κρισεις....πανικου???!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47

    κρισεις....πανικου???!

    καλησπερα και παλι παιδια,,,εχς ξαανα γραψει αλλα τοτε ημουν σε πολυ χειροτερη κατασταση...δοξα τον Θεο πραγματικα εχω κανει καποια βηματα...ολα ξεκινησαν αναπαντεχα με ζαλαδες και αλλα τετοια τα οποια με εριξαν ψυχολογικα και νομιζα πως κατι σοβαρο εχω...εψαχνα για συμπτωματα και διαφορα στο google και παντα κατι κακο νομιζα πως εχα..μετα αρχισαν οι κρισεις πανικου...πανικος πάντου,μεσα και εξω απο το σπιτι...εφτασα σε καποια φαση να μην βγαινω,ναμην μιλαω σε κανεναν και να μην απομακρυνομαι απο την πολη που ζω...οι γιατροι με ειχαν μαθει,καθε μερα σχεδον εκει..εκανα εξετασεις παθολογο καριδολογο ωρυλα ορθοπεδικο οφθαλμιατρο και ο καθενας ειχε κατι να βρει,,παντα ομως οχι κατι σοβαρο...και οι κρισεις μεγαλωναν...μεχρι που βρεθηκε ενασ γιατρος μου εδωσε να κανω κατι εξετασεις σιδηρου και φεριτινης και μου βρηκε 40 σιδηρο 4 φεριτινη...τρελο!!! αρχισα κατι χαπια με φυλικο οξυ και σιδηρο...η ψυχολογια ψηλο ανεβηκε..το στομαχι χαλια...κι εκει ξανα επεσα...ψυχολογικα...εκει αρχισαν σκεψεις θανατου,σκεχεις οτι κατι παθαινω,οτι κοβεται η αναπνοη μου...τα παντα,,υπεφερα...τα εκοψα και αρχισα αλλα...λεγκοφερ λεγονται...
    τωρα το προβλημα μου ειναι,,φουσκομα στο στομαχι και πολυ ρεψιμο...ρεψιμο κενο ομως..οχι οπως οταν πινεις αναψυκτικο..κι αυτο με ενοχλει πολυ...δεν μπορω να καπνισω,με το που αναβω τσιγαρο αρχιζει κι αυτο...μου καρφωθηκε τωρα οτι εχω γαστριτιδα η κατι παρομοιο...
    τωρα νιωθθω οτι μου κοβεται η αναπνοη...
    οτι σταματαει για δευτερολεπτα η καρδια μου...ειμαι χαλια...μπορει να γινει κατι τετοιο η ολα ειναι στο μυαλο..?
    βοηθηστε με σς παρακαλω ειλικρινα...νομιζω οτι θα πεσω..θα λυποθυμησω και κατι θα παθω...
    νομιζω οτι ολα πονουν,οτι τσιμπανε χερια και ποδια,τα ακρα μολυ μουδιαζουν...πολλα τρελα πραγματα...βοηθεια...!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    γεια σου μαρια, αυτα τα \"τρελα\" πραγματα τα εχω περασει και εγω, θελει προσπαθεια και καλη ψυχοθεραπεια και θα τα καταφερεις να γινεις καλα! παρατηρησα πως κατι αλλο συμβαινε στην ζωη μου και απλα το αγχος με χτυπουσε εκει. ειμουν προσκολλημενος σε ασταθεις παραγοντες και σε ασταθη ατομα και το ξεπερασα με την προσκοληση μου σε πιο αλληθινα και σταθερα πραγματα. με εσενα πως παει η ζωη σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    9
    Καλησπέρα.

    Προσωπικά εδώ και μια γεμάτη 5ετία παθαίνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάτι που το κατατάσσω (από όσα έχω διαβάσει κι εδώ κι αλλού) στο \"κρίση πανικού\". Γι\'αυτο και γράφω εδώ.

    Το αξιοσημείωτο είναι ότι το παθαίνω στον ύπνο μου και μόνο. Τελευταία φορά που το έπαθα ήταν προχθές την Παρασκευή το βράδυ κι ήταν ίσως ότι πιο ανυπόφορο έως τώρα.

    Να πω την αίσθηση;
    Καταρχάς ενώ είσαι γενικά αγχώδης, την συγκεκριμένη στιγμή που πέφτεις για ύπνο είσαι σχετικά ήρεμος.
    Κάποια στιγμή πετάγεσαι από τον ύπνο σου (προχθές πετάχτηκα κατά τις 3 τα μεσάνυχτα) κατατρομαγμένος σαν να σε κυνηγάνε να σε σκοτώσουν.
    Ακόμα χειρότερα μάλλον, σαν να πέφτεις από τον γκρεμό. Τρέχεις μέσα στο σπίτι πέρα - δώθε σαν να θες να ξεφύγεις. Πηγαίνεις στις γωνίες ή στα παράθυρα σαν να θες να ξεφύγεις από κάτι αλλά αυτό δεν σε ηρεμεί και αλλάζεις σημείο. Ειλικρινά σκέφτομαι ότι τις στιγμές που το έχω πάθει, αν είχα μπροστά μου ένα πηγάδι σίγουρα θα έπεφτα μέσα για να ξεφύγω. Δεν ξέρω πόση ώρα διαρκεί, θα πω ότι συνήθως είναι 5\' και τις προάλλες ήταν σχεδόν διπλάσιο, αλλά ξέρω ότι τέτοιες στιγμές ο χρόνος μετράει διαφορετικά (μπορεί να είναι και 20\'\' μόνο και να φαίνεται αιώνας).

    Το σκεφτόμουν μετά και έλεγα πως εάν είχα μια κάμερα και το κατέγραφα, όποιος και να το έβλεπε (ακόμα κι εγώ ο ίδιος) θα με περνούσε για σχιζοφρενή. Την επόμενη πάντα θυμάμαι τα πάντα, τις κινήσεις μου, την αγωνία μου, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ τι σκεφτόμουν (όνειρο και με πέταξε τόσο απότομα και τόσο φοβισμένο. Πάντως είμαι σε άριστη υγεία, κάνω καλή διατροφή και αθλητισμό και δεν καπνίζω.

    Όποιος ξέρει να μου πει κάτι γι αυτό θα του είμαι ευγνώμων.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •