φοβια για την αναισθησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13

    φοβια για την αναισθησια

    καλησπερα σε ολους.προκειται να υποβληθω σε μια χειρουργικη επεμβαση προς το καλοκαιρι για αφαιρεση ινομυωματος.ε απο τοτε που μου το ειπε ο γιατρος δεν μου φευγει απο το μυαλο.δεν με φοβιζει η επεμβαση αλλα μου ειπε οτι θα μου κανει μεθη και επισκληριδιο.μηπως ξερει να μου πει καποιος τι ειναι η μεθη?κοιμασαι με την μεθη?ζαλιζεσαι?μιλας κανονικα απλα εισαι χαλαρη?συγνωμη αν σας ζαλισα οταν ειχα γεννησει την κορη μου μου ειχαν κανει υπνοστεντον ενεση γιατι φοβομουν πολυ.καπως ετσι θα αισθανομαι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ειναι καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.΅Ειναι απαραιτητη η αφαιρεση?Ποσων χρονων εισαι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    πρεπει να κανω αφαιρεση γιατι το ινομυωμα εχει υποστει εκφυλιση

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    μαλλον θα σου κανει επισκληριδιο και στο τελος μεθη,δεν ειναι τιποτα δεν ειναι αναισθησια με την επισκληριδιο θα μουδιασεις απο την μεση και κατω και θα εχεις τις αισθησεις σου σε ολο το χειρουργειο με την μεθη μαλλον θα σου κανει στο τελος για να ξεκουραστεις
    εαν αντεχεις μην ζητησεις μεθη αλλα και παλι δεν ειναι αναισθησια σαν να εχεις πιει 3 ποτηρακια κρασι
    καλη επιτυχια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by fotinoula
    καλησπερα σε ολους.προκειται να υποβληθω σε μια χειρουργικη επεμβαση προς το καλοκαιρι για αφαιρεση ινομυωματος.ε απο τοτε που μου το ειπε ο γιατρος δεν μου φευγει απο το μυαλο.δεν με φοβιζει η επεμβαση αλλα μου ειπε οτι θα μου κανει μεθη και επισκληριδιο.μηπως ξερει να μου πει καποιος τι ειναι η μεθη?κοιμασαι με την μεθη?ζαλιζεσαι?μιλας κανονικα απλα εισαι χαλαρη?συγνωμη αν σας ζαλισα οταν ειχα γεννησει την κορη μου μου ειχαν κανει υπνοστεντον ενεση γιατι φοβομουν πολυ.καπως ετσι θα αισθανομαι?

    τώρα έπεσες στην περίπτωση...πανικοβάλομαι και εγώ ειδικά τώρα που θα υποβληθώ σε μια επέμβαση.Επειδή χρειάστηκε να κάνω στο παρελθόν αναισθησία και μάλιστα την μια εξ αυτών για την ίδια επέμβαση με σένα, θα σου πω ότι ξύπνησα μια χαρά ούτε υπνηλίες όπως σε άλλους ούτε τίποτε.Σαν επέμβαση είναι απλή και δεν έχεις την παραμικρή ενόχληση μετά.Στα λέω εγώ που έπεσε το κλάμα βροχή μέσα στο χειρουργείο.Παρ΄όλα αυτά τρέμω και εγώ την νάρκωση και είμαι αναστατωμένη πολύ..καλή επιτυχία και στις δυό μας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Μέθη είναι μια ελαφριά νάρκωση, δεν ζαλίζεσαι και δεν μιλάς απλώς κοιμάσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    γιωτα μου εχεις κανει κι εσυ μεθη?κι εσυ χειρουργειο ε?ποτε?ευχομαι να τα παμε καλα και καλη μας επιτυχια.εγω το καλοκαιρακι θα μπω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σε λίγες μέρες.....άστα Φωτεινούλα ντρέπομαι όπως κάνω ,αλλά δεν το θέλω, ήταν ο φόβος μου απο μικρό παιδί.Ισως αν είχα κάνει την επέμβαση νωρίτερα (αμυγδαλεκτομή) τώρα να μην αντιμετώπιζα σοβαρότερο πρόβλημα με την υγεία μου.Μάλλον πληρώνω αυτή τη φοβία που είχα με τις επιπλοκές που αντιμετωπίζω.Βασικά αν είσαι υγιής, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε τα περισσότερα είναι στο μυαλό μας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Φωτεινή μου δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που να μη φοβάται την αναισθησία. Απλά κάποιοι από εμάς με παθολογικό άγχος τη φοβόμαστε περισσότερο.
    Κι εγώ είχα κάνει μέθη στο παρελθόν, είναι νάρκωση απλά διαρκεί λιγότερο χρόνο, λίγο λιγότερο από μισή ώρα. Μη σε ανησυχεί, εγώ στο τέλος κατάλαβα ότι το άγχος που είχα τραβήξει ήταν χειρότερο από την εμπειρία η οποία ήταν \"χαλαρή\".
    Σιδερένια σου εύχομαι και για οποιαδήποτε απορία ζήτα από το γιατρό σου ενημέρωση. Αν νιώθεις καλύτερα μίλησέ του και για το πόσο άγχος σου δημιουργεί.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ωραία η μέθη.Έκανα κι εγώ κάτι μέθες αυτές τις μέρες,άλλο πράγμα.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΒΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΗ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    ΓΙΩΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΜΥΓΔΑΛΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΓΩΤΟ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΙΩΡΟ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΕΜΑΣ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΓΟΛΓΟΘΑΣ.ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ.ΔΕΝ ΤΑ ΜΠΟΡΩ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Ξέρω Φωτεινούλα ότι είναι επέμβαση ρουτίνας ακόμη και ο πόνος μετά δεν με φοβίζει, αλλά τα προβλήματα που συνυπάρχουν και επιδεινώνουν τον φόβο της αναισθησίας..και φυσικά μίλησα στον γιατρό μου για τις ανησυχίες μου για να πάρω την καλύτερη απάντηση...Ο γιατρός πρόφατα χειρουργημένος απο μηνίσκο είπε: θα σου δώσω την δική μου αναισθησιολόγο γιατί και εγώ είχα τους φόβους μου, έπαθα υστερία και φώναζα πριν την επέμβαση.Τώρα γιατρέ απάντησα μου κάνατε την καρδιά περιβόλι...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    13
    τι προβληματα συνυπαρχουν γιωτα μου?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •