Ο κόσμος είναι κακός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    Ο κόσμος είναι κακός

    Με αφορμή την αισχρότητα που εκτυλίχθηκε και συμβαίνει συχνά.. Ακούστηκε πως στο πρόσφατο ντέρμπι ποδοσφαίρου μια γυναίκα έχασε δύο δάχτυλα από φωτοβολίδα που πέταξαν οπαδοί. Καθώς γινόταν αυτό το ατυχές συμβάν οι οπαδοί γελούσαν με το θέαμα.

    Ακούγεται παρανοϊκό αλλά αφού τόσοι άνθρωποι διψάνε τόσο πολύ για αίμα γιατί δεν ζητάμε από την Αμερική να μας ρίξει μια πυρηνική βόμβα να μας καθαρίσει όλους και να ησυχάσουμε? λολ αστειεύομαι... αλλά σοβαρά τώρα υπάρχει πολύ κακία.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    παντου υπαρχει κακια,
    και κοσμος ειμαστε εσυ και εγω και ο/η απο κατω που θα γραψει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ποτε δεν καταλαβα τον χουλιγκανισμο...δεν προσφερει απολυτως τιποτα.

    Καταλαβαινω την απανθρωπια που οδηγει σε προσωπικο οφελος οπως τον πλουτο κλπ αλλα τον χουλιγκανισμο, το να πετας πετρες κλπ σε αγωνες ποδοσφαιρου δεν τον καταλαβα ποτε.

    Δεν εχεις κανενα προσωπικο οφελος και μη μου πεις οτι ειναι οφελος να κερδισει η ομαδα σου αν ειναι δυνατον.

    Διασκεδαση εγκληματικη...σαδισμος αρωστια σε ολο της το μεγαλειο.

    Με λενε Νικο και ειμαι καλα λολ τετοια βλεπω και χαιρομαι που ειμαι αυτος που ειμαι.

    Φυσικα μπορει αυτοι να ειναι ευτυχισμενοι μες την κακια τους και εγω να τρωγομαι πολλες φορες με τα ρουχα μου...DON\'T CARE:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Μα ναι αυτό ακριβώς εννοώ! Από αυτές τις ενέργειες φαίνεται πως υπάρχει και κάποιου είδους αναίτια κακία, ότι απλά ο κόσμος διασκεδάζει με κανιβαλισμούς. Να σου πω θυμάμαι σε κάποια περίοδος της ζωής μου να είχα επηρεαστεί πολύ από τις καθημερινές διαρρήξεις σε σπίτια και γενικά όλη την κατάσταση που επικρατεί με την εγκληματικότητα.. Πιστεύω πως αν οι άνθρωποι έχουν λόγο να είναι κακοί είναι επειδή τους φέρθηκαν άσχημα. Θα σου έχει συμβεί και εσένα πιστεύω.. σε κάποιες καταστάσεις να σου βγαίνει λίγη περισσότερη κακία. Αλλά σε τέτοια φαινόμενα δεν ισχύει αυτό. Περισσότερο θυμίζει το Κολοσσαίο και την αρένα με τους μελοθάνατους.

  5. #5
    Το γεγονός πως ο κόσμος διασκεδάζει με κανιβαλισμούς, δείχνει δυστυχία και μόνο. Άνθρωποι που δεν είναι καλά στα μυαλά τους, όχι γιατί αντιμετωπίζουν θέμα με την υγεία τους, αλλά απλή κακία που προκύπτει μέσα απ τη δική τους δυστυχία....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Σωστό αυτό που λες αλλά δεν συμβαίνει πάντα έτσι. Μερικοί έχουν λεφτά και τα κάνουν αυτά. Δεν είναι όλοι το ίδιο κακότυχοι. Να, θυμάμαι ένα περιστατικό, θαρρώ στο εξωτερικό, τρεις έφηβοι από \"καλές\" οικογένειες ξυλοκόπησαν έναν άπορο άνθρωπο και μάλιστα τον σκότωσαν απο το ξυλοκόπημα. Υπάρχουν αλήτες με παράγκες και υπάρχουν αλήτες με φεράρι, δεν συμφωνείς; Ότι απλά μερικοί άνθρωποι είναι κακόψυχοι, χωρίς να σημαίνει ότι έχουν κάποιο λόγο να φέρονται έτσι.

  7. #7
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Σωστό αυτό που λες αλλά δεν συμβαίνει πάντα έτσι. Μερικοί έχουν λεφτά και τα κάνουν αυτά. Δεν είναι όλοι το ίδιο κακότυχοι. Να, θυμάμαι ένα περιστατικό, θαρρώ στο εξωτερικό, τρεις έφηβοι από \"καλές\" οικογένειες ξυλοκόπησαν έναν άπορο άνθρωπο και μάλιστα τον σκότωσαν απο το ξυλοκόπημα. Υπάρχουν αλήτες με παράγκες και υπάρχουν αλήτες με φεράρι, δεν συμφωνείς; Ότι απλά μερικοί άνθρωποι είναι κακόψυχοι, χωρίς να σημαίνει ότι έχουν κάποιο λόγο να φέρονται έτσι.
    Κοίτα, δεν ξέρω αν απαντας σε μένα, αλλα αν απαντας, θα σου πω, πως η ευτυχία φυσικά και δεν προκύπτει απ τα λεφτά κια τα μεγαλύτερα κολοπαιδα προερχονται από εύπορες οικογένειες.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Έχω πρόβλημα με τη σύνδεση και δεν είμαι online αλλά θέλω να συμμετάσχω στην συζήτηση.

    Η ευτυχία δεν προκύπτει από τα λεφτά.. Κοίτα θα σου πω. Τι εννοείς ευτυχία? Όταν κάποιος είναι κακός σημαίνει πως δεν είναι ευτυχισμένος? Κάποιος που είναι καλόψυχος είναι πολύ πιθανό να συναντάει μεγαλύτερες δυσκολίες, να τον εκμεταλλεύονται και να του φέρονται άσχημα, ασχέτως αν είναι απο φτωχή η πλούσια οικογένεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Η κακία ειναι απο μόνη της δυστυχία..δεν εχει να κάνει με το αν εισαι πλούσιος ή φτωχός..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν νομιζω οτι υπαρχουν καλοι η κακοι ανθρωποι.
    Υπαρχουν κακες η καλες διαδικασιες ισως, αλλα οχι ανθρωποι.

  11. #11
    Το ίδιο λέμε σχεδον.
    Όταν κάποιος χαίρεται με τη δυστυχία του άλλου, είναι πρώτα αυτός δυστυχισμένος και μέσα από τη φρίκη του προκύπτουν δυο τεινα: ή θα βγάζει αγάπη για να κερδίσει αγάπη, ή θα βγάζει μίσος για να διοχετεύσει την πίκρα του.
    Σε περιπτωσεις σαν αυτή που αναφέρεις, η μαλακία παύλα κακία έχει χτυπήσει κόκκινο.
    Το αν είναι καλόψυχος κάποιος δεν σημαίνει πως θα τον εκμεταλευτούν εκτός και αν είναι ηλίθιος όπου πέφτει στα κοράκια που υπάρχουν παντού στον κόσμο και δεν παίρνει αυτό που περιμένει σε σχέση με τη συμπεριφορά του.
    Όσο για το χρήμα και την ευτυχία, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Δηλαδή δεν έχεις χαρακτηρίσει ποτέ σου κάποιον άνθρωπο καλό η κακό;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Κάποιος που θα δώσει αγάπη και θα εισπράξει μίσος, κυρίως στις μικρότερες, τρυφερές ηλικίες, μάλλον θα του προκύψει κάποιο πρόβλημα στην πορεία. Δεν είναι όλοι ηλίθιοι όσοι πέφτουν θύματα κακοποίησης για παράδειγμα.. άτυχοι είναι, και επηρεάζει πιο έντονα το παιδί, παρά τον ενήλικα που θα έχει προλάβει να εξελιχθεί. Όσο για το παράδειγμα του θέματος, αφορά εκτός της κακίας και τα όσα μπορεί να βγάλει μια ομάδα που θα δράσει άνευ κανόνων.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Αφωτεινή
    Η κακία ειναι απο μόνη της δυστυχία..δεν εχει να κάνει με το αν εισαι πλούσιος ή φτωχός..
    Συμφωνώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σε ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια το \'\'ο πλανητης των χριστουγεννιατικων δεντρων\'\'

    υπηρχε η ιδεα κατα του χουλιγκανισμου και την βιασ..

    ειχανε λεει

    μια πολυκατοικια μεσα στην πολη η οποια χρισιμευε στο να την διαλυουν οι κατοικοι τησ πολησ..

    καμια φωρα πηγενανε και με πουλμαν ομαδεσ..απο σχολεια κλπ..

    εμπαινεσ μεσα, σου εδειναν οτι εργαλειο ηθελεσ...σφυρια κλπ.. και ησουν ελευθεροσ να πασ σε οποιοδηποτε οροφο ηθελεσ..και να γκρεμισεισ-σκησεισ- καταστρεψεισ οτιδηποτε εβρισκεσ...

    μεχρι την στιγμη που θα σου περναγε η οργη και τα νευρα.

    Η πολυκατοικια αυτη καθε μια εβδομαδα ξαναχτιζοταν..ετσι δεν υπηρχε ποτε βια πουθενα ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •