχη που ηταν αδυνατον να ειμαι μονη σπιτι μαζι του .μολις εμενα μονη με επιαναν ζαλαδες φοβομουν οτι θα λιποθυμισω ,οτι θα παθω ανακοπη κτλ και ετσι αναγκαζομουν ειμουν δεν ειμουν κουρασμενη εκενε δεν εκανε κρυο να το σερνω το καιμενο σε διφορα σπιτια γνωστων μου μεχρι να γυρισει ο αντρας μου αν δεν γινοταν αυτο την εβγαζα στο μπαλκονι εχω ισογειο ευτυχώς και πιστευα οτι αν παθω κατι καποιος θα με δει καμια δυο φορες χτυπησα σε ενα γειτονα με την προφαση οτι με επιασε ξαφνικη ζαλαδα ,τι να του πω ?? αστα εχω γινει ρεζιλη παμπολες φορες . δεν μπορω να ευχαριστηθώ το παιδι μου αυτο ειναι πραγματικη καταρα

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Σε καταλαβαινω απολυτα lola.... και εκεινα τι φταινε? θελουν να ειμαστε διπλα τους...
    πηγα στον γιατρο και δεν μου εγραψε μαγνητικη... μου ειπε πως αν μπω σε αυτην την διαδικασια θα τα κανω χειροτερα... ηδη νιωθω χειροτερα... και αν εχω αυτην την παθηση που φοβαμαι... πως μπορει και ειναι σιγουρος.... που δεν ειναι.. γιατι αυτο που φοβαμαι δεν μπορει να το καταλαβει παρα μονο με μαγνητικη... την ωρα που εφευγα απο εκει μου εξηγησε πως οι πιθανοτητες ειναι ενας στους 1000 κ εφυγα καπως ηρεμη απο εκει αλλα τωρα που το σκεφτομαι λεω και αμα το εχω απλα με αφηνουν να το παθω?
    :(

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    υπαρχει και το Κέντρο Ψυχικής Υγείας της περιοχής σου. Πρόκειται για κέντρα που ανήκουν στο Εθνικό Σύστημα Υγείας και οι υπηρεσίες που παρέχονται από ψυχιάτρους, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς και άλλες ειδικότητες είναι δωρεάν.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Καλημερα! καλες γιορτες σε ολους! σε ευχαριστω dinitrios εψαξα και εμαθα και μετα τις γιορτες θα παω στο Κεντρο Ψυχικης Υγειας... εχει τρεις μερες τωρα που σκεφτομαι πως ο φοβος μου πως θα πεθανω ειναι προαισθημα και οτι δεν ειναι αγχος... σημερα λοιπον πηρα την μητερα μου να της πω αυτο που σκεφτομαι και πριν μιλησω μου λεει πως αισθανεται περιεργα βαρος στο στηθος κ τετοια, σκεφτομαι τελος θα μου συμβει κατι και το διαισθανεται.... σαν το εκλεισε παιδια νιωθω να χανομαι... οτι θα λιποθυμησω... νιωθω να βγαινει η ψυχη μου καψιμο σε ολο το σωμα στον σβερκο κ θολουρα... ειχα διπλα μου το μωρο οποτε και δεν μιλησα κ σε δευτερολεπτα επανηλθα..... να σας πω επισης οτι τρεις μερες τωρα δεν εχει φυγει αυτο το βαρος απο το στηθος και η αγωνια οτι κατι θα γινε,ι ξεκινησα εδω και 5 μερες θεραπεια με ladose... μηπως το γεγονος οι σκεφτομαι οτι αυτο ειναι προαισθημα με παραπεμπει σε αλλη ψυχικη ασθενεια εκτος απο την αγχωτικη διαταραχη?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    φόβος, πανικός , άγχος είναι αρκετά για να νιώθεις χάλια.Οσο για τις λυποθυμίες απο τέτοιου είδους διαταραχές, έχω πάρει μάστερ....κάνε την θεραπεία σου.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    Originally posted by ampisareti
    Σε καταλαβαινω απολυτα lola.... και εκεινα τι φταινε? θελουν να ειμαστε διπλα τους...
    πηγα στον γιατρο και δεν μου εγραψε μαγνητικη... μου ειπε πως αν μπω σε αυτην την διαδικασια θα τα κανω χειροτερα... ηδη νιωθω χειροτερα... και αν εχω αυτην την παθηση που φοβαμαι... πως μπορει και ειναι σιγουρος.... που δεν ειναι.. γιατι αυτο που φοβαμαι δεν μπορει να το καταλαβει παρα μονο με μαγνητικη... την ωρα που εφευγα απο εκει μου εξηγησε πως οι πιθανοτητες ειναι ενας στους 1000 κ εφυγα καπως ηρεμη απο εκει αλλα τωρα που το σκεφτομαι λεω και αμα το εχω απλα με αφηνουν να το παθω?
    :(
    και εγω ετσι ακριβως μονο φωναζα κοσμο σπιτι μονο τετε αισθανομουν ασφαλεια
    να σκεφρεσαι οτι ειναι ο φοβος σου αυτος και ΤΙΠΟΤΑ δεν θα σου συμβει
    ψαξε λιγο στην περιοχη σου εχει δημοσια κεντρα και εγω σε δημοσιο παω

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Γεια σας και παλι! λοιπον πηγα στον γιατρο και μου εγραψε ενα φαρμακο που η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να παρω γιατι οταν διαβασα για πιες περιπτωσεις συνιστατε το βρηκα υπερβολικο..... λεγετε adovia... το ξερετε? αν εει παρει κανενας θα μπορουσε να μου πει τι συμπτωματα ειχε και αν τον βοηθησε? ευχαριστω!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •