Ladose Ναι ή Οχι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ρε συ γιώτα. το λαντόζ δεν το δίνουν μόνο για κατάθλιψη. το δίνουν και για άγχος. άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    δεύτερον μιλάω όπως είπα για προσωπικές εμπειρίες (και η δόση ήταν η μικρότερη δυνατή, 5ml, ένα κουταλάκι του γλυκού την ημέρα)

    εντάξει τώρα? εγκρίνεις? άλλη φορά θα σου στέλνω πρώτα τα ποστ μου να μου λες αν ειναι οκ για δημοσίευση!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    για το άγχος αν δεν συνοδεύεται απο κατάθλιψη μάλλον κανένα αγχωλιτικό δίνουν..γιατί να σου δώσουν σερετονίνη;φυσικά αν δεν έχεις κατάθλιψη θα σου φέρει ευφορία αλλά οχι και να χάσεις τον εαυτό σου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    an to agxos kanei psyxoswmatika dinoun antikata8liptiko. ta agxolytika den einai 8erapeytika.

    egw den eipa oti xaneis ton eayto sou. eipa oti sto peak toy farmakou niw8eis megalh eyforia, trelh xara, oti o kosmos einai dikos sou!kai genika to oti exeis flat kapoia synais8hmata einai gnwsth parenergeia. oti den mporeis na niwseis olh th gkama twn synais8hmatwn apo kapoio shmeio kai epeita. ayta einai gnwstes parenergeies.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    kai sthn telikh egw ayto den to parousiasa san 8etiko. parte to oloi kai tha niwsete gamata! eipa oti einai arnhtiko, na mhn mporeis na niwseis ta panta.

    px na erxetai o allos na sou pei to provlhma tou kai esy na eisai mesa sthn trelh xara. kai ok fysika den milaw gia katastrofes kai thanatous. ekei fantazomai tha niwseis. alla an px erxetai o allos kai sou leei gia ta provlhmata sth douleia tou,e ekei sou fainontai ola malakies.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    παιδιά τα πολλά λόγια είναι φτώχια...ψυχοθεραπεία με καλό ψυχολόγο και αν είναι κάπως απάλευτα τα πράγματα αντικαταθλιπτικά...

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    15
    Καποια ατομα με βοηθησαν και ευχαριστω πολυ μηπως ειναι δυνατον και καποιος αλλως να μου αναφερει την εμπειρια του?

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    22
    Επινα ladose πριν 2,5 χρονια και με βοηθησαν αρκετα, σε ενα μηνα ειδα σιγα σιγα την διαφορα κ σε 4 μηνες περιπου ημουν καλα, η θεραπεια μου κρατησε 1 χρονο, ημουνα παρα πολυ καλα αλλα τον τελευταιο μηνα ξαναεπεσα και ξαναρχισα την θεραπεια που επισης βλεπω τα ιδια αποτελεσματα... ολα τα φαρμακα θελουν και την δικη μας βοηθεια για να ενεργησουν...

  8. #38
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    an pareis ladose prosekse kai kane eksetaseis aimatos emena otan to eperna prin 3 xronia mou afksise tin 8yroksini t3

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Επαιρνα το ladose για ενα μηνα και βελτίωση δεν είδα,μου αύξησαν την δόση και πάλι βελτίωση δεν είδα σε συνδιασμό με χαναχ (ηρεμιστικό).Οι έμμονες ιδέες δεν μου έφευγαν και όσο αφορά το άχγος γινόμουν σαν φυτό με τα ηρεμιστικά παρόλου που έπαιρνα μικρή δόση!!!Τελικά κατέληξα σε ομοιοπαθητική σε συνδιασμό με ψυχανάλυση!!!Κάνω 5 μήνες τώρα η κατάθλιψη μου έχει φύγει,το ίδιο και οι κρίσεις πανικού που είχα!!!!Οσο για τις εμμονές μου θα έλεγα ότι έχουν φύγει κατα 70%!!!Θεωρώ όμως ότι θα έχω και άλλη βελτίωση γιατί όσο πάω καλυτερεύω!!

  10. #40
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ

    λοιπον,
    εγω εδω και 2 χρονια περιπου εχω ασταματητο κλαμα, εχω τραβηχτει απο τα εγκοσμια και γενικα τιμωρω τον εαυτο μου.
    στην αρχη τησ ιστοριασ, που κοιτοθσα μονο κατω, δεν μιλαγα και εκλαιγα ..μου δωσαν αυτο το λαντοσε με το ετσι θελω.
    ημουν σαν μαριονετα.
    μαζι μου δωσαν και το ζαναχ ( γιατο αγχοσ)

    σε 3 μερεσ εκοψα μονη μου το ζαναχ,
    μετα απο πολυ πιεση και απο επισκεψεισ σχεδον σε 10-12 ψυχιατρουσ πειστικα να συνεχισω το λαντοσ. ΔΕΝ ηθελα.δεν ηξερα τι αλλο να κανω.

    ξεκινησα και ψυχοθεραπεια.

    με το λαντοσ για 4-5 μηνεσ, δεν ειδα διαφορα, ειδα οτι ειχε καποια κοινα στοιχεια με την αιθηση ναρκωτικων, ( ναι δυστυχωσ ειχα παρει σε πιο μικρη ηλικια) υπερδιεγερση, δυσκολια στον υπνο,
    στην αρχη μου εφερνε διαροιεσ, δεν μπορουσα να φαω κτλ


    μετα το συνηθισα. το κοψα και χαρηα και ομωσ!!!
    κρατησα την ψυχοθεραπεια.

    κοιτα, καθε ενασ θελει αλλη αγωγη. δηλαδαη εγω αρνουμε φαρμακα, κανω ομοσ κατι που βοηθαει και μαλιστα σε βαθοσ χρονου

    εσυ?¨)
    μια γνωμη δεν ειναι αρκετη.
    δεσ ενα ψυχιατρο.και δυο και τρεισ.
    θα το νιωσεισ οταν ειναι ο σωστοσ για σενα

    και μιλα γενικοτερα!!εξωτερικευσου ρε παιδακι μου!!!
    βρεσ και ενα αθλημα!!!! κατι!!!
    και να μην ντρεπεσαι αν νιωσεισ οτι σου ερχεται κριση αγχουσ σε εξωτερικο χωρο.
    ζητα βοηθεια, και ΔΕΞΟΥ ΤΗ. το καλυτερο φαρμακο!!!

    καλη τυχη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Για να σου πω την αληθεια εγω γύρησα σε πολλους γιατρους και επειδη είχα και ένα αλλο προβλημα, επιληψίας και τα έψαξα πάρα πολυ!!!Και επειδη έχω υπάρξει σε ιατρικό χωρό και γνωρίζω πολύ καλα τους γιατρους και όχι απλους γιατρούς καθηγητές πανεπιστημίου και γενικά την ελιτ της ιατρικής και προέρχοαμι και εγω απο οικογένεια ιατρική!!!Θα έλεγα ότι οι ψυχίατροι δεν είναι και ότι το καλύτερο γιατι τα φάρμακα δεν είναι ότι το καλύτερο!!!Για εμένα το καλύτερο είναι ψυχαναλυση και για όσους θέλουν και πιστευουν ομοιοπαθητικη

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Σε καθε ανθρωπο το καθε φαρμακο λειτουργει διαφορετικα, οπως και οι δοσεις, γι\'αυτο και θα \'πρεπε να συμβουλευτεις γιατρο για οτιδηποτε. Τωρα σχετικα με το Ladose ισως ο φαρμακοποιος σου να στο προτεινε επειδη ειναι αντικαταθλιπτικο ,για να μη σου δωσει αγχολυτικο που ισως πιο ευκολα θα προκαλουσε εθισμο, δεν ξερω κιολας για τα αγχωλυτικα πως δρουν. Σε χαμηλες δοσεις το Ladose , ας πουμε για διασπειρομενα δισκια, 20 mg την ημερα, χρησιμοποιειται και για το αγχος. Σαν αντικαταθλιπτικο ,δρα μετα απο καποιο διαστημα και οχι οπως τα αγχολυτικα, αν τελικα τα παρεις γνωμη μου ειναι οτι με τοσο χαμηλη δοση δεν υπαρχει ολο αυτο που ακουγεται οτι θα εισαι σε τοσο μεγαλη ευφορια και θα σου λεει ο αλλος το προβλημα του και θα τον γραφεις, ωστοσο και παλι οποιος μιλησει θα πει για τον εαυτο του, δε μπορει να πει για σενα.
    Ισως σε βοηθησει να διαχειριστεις καλυτερα την αντιδραση σου σε καποια αγχωτικα θεματα που σε απασχολουν , με λιγα λογια \'\'να μη σε νοιαζει τοσο για καποια πραγματα\'\',αλλα προφανως δεν ερχεται λυση στο προβλημα, θα πρεπει να αλλαξεις κ εσυ ο ιδιος το πως αντιμετωπιζεις τη ζωη σου.
    Σχετικα με τις παρενεργειες ολα αναγραφονται στις οδηγιες αλλα για τον καθενα ειναι διαφορετικα, εχουν ηδη αναφερθει παντως πιο πανω η διαρροια ή και η δυσκολια στον υπνο.
    Επισης αν προκειται για τα συγκεκριμενα δισκια ισως βοηθαει να τα παιρνεις κανονικα σαν χαπια κ οχι να τα διαλυσεις σε νερο, κατι που μπορει να σου προτεινουν. Βλεποντας και κανοντας, αλλα παντα με συμβουλη γιατρου και για οποιο προβλημα μπορει να προκυψει μετα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Το θεμα ηταν Ladose ναι ή οχι. Ειναι ακαταλληλη η ωρα για να διαβασω ολες τις προηγουμενες απαντησεις. Οποτε θα πω απλως, πως απο προσωπικη εμπειρια κι εφοσων το συνεστησε γιατρος: ΝΑΙ.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω παιρνω λαντοζ ενα μηνα και κάτι γιατι εχω ψυχοσωματικα και δεν εχω δει μεγαλη διαφορα στην βελιτωση της διαθεσης αλλα τα συμπτωματα αγχους εχουν μειωθει παρα πολυ, επισης το λαντοζ μαρεσει γιατι μ χει μειωσει την ορεξη για φαγητο και δεν το πολυσκεφτομαι, απο παρενεργειες το μονο που ειχα ηταν πολλα ονειρα μονο στην αρχη..πριν αρχισω λαντοζ ειχα φρικαρει δεν μπορουσα να φαω να καταπιω να πιω..τωρα εχω μονο 1 ενοχληση που πιστευω να φυγει..γενικα είναι ελαφρυ αντικαταθληπτικο παντως δεν προκαλεί εξαρτηση, ενδεικνυεται για καθλιψη, ψυχαναγκαστικη διαταραχη και βουλιμια..παραλληλα βεβαια παιρνω ηρεμιστικα οπως λεχοτανιλ για ενα μηνα και τωρα χαναχ..γενικα παντως λενε οτι τα αντικατ θελουν πολυ καιρο να δρασουν 1 μηνα τα πρωτα σημαδια 3 μηνες καλυτερα 6 μηνες σουπερ και 12 γινεσαι αλλος ανθρωπος αυτο μου το πε φιλη που επαιρνε τα εντακτ, καλο είναι να πας σε ψυχίατρο βεβαια και να μην παιζεις με αυτα..εγω απο τοτε που αρχισα το φαρμακα πηρα κ ενα βιβλιο βασικη ψυχοφαρμακολογια για ψυχοθεραπευτες και εμαθα πολλα για αυτα που βαζω μεσα μου..το θεμα είναι όμως ότι ειναι ψυχοτροπες ουσιες που δρουν κατευθειαν στον εγγεφαλο, το λαντοζ επισης σε νεαρους ενηλικες λεει οτι αυξανει το κινδυνο αυτοκτονιας γιαυτο θα πρεπει να παρακολουθεισαι απο γιατρο..ευχομαι να βοηθησα

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    13

    Διακοπή Ladose

    Η κόρη που παρακολουθείτε από παιδοψυχιατρο και από παιδοψυχολογο, λαμβάνει το Ladose των 20mg ένα χρόνο λόγω ocd.
    Η παιδοψυχιατρος πρότεινε διακοπή του φαρμάκου τα Χριστούγεννα.
    Θα ήθελα να γνωρίζω τους χρόνους κατά τους οποίους έγινε σταδιακή διακοπή σε εσάς και αν είχατε έντονες παρενέργειες.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •