Ο κόσμος είναι κακός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολοι τρεχουμε προσομοιωσεις στο μυαλο μας για την συμπεριφορα των αλλων...6 δισεκατομμυρια ανθρωποι εχουν τα δικα τους μυαλα ο καθενας λογικο ειναι να σου φαινονται μερικα ξενα προς την προσωπικοτητα σου και να μη τα καταλαβαινεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ποτήρι είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο;
    Αν πιστεύω πως ο κόσμος είναι κακός,αυτό τι συνέπειες έχει ως προς εμένα,πώς επηρεάζει τη σκέψη,την κρίση και τη συμπεριφορά μου;Γιατί έχουμε την τάση να επισημαίνουμε την εκδήλωση της\"κακίας\"(που εξάλλου τι θεωρούμε καλό ή κακό είναι τόσο υποκειμενικό),αλλά σπάνια επισημαίνουμε την εκδήλωση της καλοσύνης;Aν ανοίξω ένα θέμα με τίτλο ο κόσμος είναι καλός θα με πυροβολήσετε;λολ
    Τι σημαίνει καλό και κακό για τον καθένα από εμάς,θα αναγνωρίσετε πως έχει τόσες θεωρήσεις,όσα άτομα απαντήσουν.Δεν υπάρχουν κανόνες και η άποψή μας πάνω στο καλό και το κακό έχει επηρεαστεί και εξαρτάται από πού,πότε,πώς ζούμε,από ένα σωρό άλλους εσωτερικούς και εξωτερικούς παράγοντες.
    Γενικά,κανένα άκρο στις θεωρήσεις μας δεν είναι αντικειμενικά ορθό,για μένα ο κόσμος δεν είναι ούτε καλός ούτε κακός,είναι απλά ο κόσμος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α και σκεφτείτε κατά πόσο δέχεστε και το άλλο,πως δυνητικά όλοι είμαστε δοχεία ισόποσα του καλού και του κακού και πως σε συγκεκριμένες καταστάσεις και συνθήκες μπορεί ανάλογες ποιότητες προς τη μία ή την άλλη πλευρά να αναδεικνύονται.Πάμε λοιπόν,ο φόνος είναι κακός,αλλά εάν τον διαπράξεις την ώρα που η ζωή σου κινδυνεύει,εν αμύνη,δεν είναι κακός.Μία μητέρα που θα σκότωνε για να σώσει το παιδί της,δεν θα υπάγονταν στον ίδιο κανόνα.Ή στον πόλεμο,αυτό το ιδεολόγημα δεν ισχύει.Στη Γερμανία την περίοδο της χιτλερικής συστράτευσης εναντίον των \"κακών\"εβραίων που έπιναν-και καλά-οικονομικά το αίμα των γερμανών,το να σκοτώσεις έναν εβραίο ήταν τιμή,ένδειξη μεγαλείου,θάρρους και πίστης στο έθνος.Έκανες μία καλή πράξη.Αν σήμερα ένας γερμανός σκοτώσει έναν εβραίο,θα καταδικαστεί.Άρα καλό και κακό αλλάζουν,τροποποιούνται και μεταμορφώνονται τόσο από την εποχή τους,την κοινωνία στην οποία διαμορφώνονται.
    Αν κάποιος σου φράξει τη μύτη και το στόμα,αυτό που θα θελήσεις είναι να του σπάσεις τη δική του μύτη και στόμα για να μπορέσεις να αναπνεύσεις,ανεξάρτητα από το ποιος είναι αυτός.Μεγάλη κουβέντα το καλό το κακό και το άσχημο.λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ναι κι ο Αινσταιν υποστήριζε πως τίποτα δεν είναι απόλυτο. Κοίτα έχουν νόημα τα όσα λες αλλά υπάρχει και το κοινώς αποδεκτό για το τι είναι κακό. Θυμάμαι σε ένα παλαιό παιχνίδι, τι εποχές ετούτες, να αρχίζει με τίτλο ενός Ιάπωνα \"αν υπάρχει κακό σε τούτο τον κόσμο σίγουρα βρίσκεται σε ένα σημείο.. στις καρδιές των ανθρώπων\". Οι Ιάπωνες που στον πόλεμο έτρωγαν κυριολεκτικά τους αιχμαλώτους! Οι Ναζί που δεν έβλεπαν καμία αξία στην ανθρώπινη ζωή των Εβραίων. Πόσα άλλα παραδείγματα υπάρχουν όταν δεν υπάρχουν κανόνες στο παιχνίδι, όταν δεν υπάρχει τιμωρία, η όταν οι άνθρωποι αψηφούν την τιμωρία για να θρέψουν τις πιο σκοτεινές τους ανάγκες.

    Μικρός έλεγα, αγαπάω αυτή τη κοπέλα, θέλω να κάνω έρωτα μαζί της. Αυτό είναι να αισθάνεσαι την ομορφιά στην ψυχή σου, να επιθυμείς να δημιουργήσεις, όχι να καταστρέψεις. Όμως, μιας και είμαι ειλικρινές αρκετές φορές
    (κι ας μην μου βγαίνει σε καλό πάντα) σαφώς έχω θρέψει και κάποια όχι και τόσο καλά αισθήματα, για τον κόσμο, ακόμα και για τον εαυτό μου, σαφώς και δεν βρίσκουμε πάντα αυτό που μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα, και που στην ουσία δίνει νόημα στη ζωή μας.

    Πόσο δύσκολο είναι όμως να δεις ένα σύνολο ανθρώπων, να έχουν την αίσθηση της παντοδυναμίας και να το χρησιμοποιήσουν για το όφελος του πιο αδύνατου. Σπάνιο μάλλον. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι σαν τους δοθεί η ευκαιρία να διαλέξουν τι θέλουν, θα γευτούν τον απαγορευμένο καρπό.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Σιγουρα βλεπουμε ασχημες και κακιες συμπεριφορες.....κι ετσι δεν εμπιστευόμαστε τους υπολοιπους.....γινομαστε καχυποπτοι....σιγουρα δικαιολογημενα...Παπαυτα,πι στευω οτι κανενας δεν ειναι κακος εκ φυσεως...απλα εμεις οι ανθρωποι,αναγκαζομαστε να γινουμε κακοι για διαφορους λογους....οι οποιοι ειναι διαφορετικοι για τον καθενα...κι ειναι δυσκολο ν\'αναληθουν...το μόνο σιγουρο για μενα ειναι οτι κανενας δεν ειναι κακο δημιούργημα...κακια,ειναι η καταντια μας....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by Ναταλία
    Σιγουρα βλεπουμε ασχημες και κακιες συμπεριφορες.....κι ετσι δεν εμπιστευόμαστε τους υπολοιπους.....γινομαστε καχυποπτοι....σιγουρα δικαιολογημενα...Παπαυτα,πι στευω οτι κανενας δεν ειναι κακος εκ φυσεως...απλα εμεις οι ανθρωποι,αναγκαζομαστε να γινουμε κακοι για διαφορους λογους....οι οποιοι ειναι διαφορετικοι για τον καθενα...κι ειναι δυσκολο ν\'αναληθουν...το μόνο σιγουρο για μενα ειναι οτι κανενας δεν ειναι κακο δημιούργημα...κακια,ειναι η καταντια μας....



    Ακριβώς όπως τα λες....προσπαθείς να την πείς στον ποιό αδύναμο γιατί έτσι όρισε η φύση....χωρίς να σκέφτεσαι αν πληγώνεις τι κάνεις στην ψυχή του άλλου..απλά γιατί εκεί σε παίρνει ενώ αλλού κάνεις τον κινέζο......σε παίρνει; όχι βέβαια.Κατάντια όπως είπες......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εγω πάλι πιστευω οτι όλοι ξεχωρίζουμε το κακό απο το καλό.
    Το να φερθείς με κακία σε κάποια περιπτωση ,δεν σε κάνει και κακό,αλλα το γίνεσαι ενα με το κακό γιατι \"αναγκάζεσαι\",μήπως σημαίνει οτι δεν το παλευεις μεσα σου ,δεν το δουλευεις,μήπως δεν ξερεις πώς,δεν το επιθυμείς..?
    Φαίνεται ομως να ειναι η ευκολη λύση.Παρασύρεσαι στο κακό του άλλου,παιζεις το παιχνίδι του?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •