ενα φορουμ μπορει και να βλαψει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73

    ενα φορουμ μπορει και να βλαψει

    Αν ειχα ανθρωπο που υποφερει απο ψυχολογικα προβληματα και τον αγαπουσα αληθινα, θα του ελεγα οτι ακριβως θα πως και σε ολους εσας παρακατω.

    Θελω να συμβουλεψω ενα πραγμα ολα τα μελη του φορουμ, οπως ειμαι και εγω ενεργο μελος εδω και 1 μηνα (παρολη την εγγραφη μου πριν χρονια που ποτε δεν χρησιμποιησα). Εχω καταληξει πως το φορουμ σε πολλες περιπτωσεις κανει περισσοτερο κακο παρα καλο, και θελω να εκθεσω αυτες τις αποψεις μαζι σας γιατι σαν ψυχολογος ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι ειλικρινης, σοβαρος και υπευθυνος απεναντι σε ασθενεις και ανθρωπους που υποφερουν. Ενα φορουμ ειναι ενα εργαλειο, το πως θα το χρησιμοποιησεις δειχνει το αποτελεσμα και την προαιρεση – το μαχαιρι κοβει τα σχοινια και το ψωμι, αλλα και πληγωνει.

    Σεβομαι τον πονο και την απελπισια που οδηγει τον καθεναν να απευθυνεται σε φορουμ εναποθετωντας ομως τις ελπιδες για την ψυχικη του υγεια στα χερια αγνωστων με ψευδωνυμα, αλλα πρεπει να μαθουμε οτι κανεις δεν προκειται να βοηθησει τον ανθρωπο που υποφερει παρα μονο η διαπροσωπικη σχεση με τον γιατρο του. Μονο αυτη η σχεση και ο ιδιος ο θεραπων γιατρος ειναι ικανος να ξερει υπευθυνα τα παντα σχετικα με τη διαγνωση, μεθοδος θεραπειας, παρενεργειες φαρμακων, γενικες και ειδικες ερωτησεις του ανθρωπου που υποφερει. Πρεπει να θυμομαστε πως οσο υποστηρικτικη και ανακουφιστικη και αν ειναι μερικες φορες η επιδραση μερικων μελων του φορουμ (που παλευουν για το καλο), ειναι μοναχα ενα μεσο εξωτερικο και βοηθητικο για την θεραπεια η οποια θεραπεια αυτουσια συντελειται αποκλειστικα απο τον γιατρο.

    Φοβαιμαι για τους ανθρωπους που αφηνουν τα τραυματα τους στα χερια αγνωστων (οσο καλη διαθεση και αν εχουν αυτοι) και οχι του γιατρου τους, γιατι παντα υπαρχουν οι καλοπροερετοι και οι κακοπροαιρετοι οι οποιοι τελευταιοι, αντι να ωθησουν υποστηρικτηκα τον ανθρωπο στην σωστη κατευθυνση (που ειναι η αναζητηση ειδικου για το θεμα του) δινουν επιφανειακες συμβουλες η συμβουλες βγαλμενες απο τον δικο τους πονο με τον οποιο παλευουνε, αλλοι μερικες φορες περιεργαζοντας η κοροιδευοντας ανθρωπους που υποφερουν, αυτο τουλαχιστον επεσε στην αντιληψη μου μερικες φορες. Αυτες οι συμβουλες μονο κακο κανουν γιατι αποκοπτουν τον ανθρωπο απο την αναζητηση της θεραπειας η οποια μονο απο τον γιατρο ερχεται.

    Σας παρακαλω, οσοι αντιμετωπιζετε προβληματα ψυχολογικα, μην αναπαυτειτε οτι το φορουμ μπορει να λειτουργησει σαν κατι αλλο περα απο σκετη υποστηριξη, και απευθυνθειτε στον γιατρο σας για την θεραπεια σας το συντομοτερο δυνατον.

    Στην ουσια προσπαθω να πω μονο ενα πραγμα: αν βασανιζεστε μην καθησετε στο φορουμ αλλα πατε απευθειας σε ειδικο, γιατι μονο εκει θα λυθει το προβλημα σας, στα φορουμ εκτιθεστε, εξαρταστε απο αυτο, και σπαταλατε απλα το χρονο σας.

    Ευχομαι τωρα το Αγιο Πασχα η Παναγια να ειναι μαζι με ολους μας!

    Υ.Γ. δεν εχω κατι προσωπικο εναντιον κανενος απο κανενα φορουμ, δεν γνωριζω απο τις λειτουργιες των φορουμ γενικα, εκφραζω απλα την επιστημονικη και προσωπικη αποψη μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μεγαλυτερη αδυναμια του φορουμ ειναι οτι ειναι απλως γραπτο κειμενο...γραφεις πεντε -10 προτασεις ο καθενας κατα μεσο ορο...αν εισαι και καλος χειριστης του γραπτου λογου δινεις ενα μικρο επιφανειακο δειγμα του τι συμβαινει...απο κει και περα ο καθενας παιρνει αυτο το επιφανειακο δειγμα γραφει 3-4 προτασεις και τουμπαλιν.

    Φυσικα φανταζομαι οτι ξερει οτι δεν απευθυνεται σε ειδικους ο θεματοθετης.

    Μια αλλη μικρη αδυναμια ειναι οτι ο κοσμος κατα περιεργο τροπο τεινει να \"πιστευει\" και να δινει ιδιαιτερη βαρυτητα στο γραπτο κειμενο πολλες φορες δεν ξερω απο που προερχεται αυτο...ισως απο τα μαθητικα χρονια.

    Οχι καλο ειναι αλλα φυσικα γνωριζοντας τα ορια του φορουμ και με κριτικη ματια. Ενας καλος λογος ειναι παντα καλος , αν και πολλες φορες ολοι συμπεριλαμβανομενου και εμου προσπαθουμε για κατι περισσοτερο συμβουλευοντας...τιποτα κριτικη ματια σε ολα χρειαζεται.

    Δυστυχως υπαρχουν και ανθρωποι που δεν το εχουν αυτο και εκει μπορει να γινει εν δυναμει βλαβερο , αλλα για αλλους ωφελιμο ...ναι δικοπο μαχαιρι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    ευχαριστω keep_walking για την ενδελεχη απαντηση σου, αληθεια σου λεω πως απο αγαπη εγραψα οτι εγραψα, πως αν ειχα δικο μου ανθρωπο θα του ελεγα τα ιδια. ξερω η απελπισια ειναι ατιμη αλλα πιστευω πως ενας ειναι ο τροπος για να γινει καλα κανεις, ο γιατρος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι Δημητρη καταλαβαινω παντως ενα πραγμα που ξεχασα να γραψω...δεν ειναι μονο αλληλοβοηθεια αυτο που προσφερει το φορουμ ειναι η κραυγη του χι ανθρωπου προς το κοινο και η απαντηση οτι ναι δεν ειναι μονος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    το σεβομαι το τελευταιο keep, ειναι ισως πολυ σημαντικο πραγμα που εχει να προσφερει ενα φορουμ, μοναχα να μην ξεχναμε τον σκοπο ολης της προσπαθειας, που ειναι η ιαση με τη βοηθεια του γιατρου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που συμμετέχουν στο φόρουμ για να θεραπευτούν!
    Απλά είναι μια παρέα.Ζητάμε ή δίνουμε γνώμες όπως θα το κάναμε με οποιονδήποτε που περνούσε κάτι ανάλογο.
    Και όπως φυσικά μπορεί να μας έκανε κακό η επαφή με κάποιον-οποιονδήποτε έτσι μπορεί να συμβεί κι εδώ.

    Όσο για τα μέλη που δεν αναζητούν θεραπεία σε ειδικό πιστεύω πως αυτό είναι ανεξάρτητο του φόρουμ(δλδ δεν έχουν επαναυθεί ότι θα λυθούν τα προβλήματα από δω),τουλάχιστον αυτό είδα εγώ τόσο καιρό.Κάποιος που αρνείται τη θεραπεία,θα την αρνηθεί ακόμα κι αν δε μπει.Μάλιστα,θα έλεγα πως η επαφή με το φόρουμ επισπεύδει τη διαδικασία αναζήτησης βοήθειας.

    Προσωπικά,τη σπρωξιά να ξαναξεκινήσω τη θεραπεία μου την πήρα από δω.
    Μέσω της καλύτερης ενημέρωσης,της επαφής μου με άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα,τα ερεθίσματα και ιδιαίτερα με την πολύτιμη βοήθεια ενός μέλους.

    Αν παρατηρήσεις το μεγαλύτερο ποσοστό που συμμετέχει ενεργά είναι σε θεραπεία.

    Θα πω πάλι για μένα.Εκτός των άλλων με βοήθησε και στο κομμάτι του ρατσισμού.
    Οι συναναστροφές μου πριν μπω δεν είχαν καμία σχέση με ψυχολογικά θέματα(εκτός του ψυχολόγου παλιότερα:P).Πολλές φορές ένιωθα σαν τη μύγα μες το γάλα με όλα αυτά που περνούσα.Όταν γράφτηκα λοιπόν είδα πως δεν είμαι μόνη,διάβασα ιστορίες ανθρώπων και πως αντιμετώπισαν ανάλογες καταστάσεις,εξοικειώθηκα πιο πολύ με τις λέξεις ψυχίατρος,ψυχολόγος,ψυχικά προβλήματα.Βοηθήθηκα δλδ στο θέμα του αυτοστιγματισμού,αφού μπορούσα να εκφράζομαι αρκετά ελεύθερα και να είμαι \'κατανοητή\' και συνειδητοποίηα πως αυτό που περνάω είναι ανθρώπινο και δεν κατέβηκα απ\'τον Άρη.

    Είναι πολύ σημαντική η επικοινωνία με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα.

    Όσον αφορά τώρα για το κακό που μπορεί να κάνει αυτό ίσως είναι η υπερβολική χρήση και επαναπαυση σε διαδικτυακές επαφές με αποτέλεσμα το \'χάσιμο\' απ\'το κομμάτι της real επαφής.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Λες ,
    στα φορουμ εκτιθεστε, εξαρταστε απο αυτο, και σπαταλατε απλα το χρονο σας.
    ενω λιγες γραμμες πιο πανω εχεις πει

    Originally posted by dimitrios
    Ενα φορουμ ειναι ενα εργαλειο, το πως θα το χρησιμοποιησεις δειχνει το αποτελεσμα και την προαιρεση – το μαχαιρι κοβει τα σχοινια και το ψωμι, αλλα και πληγωνει.
    και ετσι λιγο μπερδευομαι.

    Απο την στιγμη που ενα φορουμ ειναι σαν ενα εργαλειο τοτε παιζει ρολο η χρηση του που θα γινει. Μια καλη χρηση μπορει να ειναι η πληροφορηση και η επικοινωνια , μια οχι και τοσο καλη χρηση μπορει να ειναι η εξαρτηση απο αυτο.

    Τελος παντων θα συμφωνησω αρκετα με το οτι ενα φορουμ ειναι αν οχι αδυνατο, τουλαχιστον ρισκο να αντικαταστησει εναν ειδικο.(εναν ΚΑΛΟ ειδικο, οχι εναν ειδικο σκετο)
    Γενικα γνωματευσεις ασθενειων μεσω ιντερνετ , \"συμβουλες\" για δοσολογια φαρμακων , και αλλα τετοια καλο θα ηταν να μενουν σε πληροφοριακο επιπεδο και να μην περνανε σε πρακτικο. Με φαρμακα και με υγεια πιστευω δεν πρεπει να παιζουμε..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    αρση χαιρομαι ειλικρινα που τα καταφερες τοσο καλα!! δεν γνωριζω το ποσοστο ανθρωπων που βοηθιεται απο εδω (ελπιζω να ειναι υψηλο) και θεωρω καθηκον μου να ειμαι ειλικρινης απεναντι σε ολες τις πιθανοτητες οφελους, και κινδυνων που μπορει να υπαρχουν εδω. ελπιζω ολα τα παιδια να ειναι σε θεραπεια για να μην εξαρτηθει κανεις απο τα φορουμ και αντικαταστησει το φορουμ με την ζωη.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    εννοουσα Boltseed στη δευτερυ φραση πως αν το φορουμ χρησιμοποιηθει αρνητικα εχει αρνητικες επιπλοκες αν χρησιμοποιηθει θετικα, θετικες. η πρωτη φραση που εκανες quote μπηκε λαθος, εννοουσα πως κανωντας οτιδηποτε το οποιο δεν οδηγει στο καλο της θεραπειας (π.χ το να λεει καποιος ανοιχτα το τραυμα του και καποιος να κοροιδεψει, η να ζητα συμβουλες να αλλαξει τα φαρμακα) δεν εχει καλα αποτελεσματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Originally posted by dimitrios
    αρση χαιρομαι ειλικρινα που τα καταφερες τοσο καλα!! δεν γνωριζω το ποσοστο ανθρωπων που βοηθιεται απο εδω (ελπιζω να ειναι υψηλο) και θεωρω καθηκον μου να ειμαι ειλικρινης απεναντι σε ολες τις πιθανοτητες οφελους, και κινδυνων που μπορει να υπαρχουν εδω. ελπιζω ολα τα παιδια να ειναι σε θεραπεια για να μην εξαρτηθει κανεις απο τα φορουμ και αντικαταστησει το φορουμ με την ζωη.
    κατ αρχας, δεν υπαρχουν μελη παιδια εδω μεσα, εκτος αν εχουν δηλωσει ψευδη στοιχεια, πραγμα που οπως ξερεις δεν υπαρχει τροπος να ελεγχθει.
    ειμαστε ολοι ενηλικες..

    κατα δευτερον, γιατι ελπιζεις οτι \"ολα τα παιδια να ειναι σε θεραπεια\" ??????εχεις εσυ στοιχεια οτι \"ολα τα παιδια\" εδω χρειαζονται θεραπεια????

    δεν καταλαβαινω την πρεμουρα σου να ιδρυματοποιησεις το φορουμ.

    ειναι ενας ελευθερος διαδυκτιακος τοπος, με ελαχιστους κανονες , κανενας απο τους οποιους δεν ειναι το να ειναι \"το παιδι\" ασθενες και να χρειαζεται θεραπεια.
    και καλως ειναι ετσι, καθως το φορουμ δεν φιλοδοξει να ειναι ενα γκετο ασθενων, αλλα ενας χωρος οπου μπορει να μπει οποιοσδηποτε ενδιαφερεται για τους προβληματισμους εδω....

    αν συχναζες συχνοτερα απο την ημερα της αρχικης σου εγγραφης θα ειχες ηδη συνειδητοποιησει οτι το φορουμ ρητα αναφερει και πολλα μελη συχνα επαναλαμβανουν , οτι δεν υποκαθισταται εδω κανενος ειδους θεραπεια και δεν πρεπει να μπερδευεται με κατι τετοιο απο κανεναν.
    περα απο την υπενθυμιση αυτη, δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω, καθως και εδω οπως και σε οποιονδηποτε χωρο στο νετ, μπορει καποιος να δυσαρεστηθει, η να ακουσει ανυποστατες αποψεις η συμβουλες, να εξαρτηθει, να συνομιλησει με απιστευτους τυπους η να δεχθει υποδειξεις απο ψευδο-επιστημονες και μη.....
    ωστοσο, ως ενηλικας που (οφειλει να) ειναι για να συχναζει εδω, ειναι ελευθερος να αποφασισει αν θελει να το κανει κι αν του αρεσει η οχι

    εννοειται οτι κι εσυ ακομα :) μπορεις να εκφραζεις τις ανησυχιες και τις αποψεις σου, αλλα κομιζεις γλαυκα εις αθηνας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ μου αρεσει ο τροπος που τα λες ρεμ.

    Ξερεις το οτι ολοι ζητανε βοηθεια πολλες φορες και επειδη παντα τα προβληματα των αλλων μας φαινονται απλα σε συγκριση με τα δικα μας (ο καθενας το σταυρο του) ισως να τεινουμε να υποτιμησουμε τους αλλους...ναι εχεις δικιο.
    Ο καθενας εχει μυαλο και σκεφτεται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σχετικό άσχετο αλλά κάτι μου ξινίζει δημήτριε....(αν και η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεσαι καλοπροαίρετος αλλά μου δημιουργήθηκαν απορίες)
    Σε 2 θέματα σε διάβασα και στα 2 αναφέρεις πως είσαι ψυχολόγος,γιατί?μάλιστα στην 1η περίπτωση αναφέρεις πως είσαι ψυχολόγος και μπορείς να βοηθήσεις.online?μέσω του φόρουμ?
    Κάπου έρχεσαι ο ίδιος σε αντίφαση.
    Και γιατί το κάνεις?Για να δώσεις πιο πολύ κύρος στα γραφόμενά σου?τι οφελεί μια τέτοια αναφορά?

    Όχι διαγνώσεις και θεραπείες δε μπορούν να δοθούν από κανέναν.
    Είναι βασικός όρος του φόρουμ και γνωστότατος,άσχετα αν λέμε απόψεις σαν συμπάσχοντες ή συνάνθρωποι αν θες.Ή ξεφεύγουμε και μερικές φορές,ξέρουμε τουλάχιστον πως γιατροί δεν είμαστε αλλά το να δηλώσει κάποιος ψυχολόγος και να συμβουλεύει χρησιμοποιώντας την ειδικότητά του ίσως αυτό να είναι επικύνδυνο κάποιες φορές(άλλο να πεις τις απόψεις σου σαν άνθρωπος κι άλλο να βάζεις συνέχεια μπροστά τη φράση σαν ψυχολόγος..) .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε καποια κομματια απο οσα γραφεις εχεις δικαιο.
    Σε αλλα ομως εκτιμω οτι υπερβαλεις.


    Πραγματι ενα φορουμ (η μια οποια αλλη παρομοια διαδικασια) μπορει να αποτελεσει σκαμνακι αναχωματος για καποιους, που ενω θα επρεπε να πανε γραμμη σε καποιον ειδικο, αντι αυτου προτιμουν να το αποφυγουν θεωρωντας οτι φλυαρωντας δηθεν δηθεν για το προβλημα τους με το καθε τυχαιο που γραφτηκε καποια στιγμη, δινουν την απαντηση στο προβλημα τους οτι κανουν κατι για αυτο.
    Αν αυτο εννοεις, συμφωνω.

    Στην ουσια δεν κανουν τιποτα, εκτος απο το να τρωνε το χρονο τους.



    Απο την αλλη,
    μιας και εισαι επαγγελματιας του χωρου,
    εχω γραψει και επιχειρηματολογησει καμποσες φορες οτι ειμαι εναντια στους ψυχιατρους και για αλλους λογους εναντια στους ψυχολογους.
    Δεν θεωρω οτι βοηθανε κατι αλλα ας μην επεκταθω περισσοτερο, αυτα τα εχω γραψει στα τετραδια αντιψυχιατρικης.



    Επισης θεωρω οτι μιλαω γυρω μου σε ενηλικες ανθρωπους,
    και πιστευω στην αυτοδιαθεση της σκεψης του καθενος.
    Θεωρω οτι ειναι δικαιωμα και οχι καθηκον ολων, αν θελουν να ανιχνευσουν και να απαλειψουν εσωτερικες στρεσογονες διαδικασιες τους.
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι θες να τους σωσει σωνει και καλα?
    Εγω δεν πιστευω οτι ολος ο πλανητης μπορει και θελει να σωθει.
    Θες το μυαλο ειναι ετσι φτιαγμενο, θες ειναι το ειναι μας εγκλωβισμενο η κατι αλλο ισως...
    η ουσια ομως δεν αλλαζει.
    Πιστευω στο αυτεξουσιο του καθε ενα απο εμας,
    αρα και την ευθυνη του αν θελει να διαπραγματευτει οτι θελει οπως το θελει.



    Εχω καποια σημεια που συμφωνω με το κειμενο σου,
    και πιστεψε με εκει που μπορω και αντιλαμβανομαι παρεμβαινω οπως και οταν μπορω.
    Αν θες ειναι σημειο της ηθικης μου αυτο.
    Αλλα μεχρι εκει. Οι γραμμες ειναι πολυ λεπτες και οι χειρισμοι μερικες φορες δυσκολες.
    Γραφω αρκετα χρονια και εχω μιλησει με πολλες εκαντοταδες χρηστες.
    Ειμαι πολυ προσεκτικος οταν γραφω και θελω να πιστευω υπευθυνος.

    Βεβαιως υπαρχουν καποιοι κανονες εμπλοκης και απεμπλοκης καπου στους ορους χρησης.
    Θα ελεγα περισσοτερο τυπικοι και μαλλον νομικου χαρακτηρα.
    Δεν πιστευω στους νομους και στα διατάγματα.
    Πιστευω στο νομο που εχουμε μεσα μας.
    Ετσι λοιπον λεω αυτο που εχω να πω και ο καθενας που το διαβαζει ας το κανει οτι θελει.
    Ειτε κτημα του ειτε για τα σκουπιδια, μπορω να σου πω οτι το ιδιο μου κανει.
    Απο την στιγμη που το εγραψα παυει να ειναι κατι δικο μου οποτε δεν εχω λογο για να το διαπραγματευτω εκ νεου.



    Εν ολιγεις μετα την αμπελοφιλοσοφια μας,
    θα σου πω οτι οσα εγραψες γενικα ειναι και δικες μου σκεψεις.
    Ειναι ζητημα που το εχω συζητησει εκτενως.
    Η καταληξη που ειχα στις συζητησεις αυτες, ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω εγω ειναι να ειμαι
    οσο πιο πολυ υπευθυνος μπορω να ειμαι αλλα οχι να γινω και υπευθυνος για το μυαλο και τις πραξεις του αλλου.



    Καληνυχτα.



    ΥΓ........ μια καπως παλια ιστορια με ειχε αναγκασει να θεωρησω οτι το φορουμ δεν εχει πια τους ορους υποστηριξης οπως τους ειχα αρχικως γνωρισει. Συνεχιζω ακομα και σημερα να εχω την ιδια αποψη, αλλα και αυτο ακομα ειναι υπο συζητηση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ένα φόρουμ σαφώς και είναι ένα εργαλείο.Όπως και μία μικροαποτύπωση της κοινωνίας μας.Εάν το δεις με άλλη οπτική,τις ποικίλες αντιδράσεις της κοινωνίας απέναντι σε ένα άτομο με κατάθλιψη λόγου χάρη,θα τις συναντήσεις κι εδώ.

    Δημήτρη,κανένας δεν μπορεί να μας προστατέψει από την πραγματικότητα.Ούτε μάλιστα έχει το δικαίωμα να γίνει ο άγγελός μας.Κι όποιος το κάνει,δε θέλει πάντα το καλό μας.Αντιστρέφοντας λοιπόν το επιχείρημα,ένας έρχεται σε επαφή με όσα πολλές φορές τον φοβίζουν κι εκεί έξω.Την κριτική,την λανθασμένη ίσως συμβουλή,την υπεροψία,τα σκατά που έχει ο καθένας στο κεφάλι του και από την άλλη ισόποσα μπορεί να συναντήσεις το πηγαίο ενδιαφέρον,το χιούμορ,τη στήριξη και την συντροφικότητα.

    Γενικά,μπου,that\'s life.Sometimes it sucks,sometimes it doesn\'t.
    Εννοείται πως κάποιος που χρειάζεται θεραπεία πρέπει να πάει για θεραπεία.Εννοείται πως όταν βλέπεις πως δεν μπορείς να βοηθήσεις,πρέπει να του προτείνεις να πάει σε έναν ειδικό.
    Όπως εννοείται ότι δεν εξιδανικεύουμε ένα μέσο,έτσι ούτε το υποτιμούμε.Κανένα άκρο δεν είναι αντικειμενικό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Originally posted by dimitrios

    Εχω καταληξει πως το φορουμ σε πολλες περιπτωσεις κανει περισσοτερο κακο παρα καλο, και θελω να εκθεσω αυτες τις αποψεις μαζι σας γιατι σαν ψυχολογος ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι ειλικρινης, σοβαρος και υπευθυνος απεναντι σε ασθενεις και ανθρωπους που υποφερουν.
    Αγαπητέ δημήτριε....

    Πριν λίγες μέρες είχες γράψει κάπου πως είσαι ψυχολόγος. Σε αμφισβήτησαν πολλοί, άλλοι σε πίστεψαν
    Εγώ σε διαβάω από τότε και-λυπάμαι-αλλά όσο είμαι εγώ μοντέλο 42 κιλών, άλλο τόσο είσαι και συ ψυχολόγος.


    υγ. Αλλά ακόμη και αν ήσουν, δεν θυμάμαι να ζήτησε κανείς τη γνώμη σου.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •