Aντιψυχωτικό Geodon: Μια μικρή απορία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Καταρχάς, να ζητήσω χίλια συγνώμη για την πολυήμερη καθυστέρηση της απάντησής μου, όμως τα προβλήματα συνεχίζονται και αυξάνονται...

    Όσον αφορά το Geodon, ο γιατρός μου αύξησε τη δόση σε 2χ40mg ημερησίως και αντί για effexor παίρνω πλέον ladose (ομολογώ ότι αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα, γιατί βοηθάει αρκετά την αποχή μου απ΄το φαγητό. Όχι όσο θάθελα αλλά αρκετά...)

    Με το geodon είχα όντως υπνηλία (ιδιαίτερα στη δόση των 60mg/day, η κατάστασή μου είχε γίνει τραγική! Αδυνατούσα ακόμα και να κρατήσω ανοικτά τα μάτια για να οδηγήσω!).

    Τώρα όμως έμαθα να την καταπολεμώ μέρα με τη μέρα και πλέον την έχω εξαλείψει σχεδόν.

    Δυσκινησία δεν μου εμφανίσθηκε. Κάποια δερματικά εξανθήματα μόνο.

    Η ψυχική μου κατάσταση έχει μερικώς διαφοροποιηθεί και προς το καλό και προς το κακό:

    Προς το καλό, διότι το μέγα πρόβλημα της νυχτερινής ενούρησης ΔΕΝ το αντιμετωπίζω εδώ και 2 βδομάδες (ίσως η αλλαγή του φαρμάκου από effexor σε ladose??) κι αυτό μου δίνει λίγη αυτοπεποίθηση και χαρά

    Προς το κακό, διότι εμφάνισα κρίσεις πανικού σε κοινωνικές δραστηριότητες, αποφεύγω παντοιοτρόπως να βγω έξω ή να δεχθώ επισκέψεις σπίτι και τάση απομόνωσης.
    Με λούζει κρύος ιδρώτας όταν πρέπει να πάω κάπου το παιδί, η καρδιά στο στήθος μου φτερουγίζει και κάνω τ\'αδύνατα δυνατά για ν\'αποφύγω πολυκοσμία και έξοδο απ\'το σπίτι (ιδίως τις νυχτερινές ώρες).

    Συγνώμη που εκμεταλλεύθηκα για μια ακόμη φορά τον πολύτιμο τούτο χώρο για να μιλήσω σιωπηλά... ο αγαπημένος τρόπος ομιλίας μου...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Το ladose ήταν το πρώτο αντικαταθληπτικο που μου έδωσε ο γιατρός. Με βοήθησε πολύ στην ψυχική διάθεση αλλά μου προκάλεσε ανορεξία και για αυτό το αντικατέστησε με efexor. Για τους πανικούς δε βασίστηκα μόνο στα φάρμακα αλλά σταδιακά εξέθετα τον εαυτό μου σε μέρη που μου προκαλούσαν έντονο άγχος και πανικό προκειμένου να δυναμώσω τις άμυνές μου τις ψυχικές και να αρχίζω να ξεπερνάω τον πανικό στα μέρη που εμφανίζεται.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    το ladozε aνοικει ως γνωστον στους εκλεκτικους αναστολεις επαναπροσληψης σεροτονινης και νοαδρεναλινης...ειταν για την εποχη του σταθμος στην καταπολεμιση της καταθλιψης.ειχε γινει σαλος οταν προτοβγηκε διοτι οχι μονο καταπολεμουσε την καταθλιψη αλλα συνχρονως την βουλιμια και τις γενικευμενες διαταραχες.εχω διαβασει το βιβλιο του dr kramer γνωστου ψυχιατρου το οποιο λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με το ladose...στις ηπα ονομαζεται prozac και εδω το λεμε και χαπι της χαρας!!!το βιβλιο λεγεται ακουγοντας το prozac...ομως οι ψυχιατροι τωρα προτιμουν αλλα αντικαταθλιπτικα που ειναι καλυτερα ανεχτα.το ladoz χρησημοποιειται ευρεως για την καταπολεμιση της βουλιμιας γιαυτο alex σου κοπηκε η ορεξη.επεισης alex den einai sωsto ayto poy kaneiς na ekθετεις ton eayto soy σε καταστασεις ωστε να δυναμωσεις...ειναι λαθος αυτο το πραγμα...και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να καταφερεις το αντιθετο αποτελεσμα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by αντωνης25
    επεισης alex den einai sωsto ayto poy kaneiς na ekθετεις ton eayto soy σε καταστασεις ωστε να δυναμωσεις...ειναι λαθος αυτο το πραγμα...και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να καταφερεις το αντιθετο αποτελεσμα

    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Αντώνη και τις πληροφορίες σχετικά με το Λαντόζ. Σχετικά τώρα με την προσωπική σου εκτίμηση της έκθεσης του ατόμου που έχει κρίσεις πανικού ότι δεν είναι σωστό έχω να παραθέσω στοιχεία. Ελπίζω να έχεις και εσύ που την χαρακτηρίζεις αυτήν τη μέθοδο ως μη σωστή καθώς το ποστ σου το διαβάζουν και άλλοι που έχουν κρίσεις πανικού και μπορεί να βγάλουν λανθασμένα συμπεράσματα. Σχετικά λοιπόν με την Γνωσιακή – Συμπεριφοριστική Θεραπεία χρησιμοποιείται η μέθοδος της σταδιακής έκθεσης σε φοβογόνες καταστάσεις. Η έκθεση αυτή γίνεται σταδιακά και με μικρά βήματα. Αυτά μπορείς να τα βρεις στο βιβλίο «Ξεπερνώντας τον Πανικό» εκδόσεις «Ελληνικά Γράμματα». Από το διαδίκτυο σε παραπέμπω σε κάποια που αναφέρουν το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις.
    http://www.psychognosia.gr/diataraxes_panikos.htm
    http://www.eone.gr/4dcgi/_w_articles_womigia_100100_31/10/2003_73075
    Θα χαρώ πολύ αν μου παραθέσεις και εσύ τις πηγές σου να δω πως η σταδιακή έκθεση θεωρείτε ως λανθασμένη τακτική για να δω αν πρέπει να αλλάξω θεραπεία. Με ενδιφέρει να μάθω που είναι όπως αναφέρεις από προσωπική εκτίμηση!!! ή από επιστημονικές μελέτες το λάθος στην θεραπεία που ακολουθώ. Περιμένω κάποια τεκμειριωμένη θέση σαν αυτή που είχες για το Ladose.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Ας πω και εγω δυο πραγματα λοιπον κι εδω...
    Την περασμενη εβδομαδα πηγα στο γιατρο μετα απο ΠΟΛΥ καιρο. Ημουν καλα, επερνα Xanax, Effexor και Lopressor (επικουρικο το τελευταιο) για να αντιμετωπιζω τη χρονια διαταραχη πανικου.
    Μετα απο ενα τραγικο γεγονος - σοκ που μου συνεβη το Φεβρουαριο και ενω ημουν εξαιρετικα καλα (περιεργως), εβγαινα μονη, οδηγουσα ανετα μονη, γενικα ΖΟΥΣΑ καλα σχεδον χωρις καθολου πανικους....,\"εχασα τη μπαλα\" στην κυριολεξια. Μεσα σε 20 μερες ηρθαν ολα καπακι. Και αποφασισα να δω το γιατρο. Φευγοντας λοιπον απο το ιατρειο ειχε προστεθει 1 effexor και 1 Xanax στην καθημερινη δοσολογια. Συν το νεο, το Geodon. Ενα των 40 mg ημερησιως. Δοκιμασα 2 ημερες να το παρω μεσημερι, οπως αρχικα μου ειχε συστηθει απο το γιατρο. Μιση ωρα μετα τη ληψη αρχισα να εχω προβληματα στην οραση καθως και ακατασχετη υπνηλια. Και καλα αυτα... Το προβλημα ηταν πως ενω σχεδον κοιμομουν, το αριστερο μου ποδι ηταν \"ατακτο\". Δεν μπορουσα να το βολεψω πουθενα, με ενοχλουσε γενικοτερα και ειχε μαλλον δικη του αποψη περι του πως και ποτε θα κινηθει!
    Θορυβηθηκα, επικοινωνησα με το γιατρο μου και μου ειπε να παιρνω το φαρμακο μερα παρα μερα παλι σε δοση 40 mg ημερησιως...Αποψε πρεπει να το παρω λοιπον.Και αυριο να σηκωθω στις 6 για να παω στη δουλεια κου η οποια ειναι πνευματικης φυσης , εξαιρετικα απαιτητικη, πολυωρη και αλλα τετοια υπεροχα...
    Δε σας κρυβω πως νιωθω αβολα, εχω εναν εκνευρισμο τον οποιο δεν ξερω που να αποδωσω.. Στην αυξηση του Effexor;
    Η στην ελλειψη του Geodon;

    Ουφφφφφφφφφ. Εγω παντως παιδια το εχω πει...Αμα δε σαλταρω τωρα μαλλον θα τη σκαπουλαρω απαξ δια παντος...Καλα..Λεμε τωρα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χμ !πολυ geodon επεσε!κατευθειαν στα 40 μιλιγκραμ λενακι;δεν σου εδωσε των 20 πρωτα;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Κατευθείαν στα 40!!!
    Κι ότα είδε πως είχα τρελές παρενέργειες τί νομίζετε πως είπε;;;
    Να κόψω την ΚΑΨΟΥΛΑ στη μέση!!!
    Ωραία ε;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    πάντως λενάκι, γράφεις υπέροχα! σ\'αυτό δε σε επηρέασαν αρνητικά τα διάφορα χάπια..
    γράφεις υπέροχα, το ξέρεις;
    πραγματικά με ταλέντο. (και δεν το κοροϊδεύω).

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Κουκλα μου, εχω δει αρθρα σου και ομολογω πως γραφεις κι εσυ υπεροχα.
    Μαλλον υπαρχει εξηγηση σ\'αυτο. Ολοι εμεις που γραφουμε εδω μεσα καταθετουμε κομματια της ψυχης μας. Δεν μπορει λοιπον παρα αυτα τα κομματια να ειναι ομορφα, αγνα και πολυ, πολυ ταλαιπωρημενα.
    Δε συμφωνεις;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Ομοιοπαθούσα κι εγώ Λενάκι.

    Δεν άντεξα την ακατάσχετη υπνηλία και καταστολή των 2χ40mg ημερησίως και ξαναγύρισα από μόνη μου στην 1 κάψουλα των 40 (κι αυτή αργά το βράδυ, αφού κοιμηθεί το παιδί... γιατί μ\'έπαιρνε ο ύπνος και ΠΡΙΝ το παιδί!).

    Δεν ξέρω εάν το GEODON μου κάνει πραγματικά καλό (δεν το \"νιώθω\" όπως π.χ. με το LADOSE που με ανεβάζει σε λίγες ώρες ψυχολογικά), αλλά οι παρενέργειές του μου έχουν πλέον προκαλέσει φόβο και προτιμώ να είμαι κατηφής και δύσθυμη, παρά να κοιμάμαι όρθια.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιταξτε θα επαναληφθω παλι& θα πω οτι το βασικο στα νευροληπτικα ειναι η καταλληλη δοσολογια!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Συγνωμη αλλα αυτο που θελω εγω να σας πω ειναι πως ειναι δυσκολο πολλες φορες να ξεχωρισετε τη διαφορα μεταξυ συμπτωματων και παρενεργειων και επισης οσο καλες πληροφοριες και εχετε για καποια φαρμακα δεν τα ξερετε καλυτερα απο τον γιατρο σας ,γι\'αυτο ΜΗΝ κανετε πειραματα μονοι σας και μην αλλαζετε τη δοσολογια ή και το φαρμακο ακομα, αν δεν μιλησετε με το γιατρο σας ,αν δεν εχετε καλη επικοινωνια με τον γιατρο ,καλυτερα να αλλαξετε γιατρο παρα να κανετε του κεφαλιου σας
    φιλικα Δημήτρης

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    σωστα τα τοποθετει ο Δημητρης!ορισμενες φορες γινεται συγχυση μεταξυ συμπτωματολογιας &παρενεργειων...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλήθεια μιας και έχει γίνει μεγάλος ντόρος περί σεροτονίνης.......με τί είδους εξέταση μπορεί κανείς να κάνει έλεγχο όσων αφορά τις φυσιολογικές της τιμές μετά από χρόνια χρήση αγωγής που σχετίζεται με την ρύθμισή της?

    Με ειδική αιματολογική εξέταση ή κάτι άλλο?:)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω οτι χρησιμοποιουνε τομογραφιες PET και ΜRI.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •