Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κάτι μου λέει ότι έχεις πέσει θύμα συναισθηματικής εκμετάλλευσης. Κάποια \"εργαλεία\" τέτοιας μορφής εκμετάλλευσης είναι ο οίκτος οι ενοχές και άλλα πολλά. Ο εαυτός σου σε προειδοποιεί για μία απειλή και νομίζω ότι πρέπει να τον ακούσεις.
    Κατά την άποψή μου μία φιλική σχέση είναι υγιείς όταν λειτουργεί ΑΒΙΑΣΤΑ σε όλα της επίπεδα. Αυτό που περιγράφεις παραπάνω ΔΕΝ είναι φιλία αλλά κάτι άλλο.

    Είμαι σίγουρος ότι η \"φίλη\" σου εάν πάψει να συναναστρέφεται μαζί σου θα βρεί κάποια άλλη δυστυχισμένη φρεσκοχωρισμένη για να το παίξει σωτήρας και να την γεμίσει με ενοχές.

    \"Εάν θες να περάσεις ένα ποτάμι πάρε μία βάρκα και όταν φτάσεις στην απέναντι όχθη ασ\' την εκεί και συνέχισε χωρίς να την κουβαλάς στην πλάτη σου\" Κομφούκιος ... νομίζω

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    to exv pathei kai egw ayto re gmt..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    @libpa Ναι, βγαζει σιγα σιγα καποια ελαττωματα τα οποια για μενα ειναι κοκκινο πανι...Δεν ειναι απο αυτα με τα οποια συμβιβαζομαι...Γιατι ολα καποια τα ανεχομαστε κ καποια οχι...

    @aeolus74 ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

    \"Ο εαυτός σου σε προειδοποιεί για μία απειλή και νομίζω ότι πρέπει να τον ακούσεις. \"

    Ε μα αυτο ειναι...Λυπαμαι πολυ ομως γιατι για μια ακομη φορα θα πρεπει να μπω στη διαδικασια να ζυγισω μια φιλια...Δηλαδη δε μπορεις να εισαι ελευθερος πρεπει να κρατας ολο πισινές...Ειμαι συναισθηματικη κ δοτικη κ μετα αμα παρω χαμπαρι καποια πραγματα βγαζω αμυνες...Γιατι ευτυχως αναλογα με το παρελθον μου εχω αναπτυξει μηχανισμους κ χτυπανε καμπανακια...

    Αυτο με το \"σωτηρας\"...η απολυτη ψυχολογηση...το βλεπω κ με τις αλλες φιλες της...ο \"ηρωας\" που τα εβγαλε περα κ με την εμπειρια της βοηθαει τους αλλους...Εχει ακομη πολυ δρομο για να ισορροπησει αυτη η κοπελα...στην ουσια χρειαζεται βοηθεια για να επικεντρωθει να βελτιωσει τον εαυτο της κ να αυξησει την αυτοεκτιμηση της...ειναι κ πολυ μικρη ακομη...19 στα 20...

    Οτι υπηρχε τετοιος τυπος \"φιλου \" παντως δεν το ηξερα... @Sunset εσυ τι απ ολα επαθες? Αυτο παντως οτι με γεμισε ενοχες...επιασα πιο πολυ πατο... κ μετα ας πουμε σηκωθηκα...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τότε δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    (ααα οχι Greeklish αν θυμαμαι καλα!!-ξαναγραψτα τωρα!)

    REport μετα απο τρεις μηνες!!Η δευτερη φιλη (που ηταν πιο χαλαρη και laid back κ με \"αφηνε να αναπνεω\" χαχα-τρομαρα μου!) με γραφει στα παλια της τα παπουτσια..ηρθα απο τις διακοπες μου, εχει μια βδομαδα και.. και ενω μηνυματηθηκαμε κανα δυο μερες ξεχωριστες κ μιλουσαμε προχθες κ στο τελευταιο sms της εδωσα την ευκαιρια να παρει την πρωτοβουλια για να πει αυτη να βρεθουμε (του τυπου τι αλλα νεα, τι θα κανεις το βραδακι) αυτη δν απαντησε κ λεει μετα αχ σοορυ που δν απαντησα ημουν για μπανιο με τις ταδε!Ντοινγκ!

    Οσο για την πρωτη για την οποια ειχε ανοιχτει το θεμα κατα βαση..Εχω βαλει τους ορους μου κ τους ρυθμους μου κ το χει πιασει το μηνυμα, πλεον εχουμε αρεκετους κοινους φιλους κανουμε κ καλο χαβαλε, αλλα της το χω ξεκαθαρισει οτι δν γινεται να βγαινουμε καθε φορα μαζι..Οπτε εφοσοσν βλεπω οτι οταν της λεω κατι που μ ενοχλει το βελτιωνει αυτο κανει πιο ευχαριστη τη φιλια μας..Κ στην τελικη αυτη δν μου εχει πει τπτ να διορθωσω κ οταν εχω προβλημα η οτιδηποτε παντα τρεχει!Ααα κι επισης αυτο που φοβομουν οτι με καταθλιβει γιατι μου λεγε ιστοριες απο αυτα που ζουσε οταν δν ηταν κι αυτη καλα ψυχολογικα στο σχολειο κ μου θυμιζε τα δικα μου της ειπα οτι με χαλανε κ μου υποσχεθηκε οτι δν θα ξαναμιλαει για το ασχημο παρελθον..κ το τηρει..

    αυτα..ειχε potential τελικα η ολη υποθεση..!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Originally posted by Girl25
    Γεια σας..Ειμαι 25, τελειωμενη απο σπουδες, με εναν εντελως διαφορετικο κοινωνικο κυκλο απο αυτον που ειχα στο σχολειο μου η στο πανεπιστημιο κ μεχρι προσφατα εψαχνα μια καλη φιλη η μια καλη παρεα..Με τις παιδικες φιλες-κολλητες του λυκειου κλπ εχουμε ξεκοψει για καποιους λογους αλλα βλεπομαστε που κ που οποτε για αρκετο καιρο ενιωθα οτι οσο κ να προσπαθω να βρω καινουριες φιλες που να με καταλαβαινουν εβλεπα μπροστα μου ηδη κλικες απο ατομα που εχουν στανταρ φιλους κ απλως επιλεγουν κ καποια εξτρα ατομα για παρεα..

    Τους τελευταιους 3-4 μηνες εχω ερθει κοντα με δυο φιλες οι οποιες δεν ειναι κοινες..Η μια με προσεγγισε αυτη πρωτη κ με \"κυνηγησε\" ας πουμε εχοντας ως κοινη βαση καποιες εμπειρειες μας του παρελθοντος (ψιλο ελαφρια καταθλιψη στο λυκειο κλπ) κ με μεγαλο ενθουσιασμο κ εχει πει μαλιστα σ ενα κοινο μας γνωστο ατομο ..οτι αα εγω ειμαι η αδελφη ψυχη που εψαχνε..

    Η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε πολυ με καποια πραγματα με πετυχε σε φαση που ημουν στα down Μου κ με ενθαρρυνε πολυ κ με υποστηριξε..Αντικειμενικα δεν θα τη διαλεγα σαν φιλη μου δεν ταιριαζουμε δλδ στο χιουμορ, καποιες φορες με εχει κανει να νιωσω αβολα μπροστα σε αλλους φιλους που ηταν πιο ανεβασμενου επιπεδου ας πουμε (οι οποιοι μετα με ρωτουσαν..καλα αυτη ειναι φιλη σου?) κ μετανιωσα τη στιγμη που την ειχα καλεσει..Ενω εγω ειμαι χαμηλων τονων ανθρωπος κ διαλλακτικος αυτη ειναι αρκετα απολυτη, θελει να ειναι το επικεντρο της προσοχης κ ιδιαιτερα μπροστα σε αγορια...Αυτο μου τη δινει..Κ καποιες φορες ειναι ανταγωνιστικη κ μου το εχει παραδεχτει κιολας..Τεσπα, το θεμα ειναι οτι οταν ας πουμε περναμε καποιο χρονο μαζι οι δυο μας ειναι αλλος ανθρωπος ηρεμη πιο γλυκια κ εχω καταμπερδευτει...

    Εγω γενικα δεν ειχα πολλα κολλητηλικια στη ζωη μου του στυλ παιρνω συνεχεια τηλ τις φιλεναδες μου κ λεω τα παντα κ με τη συγκεκριμενη μιλαμε παρα πολυ συχνα κ σαν να με εχει ξεκλειδωσει κ θελω να τα λεω ολα..Η επικοινωνια ειναι εθιστικη..καλα ημουν στη μοναξια μου..Απο αμυνα πες δε θελω να νιωθω εξαρτημενη απο αλλους κ πολλες φορες οταν μιλαω πολυ νιωθω ευαλωτη μετα...Αλλες φορες νιωθω λυτρωση λες κ μου κανει ψυχαναλυση..Τεσπα, το συμπερασμα ειναι οτι νιωθω ενοχη γιατι φοβαμαι οτι μπορει να προδωσω αυτη τη φιλη μου που εκανε τοσα για μενα κ οτι δεν της δινω τοσα οσα μου δινει αυτη κ εχω τασεις φυγης..

    Ξεχασα να πω για τη δευτερη φιλη με την οποια εχω μια φυσιολογικη επικοινωνια ειναι πολυ κουλ ατομο, ειναι πολυ θετικη παντα ευδιαθετη χωρις κακο παρελθον που να της εχει αφησει χαμηλη αυτοεκτιμηση κ ανασφαλειες οπως εχω παθει εγω κ η πρωτη μου η φιλη..

    Με καταθλιβει καποιες φορες η πρωτη μου η φιλη γιατι μου φερνει μνημες ενω με τη δευτερη ειμαι οκ δεν με κριτικαρει καθολου κ δεν ειναι του στυλ πρεπει να βελτιωθεις εδω, πρεπει να βελτιωθουμε εκει, ελα παμε κ τετοια...

    Τεσπα, μονο εγω σκεφτομαι ετσι?Ειμαι τοσο εγωιστρια η προσπαθω να αμυνθω για να μην πεσω στη λουμπα της καταθλιψης ξανα?
    Μόλις διάβασα τις λέξεις σου σαν να ήταν κλειδιά και ξεκλείδωσες τις μνήμες μου απο τα δικά μου 25 ( παρα μα παρα πολυ παλιά και ύστερα παραπονιέμαι για τον ατζχαιμερ μου )

    Κατά την ταπεινή γνώμη μου ποιο πολύ μας τρώει η σύγκριση Σαν τις παιδικές φιλίες ( προσωπικά μιλάω πάντα ) δεν ξανά γνώρισα η έκανα καθώς και κάθε πρώτο γνώρισμα ....φιλία....έρωτα ...αγάπη.....εργασία......επιτυχ ία....αποτυχία....κλπ

    Ακόμα αναζητώ να καλύψω αυτό το κενό , έτσι όπως το έχουμε στο μυαλό μας όμως και απο εκεί ξεκινούν τα υπόλοιπα νομίζω , σαν να έχουμε μια φωτογραφία στα χέρια μας και ψάχνουμε να βρούμε το συγκεκριμένο πρόσωπο που να ταιριάζει με αυτήν

    Κάθε τι και ποιος - α ταιριάζει στην εποχή που ζούμε και είναι μοναδική -ος αυτό μετράει περισσότερο , το αν είναι έτσι γιουβέτσι κοκορέτσι το μόνο που μου έρχεται είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα , ο καθένας μας έχει και κάτι να δώσει μικρό η μεγάλο δεν έχει σημασία καθώς και το πως θα τον την χαρακτηρίσουν οι άλλοι απ όλες τις γνώμες άκουσε μα την δική σου κράτα

    Την άλλη λέξη κλειδί που είπες ήταν η επικοινωνία ........10 γράμματα μεν αλλά και τόσο μα τόσο δύσκολα όπως το να κατανοήσουμε και να μας κατανοήσουν μέσο αυτής γιατί ίσως τα κριτήρια είναι καθαρά προσωπικά ενώ θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με με τα πιστεύω η τα κριτήρια του άλλου , σαν να μιλάμε με κάποιον - α απο άλλη χώρα στην γλώσσα του και όχι σαν εμένα να λέω στα ιταλικά ΄΄΄ εγώ θέλω παώ εκεί ΄΄΄΄΄ναι μεν με καταλαβαίνουν αλλά ...... ε δεν είναι και ότι το καλύτερο

    Και όσον αφορά το άλλο που είπες περί του να εκφράζεσαι ......όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο αλλά όχι σε λάθος ανθρώπους η μοναξιά δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος πίστεψέ με έχω βρει την χρυσή τομή με την μοναξιά μου ( λόγο επαγγέλματος ) την κερνάω πάντα ότι έχω στην διάθεσή μου και απο αυτά που μου λέει κάνω τα εντελώς αντίθετα και επειδή είναι μια ψευδαίσθηση στην πραγματικότητα ( κάτι που ποτέ δεν πρόκριτε να καταλάβει ) δεν πρόκειται να πάρει χαμπάρι ποτέ ότι ναι μεν την ακούω να μιλάει αλλά στην ουσία την κοροϊδεύω

    Σίγουρα δεν σε κάλυψα η αν στη καλύτερη περίπτωση κατάφερα να σου υποδείξω ένα κομμάτι απο το παζλ που προσπαθείς και εσυ να συνδέσεις με υπομονή αλλά και επίμονη είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις απο την στιγμή που δεν εγκαταλείπεις

    Α και αυτά περί κατάθλιψης η άποψή μου είναι το να κοιτάς το μονοπάτι και όχι τον γκρεμό εσύ τι λες ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by aeolus74
    Κάτι μου λέει ότι έχεις πέσει θύμα συναισθηματικής εκμετάλλευσης. Κάποια \"εργαλεία\" τέτοιας μορφής εκμετάλλευσης είναι ο οίκτος οι ενοχές και άλλα πολλά. Ο εαυτός σου σε προειδοποιεί για μία απειλή και νομίζω ότι πρέπει να τον ακούσεις.
    Κατά την άποψή μου μία φιλική σχέση είναι υγιείς όταν λειτουργεί ΑΒΙΑΣΤΑ σε όλα της επίπεδα. Αυτό που περιγράφεις παραπάνω ΔΕΝ είναι φιλία αλλά κάτι άλλο.

    Είμαι σίγουρος ότι η \"φίλη\" σου εάν πάψει να συναναστρέφεται μαζί σου θα βρεί κάποια άλλη δυστυχισμένη φρεσκοχωρισμένη για να το παίξει σωτήρας και να την γεμίσει με ενοχές.

    \"Εάν θες να περάσεις ένα ποτάμι πάρε μία βάρκα και όταν φτάσεις στην απέναντι όχθη ασ\' την εκεί και συνέχισε χωρίς να την κουβαλάς στην πλάτη σου\" Κομφούκιος ... νομίζω
    Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη επειδή το έχω πάθει κι εγώ αρκετές φορές και τελικά έκρινα οτι οι πολλοί εθισμένες φίλες με τις \'μεγάλες κουβέντες\' εκμεταλλευονται την δική σου ανάγκη για να καλύψουν τις δικές τους. Παρασιτούν επάνω σου. Οταν δεν θα έχουν πια να πάρουν, πάνε για άλλο \'θύμα\'. Μην πέφτεις ψυχολογικά, προσπάθησε να την δείς απο συναισθηματικη απόσταση. Αρνήσου της κανα 2 πράγματα μερικές φορές να δεις τις αντιδράσεις της και μετά αποφασίζεις τι θες να κάνεις. Το να την κόψεις απότομα ίσως σε κάνει να έχεις τύψεις και να μην μπορέσεις να την ξεκοψεις αφού μετά θα σε χειρίζεται με βάση τις τύψεις σου!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Τελικά απάντησα λίγο ετεροχρονησμένα. Δεν βαριέσαι!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Girl25

    REport μετα απο τρεις μηνες!!Η δευτερη φιλη (που ηταν πιο χαλαρη και laid back κ με \"αφηνε να αναπνεω\" χαχα-τρομαρα μου!) με γραφει στα παλια της τα παπουτσια..ηρθα απο τις διακοπες μου, εχει μια βδομαδα και.. και ενω μηνυματηθηκαμε κανα δυο μερες ξεχωριστες κ μιλουσαμε προχθες κ στο τελευταιο sms της εδωσα την ευκαιρια να παρει την πρωτοβουλια για να πει αυτη να βρεθουμε (του τυπου τι αλλα νεα, τι θα κανεις το βραδακι) αυτη δν απαντησε κ λεει μετα αχ σοορυ που δν απαντησα ημουν για μπανιο με τις ταδε!Ντοινγκ!
    ισως βαζει κ αυτη τα ορια της σε εσενα, οπως εβαλες κ εσυ τα ορια σου στην αλλη φιλη σου!? ;)

    επισης τι παει να πει \"της εδωσες την ευκαιρια να παρει την πρωτοβουλια να βρεθειτε\"? αφου ΕΣΥ ηθελες να βρεθειτε!!! γιατι να παρει ΑΥΤΗ την πρωτοβουλια για μια δικη σου επιθυμια? (πολλη μανουβρα βρε αδερφε!) πολυ καλα εκανε κ δεν την πηρε λοιπον! κ πολυ καλα εκανε κ σου ειπε οτι ηταν για μπανιο με τις ταδε! αναμεσα στο \"με γραφει στα παλια της τα παπουτσια\" κ στο \"ειμαστε κωλος κ βρακι\" υπαρχουν κ ενδιαμεσοι βαθμοι φιλιας! μηπως απλα θελει να κανετε παρεα μεν, αλλα να εχετε κ τις αποστασεις σας?

    καλα κανεις κ βαζεις τα ορια σου, αλλα να σεβεσαι κ τα ορια των αλλων οταν σου τα βαζουν σε περιπτωσεις που δεν σου αρεσει!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by aeolus74

    Είμαι σίγουρος ότι η \"φίλη\" σου εάν πάψει να συναναστρέφεται μαζί σου θα βρεί κάποια άλλη δυστυχισμένη φρεσκοχωρισμένη για να το παίξει σωτήρας και να την γεμίσει με ενοχές.
    δεν γνωριζω τι θα κανει (η δεν θα κανει) η φιλη σου, η γνωμη μου παντως ειναι οτι αν νιωθεις ενοχες για καποια θεματα δεν φταιει μονο η φιλη σου. δεν ξερω τι ακριβως κανει η φιλη σου για να σε γεμισει ενοχες, αλλα σκεφτομαι οτι αμα μεσα σου δεν εχεις καταλληλο εδαφος για να ευδοκιμηδουν οι ενοχες, καμια ενοχη δεν προκειται να φυτρωσει! με λιγα λογια θεωρω οτι για να παρεις απαντηση στο γιατι νιωθεις ενοχες την απαντηση θα πρεπει να την ψαξεις μεσα σου, ειναι δικο σου θεμα οτι νιωθεις ο,τι νιωθεις κ οχι της φιλης σου!

    χρησιμοποιησε τις φιλικες σχεσεις που εχεις για να φωτισεις κ να μαθεις πτυχες του δικου σου εαυτου! τι νοημα εχει να ασχολεισαι στο τι κανει κ γιατι η καθε φιλη σου? αυτο ειναι θεμα της φιλης σου! οταν κατι στη συμπεριφορα των αλλων μας ενοχλει, ειναι γιατι υπαρχει μεσα μας κατι στο οποιο σκαλωνει αυτη η συμπεριφορα!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Originally posted by Lou!..
    Originally posted by Girl25

    REport μετα απο τρεις μηνες!!Η δευτερη φιλη (που ηταν πιο χαλαρη και laid back κ με \"αφηνε να αναπνεω\" χαχα-τρομαρα μου!) με γραφει στα παλια της τα παπουτσια..ηρθα απο τις διακοπες μου, εχει μια βδομαδα και.. και ενω μηνυματηθηκαμε κανα δυο μερες ξεχωριστες κ μιλουσαμε προχθες κ στο τελευταιο sms της εδωσα την ευκαιρια να παρει την πρωτοβουλια για να πει αυτη να βρεθουμε (του τυπου τι αλλα νεα, τι θα κανεις το βραδακι) αυτη δν απαντησε κ λεει μετα αχ σοορυ που δν απαντησα ημουν για μπανιο με τις ταδε!Ντοινγκ!
    ισως βαζει κ αυτη τα ορια της σε εσενα, οπως εβαλες κ εσυ τα ορια σου στην αλλη φιλη σου!? ;)

    επισης τι παει να πει \"της εδωσες την ευκαιρια να παρει την πρωτοβουλια να βρεθειτε\"? αφου ΕΣΥ ηθελες να βρεθειτε!!! γιατι να παρει ΑΥΤΗ την πρωτοβουλια για μια δικη σου επιθυμια? (πολλη μανουβρα βρε αδερφε!) πολυ καλα εκανε κ δεν την πηρε λοιπον! κ πολυ καλα εκανε κ σου ειπε οτι ηταν για μπανιο με τις ταδε! αναμεσα στο \"με γραφει στα παλια της τα παπουτσια\" κ στο \"ειμαστε κωλος κ βρακι\" υπαρχουν κ ενδιαμεσοι βαθμοι φιλιας! μηπως απλα θελει να κανετε παρεα μεν, αλλα να εχετε κ τις αποστασεις σας?

    καλα κανεις κ βαζεις τα ορια σου, αλλα να σεβεσαι κ τα ορια των αλλων οταν σου τα βαζουν σε περιπτωσεις που δεν σου αρεσει!
    Αυτη η μανουβρα εγινε ακριβως γιατι δε μ αρεσει να πιεζω τα πραγματα..απλως εφοσον με καλοσωρισε του τυπου γιουπι τι ωραια κ ειπε πρωτη να τα πουμε κ απο κοντα, κ μετα ηταν στον κοσμο της περασαν κ 8-10 μερες που ηρθα ε δε νομιζω οτι παιζει η φαση \"ορια\" γι αυτη τη φιλη..ειναι αυτο που ειπες εσυ οτι δεν ηταν σε φαση να βρεθουμε..ετσι φανηκε..αλλα το \"κραταμε κ τα προσχηματα\" σε ποιο ενδιαμεσο βαθμο φιλιας πηγαινει; χεχε

    απλως θα ξαναφυγω για αλλες δυο βδομαδες σερι οποτε θα κανουμε να ιδωθουμε κανα μηνα συνολο..δεν ειμαστε κ χθεσινες..εδω με τις γνωστες μου ιδωθηκα ελεος!Εγω αναφερα το περιστατικο για να δειξω οτι νταξει μετα απο το αρχικο μου ποστ το πως περασαν οι μηνες φαινεται οτι τλκ δν τραβαει τοσο η ομαδα (γιατι καποιοι μου λεγαν παρατα την πρωτη φιλη κ κρατησε τη 2η). Κανω μια διαπιστωση!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    γενικά με τις φιλίες νομίζω πως πρέπει να βγαίνει κάπως πιο αβίαστα. αν είναι να κάνεις τόσους χειρισμούς για να προχωρήσει κάτι, παύει να είναι διασκεδαστικό.

    οπότε άσε και όπως πάει το θέμα με τις φίλες σου. αν είναι κάτι που αξίζει θα προχωρήσει από μόνο του πιστεύω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •