Άφησε στο κρύο να πεθάνει την 2 χρονών κόρη του - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 114
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by libpa
    Λοιπόν για να εξηγούμαστε.... κι εγώ το σκυλάκι μου άμα κρυώνει θέλω να το σκεπάσω...
    Επίσης θέλω να πω ότι σε αυτή την κοινωνία την κακή που ζούμε, το πιο εύκολο είναι να δημιουργούμε εχθρούς γιατί νομίζω ότι και από μόνοι τους γίνονται εθελοντές.
    Τώρα για το θέμα μας, έχω πει και σε άλλο θέμα ότι πιστεύω ότι οι άνθρωποι που δυσκολεύουν τη ζωή των άλλων δεν θα πρεπε να ζουνε, εκεί βέβαια έλεγα για τους κακούς τώρα το γενικεύω...Καλύτερα να ζουν άλλοι στη θέση τους που είναι αθώοι...πιστεύω ότι το παιδάκι δεν ήταν αθώο..ήθελε να σπάσει τα νεύρα του πατέρα του και ο άνθρωπος φαίνεται από μικρός...Anyway, τι πιστεύω; Ότι κι εγώ να ήμουν στην θέση του παιδιού, θα το δεχόμουν να το πάθαινα αυτό, από την στιγμή που έφταιξα....Οπότε είμαι αυτής της άποψης, που εξήγησα και πιο πάνω... Δεν νομίζω να λογοκριθώ και γι\'αυτό γιατί μετά δεν θα\'χω λόγια. Εξήγησα τη θέση μου. Μπορεί να είναι παράξενη, αλλά είναι δίκαιη. Το ίδιο που λέω για τους άλλους λέω και για τον εαυτό μου, με αυτή την άποψη δίκαιη αν εσείς δεν το πιστεύετε.
    μα με την λογικη την δικη σου, αυτος που δεν θα πρεπε να ζει, ειναι ο πατερας του παιδιου, γιατι εφερε ενα παιδι στον κοσμο χωρις να το ρωτησει , ουτε αν ηθελε εναν μαλακα για πατερα, ουτε αν το θεωρει ευκολο να μεινει μονο του στο κρυο να πεθανει...

    μιλας για δικαιοσυνη και συγκρινεις τον εαυτο σου με ενα πλασμα που δεν εχει διαμορφωμενη κριση, αντιληψη, συνειδηση και καμια σωματικη η πνευματικη δυναμη για να υπερασπισει τον εαυτο του η να επιβιωσει χωρις βοηθεια.
    ποια ομοιοτητα ακριβως βρισκεις στους δυο σας?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Remedy

    μα με την λογικη την δικη σου, αυτος που δεν θα πρεπε να ζει, ειναι ο πατερας του παιδιου, γιατι εφερε ενα παιδι στον κοσμο χωρις να το ρωτησει , ουτε αν ηθελε εναν μαλακα για πατερα, ουτε αν το θεωρει ευκολο να μεινει μονο του στο κρυο να πεθανει...

    μιλας για δικαιοσυνη και συγκρινεις τον εαυτο σου με ενα πλασμα που δεν εχει διαμορφωμενη κριση, αντιληψη, συνειδηση και καμια σωματικη η πνευματικη δυναμη για να υπερασπισει τον εαυτο του η να επιβιωσει χωρις βοηθεια.
    ποια ομοιοτητα ακριβως βρισκεις στους δυο σας?
    Δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις αυτό για συμπέρασμα...Γιατί είναι μαλάκας ο πατέρας αν ήρθε στα όρια του;;;Όσο για το κρύο, εξήγησα έφταιξε το μικρό.
    Η ομοιότητα που βρίσκω είναι άμα ήμουν στη θέση του μικρού, δλδ μωρό κι εγώ...Γιατί πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται, δεν γίνεται...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by libpa
    Originally posted by Αφωτεινή

    Για το διχρονο παιδακι λες?Στο εξης θα σε αποκαλώ \"η απιστευτου\"..
    Γιατί τι είναι αυτό; Δεν είναι άνθρωπος; Δεν έχει ελαττώματα ο άνθρωπος από την στιγμή που γεννιέται; Εντωμεταξύ δεν περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση, ξέρω σε τι κοινωνία ζούμε... λογοκρισία και ειδικά στα φόρουμ, επίθεση κιόλας
    Για ποια επιθεση μιλάς?
    Βρίσκω το σχολιο σου απίστευτο..και αυτο εγραψα!!!!

    Σε τι κοινωνια ζούμε?
    ελα μου ντε?

    Πιστεύω οτι υπο αλλες συνθήκες,θα συμφωνούσες μαζί μου..

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Αφωτεινή
    Για ποια επιθεση μιλάς?
    Βρίσκω το σχολιο σου απίστευτο..και αυτο εγραψα!!!!

    Σε τι κοινωνια ζούμε?
    ελα μου ντε?

    Πιστεύω οτι υπο αλλες συνθήκες,θα συμφωνούσες μαζί μου..
    Επίθεση είναι αυτό που έκανες, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.... Δεν κατάλαβα τι εννοείς υπο άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα μαζί σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Να με συγχωρείς που δεν έδειξα κατανόηση στην οργή σου..
    Εχεις απολυτο δίκιο.
    Το μαλακισμένο ,να γυρίζει μες τη νυχτα και να βγάζει τη πάνα του,να μην αφήνει τον άνθρωπο να πιει ενα ποτό με την ησυχία του..
    Α να χαθεί ,καλα του εκανε του βρωμόπαιδου,ευτυχως ηταν μεγαλόψυχος ο πατερας και δεν το πεταξε στον υπόνομο..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Εχεις αναρωτηθει ποτε,γιατι οταν καποιος δεν συμφωνει με τις {αποψεις σου}αν τις ονομασουμε ετσι
    Αυτοματα το εκλαμβανεις σαν επιθεση ,εχροτητα ,συνωμοσια ,εξοντωσης εναντιων σου??

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Αφωτεινή
    Να με συγχωρείς που δεν έδειξα κατανόηση στην οργή σου..
    Εχεις απολυτο δίκιο.
    Το μαλακισμένο ,να γυρίζει μες τη νυχτα και να βγάζει τη πάνα του,να μην αφήνει τον άνθρωπο να πιει ενα ποτό με την ησυχία του..
    Α να χαθεί ,καλα του εκανε του βρωμόπαιδου,ευτυχως ηταν μεγαλόψυχος ο πατερας και δεν το πεταξε στον υπόνομο..
    Δεν είπαμε κι έτσι...αλλά δεν ήταν ότι δεν τον άφησε να πιει ένα ποτό..Τον ξύπνησε...Και εκτός αυτού, πες ότι είχες ένα παιδί που του έδειχνες μία, δύο, τρεις, τέσσερις, πέντε και πάει λέγοντας φορές ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και αυτό συνέχιζε τι θα έκανες;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by soft
    Εχεις αναρωτηθει ποτε,γιατι οταν καποιος δεν συμφωνει με τις {αποψεις σου}αν τις ονομασουμε ετσι
    Αυτοματα το εκλαμβανεις σαν επιθεση ,εχροτητα ,συνωμοσια ,εξοντωσης εναντιων σου??
    Τώρα αυτό που λες δεν είναι ειρωνία; Δεν είναι απλά δεν συμφωνείτε, και δεν λέω μόνο γι\'αυτήν που θεωρείτε ακραία, αλλά και για άλλες πιο απλού τύπου, βλέπω πως απαντάτε... Δεν θα με βγάλεις και τρελή.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Οχι δα και να σε βγαλω και τρελη,πως σου περασε κατι τετοιο απο το μυαλο?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... πιστεύω ότι το παιδάκι δεν ήταν αθώο..ήθελε να σπάσει τα νεύρα του πατέρα του και ο άνθρωπος φαίνεται από μικρός...Anyway, τι πιστεύω; Ότι κι εγώ να ήμουν στην θέση του παιδιού, θα το δεχόμουν να το πάθαινα αυτό, από την στιγμή που έφταιξα....Οπότε είμαι αυτής της άποψης, που εξήγησα και πιο πάνω... Δεν νομίζω να λογοκριθώ και γι\'αυτό γιατί μετά δεν θα\'χω λόγια. Εξήγησα τη θέση μου. Μπορεί να είναι παράξενη, αλλά είναι δίκαιη. Το ίδιο που λέω για τους άλλους λέω και για τον εαυτό μου, με αυτή την άποψη δίκαιη αν εσείς δεν το πιστεύετε...\'

    ... είναι τραγικό να καταλογίζεις ευθύνη, σκοπιμότητα, σχεδιασμό σε ένα πλάσμα μόλις δυο ετών. Και είναι και απαράδεκτο. Παπαριές θα δεχόσουν τάχα αν ήσουν στη θέση του παιδιού. Αυτή τη στιγμή προσπαθείς να μπεις στη θέση του μικρού με το μυαλό όμως που διαθέτεις τώρα, γιατί αν ήσουν όντως στη θέση του δε θακαταλάβαινες για ποιό λόγο σε τιμωρούν. Δεν έχουν καμία βάση αυτά που λες και καμια σχέση με τη δικαιοσύνη. Για να μπαίνεις στη θέση των άλλων και να μιλάς το ίδιο γι\' αυτούς όπως και για σένα, χρειάζεται όλο το πακέτο. Στις συνθήκες τους, στην ηλικία τους και στην ωριμότητά τους όποτε τους συμβαίνει αυτό που τους συμβαίνει....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'...Τι να έκανε; Είχε πολλές επιλογές;...\'

    Μίλησες για παιδί με αιμορραγία. Είχε μία και μοναδική επιλογή. Να το πάει κατευθείαν σε νοσοκομείο. Μήπως ήταν το πρώτο που θα έπρεπε να σκεφτεί ή κάνω λάθος;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by libpa
    Originally posted by Αφωτεινή
    Να με συγχωρείς που δεν έδειξα κατανόηση στην οργή σου..
    Εχεις απολυτο δίκιο.
    Το μαλακισμένο ,να γυρίζει μες τη νυχτα και να βγάζει τη πάνα του,να μην αφήνει τον άνθρωπο να πιει ενα ποτό με την ησυχία του..
    Α να χαθεί ,καλα του εκανε του βρωμόπαιδου,ευτυχως ηταν μεγαλόψυχος ο πατερας και δεν το πεταξε στον υπόνομο..
    ...αλλά δεν ήταν ότι δεν τον άφησε να πιει ένα ποτό..Τον ξύπνησε...
    Εχεις δικιο αυτο το σημείο μου διεφυγε..Τον ξύπνησε?Αν ειναι δυνατον!!!

    Και εκτός αυτού, πες ότι είχες ένα παιδί που του έδειχνες μία, δύο, τρεις, τέσσερις, πέντε και πάει λέγοντας φορές ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και αυτό συνέχιζε τι θα έκανες;


    Οτι εκανε και αυτος ο κακόμοιρος που εσπασαν τα νευρα του..μη σου πω και χειρότερα...

    Αλήθεια λιμπρα ,ασχετο με το θεμα,πως τα περνάς τελευταία?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by libpa
    Originally posted by Remedy

    μα με την λογικη την δικη σου, αυτος που δεν θα πρεπε να ζει, ειναι ο πατερας του παιδιου, γιατι εφερε ενα παιδι στον κοσμο χωρις να το ρωτησει , ουτε αν ηθελε εναν μαλακα για πατερα, ουτε αν το θεωρει ευκολο να μεινει μονο του στο κρυο να πεθανει...

    μιλας για δικαιοσυνη και συγκρινεις τον εαυτο σου με ενα πλασμα που δεν εχει διαμορφωμενη κριση, αντιληψη, συνειδηση και καμια σωματικη η πνευματικη δυναμη για να υπερασπισει τον εαυτο του η να επιβιωσει χωρις βοηθεια.
    ποια ομοιοτητα ακριβως βρισκεις στους δυο σας?
    Δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις αυτό για συμπέρασμα...Γιατί είναι μαλάκας ο πατέρας αν ήρθε στα όρια του;;;Όσο για το κρύο, εξήγησα έφταιξε το μικρό.
    Η ομοιότητα που βρίσκω είναι άμα ήμουν στη θέση του μικρού, δλδ μωρό κι εγώ...Γιατί πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται, δεν γίνεται...
    ειναι απλο.
    ο πατερας ειναι μαλακας, γιατι το παιδι του δεν εκανε κατι πρωτοτυπο= να του σπασει τα νευρα κλαιγοντας και κανοντας φασαρια.
    αυτο ειναι κατι που το κανουν ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. και παρα την δικη σου αποψη οτι το παιδακι το εκανε εσκεμενα για να του την σπασει, που οφειλεται σε αγνοια σου, στην πραγματικοτητα, τα παιδια σε αυτη την ηλικια κλαινε με το παραμικρο ενοχλητικο που τους συμβαινει γιατι δεν εχουν κανεναν απολυτως τροπο να το αντιμετωπισουν και να ειδοποιησουν οτι θελουν βοηθεια, αλλα και κανεναν τροπο για να το λυσουν μονα τους.
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΚΑΝΕ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΝΑ ΖΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
    ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΛΔ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

    και βεβαια ο ανθρωπος γεννιεται, αλλα γεννιεται για να γινει...
    κανεις δεν γεννηθηκε με το τελικο του υψος, ουτε με την τελικη του εξυπναδα, ουτε με τις τις τελικες του ικανοτητες γενικως, διαμορφωμενες...
    αυτο για να γινει χρειαζεται χρονος αλλα και τυχη ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΛΑΚΑ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Alobar

    ... είναι τραγικό να καταλογίζεις ευθύνη, σκοπιμότητα, σχεδιασμό σε ένα πλάσμα μόλις δυο ετών. Και είναι και απαράδεκτο. Παπαριές θα δεχόσουν τάχα αν ήσουν στη θέση του παιδιού. Αυτή τη στιγμή προσπαθείς να μπεις στη θέση του μικρού με το μυαλό όμως που διαθέτεις τώρα, γιατί αν ήσουν όντως στη θέση του δε θακαταλάβαινες για ποιό λόγο σε τιμωρούν. Δεν έχουν καμία βάση αυτά που λες και καμια σχέση με τη δικαιοσύνη. Για να μπαίνεις στη θέση των άλλων και να μιλάς το ίδιο γι\' αυτούς όπως και για σένα, χρειάζεται όλο το πακέτο. Στις συνθήκες τους, στην ηλικία τους και στην ωριμότητά τους όποτε τους συμβαίνει αυτό που τους συμβαίνει....
    Δεν νομίζω ότι δεν κατάλαβε γιατί το τιμωρούν. Το παιδί το έκανε σκόπιμα, πιθανώς για να τραβήξει την προσοχή του μπαμπά του. Με αυτή τη λογική, πρέπει να δούμε και τον πατέρα πως αντέδρασε σε τι συνθήκες και ανάλογα με την ωριμότητά του.
    Anyway, δεν θέλω να επεκταθώ άλλο, παρακαλώ να σβηστεί το θέμα, ο καθένας να πιστεύει ότι νομίζει, δεν θα αλλάξω εγώ την γνώμη κανένα να δώσει ελαφρυντικά στον πατέρα ούτε εμένα θα μου αλλάξετε τη γνώμη. Κουράστηκα.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by libpa
    Originally posted by Αφωτεινή
    Να με συγχωρείς που δεν έδειξα κατανόηση στην οργή σου..
    Εχεις απολυτο δίκιο.
    Το μαλακισμένο ,να γυρίζει μες τη νυχτα και να βγάζει τη πάνα του,να μην αφήνει τον άνθρωπο να πιει ενα ποτό με την ησυχία του..
    Α να χαθεί ,καλα του εκανε του βρωμόπαιδου,ευτυχως ηταν μεγαλόψυχος ο πατερας και δεν το πεταξε στον υπόνομο..
    ...αλλά δεν ήταν ότι δεν τον άφησε να πιει ένα ποτό..Τον ξύπνησε...
    Εχεις δικιο αυτο το σημείο μου διεφυγε..Τον ξύπνησε?Αν ειναι δυνατον!!!

    Και εκτός αυτού, πες ότι είχες ένα παιδί που του έδειχνες μία, δύο, τρεις, τέσσερις, πέντε και πάει λέγοντας φορές ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και αυτό συνέχιζε τι θα έκανες;


    Οτι εκανε και αυτος ο κακόμοιρος που εσπασαν τα νευρα του..μη σου πω και χειρότερα...

    Αλήθεια λιμπρα ,ασχετο με το θεμα,πως τα περνάς τελευταία?
    Απαξιώ να απαντήσω γιατί δεν θα με καταλάβετε. Τώρα η τελευταία ερώτηση που κολλάει;

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •