Πώς πείθω ένα φίλο να πάει σε ψυχολόγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    12

    Πώς πείθω ένα φίλο να πάει σε ψυχολόγο;

    Ένας φίλος μου, στην ηλικία των 35, αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα.
    Νομίζει ότι τον παρακολουθούν, ότι \"ασχολούνται όλοι μαζί του αντί να κοιτάνε την καμπούρα τους\", όπως χαρακτηριστικά λέει, ότι τον υποσκάπτουν, τον ειρωνεύονται, κυρίως με υπονοούμενα για τον ανδρισμό του.
    Φυσικά τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει. Του έχω πει να πάει σε ψυχολόγο αλλά δεν θέλει, λέγοντας ότι όλοι οι άλλοι είναι τρελλοί κι όχι αυτός.
    Με όποιον του λέει να πάει σε ψυχολόγο τελικά τσακώνεται και μπαίνει στη λίστα με τους \"ρουφιάνους\". Τσακώνεται με τον αδερφό του, τους γονείς του, τους φίλους του.
    Αυτό γίνεται εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά είναι πιο έντονο από τον περασμένο Μάρτιο που έπεσε στην αντίληψή μου ως ψυχοπαθολογικό, ενώ πριν, κάποια τρελλά λόγια του τα προσπερνούσα ως αστεία ή απλά ως μέρος της προσωπικότητάς του.
    ΠΩΣ μπορώ να τον κάνω να πάει σε ψυχολόγο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλημερα..οσο κι αν του λες οτι πρεπει να παει δεν θα το κανει.Αν πιστευει οτι επισκεπτοντας ψυχολογο θεωρει τον εαυτο του τρελλο τοτε δεν εχει ωριμαση η σκεψη για να αντιληφθει την εννοια του ψυχολογου και της βοηθειας ποΥ χρειαζεται.Πιστεψε με θα ερθει μια μερα που θα καταλαβει πως δεν παει αλλο και θα παει απο μονος του..Τοτε ισως να αντιληφθει.Αν δεν μπορεις να τον βλεπεις να υποφερει απλα πες του την αποψη σου και ειναι αρκετο.Απο εκει και περα ειναι δικη του η επιλογη.
    Ευχαριστω
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    12
    Πραγματικά θλίβομαι να τον βλέπω σε αυτή την κατάσταση. Του το \'χω πει. Του τα \'χω πει όλα όσα σκέφτομαι, ότι δεν είναι καλά και πρέπει να πάει σε ψυχολόγο, αλλά δεν ακούει με τίποτα.
    Μακάρι να αποφασίσει από μόνος του να πάει, αλλά το βλέπω πάρα πολύ δύσκολο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Θα παει..οταν νιωσει πως δεν εχει αλλη διεξοδο θα παει μην φοβασαι..Εσυ απλα να εισαι εκει,ομως μην πιεζεις τα πραγματα δεν βγαζει πουθενα
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητέ φίλε, δεν νομίζω οτι μπορείς να τον κάνεις να πάει σε ψυχολόγο.
    Μπορείς να του πείς τί βλέπεις στην συμπεριφορά του και τι κρίνεις οτι πρέπει να κάνει, αλλά μέχρι εκεί. Αυτή, είναι μια απόφαση καθαρα προσωπική, κι όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι, ο φίλος σου μάλλον θα την λάβει.
    Καλό κουραγιο μαζί του!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kanoss

    Του έχω πει να πάει σε ψυχολόγο αλλά δεν θέλει, λέγοντας ότι όλοι οι άλλοι είναι τρελλοί κι όχι αυτός

    να μην του το ξαναπεις....
    στασου πλαι του και ριξε του την ιδεα οτι αμα νομιζει οτι δυσκολευεται μια λυση ειναι και αυτη.
    Τα υπολοιπα δεν ειναι δικια σου δουλεια.

    Σαν φιλος ομως καλο ειναι να του δινεις καποιες κατευθυνσεις τις οποιες μπορει να εχει υποψη του.
    Τελος μην του κανεις κριτικη για τα οσα σκεφτεται, δεν βοηθαει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Συμφωνώ και εγώ με όσους έγραψαν παραπάνω..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ίσως θα μπορούσες να ξεκινήσεις λέγοντας του ότι καταλαβαίνεις πώς νιώθει: ότι είναι πολύ δύσκολο να νιώθει πως τον ειρωνεύονται κλπ. Και πως γι\' αυτό του προτείνεις να δει έναν ειδικό: όχι επειδή είναι τρελός, αλλά επειδή στενοχωριέται, υποφέρει, καυγαδίζει. Μπορείς να του πεις ότι ο ειδικός ίσως τον βοηθήσει να χειρίζεται πιο αποτελεσματικά τις καταστάσεις που αντιμετωπίζει.

    Με λίγα λόγια, μην προσπαθείς να τον πείσεις να αντιμετωπίσει τα γεγονότα γύρω του με βάση τη λογική (είναι φανερό ότι αυτό δεν μπορεί να το κάνει στην παρούσα φάση) και μην προσπαθήσεις να τον πείσεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι (π.χ. ότι στην πραγματικότητα οι άλλοι δεν ασχολούνται μαζί του όπως νομίζει). Απλά δέξου την αλήθεια, όχι των γεγονότων, αλλά των συναισθημάτων του και της δυσκολίας του να χειρίζεται όσα (πιστεύει ότι) συμβαίνουν.

    Αν νιώσει ότι μπορεί να σου έχει εμπιστοσύνη, αφού αποδεχτείς τον τρόπο σκέψης του και το πώς νιώθει και τον κατευθύνεις σε έναν ειδικό για να διευκολυνθεί, να στενοχωριέται και να θυμώνει λιγότερο, να μάθει πώς να αντιμετωπίζει τους γύρω του, ίσως και να πάει. Πάντως τέτοιου τύπου καταστάσεις (με παρακολουθούν, με βλάπτουν κλπ) είναι συχνά πολύ δύσκολες και δεν είμαι βέβαιη ότι θα τον πείσεις, αξίζει όμως μια προσπάθεια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    12
    Με κάνατε να αλλάξω γνώμη. Είχα αποφασίσει να του πω ότι αν δεν πάει σε ψυχολόγο, θα σταματήσουμε να κάνουμε παρέα, μπας και τον ταρακουνήσω.
    Αλλά, τελικά, δεν θα το κάνω.
    Θα κάνω αυτά που λέτε. Σας ευχαριστώ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    παλι καλα...
    και παντως αν του το ξαναναφερεις, φροντισε να ειναι οταν Ο ΙΔΙΟΣ σου εκμυστηρευτει δυσκολιες της ζωης του λογω της συμπεριφορας του και παντως με τπτ υπο το σκεπτικο \"δεν πας καλα, πρεπει να σε δει γιατρος\" γιατι οπως βλεπειςεχει συνδεσει τους ψυχοθεραπευτες με την τρελλα κι οχι με την βοηθεια...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    12
    Σκεφτόμουν να του πάρω ένα βιβλίο που να περιγράφει το πρόβλημά του.
    Υπάρχει κάποιος όρος που να χρησιμοποιείται για αυτό το ψυχολογικό πρόβλημα;
    Υπάρχει κανένα βιβλίο σχετικό;
    Μήπως θα \'ταν λάθος να του δώσω ένα τέτοιο βιβλίο;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χμμ...δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να του δώσεις ένα βιβλίο για κάτι τέτοιο. Αυτά που περιγράφεις είναι παρανοϊκά στοιχεία, αλλά δεν μπορεί να γίνει διάγνωση εξ\' αποστάσεως για το ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα του φίλου σου. Οπότε θα μείνω σε όσα έγραψα πριν, χρειάζεται προσοχή με τη μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.

  13. #13
    για κάτσε...
    οικογένεια δεν έχει? δεν τον βλέπουν ότι είναι γεμάτος παραληρητικές ιδέες?
    δε λέω, να ενδιαφερθεί ο φίλος αλλά η οικογένεια τι κάνει τόσο καιρό?
    η όποια θεραπεία (και δεν εννοώ μόνο ψυχολογική) να δοθεί όσο το δυνατόν πιο σύντομα για να μην υπάρξει περαιτέρω εξέλιξη και τον πηγαίνουν σηκωτό στον ψυχίατρο... δεν είναι να παίζεις με τέτοια θέματα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    12
    Μα κι οικογένειά του του λέει να πάει σε έναν ειδικό, αλλά δεν ακούει κανένα.
    Όποιος του λέει κάτι τέτοιο, μπαίνει στη μαύρη λίστα με τους \"ρουφιάνους\".

    Τι να κάνουν, να τον πάνε με το ζόρι;
    Κι εγώ το βλέπω ότι με τον καιρό χειροτερεύει.
    Ενώ αν πήγαινε από την αρχή, όταν του το χαν πρωτοπεί, ίσως τώρα να ήταν τελείως καλά.

  15. #15
    την άποψή μου την είπα.....
    να προσθέσω ότι αυτού του τύπου παρανοειδής διαταραχή της αντίληψης (με ιδεοληψίες) έχουν πραγματικά καλή πρόγνωση εάν η αναγνώριση και η αντιμετώπιση γίνει νωρίς.
    ο ένας χρόνος (που εσύ το βλέπεις και όχι πόσο τον βασανίζει) δεν ξέρω πόσο ¨νωρίς¨ μπορεί να είναι...
    εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •