Κατάθλιψη συγγενικού προσώπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7

    Κατάθλιψη συγγενικού προσώπου

    Η μητέρα μου τον τελυταίο καιρό πιθανόν πάσχει από κατάθλιψη. Ο πατέρας μου λείπει σε ταξίδια λόγω επαγγέλματος και η αδερφή μου ζει μόνη της. Είμαστε εγώ και η μητέρα μ στο σπίτι, η οποία είναι αρκετά μεγάλη. Οπότε όλο το βάρος πέφτει σε μένα. Ανέκαθεν ήταν δύσκολος και ιδιότροπος άνθρωπος όμως πλέον θυμώνει με το παραμικρό, δ έχει όρεξη για τπτ, δ βγαίνει από το σπίτι, έχει πολύ άγχος δίχως προφανή λόγο, μονίμως είναι στεναχωρημένη κ αν ασχοληθείς μαζί της σου επιτίθεται υποστηρίζοντας πως δ είναι παιδί. Για να μη μακρυγορώ, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου πει τρόπους να τη βοηθήσω δίχως να το ξέρει. Όπως έκανε ο καθηγητής Μπρόιερ στον Νίτσε στο βιβλίο του Γιάλομ "όταν έκλαψε ο Νίτσε". Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλησπέρα.Δε θα δεχτεί δηλαδή να πάει σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο-αν η περίπτωση είναι βαρύτερη-εάν της πρότεινες κάτι τέτοιο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    όχι δυστυχώς όχι. Ενώ μπορεί να ξέρει και η ίδια ότι δεν είναι καλά, δε θα δεχτεί να πάει σε γιατρό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    να συμπληρώσω επιπλέον πως έχει και πολλά σωματικά συμπτώματα΄, όπως διαταραχές ύπνου, μουδιάσματα, πονοκεφάλους, μυαλγίες, εφίδρωση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μήπως είναι στην κλιμακτήριο η μαμά σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    i.a.t,

    καλώς ήρθες

    νομιζω πώς οσο κ αν θες αν δεν θελει η ιδια να βοηθηθει, δεν θα το κανει. Τουλαχιστον τοσο ανοιχτα οσο της το προτεινεις. Καποιες φορες μαλιστα, κανωντας πραγματα συνεχως αντι για αυτην, δεν την βοηθας. Οσο κι αν νομιζεις οτι το κανεις. Ισως να την βοηθας να παραμεινει σ αυτην την κατασταση.

    Της εχεις μιλησει για τα σωματικα της συμπτωματα που παρατηρεις εσυ, αφηνωντας το ψυχολογικο κομματι στην ακρη? Για αυτα, θελει να κανει κατι?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Όταν ο πατέρας σου είναι κοντά σας η μαμά σου έχει αυτά τα προβλήματα;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    claire: όχι, δεν είναι στην κλιμακτήριο, την έχει περάσει προ πολλού..

    sofia: καλώς σας βρήκα!Της έχω μιλήσει για τα σωματικά, έχει κάνει κάτι βασικές,αλλά αγχώνεται για περαιτέρω εξετάσεις κι έτσι το καθυστερεί.Είναι και καπνίστρια.. Η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες που την άφησα και πήγε μόνη κι έκανε πάσχα με συγγενείς, την είδα καλύτερα.. Σα να ξεχάστηκε και να ηρέμησε.

    γιώτα2: όχι, όταν ο πατέρας μου είναι εδώ, τα συμπτώματα εξαλείφονται, φαίνεται μέχρι και δέκα χρόνια νεότερη..

    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!επιπλέον να προσθέσω όμως πως τα ταξίδια του πατέρα μου δεν είναι κάτι καινούριο, δε συνέβαινε βέβαια από την αρχή του γάμου τους, αλλά είναι κάτι π συμβαίνει εδώ και δεκαπέντε χρόνια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    πάντως εμένα μου ακούγεται καλό όταν είναι ο πατέρας σου εδώ φαίνεται νεότερη....που σημαίνει ότι ο άνθρωπος πια είναι κοντά στην σύνταξη και τα προβλήματα θα ομαλοποιηθούν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    ναι οντως ισχύει αυτό.. το θέμα είναι ότι μέχρι τότε τι γίνεται?γτ όσο πάει πέφτει και περισσότερο.. Να ανησυχώ ή μήπως είμαι υπερβολική..?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    τι άλλο απο υπομονή;ας πάει σε ενα ψυχολόγο να μιλήσει..είναι τόσο σημαντικό ότι η απόσταση δεν τους αποξένωσε και ότι αισθάνεται τόσο καλά όταν έχει τον πατέρα σου κοντά της....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    ήλπιζα να τη βοηθούσα δίχως να το ξέρει. αλλά μάλλον δ το αποφεύγω..
    ναι οι άτιμοι, είναι πολύ ερωτευμένοι ακόμη!
    σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by i.a.t.
    ήλπιζα να τη βοηθούσα δίχως να το ξέρει. αλλά μάλλον δ το αποφεύγω..
    ναι οι άτιμοι, είναι πολύ ερωτευμένοι ακόμη!
    σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!


    Μη φοβάσαι τότε....όλα θα πάνε καλά... απλά της προξενεί θλίψη η απουσία του άνδρα της.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •