απορια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: απορια...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277

    απορια...

    Διαβαζοντας καποια αρθρα στο ιντερνετ με θεμα ηπιας καταθλιψης κτλ εβλεπα στοιχεια τα οποια κοντινοι μου ανθρωποι λενε πως με χαρακτηριζουν..Κ εγω τα βλεπω αλλα δεν θεωρω πως η κριση μου ειναι σωστη...Τι θα μπορουσα να κανω για να διαπιστωσω αν οντως κατι γινεται κ εγω τοσο καιρο δεν το εχω παρει χαμπαρι...σε τι ειδους θεραπευτη θα μπορουσα να απευθυνθω??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    πιστεύεις ότι κάτι έχεις?

    όταν διαβάζουμε ψυχοπαθολογία, συμβαίνει να πιστεύουμε ότι τα έχουμε όλα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    μην διαβαζεις και πολλα στο ιντερνετ, γιατι πρωτον θα μπερδευτεις με την πληθωρα των πληροφοριων, και δευτερον θα παθεις οτι παθαινουν ολοι οι ψυχολογοι στην αρχη των σπουδων τους: νομιζουν πως πασχουν απο ολες τις διαταραχες!!χεχεχεχε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    απλα δεν πιστευω στον εαυτο μου,νομιζω οτι ολα τα κανω λαθος,χαληλη αυτοεκτιμηση και δεν εμπιστευομαι τα ατομα γυρω μου γτ νομιζω οτι δεν ειμαι αρκετα καλη να ειμαι διπλα τους επομενως φοβαμαι πως θα ψαξουν αλλου και παει λεγοντας...γνωστη ιστορια αλλα με εχει κουρασει...απογοητευομαι με το παραμικρο ασχημο που θα γινει....με ενοχλει κ οσο κουλ κ αν εχω προσπαθησει να το παιξω,μεσα μου με κατατρωει...και ολα αυτα εχουν αποτελεσμα να εχω συμπεριφορα που δεν μου αρεσει..θελω να το διορθωσω γτ ξερω πως δεν ειμαι εγω αυτη...μεχρι το τελος του λυκειου ημουν μια χαρα παιδακι,αισιοδοξο και χωρις τοσες ανασφαλειες...μεγαλωνοντας ομως που υποτιθεται ωριμαζω αυτα γινονται πιο εντονα..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    το να μην εμπιστευεσαι τους ανθωπους διπλα σου μπορει να κανει και το πιο υγιη ανθρωπο παρανοικο. απο τι απογοητευτηκες και δεν νιωθεις αρκετα καλη για αυτους? σε ρωταω γιατι ειχα και εγω καποτε παρομοιο θεμα καχυποψιας (δημιουργηθηκε απο τραυματα) και το ξεπερναω δοξα το Θεο με τον καιρο μια χαρα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    δεν μπορω να εντοπισω τι ακριβως μπορει να φταιει...Καποιες φορες αναρωτιεμαι μηπως α αδιαφορια του πατερα μου μετα τον χωρισμο που δεν προσπαθησε να κρατησει επαφη πατερα με παιδι αλλα μια τυπικη επαφη μιλαμε 2-3 φορες τον μηνα να με εχει επηρεασει χωρις να το εχω καταλαβει...Κ γενικα καλη δεν νοιωθω για το αντιθετο φυλο..ειτε ερωτικους συντροφους ειτε φιλους..Καποτε ειχα εναν φιλο που ειχα την ανεση να του μιλησω και να του πω για το πως νοιωθω,ειχε ενα ασχημο ατυχημα αλλα εγς ημουν διπλα του καθολη την διαρκεια της αναρρωσης...μετα απο λιγο καιρο σκαει το παραμυθι,σε ερωτευτηκα...θυμωσα υπερβολικα γτ ενιωσα προδωμενη ως φιλη...μετα απο κανα χρονο που ειχαμε να μιλησουμε,ξαναμιλαμε λεγοντας πως η φιλια ειναι αυτη που μας ταιριαζει και διαπιστωνω χθες οτι με πλησιασε λεγοντας ψεματα....δεν θελει να ειμαστε φιλοι θελει το παραπανω που εγω δεν διατιθεμαι να δωσω..και τα σημαδια μου τα ειδε κ η φιλη μου...να μην απογοητευτω??
    Μετα με τον συντροφο μου νοιωθω οτι διαρκως ψαχνει για αλλη και μολις την βρει απλα θα με παραατησει(κ δεν εχει δωσει κ δειγματα ιδιαιτερα) και ειναι στιγμες που χανω την ψυχραιμια μου και γινομαι υπερβολικη...
    Μετα αυτη την περιοδο με την δουλεια δεν ειναι καλα τα πραγματα και εχω αγχωθει υπερβολικα...με την εξεταστικη δεν πηγα καλα και με εχει παρει απο κατω και εχω πεισει τον εαυτο μου πως ειμαι αχρηστη...εκανα λαθη στο παρελθον καλως ή κακως και δεν με συγχωρω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    pennoula δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι. Δες κάποιον ειδικό. Αφού είσαι φοιτήτρια, μπορείς να δεις κέντρα ψυχικής υγείας στην περιοχή σου, καλύπτονται από όλα τα ταμεία, ή για πιο άμεσα, ψάξε στη σχολή σου κέντρο υποστήριξης φοιτητών.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    το σκεφτομουν εντονα τον τελευταιο καιρο και τωρα νομιζω θα το κανω πραξη...κ τιποτα να μην συμβαινει σιγουρα θα ξαλαφρωσω που θα μπορεσω να τα πω σ εκαποιον ο οποιος δεν θα με κρινει...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Δεν νομιζω οτι ειναι κακο να το τσεκαρεις πηγαινοντας σ\'εναν ειδικο.Αρχικα σ\'εναν ψυχολογο...το μονο που εχω να πω ειναι \"φυλαγε τα ρουχα σου,να εχεις τα μισα\"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •