...προκατάληψη - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 76
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    και να χες και άδικο..στα δύσκολα φαίνονται ποιοι αξίζουν..

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    29
    Originally posted by John11
    Δεν είναι η απόρριψη το κυρίαρχο. Όχι πως δεν με ενοχλεί στην παρούσα φάση. Το κυρίαρχο είναι πως είμαι μόνος. Και έχοντας αγοραφοβία, δυσκολεύει αφάνταστα να βρω ανθρώπους. Αυτοί που είναι γύρω μου, ήρθαν μόνο γιατί είμαι κατά κάποιο τρόπο \"καλός\". Αλλά είναι τόσο απαράδεκτοι που δεν υπάρχει πιθανότητα μέσα από αυτούς να γνωρίσω άλλους ανθρώπους. Αποτελώ κατά κάποιο τρόπο κτήμα τους, και στη φάση που είμαι δεν μπορώ να ξεφύγω. Και έτσι το ψάξιμό μου είναι δύσκολο. Και οδηγεί σε φαύλο κύκλο. Αν δεν το έχει ζήσει κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει. Αν είχα ένα φίλο (στο μισό όπως λες) δεν νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα.
    Από την άλλη έχοντας ζήσει βία (όχι σωματική αλλά τη γνωστή βία της κοινωνίας, σε κάποιο μεγαλύτερο βαθμό) έχω μάθει να είμαι κάπως διαφορετικός με την έννοια ότι έμαθα κάποια πράγματα. Νομίζω τώρα έχω πολύ λιγότερη βία, απ\' ότι παλιά.
    Αν είχα κάποιον ανθρωπο να βγαίνω έξω για δουλειές ή διάφορα, θα με βοηθούσε αφάνταστα. Όσο κι αν το έχω ψάξει δεν έχω.

    > (και επίσης το τι θα σκεφτεί ο καθένας για το πρόβλημα σου είναι πρόβλημα του καθένα και όχι δικό σου).

    Είναι μια εύκολη κουβέντα, και σωστή, αλλά στην πράξη θα σου πω ότι απέχει εξαιρετικά από την πραγματικότητα. Αν π.χ. είχες ένα κέρατο στο κεφάλι, μπορώ να σου επιβεβαιώσω με σιγουριά ότι θα είχες αυτόματα και ένα εξαιρετικά μεγάλο πρόβλημα. Και όπως είπε η Φωτεινή, δεν κρίνω τους άλλους πάντα για τη στάση τους. Και εγώ άλλωστε το ίδιο δεν είμαι; Κάποιους ανθρώπους που έχουν πρόβλημα δεν μπορώ να τους πλησιάσω ή γιατί λυπάμαι πολύ ή γιατί ντρέπομαι. Μερικά προβλήματα μπορώ να τα πλησιάσω, άλλα όχι.
    Τώρα που τα γράφω αυτά, σκέφτηκα άλλο ένα συμβάν. Ο ξάδελφός μου (κάποτε κολλητός φίλος) μετά από ένα μεγάλο διάστημα που χαθήκαμε (υπερβαίνει τη δεκαετία) όταν ξαναβρεθήκαμε μου είπε: \"θέλω να κάνουμε παρέα αλλά δεν θέλω να κουβεντιάσουμε ποτέ για την αγοραφοβία\". Ξέρεις πόσο άσχημα μπορεί να αισθάνεσαι όταν κάποιος άλλος ντρέπεται για σένα; Μάλλον είναι το πιο πιθανό, γιατι στην ουσία δεν ξέρω τι σκέφτεται αφού δεν είναι ελικρινής. Αν ήταν ειλικρινής θα είχε δει και η συμπεριφορά του θα ήταν εντελώς διαφορετική.
    Αγοραφοβία σημαίνει αυξημένες \"ανάγκες\". Αν κάπου δεν μπορείς να πας πρέπει να πάει κάποιος άλλος ή να πας μαζί του. Είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο, να παρακαλάς για ψίχουλα όταν έχεις ανάγκη. Γιατί μην νομίσεις ότι κάποιος \"ξένος\" θα δώσει και πολλά πράγματα. Τώρα κατάλαβα πόσο βία περιέχει η έννοια ξένος. Ενώ θα έπρεπε να ζούμε όλοι οι άνθρωποι μαζί, ο περισσότερος κόσμος διαχωρίζει τον εαυτό του ονομάζοντας \"ξένος\". Στους φίλους συμπαραστεκόμουνα. Γι\' αυτό δεν κατάλαβα ότι μπορεί να την πατήσω. Νόμιζα ότι και οι άλλοι είναι το ίδιο.
    Στην ουσία αν το καλοσκεφτείς όλοι οι άνθρωποι αγοραφοβία δεν έχουν; Π.χ. μπορούν όλοι να πάνε σε μια εκπομπή στην τηλεόραση; Όχι. Μπορούν όλοι να πουλάνε cd σε καφετέριες; Πάλι όχι. Και λέω σε ανθρώπους, κάτσε να το δούμε μαζί, και να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς, τότε θα δούμε πολλά. Ε! κανείς δεν το κάνει.
    Με το τείχος του εγωισμού της προκατάληψης και της μη ειλικρίνειας δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει οποιαδήποτε καλή σχέση. Μπορεί να αναγκαζόμαστε να φοράμε το τείχος του εγωισμού και της προστασίας, αλλά εγώ δεν μπορώ πια να το κάνω. Και γιατί δεν θέλω και γιατί δεν μπορώ.
    John, εχω διαβάσει μέχρι εδώ και σταματώ εδώ για την ώρα για να σου απαντήσω.

    Originally posted by John11Αν δεν το έχει ζήσει κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει. Αν είχα ένα φίλο (στο μισό όπως λες) δεν νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα.
    Ότι θα σε βοηθούσε ναι, αλλά όχι ότι δε θα είχες πρόβλημα. Απλά θα το κουκούλωνες, έτσι;

    Originally posted by John11

    > (και επίσης το τι θα σκεφτεί ο καθένας για το πρόβλημα σου είναι πρόβλημα του καθένα και όχι δικό σου).

    Είναι μια εύκολη κουβέντα, και σωστή, αλλά στην πράξη θα σου πω ότι απέχει εξαιρετικά από την πραγματικότητα. Αν π.χ. είχες ένα κέρατο στο κεφάλι, μπορώ να σου επιβεβαιώσω με σιγουριά ότι θα είχες αυτόματα και ένα εξαιρετικά μεγάλο πρόβλημα.
    Στην πράξη δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα, απλά στην πράξη φαντάζει ακατόρθωτο να καταφέρεις να το πιστέψεις.
    Επίσης η αγοραφοβία, όσο κι αν κάποιος δεν ξέρει τί ακριβώς είναι, δε φαντάζει τόσο τρομαχτική λέξη όσο να πεις πχ τη λέξη σχιζοφρένεια... στο κάνω χτυπητό για να γίνω πιο κατανοητή. Δηλαδή, οκ είναι μια κατάσταση που σε μπλοκάρει τρομερά από το να συνεχίσεις τη ζωή σου. Δεν το βλέπω σαν κάποια αρρώστια και οπωσδήποτε δεν είναι κάτι φανερό στους άλλους, όχι μόνο σε σύγκριση με ένα κέρατο στο κεφάλι, αλλά ούτε και με μια ελιά στο μάγουλο. Στα λέω αυτά έχοντας μικρότερη περάσει τέτοια περίοδο, τώρα αγοραφοβία ήταν, κοινωνική φοβία;; Επίσης έχοντας φίλη που πέρασε τρομερό πρόβλημα μ\' αυτό (σκεφτόταν να πάει μέχρι τη γωνία). Ακόμα και κοπέλα που ενώ δεν είχε να φάει, της πρόσφεραν φαγητό και φοβόταν να βγει στο δρόμο της να το πάρει. Έχω λοιπόν μια υποψία αν και σωστά ποτέ δε θα καταλάβω τί περνάει ένας άνθρωπος με αγοραφοβία, ούτε μπορώ να δώσω τον ορισμό και τα συμπτώματα. Αλλά μέσα στην άγνοιά μου, θα σου πω με κάθε ειλικρίνεια ότι στα μάτια μου η αγοραφοβία είναι μια κατάσταση που βασανίζει το άτομο που βρίσκεται εκεί, ενώ οι γύρω μπορεί και να μην καταλάβουν τίποτα. Ξέρεις, δε χρειάζεται να καταλάβουν. Ο κάθε άνθρωπος έχει κάνει τη δική του πορεία, έχει το δικό του βαθμό ωριμότητας εκείνη τη στιγμή, έχει γράψει αλλιώς την κασέτα του μυαλού του.

    Originally posted by John11
    Τώρα που τα γράφω αυτά, σκέφτηκα άλλο ένα συμβάν. Ο ξάδελφός μου (κάποτε κολλητός φίλος) μετά από ένα μεγάλο διάστημα που χαθήκαμε (υπερβαίνει τη δεκαετία) όταν ξαναβρεθήκαμε μου είπε: \"θέλω να κάνουμε παρέα αλλά δεν θέλω να κουβεντιάσουμε ποτέ για την αγοραφοβία\". Ξέρεις πόσο άσχημα μπορεί να αισθάνεσαι όταν κάποιος άλλος ντρέπεται για σένα; Μάλλον είναι το πιο πιθανό, γιατι στην ουσία δεν ξέρω τι σκέφτεται αφού δεν είναι ελικρινής. Αν ήταν ειλικρινής θα είχε δει και η συμπεριφορά του θα ήταν εντελώς διαφορετική.
    Τον ξαδελφό σου μπορούσες να τον κρατήσεις για παρεούλα. Αν δεν επιθυμούσε να μάθει και να μπλεχτεί, τόσο ένιωθε, τόσο άντεχε... οκ, ίσως κάποιες στιγμές δεχόταν να έρθει σπίτι σου ή να κάτσετε στο κοντινό καφενεδάκι σε τραπέζι που θα αισθανόσουν εντάξει. Έτσι θα είχες μια παρεούλα και παράλληλα θα ήσουν ανοιχτός να βρεις το άτομο που θα είναι έτοιμο να σε καταλάβει και να το εντάξεις ταυτόχρονα στη ζωή σου. Δε χρειάζεται να μας καταλαβαίνουν όλοι, υπάρχουν πράγματα που μπορώ να τα συζητήσω με μια φίλη και άλλα που μπορώ να τα συζητήσω με άλλη. Δεν κατηγορώ γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι θέμα αποδοχής, δεν είναι προσωπικό, είναι θέμα ωριμότητας δικής του. Δεν εννοώ ότι όποιος δεν καταλαβαίνει είναι ανώριμος, εννοώ ότι σ\' αυτόν τον τομέα αυτή τη δεδομένη στιγμή, μέχρι εκεί φτάνει για τον Α ή Β λόγο. Και είναι άσχετο με μένα.
    Έτσι κι ο ξαδελφός σου. Δε σου είπε ότι ντρέπεται για σένα. Πολύ απλά γιατί κανένα κέρατο δε φυτρώνει απ\' το κεφάλι σου και καμία λεζάντα δεν είναι γραμμένη στο κούτελό σου. Σου είπε ότι σε θέλει στη ζωή του, αλλά δεν είναι έτοιμος να μπει ψυχολογικά, νοητικά ή και πρακτικά ακόμα στο πρόβλημά σου. Αυτό, είναι δική του αδυναμία που δεν έχει να κάνει με σένα. Και αν με ρωτήσεις, εγώ εκτίμησα την ειλικρίνειά του. Πιο καθαρός δεν μπορούσε να είναι. Εκτός φυσικά κι αν στο είπε με άσχημο τρόπο -απαξιωτικά φερ ειπείν. Ξέρεις, όταν μου μίλησαν για κατάθλιψη το είπα ξεκάθαρα. \"Σε ακούω. Δεν ξέρω πώς νιώθεις και δεν ξέρω τί πρέπει να σου πώ, αλλά πες μου\". Όταν μου μιλάνε για μια κατάσταση που δε γνωρίζω και λογικά περιμένουν να πω έναν καλό λόγο, αισθάνομαι λίγη κι ότι δε θα καλύψω τις προσδοκίες αυτού που μου εκμυστηρεύεται. Ίσως και να πιστέψει ότι αδιαφορώ ή ότι το παίρνω ελαφρά-σκέφτομαι. Αυτό είναι εξαιρετικά άβολο. Σκέψου μήπως ο ξάδελφος φοβόταν αυτό και όχι τον κόσμο στο δρόμο. Σκέψου μήπως φοβόταν να έρθει αντιμέτωπος με πληροφορίες που ίσως φοβάται να διαχειριστεί (ο φόβος για τον φόβο που λέμε), ή να φοβόταν μην πάθεις καμία κρίση και του λιποθυμήσεις και δεν ξέρει ή δεν μπορέσει να σε βοηθήσει, ή στην τελική δε θέλει να μπει σε μια τέτοια ταραχή και ευθύνη. Σκέψου μήπως φοβόταν ότι οι αυξημένες ανάγκες που λες παρακάτω πέσουν επάνω του, με την έννοια να κρεμαστείς πάνω του για κάθε σου ανάγκη. Σκέψου με λίγα λόγια ότι μπορεί η αντίδρασή του να ήταν αντίδραση φόβου και όχι ντροπής, αλλά παρόλαυτά, σε θέλει ακόμα στη ζωή του. Δεν εννοώ φόβο ότι θα του κάνεις κάτι φυσικά, φόβο για τις δικές του δυνάμεις, αντοχές, αντιδράσεις, ευθύνες ίσως... Κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με δική του ανωριμότητα και αδυναμία. Προσωπικά την ανωριμότητα και την αδυναμία δεν την κατακρίνω, γιατί δεν ενοχλούν κανένα πέρα από τον κάτοχο. Αν ήταν ντροπή...χμ πάλι είναι αδυναμία του κατόχου, απλά δε θα την ανεχόμουν γιατί ξεπερνά τα όρια των αδυναμιών του και αγγίζει εμένα. Έχει να κάνει πια με την αποδοχή. Και ανθρώπους που δε μας αποδέχονται τους κρατάμε μόνο όταν έχουμε τόσο πεσμένη αυτοεκτίμηση που να μην αποδεχόμαστε και μεις τον εαυτό μας. Δεν το συνιστώ.

    PS Σκέψου λίγο, μήπως (δεν το ξέρω, σκέψεις κάνω) το ότι πιστεύεις ότι ντρέπεται για σένα, αντικατοπτρίζει τη δική σου γνώμη...

    Φιλικά πάντα, με ειλικρίνεια και με όλη την καλή διάθεση.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Υφάκι
    Ότι θα σε βοηθούσε ναι, αλλά όχι ότι δε θα είχες πρόβλημα. [b]Απλά θα το κουκούλωνες, έτσι;
    Δεν θέλω να κουκουλώσω κάτι. Από που μπορεί να έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Ή απλά ρωτάς;
    Από την άλλη, λες ότι θα βοηθούσε, αλλά πάλι θα υπήρχε πρόβλημα. Τι εννοείς; Αν κάτι βοηθάει, βοηθάει.

    Στην πράξη δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα, απλά στην πράξη φαντάζει ακατόρθωτο να καταφέρεις να το πιστέψεις.
    Επίσης η αγοραφοβία, όσο κι αν κάποιος δεν ξέρει τί ακριβώς είναι, δε φαντάζει τόσο τρομαχτική λέξη όσο να πεις πχ τη λέξη σχιζοφρένεια... στο κάνω χτυπητό για να γίνω πιο κατανοητή. Δηλαδή, οκ είναι μια κατάσταση που σε μπλοκάρει τρομερά από το να συνεχίσεις τη ζωή σου.
    Tρομακτική λέξη λες. Μην διαβάζεις τις λέξεις, οι λέξεις δεν είναι η κατάσταση. Αν μπορείς να σκέφτεσαι κάποια κατάσταση, καλύτερα. Αν μπορείς να νιώθεις επίσης ακόμα καλύτερα.

    Τον ξαδελφό σου μπορούσες να τον κρατήσεις για παρεούλα. Αν δεν επιθυμούσε να μάθει και να μπλεχτεί, τόσο ένιωθε, τόσο άντεχε... οκ, ίσως κάποιες στιγμές δεχόταν να έρθει σπίτι σου ή να κάτσετε στο κοντινό καφενεδάκι σε τραπέζι που θα αισθανόσουν εντάξει. Έτσι θα είχες μια παρεούλα και παράλληλα θα ήσουν ανοιχτός να βρεις το άτομο που θα είναι έτοιμο να σε καταλάβει και να το εντάξεις ταυτόχρονα στη ζωή σου. Δε χρειάζεται να μας καταλαβαίνουν όλοι, υπάρχουν πράγματα που μπορώ να τα συζητήσω με μια φίλη και άλλα που μπορώ να τα συζητήσω με άλλη. Δεν κατηγορώ γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι θέμα αποδοχής, δεν είναι προσωπικό, είναι θέμα ωριμότητας δικής του. Δεν εννοώ ότι όποιος δεν καταλαβαίνει είναι ανώριμος, εννοώ ότι σ\' αυτόν τον τομέα αυτή τη δεδομένη στιγμή, μέχρι εκεί φτάνει για τον Α ή Β λόγο. Και είναι άσχετο με μένα.
    Έτσι κι ο ξαδελφός σου. Δε σου είπε ότι ντρέπεται για σένα. Πολύ απλά γιατί κανένα κέρατο δε φυτρώνει απ\' το κεφάλι σου και καμία λεζάντα δεν είναι γραμμένη στο κούτελό σου. Σου είπε ότι σε θέλει στη ζωή του, αλλά δεν είναι έτοιμος να μπει ψυχολογικά, νοητικά ή και πρακτικά ακόμα στο πρόβλημά σου. Αυτό, είναι δική του αδυναμία που δεν έχει να κάνει με σένα. Και αν με ρωτήσεις, εγώ εκτίμησα την ειλικρίνειά του. Πιο καθαρός δεν μπορούσε να είναι. Εκτός φυσικά κι αν στο είπε με άσχημο τρόπο -απαξιωτικά φερ ειπείν. Ξέρεις, όταν μου μίλησαν για κατάθλιψη το είπα ξεκάθαρα. \"Σε ακούω. Δεν ξέρω πώς νιώθεις και δεν ξέρω τί πρέπει να σου πώ, αλλά πες μου\". Όταν μου μιλάνε για μια κατάσταση που δε γνωρίζω και λογικά περιμένουν να πω έναν καλό λόγο, αισθάνομαι λίγη κι ότι δε θα καλύψω τις προσδοκίες αυτού που μου εκμυστηρεύεται. Ίσως και να πιστέψει ότι αδιαφορώ ή ότι το παίρνω ελαφρά-σκέφτομαι. Αυτό είναι εξαιρετικά άβολο. Σκέψου μήπως ο ξάδελφος φοβόταν αυτό και όχι τον κόσμο στο δρόμο. Σκέψου μήπως φοβόταν να έρθει αντιμέτωπος με πληροφορίες που ίσως φοβάται να διαχειριστεί (ο φόβος για τον φόβο που λέμε), ή να φοβόταν μην πάθεις καμία κρίση και του λιποθυμήσεις και δεν ξέρει ή δεν μπορέσει να σε βοηθήσει, ή στην τελική δε θέλει να μπει σε μια τέτοια ταραχή και ευθύνη. Σκέψου μήπως φοβόταν ότι οι αυξημένες ανάγκες που λες παρακάτω πέσουν επάνω του, με την έννοια να κρεμαστείς πάνω του για κάθε σου ανάγκη. Σκέψου με λίγα λόγια ότι μπορεί η αντίδρασή του να ήταν αντίδραση φόβου και όχι ντροπής, αλλά παρόλαυτά, σε θέλει ακόμα στη ζωή του. Δεν εννοώ φόβο ότι θα του κάνεις κάτι φυσικά, φόβο για τις δικές του δυνάμεις, αντοχές, αντιδράσεις, ευθύνες ίσως... Κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με δική του ανωριμότητα και αδυναμία. Προσωπικά την ανωριμότητα και την αδυναμία δεν την κατακρίνω, γιατί δεν ενοχλούν κανένα πέρα από τον κάτοχο. Αν ήταν ντροπή...χμ πάλι είναι αδυναμία του κατόχου, απλά δε θα την ανεχόμουν γιατί ξεπερνά τα όρια των αδυναμιών του και αγγίζει εμένα. Έχει να κάνει πια με την αποδοχή. Και ανθρώπους που δε μας αποδέχονται τους κρατάμε μόνο όταν έχουμε τόσο πεσμένη αυτοεκτίμηση που να μην αποδεχόμαστε και μεις τον εαυτό μας. Δεν το συνιστώ.
    Μπορεί να είνα και τα δύο. Αλλά έχει τόση σημασία; Σημασία έχει το να ρωτήσω το γιατί και να μου πει το λόγο. Μπορεί π.χ. να μου πει \"δεν μπορώ να το χειριστώ\" ή \"δεν αντέχω\". Τότε έχω απόλυτη κατανόηση, και δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα. Π.χ. όταν μετά από καιρό τον ρώτησα γιατί το είπε, θύμωσε και μου απάντησε: \"μην μου βάζεις λόγια που δεν έχω πει\". Σ\' αυτή την περίπτωση ή είναι απατεώνας (λέει ψέματα και δεν τα παραδέχεται) ή η επίγνωση για τον εαυτό του είναι μηδενική.
    Αυτά όμως, τα γνωρίζεις και από τον πατέρα σου (όπως διάβασα σε άλλο thread). Αν ρωτήσεις κάποια φορά τον πατέρα σου γιατί θύμωσε, θα σου πει; Αν ναι, τότε υπάρχει χώρος για επικοινωνία, αν όχι, είναι αδύνατο να υπάρξει οποιαδήποτε επικοινωνία.
    Όσο για τον ξάδελφό μου, για να επνανέλθω, αν κάποιος με ρωτήσει γιατί είπες αυτό, εγώ δεν θα του πω δεν το είπα! Πόσο μάλλον και να θυμώσω! Κι αν δεν θυμάμαι, θα σκεφτώ πώς σκέφτομαι και θα ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα να το είπα ή όχι, ανάλογα με το πώς σκέφτομαι.
    Τέλος να πω, ότι δεν με ενοχλεί η αδυναμία του άλλου γενικότερα. Το να το παίζει \"μη αδύναμος\" όταν είναι, είναι το χειρότερο.
    Συμπερασματικά, δεν έχει σημασία ποιός είναι ο άλλος, σε τι κατάσταση είναι. Αλλά αν έχει επίγνωση της κατάστασης και αν μπορεί να είναι ειλικρινής.
    Είναι εξαιρετικά δύσκολο, μέσα από γραπτό κείμενο να μεταφερθούν σκέψεις, και καταστάσεις. Ελπίζω λοιπόν να έγινα κατανοητός.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Υφάκι
    Έχω λοιπόν μια υποψία αν και σωστά ποτέ δε θα καταλάβω τί περνάει ένας άνθρωπος με αγοραφοβία, ούτε μπορώ να δώσω τον ορισμό και τα συμπτώματα. Αλλά μέσα στην άγνοιά μου, θα σου πω με κάθε ειλικρίνεια ότι στα μάτια μου η αγοραφοβία είναι μια κατάσταση που βασανίζει το άτομο που βρίσκεται εκεί, ενώ οι γύρω μπορεί και να μην καταλάβουν τίποτα.
    Ξέχασα να σου πω για αυτό. Προηγούμενα σου είπα μην μένεις στις λέξεις. Και με αυτό που γράφεις, φαίνεται να μην μένεις στις λέξεις. Μπορεί να μην αισθανόμαστε -κάποιες φορές και κάποιες καταστάσεις- αλλά μπορούμε με τη λογική μας να καταλάβουμε τουλάχιστον την ύπαρξη αυτών των καταστάσεων. Όσο καταλαβαίνουμε, τόσο πιο πολύ θα καταλαβαίνουμε. Δηλαδή, θα βλέπουμε και άλλα πράγματα που στην αρχή δεν τα βλέπαμε.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι όσο πιο πολύ θα καταλαβαίνουμε,τόσο πιο πολλούς \"απατεώνες\"θα τσακώνουμε.Τι ξάζει το φταξούσιο στον άνθρωπο κι η γνώση,όταν τη γνώση τη χρησιμοποιούμε για να επιβεβαιώνει την καχυποψία μας άραγε...
    Αν ψάχνεις για απατεώνες,βρίσκεις απατεώνες παντού.Αν ψάχνεις για μη απατεώνες,φαίνεται πως οι άλλοι σε εμπιστεύονται γιατί τους εμπιστεύεσαι.Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπουμε τον κόσμο σαν ένα εχθρικό μέρος,γεμάτο ανθρώπους με προκαταλήψεις και στεγανά,απατεωνιά και ψέμα.Τι να την κάνω ρε άνθρωπε τη σιγουριά μου πως μπορώ να διακρίνω τους νάρκισσους,αφού θα είμαι μία έξυπνη μόνη;Προσωπικά προτιμώ να φάω και καμιά ήττα,αντί τον ξάδερφο που είχε όλη τη διάθεση να με κάνει παρέα τον σταύρωνα να εξομολογηθεί τα πάθη και τις αμαρτίες του.Ελιτισμός δεν είναι μόνο να κάνεις παρέα με γιατρούς.Ελιτισμός είναι και να βλέπεις παντού ψεύτες και λωποδύτες.Την κακία και το ψέμα τα βλέπεις,θα υπάρχουν πάντα,είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση.Μπορείς να τα ανεχτείς αν δεν απειλούν τη ζωή σου;Tότε θα έχεις κάνει ένα βήμα προς την προσέγγιση της ανθρώπινης φύσης σου.Οι μεσσίες,οι χριστοί,οι κρισναμούρτι και οι βούδες μας τέλειωσαν.Ζούμε σε ένα κόσμο με ανθρώπους,τρωτούς,με άμυνες,με τείχη,με πληγές και με λάθη.Η δική μας τάση να ψάχνουμε το αλάθητο μας οδηγεί στη μοναξιά.

    Φιλικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by RainAndWind
    Κι όσο πιο πολύ θα καταλαβαίνουμε,τόσο πιο πολλούς \"απατεώνες\"θα τσακώνουμε.Τι ξάζει το φταξούσιο στον άνθρωπο κι η γνώση,όταν τη γνώση τη χρησιμοποιούμε για να επιβεβαιώνει την καχυποψία μας άραγε...
    Αν ψάχνεις για απατεώνες,βρίσκεις απατεώνες παντού.Αν ψάχνεις για μη απατεώνες,φαίνεται πως οι άλλοι σε εμπιστεύονται γιατί τους εμπιστεύεσαι.Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπουμε τον κόσμο σαν ένα εχθρικό μέρος,γεμάτο ανθρώπους με προκαταλήψεις και στεγανά,απατεωνιά και ψέμα.Τι να την κάνω ρε άνθρωπε τη σιγουριά μου πως μπορώ να διακρίνω τους νάρκισσους,αφού θα είμαι μία έξυπνη μόνη;Προσωπικά προτιμώ να φάω και καμιά ήττα,αντί τον ξάδερφο που είχε όλη τη διάθεση να με κάνει παρέα τον σταύρωνα να εξομολογηθεί τα πάθη και τις αμαρτίες του.Ελιτισμός δεν είναι μόνο να κάνεις παρέα με γιατρούς.Ελιτισμός είναι και να βλέπεις παντού ψεύτες και λωποδύτες.Την κακία και το ψέμα τα βλέπεις,θα υπάρχουν πάντα,είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση.Μπορείς να τα ανεχτείς αν δεν απειλούν τη ζωή σου;Tότε θα έχεις κάνει ένα βήμα προς την προσέγγιση της ανθρώπινης φύσης σου.Οι μεσσίες,οι χριστοί,οι κρισναμούρτι και οι βούδες μας τέλειωσαν.Ζούμε σε ένα κόσμο με ανθρώπους,τρωτούς,με άμυνες,με τείχη,με πληγές και με λάθη.Η δική μας τάση να ψάχνουμε το αλάθητο μας οδηγεί στη μοναξιά.
    Άκουσε να σου πω με απλότητα και ειλικρίνεια τι σκέφτομαι. Μιλήσαμε και από εδώ, μιλήσαμε και από u2u καθώς και λίγο από το τηλέφωνο. Kαι θεωρώ ότι λες ανοησίες. Στο έχω πει πολλές φορές. Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου -θα έχεις δει ότι αποφεύγω να απαντάω-. Στο είπα \"μαλακά\" κάποια στιγμή (παράθεση παρακάτω), ανήκεις στους ανθρώπους με ναρκισσιστική προσωπικότητα. Κάποιοι σε λένε σκληρή. Εγώ βλέπω ναρκισσιστική προσωπικότητα (που περικλείει τη σκληρότητα).
    Kαι απάντησες ότι δεν κάνεις παρέα με δυσκοίλιους ανθρώπους. Kαι μου είπες επίσης αρκετές φορές ότι δεν σου \"αρέσω\". Και χάρηκα γι\' αυτό!! Παρακαλώ, μείνε πιστή στις απόψεις σου και συνέχισε να κάνεις το ίδιο..., μην κάνεις \"παρέα\" μαζί μου!
    Σημείωση, δεν κατηγορώ κανέναν για κάτι που είναι. Όμως όταν δεν έχει επίγνωση αυτού που είναι, τα πράγματα αλλάζουν.

    Originally posted by RainAndWind
    Εσύ γιατί δε χαλαρώνεις λίγο και να πάψεις να τη λες στον έναν και στον άλλον;Και για ενημέρωσή σου υπάρχει ο υγιής ναρκισσισμός και είμαι περήφανη που τον κατέχω.Να εκτιμώ τον εαυτό μου και να με αποδέχομαι,you get me?
    Όταν γνωρίσω μία γυναίκα να έλκεται από την ανασφάλεια στο άλλο φύλο,θα σ\'ενημερώσω,προς το παρόν δε μου έχει τύχει.

    ps Γι αυτό δεν κάνω ποτέ παρέα με δυσκοίλιους ανθρώπους.:P

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ομολογω εκπλησσομαι πααααρα πολυ με αυτα που διαβαζω!!!!!
    btw ειδα κι εγω το ντοκυμαντερ για τη ναρκισσιστικη προσωπικοτητα κ μου φανηκε πολυ ενδιαφερον (ευχαριστω john για την ενημερωση).

    συγγνωμη που θα διαφωνησω αλλα η rain ναρκισσιστικη προσωπικοτητα με τιποτα!!!!
    εκτος κι αν διαθετει υποκριτικο ταλεντο κατινας παξινου κ φοραει αλλη προσωπικοτητα εκτος φορουμ {πιθ 1/εκατομμυριο}, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να εχει πολυ καλη επιγνωση των προσωπικοτητων που αλλαζει, οποτε παλι πεφτεις εξω, στο σημειο περι επιγνωσης αυτη τη φορα.
    κ συνηθως οι ναρκισσιστες δεν εχουν επιγνωση της εγωπαθειας τους.

    εκτος αν για σενα το νορμαλ ειναι καποιος ο οποιος ντρεπεται κ τη σκια του, ο οποιος φοβαται να πει μια γνωμη, ο οποιος δεν πιανει ποτε κουβεντα στους αλλους για να μην τον \"δαγκωσουν\", ο οποιος δε δοκιμαζει να κανει τιποτα καινουργιο κ στο τελος δεν κανει τιποτα απο φοβο μην αποτυχει/μην τον απορριψουν!
    οποτε ναι, σε αυτην τη περιπτωση ισως ο δυναμισμος της ρειν (κ της καθε ρειν) να σου φαινεται ναρκισσιστικη διαταραχη, αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα, οι ναρκισσιστες ειναι κατι εγωπαθη οντα τα οποια δεν υπολογιζουν καθολου τον αλλο, κ εγω δεν ειδα τη ρειν να μην υπολογιζει τους αλλους. δλδ οποιος εχει γνωμη κ βαζει κ καποια ορια εχει ναρκισσιστικη διαταραχη?

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    λολ:P
    Τώρα και καλά πρέπει να θιχτώ;Ι\'ll pass.Σ\'ευχαριστώ για την κριτική σου(btw αυτή την απάντηση την είχε δώσει σε ένα post της κάποια στιγμή η lucifer.Tην είχα θαυμάσει για τη στάση της.Φροντίζω να παίρνω στοιχεία απ\'όσους γουστάρω,αν αυτό το κάνουν οι ναρκισσιστές ειδοποία με να ξέρω)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Εμένα μου αρέσει η ναρκισσιστική προσωπικότητα της ρειν. Εγώ είμαι passive-aggressive (την διάγνωση μου την είχε κάνει η anwnimi οπότε πρέπει να είναι αλήθεια) η rain narcissistic, όλοι έχουνε από και από μία διαταραχή προσωπικότητας! Με εξαίρεση τον κρίνο. Αυτός τις έχει όλες.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by PETRAN
    Εμένα μου αρέσει η ναρκισσιστική προσωπικότητα της ρειν. Εγώ είμαι passive-aggressive (την διάγνωση μου την είχε κάνει η anwnimi οπότε πρέπει να είναι αλήθεια) η rain narcissistic, όλοι έχουνε από και από μία διαταραχή προσωπικότητας! Με εξαίρεση τον κρίνο. Αυτός τις έχει όλες.

    χαχαχαχαχαχαχα!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχαααα,άτιμε Pe-trance.Eυτυχώς που δεν είμαστε τέλειοι ρε,ποιος τη χέζει την αναθεματισμένη την τελειότητα;:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by RainAndWind
    χαχαααα,άτιμε Pe-trance.Eυτυχώς που δεν είμαστε τέλειοι ρε,ποιος τη χέζει την αναθεματισμένη την τελειότητα;:P
    ευτυχως που δεν ειμαστε τελειοι κ ευτυχως που το καταλαβαμε εγκαιρα οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε/γινουμε κι ολας!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by lucifer
    btw ειδα κι εγω το ντοκυμαντερ για τη ναρκισσιστικη προσωπικοτητα κ μου φανηκε πολυ ενδιαφερον (ευχαριστω john για την ενημερωση).
    lucifer αφού το βρήκες ενδιαφέρον, θα σου κάνω μια πρόταση. Γνωρίζεις Αγγλικά σε επίπεδο λίγο πάνω από Lower; Αν ναι, θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι καλό για άλλους. Μπορείς να γράψεις τους διαλόγους/αφήγηση ενός κομματιού μόνο, από αυτό το ντοκυμαντέρ; (σε απλό κείμενο στα αγγλικά).
    Επίσης αν κάποιος άλλος μπορεί να το κάνει ευπρόσδεκτο.

    Τώρα για τα υπόλοιπα. Δεν έχει νόημα να κάνω ολόκληρη ανάλυση εδώ, γιατί χρειάζονται σελίδες για να εξηγήσω αυτά που σκέφτομαι, αλλά δεν γίνεται. Ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να μεταφέρει πολλά, χρειάζεται πολύς περισσότερος κόπος από τον προφορικό λόγο. Και δεν έχω χρόνο μόνο για εδώ, χρειάζομαι το χρόνο μου και για άλλα πράγματα.

    Μα μου λέει συνεχώς δεν με \"πάει\", την άλλη δυσκοίλιο και μετά θέλει να πιάσει κουβέντα μαζί μου! Εσύ μπορείς να εξηγήσεις γιατί κάποιος να θέλει να πιάσει κουβέντα με κάποιον που θεωρεί δυσκοίλιο;;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by John11
    Originally posted by lucifer
    btw ειδα κι εγω το ντοκυμαντερ για τη ναρκισσιστικη προσωπικοτητα κ μου φανηκε πολυ ενδιαφερον (ευχαριστω john για την ενημερωση).
    lucifer αφού το βρήκες ενδιαφέρον, θα σου κάνω μια πρόταση. Γνωρίζεις Αγγλικά σε επίπεδο λίγο πάνω από Lower; Αν ναι, θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι καλό για άλλους. Μπορείς να γράψεις τους διαλόγους/αφήγηση ενός κομματιού μόνο, από αυτό το ντοκυμαντέρ; (σε απλό κείμενο στα αγγλικά).
    Επίσης αν κάποιος άλλος μπορεί να το κάνει ευπρόσδεκτο.

    Τώρα για τα υπόλοιπα. Δεν έχει νόημα να κάνω ολόκληρη ανάλυση εδώ, γιατί χρειάζονται σελίδες για να εξηγήσω αυτά που σκέφτομαι, αλλά δεν γίνεται. Ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να μεταφέρει πολλά, χρειάζεται πολύς περισσότερος κόπος από τον προφορικό λόγο. Και δεν έχω χρόνο μόνο για εδώ, χρειάζομαι το χρόνο μου και για άλλα πράγματα.

    Μα μου λέει συνεχώς δεν με \"πάει\", την άλλη δυσκοίλιο και μετά θέλει να πιάσει κουβέντα μαζί μου! Εσύ μπορείς να εξηγήσεις γιατί κάποιος να θέλει να πιάσει κουβέντα με κάποιον που θεωρεί δυσκοίλιο;;


    (Με ελαφριά βιεννέζικη προφορά)

    Ίσως αυτός που θεωρεί τον άλλο δυσκοίλιο να είναι προσκολλημένος στο φρουδικό \"φαλλικό στάδιο\" ενώ ο άλλος που είναι δυσκοίλιος να είναι στο \"πρωκτικό στάδιο\"...



    Μόνο αν υπάρξει η (ψυχική) εισχώρηση του ενώς στον άλλο μπορεί και να υπάρξει η \"εκτόνωση της απωθημένης ενέργειας\"!


    Dr. Von Peterann
    Specialist Psycho-anal-yst

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χαχααα.Επιτέλους κατανόησα από πού ακριβώς πηγάζει η αδυναμία μου στους φαλλούς(ξετσίπωτη).:PΧρόνια το αναρωτιόμουν.Μπορεί όμως να είναι και penis envy,θα εξετάσω και αυτή την πιθανότητα με trial and error μεθοδολογία,λολζ.

    Δεν κρατάω κακία,ελπίζω και ο John να μην κρατάει.Κάτι μαθαίνουμε και μέσα από κόντρες.Του είχα γράψει εκείνο το \"φιλικά\"από κάτω,για να καταλάβει πως η πρόθεσή μου δεν ήταν προσβλητική,αλλά φαίνεται χάθηκε μέσα στο συναίσθημα,συμβαίνει και σε μένα αρκετές φορές.Δεν είναι και για θάνατο.Το στυλ γραψίματός μου είναι ιδιόμορφο,εύκολα ο άλλος το εισπράττει ως πολεμικό.Παρόλ\'αυτά είναι όπως είναι,δε θα χάσω τον αυθορμητισμό μου \"σιδερώνοντας\"το λόγο μου.Είναι σημαντικότερο για μένα να διατηρώ τις δικές μου αλήθειες στην αποτύπωσή του.

    Anyway,καλημέρα.Είναι πρωί,έχω όμορφη διάθεση,χαλαρή και έναν παγωμένο καφέ που φτιάχνει τον ουρανίσκο μου.Τι άλλο χρειάζεται ο άνθρωπος για να είναι ευτυχισμένος;(κυνική απάντηση:λεφτά στο πορτοφόλι του για να τα βγάζει πέρα,λοολ):P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •