πάσχω από ΙΨΔ...εχω φρικάρει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7

    πάσχω από ΙΨΔ...εχω φρικάρει!

    Ψυχαναγκασμοί, τελετουργικά, εδώ και κάμποσες μέρες είμαι κολλημένος σε αυτά και δεν μπορώ να βρω την ηρεμία μου..
    Ακουμπάω συνέχεια πρίζες, λάμπες κλπ
    Πολλές φορές κλείνομαι μέσα στο αυτοκίνητο που είναι και το μοναδικό μέρος που αισθνανομαι ασφάλεια γιατί φοβάμαι να πάω σπίτι...
    Οποτε πάω σπίτι με πιανουν παλι οι ψυχαναγκασμοι, να ακουμπήσω όλες τις λάμπες και όλες τις πριζες του σπιτιού και αν κατι μου παει στραβα πρεπει να τα ξανακανω ολα απ την αρχη..
    Εχει γίνει κόλαση η ζωή μου, ξεκίνησα ψυχοθεραπεία εδώ και μια εβδομάδα αλλά μέχρι να γίνω καλά ποιος ξέρει πόσο χρόνο θα μου πάρει...
    Εχω φρικάρει!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ακουγεται φρικτο...προσπαθω να καταλαβω την ΙΔΨ σε ενα σημειο την καταλαβαινω...οπως οταν προσπαθεις να σταματησεις να σκεφτεσαι ενα πραγμα και ολο σου απασχολει το μυαλο....αλλα πραγματι ακουγεται ασχημο.
    Δεν ξερω , ψυχοθεραπεια μονο?
    Μηπως να πεσει κανα μεγαλο μεσο παραλληλα με την ψυχοθεραπεια...εννοω φαρμακα, ειναι σκληρο να υποφερεις ετσι.
    Δεν ειμαι γιατρος οποτε δεν ξερω αλλα θα μπορουσες να το συζητησεις μαζι του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πως ξεκινησε ετσι αποτομα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η αληθεια ειναι οτι δεν μου ειναι εντελως αγνωστοι οι ιδεοψυχαναγκασμοι...νομιζω απλως σε...αλλο επιπεδο?
    Δεν ειμαι σιγουρος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    7
    Δεν είναι απότομα, με εχουν ταλαιπωρήσει και στο παρελθόν. Είχα θέμα στα 16 μετά πάλι στα 19, μετά πέρασαν 7-8 χρόνια ήρεμα και μετά με ξανάπιασε για κανα δυο μήνες μετά ηρεμησα πάλι για 2 χρόνια και από το Δεκέμβρη με ξανάπιασε.... Εχω περασει τα 30 και ντρεπομαι απιστευτα με τον εαυτο μου. Γενικά είμαι αρκετα κοινωνικός, εχω πολλους φίλους και φίλες αλλά το συγκεκριμενο θεμα με ταλειπωρει κατα καιρους και το ξερουν ελαχιστοι ανθρωποι γιατι ντρεπομαι να το πω σε πολλους.
    Oταν με πιάνει \'\'παγώνει\'\' η ζωή μου καθώς όλη μου η ενεργεια στρεφεται στο πως θα το ξεπεράσω...
    Φαρμακευτικά το αντιμετωπίσω εδώ και μία εβδομάδα με 100mg Ζολοφτ και 5mg Zyprexa, ο γιατρος μου μου προτεινε αυτα τα φαρμακα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μην ντρεπεσαι χρηστο...απο την αποψη ναι οκ και εγω δεν θα ελεγα στους αλλους οτι εχω τετοια προβληματα αλλα μην ντρεπεσαι για τον εαυτο σου.

    Απο κει και περα μαλλον το οτι χρειαστηκε που και που να παρεις φαρμακευτικη αγωγη μια στις τοσες μαλλον εισαι απο τους...τυχερους αν και φαινεται λιγο οξυμωρο γιατι υποφερεις.

    Μια χαρα σε κοβω:)...και μαλλον θα το ξεπερασεις ευκολα:)...ευελπιστω μιας και δεν κατεχω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Υπομονή να δράσουν τα φάρμακα.Περνάς δύσκολα,αλλά όπως και παλιότερα θα επανέλθεις στο ρυθμό της ζωής σου.Σίγουρα είναι δύσκολο,δεν αντιλέγει κανείς,αλλά αξεπέραστο όχι,έτσι δεν είναι;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    οταν ημουνα μικρος φιλε μου μετραγα μερα με την μερα τον φοβο μην ακουμπησω καμια μπριζα και πεθανω και αλλα τοσα μαχαιρια πηρουνια ν βλαψω αλλους κλπ και εχει πολλη συνεχεια με αλλα πραγματα κ ιδεοληψιες.ειμαι 42 τωρα εχω περασει πολλες ιδεοληψιες !!φυσικα την εποχη μου δεν υπηρχαν τοσο εξελιγμενα φαρμακα οσο σημερα ,ωσπου φαντασου πριν τεσερα χρονια μου συνεστησε ενας καθηγητης του πανεπιστημιου το σεροξατ ,και μου συνεστησε δοσεις κλπ απο τοτε εχω γινει μινι ντοκτορ του εαυτου μου περνω χρονια ευχαριστησης κ ανεμελειας με την θεραπεια μου ,που σε πληροφορω την κανω κανενα τριμηνο και αυτοματα ελαχιστοποιω την δοση κ αμα με ξαναπιασει σιγα σιγα την αρχιζω παλι!!μην ανυσηχεις δεξου το παρε την αγωγη σου και συνεχισε την ζωη σου .οπτε βλεπεις τα σκουρα ξαμαρχιζεις ,οπως εγω τωρα με πιασαν ημικρανιες κ φοβιες αρχισα απο προχτες το σεροξατ μισο την ημερα κ αργοτερα ενα ,ηδη οι ημικρανιες φυγανε κ σε κανα μηνα θαμε οκ παλι !!δεν ειμαι γιατρος ειμαι παθων μην φοβασε παρε την αγωγη,που θα σου υποδειξει ο γιατρος ,καπου διαβασα για το σεροξατ εδω μεσα ανεπιθημητες ενεργειες ειχα κατι χασμουρητα που τα ευχαριστιομουνα λιγο παραπανω ιδρωτα ,και φυσικα ποτε δεν μου εγιναν συνηθεια

  9. #9
    α μια σημειωση μην ακουτε βλακειες για ψυχοθεραπειες και βλακειες ,ο γιατρος της ιδεοληψιας ειναι ο ψυχιατρος κ μονο κ μην μου πει κανεις οτι ειδε βελτιωση ,ειναι σαν να εχεις γριπη των χοιρων κ με την συζητηση να σου περασει ,η νευρωση μας θελει θεραπεια πρωτα κ μετα βοηθεια πυ φυσικα την παρεχη κ ο ψυχιατρος ,πολλα παιδια τα εχουνε ρημαξει με συνεδριες ομιλιες και συζητηση χρονια με χιλιαδες ευρω ,και τιποτα δεν ειδαν μιλαω για την ιδψ κ μονο που εχω κ εγω ,για αλλα ξερουν αλλα παιδια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    3
    Σε καταλαβαινω οσο δε μπορεις να φανταστεις. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου βασανιζομαι με τελετουργιες διαφορων ειδων, επαναλαμβανω πραξεις, κινησεις, φρασεις οσες φορες χρειαστει για να ηρεμησω τον εαυτο μου οτι δε θα συμβει κατι κακο. Ειναι σα μια εσωτερικη φωνη που με απειλει πως αν δεν κανω κατι οπως μου υπαγορευει θα πεθανω η θα αρρωστησω.Ειμαι 22 χρονων και ταλαιπωρουμαι απο αυτο το τερας ολη μου τη ζωη. Ξεκινησα ψυχοθεραπεια τωρα, μετα απο τοσα χρονια που δεν ειχα μιλησει σε κανεναν, καλιο αργα παρα ποτε λενε ωστοσο. Αυτο που θα σου πω και φυσικα κατα βαθος το ξερεις ειναι οτι αυτη η δυναμη που σε υποβαλλει σε αυτες τις τελετουργιες ειναι δημιουργημα του μυαλου σου, τον εχθρο αυτο τον δημιουργεις εσυ, ειναι ανυπαρκτος, ξερω ποσο αδυναμος νιωθεις να πας κοντρα στη δυναμη που σε ωθει στις τελετουργιες. Εχουμε τεραστια δυναμη στο μυαλο μας αλλα δυστυχως την αξιοποιουμε μονο για να πλασουμε \"κακο\" κι οχι για το καλο. Κατα την ταπεινη μου γνωμη καλο θα ηταν να επισκευθεις εναν εξειδικευμενο ψυχολογο, η καποιον ψυχιατρο, βοηθουν ουσιαστικα. Προσωπικα ειμαι κατα των φαρμακων, δε σε βοηθουν να δεις την αληθεια και σε εθιζουν. Παλεψε με τον ψυχαναλυτη η τον ψυχιατρο σου χωρις χαπια, τουλαχιστον αρχικα. Ο ψυχαναγκασμος και η ιδεοληψια δεν εξαλειφονται, απλως ενας ειδικος στο θεμα σε μαθαινει να ζεις με αυτα χωρις να σε επηρεαζουν πλεον. Ο ειδικος θα σε μαθει να μην υπακους στους ψυχαναγκασμους. Ολα ειναι στο μυαλο μας, οι πασχοντες απο ΙΨΔ δεν πασχουμε απο καποιο σοβαρο ψυχικο νοσημα, το ποσοστο των πασχοντων στην Ελλαδα ειναι εξαιρετικα υψηλο, απλως δεν το γνωριζουμε, γιατι ολοι ντρεπομαστε να βγουμε να μιλησουμε γι\'αυτο κι ετσι δε βοηθουμε καθολου την εξελιξη στο θεμα. Υπομονη κουραγιο και πιστη στη δυναμη σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    mandragora με τα seroxat σου εφυγαν οι εμμονες εστω λιγο???Ειχες ορεξη για φαγητο,πηρες καθολου βαρος?Γιατι νομιζω οτι θα μου τα προτεινει ο ψυχιατρος μου για τις εμμονες και φοβαμαι το βαρος ηδη ειμαι σε διαιτα.

  12. #12
    αφρουλα συγνωμη που αργησα να απαντησω!!ναι σου περνανε εντελως πρεπει να κανεις μια μικρη υπομονη γυρω στο μηνα στην αρχη μπορει να νιωσεις για μια μερα μευρικοτητα η να ιδρωνεις ευκολα η κανενα χασμουρητο ,μετα τις 20 μερες περιπου αρχιζει κ επιδρα το φαρμακο ,τελος ανχος τελος ολα ,και εξαλιφονται σταδιακα τα παντα ολα που σου φενονται αηδιες εντελως μετα ολα βαρος οχι εχασα και δεκαπεντε κιλα ,αμα κανεις διατροφη δεν παιζει αμα σαρεσει το φαγητο θα παρεις κιολας ,εχω βρει την υγεια μου μαυτο το φαρμακο εχω δοκιμασει κιαλα καθως ρεμερον λαντοζ κλπ τριχες με το μονο που εξαληφθηκαν σταδιακα ολα ηταν με το σεροξατ ,δεν κανω διαφημιση γραφω με τι βοηθηθηκα απλα προχωρα κ ναχεις ενα πραγμα στο μυαλο σου οτι ολα ειναι ψεματα τα κολληματα που τρως και θα περασουν ολα !!εγω ειμαι τωρα στο εικοσαημερο που δεν εχω ανχος καθολου αλλα σκεφτομαι ιδεοπληπτικα ,σιγα σιγα δεν θα σκευτομαι κ τις ιδεοληψιες και θα απολαμβανω παλι την ζωη !!παντος δεν θα τα ξανασταματησω ποτε η οσο μου πει ο γιατρος πλεον.εκανα βλακειες κ τα σταματαγα μονος επειδη ενιωθα εντελως οκ φαντασου ποσο καλα ημουν που ξεχναγα το φαρμακο μετα χεχεχε θελει θεραπεια !!ειχε και η αδερφη μου και μετα απο θεραπεια σεροξατ εχει να την πιασει δεκαπεντε χρονια τωρα εκεινη επεφτε ξερη μονο που εβγαινε απο το σπιτι

  13. #13
    Παιδιά καλησπέρα, άρχισα και γω να σκέφτομαι ψυχαναγκαστικά και στην αρχή ντρεπόμουν και έλεγα τι θα κάνω αλλά διάβασα ένα άρθρο για τον διαλογισμό που έλεγε οτι η λύση είναι η αποδοχή του ίδιου του καταναγκασμού. Με το που το διάβασα αυτό , με χαλάρωσε απίστευτα. Έλεγε κιόλας οτι δεν πρέπει να έρχονται σε σύγκρουση οι αρνητικές αυτές σκέψεις με τον εαυτό μας γιατι τότε διογκώνεται το θέμα. Δηλαδή έστω οτι μας πιάνει και αισθανόμαστε-σκεφτόμαστε κάπως , ε δεν έγινε και τίποτα! Είμαστε άνθρωποι, ελεύθεροι θα κάνουμε ό,τι μας κατέβει. Μας αγαπάμε κυρίως....ας μην το ξεχνάμε πόσο πολύ μας αγαπάμε.
    -προς Μανδραγόρα:εδώ και 2 χρόνια παίρνω σιπραλέξ αλλά μάλλον θα το γυρίσω στο σεροξάτ γιατί σε βρίσκω μια χαρά:)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    15
    γεια σας παιδιά χαίρομαι που σας μιλάω, έχω υποφέρει πολύ στη ζωή μου από ΙΨΔ και ξέρω ότι εσείς με καταλαβαίνετε...υπέφερα από παιδί αλλά το έλεγα παντού και κανείς δεν καταλάβαινε τι είχα και δεν ανησυχούσε. Μέχρι που έφτασα 18 χρονών και η ζωή μου έγινε αφόρητη. Ο κυριότερος φόβος μου ήταν ότι δεν θα κοιμηθώ το βράδυ. Το σκεφτόμουν όλη μέρα. Απέφευγα τους φίλους μου, τους έλεγα συνέχεια ψέμματα, κλεινόμουνα ολη μέρα σπίτι και προσπαθούσα με όλα τα μέσα να κοιμηθώ ακόμα και αν δε νύσταζα. Είχα βάλει αυστηρά ωράρια, έκανα τελετουργικές πράξεις, προσευχόμουνα όλη μέρα, πάχυνα πάρα πολύ, πήρα 30 κιλά μέσα σε έξι μήνες γιατί κοντά στα άλλα φοβόμουνα ότι δεν θα κοιμηθώ αν πεινούσα. Πάθαινα κρίσεις πανικού, έτρεμα, ίδρωνα, δεν μπορούσα να ανασάνω. Μέχρι που απείλησα τους γονείς μου ότι θα αυτοκτονήσω, το είχα πάρει απόφαση, προσπαθούσα να πείσω και τον αδερφό μου να τους μιλήσει και να τους πείσω ότι αν πέθαινα θα ελευθρωνόμουν. Μετα από αυτά με πήγανε σηκωτή στον ψυχίατρο που μου έδωσε dumyrox. Αυτό στην αρχή με ηρέμησε κάπως μα στη συνέχεια άρχισαν τα ίδια. Κοντά στα άλλα αρνιόμουνα να πάρω άλλο φάρμακο γιατί φοβόμουνα ότι θα εθιστώ. Αφού πέρασα 3 μαύρα χρόνια και έφτασα ξανά στο αμήν ο γιατρός μου χορήγησε anafranil. Εδώ και πέντε χρόνια το παίρνω και έχω βελτιωθεί πολύ. Ο φόβος μου πάντα παραμένει ότι ο κακός εφιάλτης θα επιστρέψει γιατι το ΙΨΔ είναι μεγάλος εφιάλτης αλλά τι να κάνω το παλεύω. Θέλω να πω στον κόσμο που θα διαβάσει το μήνυμα μου να απευθυνθεί άμεσα σε ψυχίατρο αν έχει ψυχαναγκαστικά συμπτώματα. Σε αυτήν την πάθηση μόνο τα χάπια είναι η λύση. Η ψυχοθεραπεία είναι δυστυχώς για πολύ ελαφρές περιτπώσεις. Το ΙΨΔ είναι ένα βάσανο και θέλει σωστή και σοβαρή ιατρική υποστήριξη. Σας ευχαριστώ πολύ.

  15. #15
    καλησπερα παιδια μετα απο την θεραπεια μου ειμαι κ παλι οκ απολαμβανω την ζωη κ τους φιλους μου την φυση κλπ κλπ αφου ειμαι παλι τοσο καλα που ξεχναω κ το φορουμ εδω μεσα !!ναι οπως ειπε ο φιλος απο πανω δεν παιζει ψυχοθεραπειες κ τετοια η περιπτωση μας ειναι ακρως βιολογικη κ χριαζεται θεραπεια με φαρμακο ε δεν βαριεσαι περνουμε κ μεις ενα φαρμακο ,παντως για μερικα παιδια που φοβουντα κ λενε ψυχοφαρμακα μην μασανε το 90τοσο τις εκατο των ελληνων περνει κανονικα καλα οι αμερικανοι χρησιμοποιουτο το προζακ κοινως λαντοζ στον στρατο τους κ ιδιαιτερα στους πιλοτους .επισης το λαντοζ χρησιμοποιειται κ για διαιτα κλπ επισης εχουν χρησιμοποιηθει για γυναικολογικουε πονουε περιοδου εντερων ,καρδιας κλπ κλπ ακομα κ πονοκεφαλους τα γραφω οχι δαν ειδικος προς θεου επειδη εχω συναντησει παιδια που φοβουνται την φαρμακευτικη αντιμετωπιση της ιδεοληψια ,η οποια δεν θεραπευεται με ψυχοθεραπεια ,αυτογνωσιες γιογκα κ οτι αλλο αηδια κανουνε για να οικονομανε ακομα κ ο θηρεοειδης καμια φορα παιζει τεραστιο ρολο σε ολα αυτα,βρειται ενα καλο ψυχιατρο να σας δει,εγω προσωπικα εχω εναν πανεπιστημιακο απο το αιγινητειο δεν θα πω φυσικα ονομα ,αλλα εχει πολυ καλους γιατρους το αιγηνητειο ανθρωπους οτι ωρα θελω παω τους περνω τηλεφωνο κ μπορω να παρακολουθω κ συνεδριες δωρεαν ,καποιος θα βγει να μου την πει παλι μπορει κανενας που θα χασει πελατεια !αλλα επειδη εχω υποφερει κ εχεται ,ειμαι εντλως καλα τωρα περνω την αγωγη μου κ επεστρεψα στην ζωη ,κ δεν μου αρεσει να μας συμπεριφερονται σαν πορτοφολια οι διαφοροι ,σαν να ειχαμε καρδια κ να μας αφηναν να ψοφαγαμε ,οχι θα πληρωσουμε αλλα ολοι εχουμε το δικαιωμα στην ζωη κ στις απολαυσεις της σχεση ερωτα δουλεια φυση κλπ ειναι ντροπη να εκμεταλευοντα ψυχιατροι εμας μια ευαισθητη ομαδα ανθρωπων ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια εδω στο φορουμ κ το φορουμ ειναι αξιεπαινη προσπαθεια να μπορουμε να συζηταμε ο καθενας με τις εμπειριες του κ τα προβληματα του,

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •