Ladose Ναι ή Οχι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Το σχήμα της θεραπείας θα το αποφασίσει μόνο ο ψυχίατρος.μπορεί πέρα απο το λαντος να χρειάζεται και τίποτε άλλο συμπληρωματικά.Το λαντός όπως και τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται χρόνο να αρχίσουν να δρούν.Λένε μετά απο 15 μέρες συνήθως αλλά πιστέυω την διαφορά την βλέπεις μετά το 2μηνο.Δεν νομίζω Κατερινάκι ότι πρέπει να σταματήσεις την θεραπεία σου αφουή ίδια λες πως σταμάτησαν οι φόβοι σου.οι εμμονές προφανως χρειάζονται περισσότερο χρόνο.Μην κάνεις κάτι πριν ενημερώσεις τον γιατρό σου, γιατί αυτές οι καταστάσεις χρειάζονται χρόνο και υπομονή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    o ψυχίατρος μπορεί να ήταν αρνητικός συγκεκριμένα με το λαντόζ, επειδή συνηθίζει να δίνει άλλο φάρμακο. ξέρεις ο καθένας κάνει συμφωνία με κάποια φαρμακοβιομηχανία και προωθεί τα δικά της.

    ήταν γενικά μαζεμένος στο θέμα της φαρμακοθεραπείας ή για το συγκεκριμένο φάρμακο?

    κακό δεν θα σου κάνει πάντως. απλά δεν θα λύσει το πρόβλημα μόνιμα.
    να ξέρεις πάντως πως με αυτά τα φάρμακα φτάνεις να νιώθεις τέτοιο παροξυσμό χαράς και ευτυχίας που είναι σπαστικό για τους γύρω σου στο τέλος. δεν σε αγγίζει τίποτα, δεν χαλιέσαι με τίποτα, όλα τα βλέπεις τέλεια!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σοβαρα μιλας claire?

    δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο χαπι ....αν ειναι δυνατον πρωτη φορα το ακουω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    Γεια σου claire ο ψυχιατρος ηταν συντηρητικος με την ενοια οτι δεν ειναι απολυτα σιγουρος οτι μπορει να μου θεραπευσει ανχος οτι δηλαδη η θεραπεια του αγχους ειναι ενα παραπλευρο καλο του φαρμακου και οχι το κυριο (δεν μου προτεινε κατι αλλο).

    Εσυ εχεις παρει και αναφεραισε σε αυτο εκ πειρας???

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    από προσωπικές εμπειρίες μιλάω πάντα έτσι και για το συγκεκριμένο φάρμακο (πρόζακ-λαντόζ)

    φυσικά σε άλλους ανθρώπους μπορεί να σκάει διαφορετικά.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    Θες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες??? U2U???

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by specialguy
    Γεια σου claire ο ψυχιατρος ηταν συντηρητικος με την ενοια οτι δεν ειναι απολυτα σιγουρος οτι μπορει να μου θεραπευσει ανχος οτι δηλαδη η θεραπεια του αγχους ειναι ενα παραπλευρο καλο του φαρμακου και οχι το κυριο (δεν μου προτεινε κατι αλλο).

    Εσυ εχεις παρει και αναφεραισε σε αυτο εκ πειρας???
    δεν θα θεραπευτείς από το άγχος. όσο το παίρνεις θα νιώθεις καλά, αυτό είναι σίγουρο. όταν το κόψεις όμως πιθανόν να επανέλθει το αρχικό άγχος, μιας και είναι πιο πολύπλοκος ο μηχανισμός που το προκαλεί συγκριτικά με αυτό που κάνουν αυτά τα φάρμακα. θέλει πιο ουσιαστική αλλαγή στον τρόπο ζωής σου.

    εσένα το άγχος σου , σου προκαλει και άλλα συμπτώματα? ψυχοσωματικά? σου μπλοκάρει την καθημερινότητα? ο ύπνος σου πως είναι?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    Ναι το ανγχος μου δημιουργει ψυχοσωματικα, απο τρεμουλο μεχρι δυσκολια να καταπιο, εμετο αλλα και τρεμουλο πολλες φορες
    Το εχω δουλεψει με τον εαυτο μου το εχω ξεπερασει σχετικα αλλα το πρβλημα ειναι οτι πολλες φορες μπορει να αγχωθω απο γελοια πραγματα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.dailystrength.org/treatments/Prozac

    Σου εχω δωρακι specialguy...αν ξερεις αγγλικα διαβασε εδω καταθεσεις:)

    Νομιζω εχει 10811 reviews
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    ευχαριστω για το λινκ!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πάντως ισχύει αυτό που σου λέω. θα το πάρεις, θα είσαι καλά. θα το κόψεις πιθανόν να ξανακυλήσεις. θέλει να χτυπήσεις τη ρίζα του άγχους για να βελτιωθεί μόνιμα η ζωή σου.

    γενικά αυτές οι καταστάσεις είναι περίεργες. ο τρόπος σκέψης επηρεάζει πάρα πολύ. από την άλλη όμως σίγουρα υπάρχει και κάποια ανισοροπία στο νευρικό μας σύστημα. η σκέψη προκαλέι την ανισοροπία ή η ανισοροπία τις σκέψεις? δεν ξέρουν ούτε και οι γιατροί.

    πιστευω πως πρέπει να προσπαθήσεις για βελίωση του τροπου σκέψης σου με ψυχοθεραπέια. από την άλλη όμως πρέπει να βοηθήσεις και το νευρικό σου σύστημα,πχ με γυμναστική. (ή με φάρμακα στην αρχή)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    Αν δεν γινομαι αδιακριτος εσυ τι προβλημα ειχες? τι δοση επερνες και ποσο καιρο εκανε να δουλεψει???

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Specialguy δεν ειχα δωσει λινκ νωριτερα...γιατι δεν προκειται να μαθεις ουσιαστικα πολλα πραγματα...οπως ειχα ποσταρει και στην αρχη, περαν της κουβεντας που καλο ειναι να γινεται κυριως για καποιες παρενεργειες που ειναι πολυ συνηθισμενες , δεν ξερω για αυτο το φαρμακο συγκεκριμενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    σου έστειλα μνμ γιατί είναι πολλές περιπτώσεις :)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by claire
    o ψυχίατρος μπορεί να ήταν αρνητικός συγκεκριμένα με το λαντόζ, επειδή συνηθίζει να δίνει άλλο φάρμακο. ξέρεις ο καθένας κάνει συμφωνία με κάποια φαρμακοβιομηχανία και προωθεί τα δικά της.

    ήταν γενικά μαζεμένος στο θέμα της φαρμακοθεραπείας ή για το συγκεκριμένο φάρμακο?

    κακό δεν θα σου κάνει πάντως. απλά δεν θα λύσει το πρόβλημα μόνιμα.
    να ξέρεις πάντως πως με αυτά τα φάρμακα φτάνεις να νιώθεις τέτοιο παροξυσμό χαράς και ευτυχίας που είναι σπαστικό για τους γύρω σου στο τέλος. δεν σε αγγίζει τίποτα, δεν χαλιέσαι με τίποτα, όλα τα βλέπεις τέλεια!



    Τι λες στον άνθρωπο; που τα είδες αυτά;για να φτάσεις να αισθάνεσαι έτσι πρέπει να σου έχει περάσει η κατάθλιψη και να πίνεις μεγάλη δόση....μην λες πράγματα που δεν ισχύουν....το αντικαταθλιπτικό δεν σε κάνει ζόμπι.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •