Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?

    Καλησπέρα,

    Πέρασα μια πολύ στρεσσογόνα περίοδο στη ζωή μου κ έπειτα απο μια κρίση πανικού κ μπόλικο άγχος κατέληξα να έχω άσχημες σκέψεις στο μυαλό μου, επαναλαμβανόμενες σκέψεις πως "θέλω να σκοτώσω" π.χ, έβλεπα μαχαίρι στη κουζίνα κ το μάτι μου πήγαινε συνέχεια σε αυτο με το φόβο μη κάνω τις σκέψεις μου πραγματικότητα, τώρα η καθημερινότητα μου είναι ενα βασανηστήριο, ίσως έπαθα ψύχωση, ίσως επειδη τα μεγαλοποίησα στο μυαλό μου όλα αυτα, ίσως, ίσως.., δεν ξέρω, απλα δεν νοιώθω πλέον ο εαυτός μου, σκέψεις με κατακλύζουν όλη την ώρα μήπως έπαθα κάτι πιο σοβαρό όπως π.χ ΣΦ, ή είμαι τίποτα κανενας μανιακός, μερικές φορές μου βγαίνει κ θυμός, νεύρα κ επιθετικότητα χωρίς βέβαια να έχω αγγίξει κανέναν, έχω σκέψεις αυτοκτονικές, οτι θα κάνω κακό σε κάποιον και γενικά με έχει ρίξει απίστευτα όλο αυτο. Πλέον αγχώνομαι με το παραμικρό, πως θα ανταπεξέλθω στη ζωή μου, αν μπορώ να κάνω οικογένεια, ανασφάλεια απίστευτη με τα οικονομικά κ γενικά πως αδυνατώ να σταθώ στην κοινωνία όπως όλοι, έχω μπουχτίσει πραγματικά και νοιώθω πως μέρα με τη μέρα όλο και βουλιάζω περισσότερο σε όλο αυτο, αυτο που με τρομοκρατεί φυσικα περισσότερο είναι οι άσχημες σκέψεις που κάνω και μετά όλα τα άλλα, τέλος τραύλιζα απο μικρή ηλικία, κάτι που με δυσκόλευε στο να έχω αυτοπεποίθηση και να αντιμετωπίζω καταστάσεις όπως θα ήθελα, αυτό πιστεύω ίσως να κρυβόταν πίσω απο όλα αυτα τα ψυχολογικά προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα, για να καταλήξω, έχω κάτι συγκεκριμένο? Εχω πολλά μαζί ή μπορεί να έχω πάθει ακόμη και κάτι πολυ σοβαρό όπως ΣΦ? Αν υπάρχει κάποιος ΣΦ ειλικρινά θα ήθελα να μου πεί λίγο την αρχή κ εξέλιξη αυτης της ασθένειας ή κάποιος με κοινά συμπτώματα με τα δικά μου.

    Ευχαριστώ εκ των πρωταίρων..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    konstantine καλησπερα,αυτο που διαβαζω ειναι ενα ατομο με αγχος και φοβιες πως θα τα καταφερει στη ζωη του,και οχι καποιοσ που εχει τρελαθει,αυτος που εχει σοβαρη ασθενεια δεν αναρωτιεται αν ειναι τρελλος,βρες τροπους να εκτονωθεις και να ηρεμησεις, ισως να μιλησεις σε ειδικο και να μην υποφερεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ευχαριστώ Persist, μακάρι ναναι έτσι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    26
    konstantine σε καταλαβαινω..ειμαι σ αυτη την κατασταση 2 χρονια...ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ενας ειδικος..το ξερω ειναι πολυ δυσκολο και κουραστικο ολο αυτο αλλα μονο σου δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις..καλη δυναμη

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    49
    σκεψου ποση ενεργεια χανεις με το να κανεις αυτες τις σκεψεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Απλα έχουν γινει η καθημερινότητα μου αυτες οι σκέψεις, δεν είναι κατι φυσιολογικό, είναι επαναλαμβανόμενες κ συνεχής που μου προκαλούν δυσφορία, κ μου έχουν μπλοκάρει γενικά την συμπεριφορά κ τον τρόπο ζωής, σε ειδικό πήγα κ μου δίνει Cypralex κ Tracent καθεμέρα κ τώρα τελευταία μου είπε να πάρω και Zolian κάπως έτσι αλλα διστάζω γιατι είναι αντυψυχωτικό.
    Το Zolian το έχει δοκιμάσει κανείς σας, κανει δουλειά ή σε κάνει χειρότερα?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    to solian einai ena poly kalo farmako emena den me epiane kai pairnw risperdal kata tin gnwmi mou exeis emmones prepei na pareis kai to solian....xwris na eimai eidikos vevaia ekfrazw tin apopsi mou

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ευχαριστώ για την συμβουλή, αυτο λαμβάνεται ως θεραπεία ενος κουτιού π.χ η συνεχώς πρεπει να το παίρνεις, επίσης εσυ που έχεις εδώ κ 2 χρόνια τα συμπτώματα μου σε βοήθησε κάτι ουσιαστικά?

    Ευχαριστώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εννοείται κ θέλω απλα έχω 6 μήνες τώρα σε αυτη τη κατάσταση και φοβάμαι να πάρω ψυχοφάρμακα μη το χάσω εντελώς ρε παιδιά, ήδη με τις τόσες σκέψεις και βλέπωντας τον εαυτό μου να αλλάζει καθημερινά κ να μην είμαι όπως ήμουν νομίζω πως τρελαίνομαι σιγα σιγα, τα Cypralex δεν βοηθάνε δλδ απο μόνα τους?
    Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος με ΣΦ να μου πεί 2 λόγια για το πώς νοιώθεις έχωντας αυτη την ασθένεια, και στην αρχή αλλα και στην εξέλιξη της, να μου φύγει απο το μυαλό τουλάχιστον η σκέψη, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον, όλοι απο ψυχολογικά υποφέρουμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Konstantinoss
    Εννοείται κ θέλω απλα έχω 6 μήνες τώρα σε αυτη τη κατάσταση και φοβάμαι να πάρω ψυχοφάρμακα μη το χάσω εντελώς ρε παιδιά, ήδη με τις τόσες σκέψεις και βλέπωντας τον εαυτό μου να αλλάζει καθημερινά κ να μην είμαι όπως ήμουν νομίζω πως τρελαίνομαι σιγα σιγα, τα Cypralex δεν βοηθάνε δλδ απο μόνα τους?
    Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος με ΣΦ να μου πεί 2 λόγια για το πώς νοιώθεις έχωντας αυτη την ασθένεια, και στην αρχή αλλα και στην εξέλιξη της, να μου φύγει απο το μυαλό τουλάχιστον η σκέψη, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον, όλοι απο ψυχολογικά υποφέρουμε.

    Άμα είχες ΣΦ μάλλον δεν θα πόσταρες έτσι cool όπως ποσταρεις...



    Στην ΣΦ έχεις ψευδαισθήσεις, παρανοικό ιδεασμό (νομίζεις ότι σε κατασκοπεύουν, ότι η τηλεόραση απευθύνεται σε σένα, ότι κάποια εξωτερική δύναμη σε ελέγχει κλπ.), παραισθήσεις (συνεχείς φωνές που είναι και πολύ κλασικό σύμπτωμα) και μερικές φορές διαταραχή στην σκέψη π.χ. δεν υπάρχει ειρμός και συνοχή στον λόγο κλπ. Επίσης μπορεί να υπάρχουν και συμπτώματα όμως μειωμένη βούληση σε σημείο να μένει κάποιος ακίνητος για ώρες, συνεχής διάσπαση στην προσοχή και αίσθηση ότι το άτομο \"βομβαρδίζεται\" από ερεθίσματα κλπ. Όπως κατάλαβες δεν έχει καμια σχέση αυτό που περνάς, στις ψυχώσεις (ΣΦ) το άτομο συνήθως χάνει επαφή με την πραγματικότητα στα δικά του σενάρια/σκέψεις/αντιλήψεις και δεν καταλαβαίνει την κατάσταση του. Εσύ έχεις απλά νεύρωση και πιο συγκεκριμένα όπως φαίνεται ιδεοψυχαναγκασμούςκαι γενικευμένο άγχος. Δεν θα πάθεις τίποτα, ούτε θα πάθεις ΣΦ από αυτό, απλά λόγω του άγχους που έχεις επαναλαμβάνονται οι σκέψεις (ιδεοψυχαναγκασμοί). Η σκέψη ότι θα \"μπορεί να βλάψω κάποιον\" είναι κλασικός ιδεοψυχαναγκασμός και μην φοβάσαι τον εαυτό σου γιατί δεν θα το κάνεις. Τώρα μου φαίνεται κάπως υπερβολή το αντιψυχωτικό, όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί από όσο ξέρω και επίσημα τα αντιψυχωτικά δεν βελτιώνουν ιδιαίτερα την ΙΨΔ αλλά για να στο γράψει ο ψυχίατρος φυσικά κάτι παραπάνω θα ξέρει, γιατρός δεν είμαι. Πάντως μην σε τρομάζει η λέξη \"αντιψυχωτικό\" γιατί είναι παραπλανητική, αφού τα αντιψυχωτικά συνταγογραφούνται σε διάφορες καταστάσεις (όπως κατάθλιψη και αγχώδεις διαταραχές) όχι μόνο ψύχωση (όπως επίσης και τα \"αντικαταθλιπτικά\" όπως το cipralex\" είναι η νούμερο-1 φαρμακολογική αντιμετώπιση του άγχους παρ όλο που λέγονται \"αντι-καταθλιπτικά\"). Πιθανών ο γιατρός σου να σκέφτηκε ότι επειδή αυτά τα φάρμακα μειώνουν την ντοπαμίνη στον εγκέφαλο (οπότε και \"ηρεμεί\" κάπως ο εγκέφαλος) σε συνδιασμό με το αντικαταθλιπτικό (cipralex) μπορούνα να μειώσουν τις σκέψεις αυτές που κάνεις. Δεν έχει σχέση με ψύχωση ούτε στα δίνει προληπτικά για να μην πάθεις ψύχωση.Το Cipralex μπορεί να σε βοηθήσει αλλά παίρνουν καιρό για να δράσουν αυτά, μέχρι και 3 μήνες. Συνέχισε να το παίρνεις και βλέπεις πως θα παέι.


    Επίσης να σου πω ότι στην ΙΨΔ και στο άγχος βοηθάει ένα είδος ψυχοθεραπείας κυρίως που λέγεται Γνωσιακή-Συμπεριφορική Θεραπεία στην οποία μέσα από την έκθεση σε αυτό που φοβάσαι (π.χ. η θέα από το μαχαίρι) και με συζήτηση γύρω από τις σκέψεις που φοβάσαι (φόβος μην κάνω κακό σε κάποιον) με έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή μπορεί σταδιακά να βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση. Μόνο που πρόσεξε να κάνεις αυτό το είδος ψυχοθεραπείας γιατί δεν το κάνουν όλοι. Επίσης ανέφερες ότι έχεις και κάποια άλλα θεματάκια από παλιά οπότε και μια ψυχοθεραπεία γενικά γύρω από σένα, το πως βλέπεις τα πράγματα, τις σχέσεις με τους άλλους κλπ. να βοηθουσε (όχι απαραίτητα ότι θα \"θεραπεύσει\" το πρόβλημα, αλλά μπορεί γενικά να βελτιώσει την ποιότητα ζωής σου, πράγμα που μετά θα βελτιώσει εσένα γενικά). Η θεραπεία που σου λέω πάει μέχρι και σε αυτά τα πιο \"σφαιρικά\" θέματα αλλά πάντα επικεντρώνεται στο πρόβλημα σου στο εδώ και τώρα, δηλαδή δεν θα αρχίσεις να μιλάς για την παιδική σου ηλικία κλπ. αλλά θα αρχίσεις από την αρχή με το πρόβλημα σου στο τώρα και πως θα το μειώσεις. Αυτό είναι το καλό γιατί μπορείς να δεις βελτίωση από τις πρώτες συνεδρίες και μετά αυτό να σου δώσει και κίνητρα για ακόμη μεγαλύτερη βελτιώση.



    Για το μαχαίρι και τους ιδεοψυχαναγκασμούς, κάποιους βοηθάει ένα κολπάκι. Σκέψου καθαρά από μόνος κάποιες φορές την ημέρα το χειρότερο σενάριο, π.χ. να παίρνεις το μαχαίρι και να στους σφάζεις όλους και μετά να σφάζεις και κόσμο έξω στους δρόμους και να δημιουργείς το μεγαλύτερο μακελειό που μπορεί γενικά να γίνει! Είναι πιθανό ο εγκέφαλος σου επειδή πήγε στα \"μέγιστα\" επίπεδα των κακών του σκέψεων να μειώσει τις αυτόματες σκέψεις που επαναλαμβάνει. Μπορεί να ακούγεται παράδοξο αλλά σε κάποιους λειτουργεί πολύ (πάντως δεν θα σε κάνει χειρότερα πίστεψε με). Επίσης, αν θες μπορείς να περιεργαστείς το μαχαίρι, να το πιάσεις και να σκεφτείς ότι εσύ έχεις τον έλεγχο. Εσύ το κρατάς όχι αυτό εσένα ούτε και οι σκέψεις σου. Οι σκέψεις σου είναι εκεί για να σε ενοχλούν και μόνο δεν είναι αληθινές είναι μόνο σκέψεις. Προσπάθησε να το δεις έτσι και μπορεί να βελτιωθείς.

    Πάντως αυτές οι καταστάσεις χειροτερεύουνε σε \"δύσκολες στιγμές\" στην ζωή μας. Το είπες και ο ίδιος, αισθάνεσαι ότι είσαι σε ένα μεταβατικό στάδιο που ανησυχείς πολύ για μελλοντικά γεγονότα. Πιστεύω ότι αυτό είναι εν μέρη η αιτία του κακού. Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το μέλλον αλλά το τώρα. Κάθε φορά που θα πιάνεις τον εαυτό σου να σκέφτεται το μέλλον να κάνεις \"control\" και να σκεφτείς ότι δεν σου χρησιμεύουν τέτοιες σκέψεις. Προσπάθησε να περάσεις καλά \"τώρα\" χέσε το αύριο. Ότι φέρει. Μην σκέφτεσαι για οικογένειες και τέτοια δεν χρειάζεται. Αν όμως νιώθεις ότι δεν είσαι ευχαριστημένος τώρα, κάνε κάτι για να βελτιώσεις την τωρινή αυτή κατάσταση. Το μόνο που θα σκέφτεσαι θα είναι για \"λίγο\" πιο μπροστά και πάντα με μέτρο. Όπως π.χ. για το αν θα κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό μετά και γενικά να βάλεις ένα συγκεκριμένο στόχο. Αλλά μόνο μια \"μελλοντική σκέψη\" την φορά και με μέτρο αυστηρά. Θα δεις ότι άμα γενικά βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου και ανέβει η διάθεση σου, θα μειωθεί αυτό. Στο χέρι σου είναι. \"Σκέφτομαι άρα αισθάνομαι\".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Petran ειλικρινά σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τον χρόνο σου για να μου πείς κάποια πράγματα, δεν θέλω να πιστέψω πως έχω κάτι παραπάνω απο μια διαταραχή κ δεν πιστεύω πως έχω ΣΦ απλα επειδή διάβασα πως η ΣΦ στην αρχή μπορεί να είναι ήπια κ να σου φέρνει παρανοικές σκέψεις φοβήθηκα, γιατί πέρασα κρίσεις πανικού, αγχώδη διαταραχή και τώρα αρχίζω να πιστεύω πως παθαίνω και αγοραφοβία μαζί με κατάθλιψη, όλα αυτα απο το άγχος και τις σκέψεις, το κακό είναι πως τα πρωϊνά μου είμαι στα χαμένα, αργές κινήσεις, αποδιοργανωμένος φούλ κ φυσικά τίγκα σκέψεις, με το που ανοίγω τα μάτια μου αυτό, όσο περνάει η μέρα συνέρχομαι ελαφρά και το βράδυ πλεόν μπορώ να πώ πως στρώνω αρκετά, μακάρι να είναι κάτι που ξεπερνιέται εύκολα γιατι ταχω ντύσει όλα μαύρα.., πάντως θέλω να πώ κουράγιο σε όλους γιατι πραγματικά δεν πίστευα πως υπάρχουν τέτοιες πτυχές στη ζωή, να αλλάζει όλη σου η ζωή και να σκέφτεσαι το να κάνεις κακό σε καποιον ή ακόμη και στον εαυτό σου λόγω στρεσσογόνων καταστάσεων που περνάς, νάμαστε καλά όλοι και ευχαριστώ για τη ηθική στήριξη

  12. #12
    Konstantine, ήθελα να σε ρωτήσω εάν όλο αυτό συνέβει εντελώς ξαφνικά ή παρόμιες σκέψεις σε μικρότερο βαθμό σε απασχολούσαν και στο παρελθόν..Αν επιτρέπετε πόσον ετών είσαι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Είμαι 30 ετών κ ουδέποτε είχα σκεφτεί κατι παρόμοιο, άγχος νομίζω πως είχα πάντα αλλα ποτε σε τέτοιο βαθμό, τα συμπτώματα αυτα άρχισαν αφότου περασα μια σειρά απο αρκετά στρεσογόννα επεισόδια στη ζωή μου κ ίσως γιατι έκανα κ λάθος στην επιλογή συντρόφου, ένιωθα πολύ πιεσμένος όταν το έπαθα αυτο, θέλεις να μ πείς κατι ή απο περιέργεια ρώτησες?

  14. #14
    Δεν ρώτησα για συγκεκριμένο λόγο απλά ήθελα να δώ αν άρχησε αυτό ξαφνικά και σε χ ηλικία (ενοοω όχι στην εφηβία) όπως ακριβώς και σε μένα...

    Είναι τελικά περίεργο πως δημιουργείται όλο αυτό κοντά στα 30 έχοντας ζήσει μια ανέμελη και χωρίς προβλήματα ζωή...Καλά για την κατάθλιψη και το άγχος, αλλά οι ΙΔΨ σκέψεις πως μπορεί να εμφανίζονται απο το πουθενά χωρίς να έχει δώσει έστω ένα σημάδι, πάντα νόμιζα ότι αυτα ξεκινάνε απο μικρή ηλικία...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εγω πιστεύω πως είναι θέμα φυσικα χαρακτήρα πρώτον και δεύτερον αν παίρνεις τα πράγματα πολυ σοβαρά, που εγω το έχω αυτο γενικά, οποτε οταν πιέζεσαι, πιέζεσαι ,πιέζεσαι και δεν μπορείς να εξωτερικεύσεις την οργή σου ή το όποιο συναισθημα σου σε κάποια φάση κανεις το \"μπαμ\", και γώ χέστηκα σχεδον κυριολεκτικα όταν ένιωσα έτσι αλλα το χω ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •