αλλο ενα τοπικ στο οποιο κατηγορω τους παντες για τη κατασταση στην οποια βρισκομαι/αστε. κι οποιος νιωθει ωραια με το τροπο ζωης του και οσα επικρατουν στην Ελλαδα, καλυτερα να μην απαντησει, εμενα δε με εκφραζει το σκηνικο...

περασε λοιπον κι αυτο το πασχα, αναστηθηκε ευτυχως ο Ιησους Χριστουλης μας, γιατι υπηρχε περιπτωση και να μην αναστηθει. σαν να μου εφυγε ενα βαρος και να ξελαφρωσα, τωρα μπορουμε να επιστρεψουμε ολοι στις δουλιτσες μας, στη μιζερια μας... η ζωη εν ταφο συνεχιζεται κανονικα!

ολα αυτα τα εθιμα εχουν χασει την αξια τους, ακριβως σαν τη θρησκεια. αλλα παρολαυτα βλεπω ακομα παιδακια 20 και 25 χρονων να φανατιζονται λες και δεν ψαχνονται παραπερα, λες και δεν διαφωνουν πουθενα, δεν αντιδρουν καθολου. για τις γιαγιουλες το καταλαβαινω, ετσι εμαθαν μια ζωη, δε γινεται να ξεμαθουν τωρα στα γεραματα. η νεολαια ομως πως ειναι δυνατον να μενει μονο σε οσα της πλασαρουν, πως θα κανει και την οποια επ-ανασταση της οταν δεν εχουν ανοιχτο μυαλο να ψαχτουν και να ξεχωρισουν εστω λιγο ? ισως ειμαι υπερβολικος και περιμενω περισσοτερα, ομως γενικοτερα πιστευω πως σ'αυτη τη χωρα ειμαστε ολοι πνευματικα αναπηροι εξαιτιας της προβληματικης παιδειας. και η προβληματικη παιδεια υπαρχει επειδη τα λεφτα τα τρωνε αυτοι που κυβερνανε. αυτη η ελλειψη παιδειας μας κανει να μη μπορουμε να δεχτουμε και το διαφορετικο, και φαινεται και στο τροπο ζωης μας...

απο τα βρισιδια που ριχνουμε οταν οδηγαμε και που συμπεριφερομαστε λες και μας ανηκει ο δρομος, μεχρι το τροπο που "διασκεδαζουμε", τις σχεσεις κι οπως εχουν καταντησει σημερα, και σε θεματα τεχνης ακομα. ειδικα με τον κινηματογραφο που προσπαθω να ασχολουμαι κι οπως ξερετε αποτελει απ'τα κυριως ενδιαφεροντα μου, ψαχνω να βρω αξιολογη ελληνικη ταινια τελευταιων χρονων και δεν υπαρχει! ολοι μου προτεινουν τον Κυνοδοντα, του οποιου η ιδεα ηταν κλεμμενη μεξικανικης προελευσεως, και φυσικα η ερμηνεια κακιστη οπως σχολιασαμε και στο παρελθον εδω στο φορουμ. και μουσικα, με ολα αυτα τα σκυλαδικα και τα φτωχα χιτακια που πουλανε τοσο, νιωθω οτι ειμαστε πισω τουλαχιστον 10 χρονια! οποιος παρακολουθει ακομα ελληνικη τηλεοραση, καταλαβαινει το επιπεδο του μεσου νεοελληνα, λες και μιλανε σε καθυστερημενους ανθρωπους.

δυστυχως αυτο δε προκειται να αλλαξει, γιαυτο οσοι απο μας ξεχωριζουμε, ο καθενας μας κοιταζει μονο τον εαυτο του, κι ετσι κλεινομαστε και παραμενουμε μονοι. οσο πιο βλακας εισαι και λιγοτερο ψαχνεσαι κι εχεις ανησυχιες, τοσο πιο ευτυχισμενος γινεσαι και πας μπροστα αφου αφομοιωνεσαι ευκολοτερα! μακαρι να μπορουσα να σκεφτομαι λιγοτερο για να μπορω κι εγω να χαιρομαι παρεα με τους υπολοιπους...

αυτα τα ολιγα, και παρτε τα σαν δωρο απ'τον Θεο. συγνωμη που τα μοιραστηκα μαζι σας, απλα ηθελα καπου να τα γραψω.