Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11

    Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..

    Γεια σας..Ειμαι 25, τελειωμενη απο σπουδες, με εναν εντελως διαφορετικο κοινωνικο κυκλο απο αυτον που ειχα στο σχολειο μου η στο πανεπιστημιο κ μεχρι προσφατα εψαχνα μια καλη φιλη η μια καλη παρεα..Με τις παιδικες φιλες-κολλητες του λυκειου κλπ εχουμε ξεκοψει για καποιους λογους αλλα βλεπομαστε που κ που οποτε για αρκετο καιρο ενιωθα οτι οσο κ να προσπαθω να βρω καινουριες φιλες που να με καταλαβαινουν εβλεπα μπροστα μου ηδη κλικες απο ατομα που εχουν στανταρ φιλους κ απλως επιλεγουν κ καποια εξτρα ατομα για παρεα..

    Τους τελευταιους 3-4 μηνες εχω ερθει κοντα με δυο φιλες οι οποιες δεν ειναι κοινες..Η μια με προσεγγισε αυτη πρωτη κ με "κυνηγησε" ας πουμε εχοντας ως κοινη βαση καποιες εμπειρειες μας του παρελθοντος (ψιλο ελαφρια καταθλιψη στο λυκειο κλπ) κ με μεγαλο ενθουσιασμο κ εχει πει μαλιστα σ ενα κοινο μας γνωστο ατομο ..οτι αα εγω ειμαι η αδελφη ψυχη που εψαχνε..

    Η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε πολυ με καποια πραγματα με πετυχε σε φαση που ημουν στα down Μου κ με ενθαρρυνε πολυ κ με υποστηριξε..Αντικειμενικα δεν θα τη διαλεγα σαν φιλη μου δεν ταιριαζουμε δλδ στο χιουμορ, καποιες φορες με εχει κανει να νιωσω αβολα μπροστα σε αλλους φιλους που ηταν πιο ανεβασμενου επιπεδου ας πουμε (οι οποιοι μετα με ρωτουσαν..καλα αυτη ειναι φιλη σου?) κ μετανιωσα τη στιγμη που την ειχα καλεσει..Ενω εγω ειμαι χαμηλων τονων ανθρωπος κ διαλλακτικος αυτη ειναι αρκετα απολυτη, θελει να ειναι το επικεντρο της προσοχης κ ιδιαιτερα μπροστα σε αγορια...Αυτο μου τη δινει..Κ καποιες φορες ειναι ανταγωνιστικη κ μου το εχει παραδεχτει κιολας..Τεσπα, το θεμα ειναι οτι οταν ας πουμε περναμε καποιο χρονο μαζι οι δυο μας ειναι αλλος ανθρωπος ηρεμη πιο γλυκια κ εχω καταμπερδευτει...

    Εγω γενικα δεν ειχα πολλα κολλητηλικια στη ζωη μου του στυλ παιρνω συνεχεια τηλ τις φιλεναδες μου κ λεω τα παντα κ με τη συγκεκριμενη μιλαμε παρα πολυ συχνα κ σαν να με εχει ξεκλειδωσει κ θελω να τα λεω ολα..Η επικοινωνια ειναι εθιστικη..καλα ημουν στη μοναξια μου..Απο αμυνα πες δε θελω να νιωθω εξαρτημενη απο αλλους κ πολλες φορες οταν μιλαω πολυ νιωθω ευαλωτη μετα...Αλλες φορες νιωθω λυτρωση λες κ μου κανει ψυχαναλυση..Τεσπα, το συμπερασμα ειναι οτι νιωθω ενοχη γιατι φοβαμαι οτι μπορει να προδωσω αυτη τη φιλη μου που εκανε τοσα για μενα κ οτι δεν της δινω τοσα οσα μου δινει αυτη κ εχω τασεις φυγης..

    Ξεχασα να πω για τη δευτερη φιλη με την οποια εχω μια φυσιολογικη επικοινωνια ειναι πολυ κουλ ατομο, ειναι πολυ θετικη παντα ευδιαθετη χωρις κακο παρελθον που να της εχει αφησει χαμηλη αυτοεκτιμηση κ ανασφαλειες οπως εχω παθει εγω κ η πρωτη μου η φιλη..

    Με καταθλιβει καποιες φορες η πρωτη μου η φιλη γιατι μου φερνει μνημες ενω με τη δευτερη ειμαι οκ δεν με κριτικαρει καθολου κ δεν ειναι του στυλ πρεπει να βελτιωθεις εδω, πρεπει να βελτιωθουμε εκει, ελα παμε κ τετοια...

    Τεσπα, μονο εγω σκεφτομαι ετσι?Ειμαι τοσο εγωιστρια η προσπαθω να αμυνθω για να μην πεσω στη λουμπα της καταθλιψης ξανα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    γκομενο εχεις ? μηπως δινεις περισσοτερη σημασια στα κοριτσια ,,γιατι ισως υποβοσκει κατι \'ερωτικο\' ? ,,,,,,,,,, μηπως ολο αυτο δεν ειναι φιλια , , αλλα αποζητας κατι περισσοτερο χωρις να το ξερεις και η ιδια ? ((((οσο για αυτους που σε ρωτησανε , (καλα αυτη ειναι φιλη σου ?),,μαλλον γι αυτους πρεπει να αναρωτηθεις , αν αξιζουνε τιποτα ..........

  3. #3
    Originally posted by path
    γκομενο εχεις ? μηπως δινεις περισσοτερη σημασια στα κοριτσια ,,γιατι ισως υποβοσκει κατι \'ερωτικο\' ? ,,,,,,,,,, μηπως ολο αυτο δεν ειναι φιλια , , αλλα αποζητας κατι περισσοτερο χωρις να το ξερεις και η ιδια ? ((((οσο για αυτους που σε ρωτησανε , (καλα αυτη ειναι φιλη σου ?),,μαλλον γι αυτους πρεπει να αναρωτηθεις , αν αξιζουνε τιποτα ..........
    ελεος!!!!!!!!! Το οτι η κοπελα εθεσε θεμα για τη φιλια, ουτε σημαινει πως δεν εχει γκομενο, ουτε πως ειναι λεσβια!
    Τι αυθαιρετα ηλιθια συμπερασματα ειναι αυτα?

    Καλη μου, ασε τον εαυτο σου ελευθερο να ζησει τις φιλιες του, ακομη και ααν ειναι λαθος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Kράτα τη δεύτερη φίλη,ξεκόλλα από την πρώτη.Η φιλία δεν είναι υποχρέωση,θέλει κάποιος να είμαστε φίλοι κι εγώ πρέπει να πάρω τ\'αλάτι και να τρέξω.Προυποθέτει ταίριασμα.Μένεις από ενοχές σε μία φιλική σχέση,αργά ή γρήγορα αυτό θα φθείρει τη σχέση,ούτως ή άλλως.Το \"ανάγκη να παίζω στο κέντρο\"που επιδεικνύει η φίλη σου είναι δείγμα έλλειψης αυτοπεποίθησης,με μία υπεραναπλήρωση που εσένα σε χαλάει.Ή της το λες και το φτιάχνει,ή την κάνεις με ελαφρά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Girl25
    .Η μια με προσεγγισε αυτη πρωτη κ με \"κυνηγησε\" ας πουμε εχοντας ως κοινη βαση καποιες εμπειρειες μας του παρελθοντος (ψιλο ελαφρια καταθλιψη στο λυκειο κλπ) κ με μεγαλο ενθουσιασμο κ εχει πει μαλιστα σ ενα κοινο μας γνωστο ατομο ..οτι αα εγω ειμαι η αδελφη ψυχη που εψαχνε..

    Mπρρ..

    για να ειμαι ειλικρινης το τελευταιο με φρικαρε λιγουλακι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    @path ειχα μεχρι προσφατα, οταν εφαγα το ακυρο κ ημουν στα πατωματα ηταν οταν γνωρισα αυτη τη φιλη.Κ επισης μπορει να σου ακουγονται ολα αυτα πολυ συναισθηματικα γι αυτο να λες οτι ειναι ερωτικο αλλα αν δεν επεφτα με τα μουτρα συναισθηματικα σε ολες τις σχεσεις μου ειτε φιλικες ειτε ερωτικες δε θα ειχα τετοια διλημμματα ουτε θα εκανα ποστ εδω.

    Οσο για τους φιλους μου που δη ειναι αγορια δεν εχει τυχει σε κανεναν αυτο που λενε he/she embarrassed me in front of others? Εγω επαθα σοκ λεω τι αλλο προσωπο ειναι αυτο, την εφερα στην παρεα για να με καπελωσει?Κ ξερεις οτι μετα σου λενε καλα η ταδε κανει παρεα μ αυτο το τσολι..που κακως το λενε χωρις να ξερουν τι ειναι ο αλλος αλλα οι πρωτες εντυπωσεις μενουν..

    @Θεοφανια οταν βλεπω οτι συναισθηματικα αναστατωνομαι κ ειμαι σε διλημματα κ καταπιεζομαι πλεον αντιδρω οποτε δε νομιζω πως αντεχω να ζω κατι λαθος..Δε μπορω τα βαμπιρ που σου ρουφανε την ενεργεια ειμαι εσωστρεφης στην ουσια κ για να κοινωνικοποιηθω πρεπει να εχω γεματες μπαταριες

    @RainAndWind αυτο με την υπεραναπληρωση εννοεις οτι συμπεριφερεται υπερβολικα για να κρυψει το κομπλεξ της καπως?
    Ναι με χαλαει γιατι ειμαι ανθρωπος της ηρεμιας κ δε χρειαζεται να κανω τον κλοουν για να μου δινουν σημασια..

    Και η λυση ειναι αυτη θα παω να της πω να κουλαρει γιατι εγω οπως ειπα με κοπο κ τη βοηθεια κ της αδερφης μου εφτιαξα ετσι μια παρεουλα κ δε μπορω να ειμαι συνεχεια στο διλημμα να την καλεσω η οχι επειδη αυτη εχει ξεμεινει τωρα απο παρεες..

    Ευχαριστω για τις απαντησεις, και αλλες γνωμες ειναι ευπροσδεκτες..!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    @Boltseed τωρα το ειδα! LOL!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Girl25, καλημέρα.
    κανείς δεν θεν θα ήθελε να παρουσιάσει ένα φίλο του σε μία παρέα του και να νιώσει άσχημα γιατί η παρέα γύρισε και είπε \" καλά με αυτή κάνεις παρέα? \".
    τώρα ή την υπερασπίζεσαι γιατί αξίζει σαν άτομο για σένα ή την κάνεις στην άκρη.

    πρόσεξα επίσης πως μειονεκτήματα έχει μόνο η πρώτη.
    η δεύτερη?

    αυτά ως προς την κριτική.

    αν νιώθεις πως με την φιλία της πρώτης ( άσχετα με το τί άτομο είναι ) δεσμεύσαι - αγχώνεσαι, είναι καλύτερα να της το πεις και να φύγεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    @αρκτος η δευτερη φιλη την ξερω κανα δυο χρονια, κ τελευταια εχουμε ερθει πιο κοντα κ ειναι ηδη μελος της ευρυτερης παρεας..ειναι πολυ ισορροπημενο ατομο κ δυσκολευομαι να βρω αρνητικα. Μπορει να μη μου τα λεει ολα να εχει καποια πιο κολλητη η δεν ειναι τοοσο δοτικη οσο η αλλη αλλα δεν με πειραζει καθολου..αναπνεω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ))))))))))))αν δεν επεφτα με τα μουτρα συναισθηματικα σε ολες τις σχεσεις μου ειτε φιλικες ειτε ερωτικες δε θα ειχα τετοια διλημμματα ουτε θα εκανα ποστ εδω.((((((((((( ,,,,,,,,,,,,E μην πεφτεις με τα μουτρα λοιπον !! ,,κουλαρε ,,κανε ενα βημα πισω , και ασε και τους αλλους να αναλαβουν τις ευθυνες της φιλιας ,, Η φιλια ειναι αμοιβαια υποθεση , δεν λεει να κουβαλας εσυ ολο το αγχος !,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,και κατι αλλο που παρατηρησα ειναι πως εξισωνεις την ΠΑΡΕΑ με την ΦΙΛΙΑ ,,αυτα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα,,μπορει καποιοι να ειναι στην παρεα χωρις ναναι ο/η κολλητος/η σου ας πουμε ,,,δεν χρειαζεται εσυ να τα ελεγχεις ΟΛΑ !,,, ασε τα πραγματα να αυτορυθμιζονται καπως ,,,,,και καθε εμποδιο σε καλο,,,,και σε οποιους αρεσουμε για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Υ .Γ. ΠΡΟς ΘΕΟΦΑΝΙΑ : κρατα τους χαρακτηρισμους για τον εαυτο σου ! ....μην γινεσαι κάργια. ,,,γραψε την δικια σου αποψη (αν εχεις),,και ασε τον θεματογραφο να κρινει τις αποψεις των αλλων.,,,,,,,,,, οκ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    εχεις δικιο path για το οτι δεν χρειαζεται να τα ελεγχω ολα..το παλευουμε κι αυτο..δεν εξισωνω την παρεα με τη φιλια απλως ετσι φαινεται..παρε αντιθετα αυτο που λες δε μπορεις να εισαι φιλη με καποιον τις καθημερινες κ το σαβ/κο που θα βγεις να πουλας τρελιτσα..τεσπα, οτι πρεπει γενικα να κουλαρει η κατασταση ειναι προφανες..τσατιζομαι με τον εαυτο μου οταν το παθαινει αυτο παντως..που πεφτω με τα μουτρα κ μετα το ξανασκεφτομαι κι ολα αυτα..γιατι το εχω ξαναδει το εργο...ελπιζω να βαλω μυαλο σιγα σιγα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ..στο ευχομαι !! ,,,,εισαι και μικρουλα ακομα , μονο 25 ! ,,εχεις να μαθεις πολλα ακομα για τη φιλια και για τις σχεσεις, που και λογο ηλικιας δεν μπορει να τα ξερεις .,, μην αγχεσαι, για να περνας καλα !!!!!!! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ενα γκρουπακι στο φειςμπουκ λεει : ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ !!!!!!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    11
    Euxaristo!Mikri den me theoro oti eimai alla ntaxei brosta se allous..To kalo einai otan ektimoun auto pou eisai k sto lene..k toulaxiston auto to acknowledgement to pairno...As min eimai toso austiri me ta elattomata ton allon pantos..Thanks olous me voithise polu ayti i analusi na valo ti logiki mprosta...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Girl25 εγώ σε βρίσκω πολύ αυστηρή με την φίλη σου, γιατί είσαι τόσο κακιά μαζί της; Αυτή στα δωσε όλα και επειδή έχει μερικά ελαττώματα ή επειδή εσύ θέλεις να μένεις μόνη σου πρέπει να την έχεις τόσο χαμηνλά ή και να ακούς τις άλλες \"φίλες\" σου; Εγώ διαφωνώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •