ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53

    ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα παιδιά,

    Αν δεν κάνω λάθος είναι το τρίτο μου post στο forum. Ας επαναλάβω 2-3 στοιχεία.

    Είμαι 30 ετών και εδώ και τρεις (και κάτι) μήνες ταλαιπωρούμαι με διαταραχές άγχους-πανικού και οι οποίες όλες έχουν να κάνουν με την υγεία μου. Με λίγα λόγια νιώθω πως συνέχεια έχω κάτι ή πως σύντομα θα πάθω κάτι (η πιο συνηθισμένη σκέψη είναι η στεφανιαία νόσος).

    Αφού επισκέφτηκα διάφορους γιατρούς, χωρίς να μου βρουν κάτι το φοβερό (λίγο αυξημένη χοληστερίνη - κλασικό σύμπτωμα άγχους και λίγη ανεβασμένη πίεση - άλλο κλασικό σύμπτωμα άγχους), πήγα σε ψυχίατρο με τον οποίο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία (χωρίς χάπια). Μέχρι στιγμής έχω κάνει μία συνεδρία η οποία με βοήθησε πάρα πολύ. Πέρασα ένα χαλαρό Πάσχα, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και άγχος. Βέβαια, ο φόβος πάντα υπάρχει αλλά βρίσκεται στην άκρη του μυαλού μου.

    Σήμερα και χθες όμως ήταν δύο περίεργες μέρες. Ένα σφήξιμο στο στήθος ήταν ικανή να με ρίξει ψυχολογικά και να με αγχώσει. Δύο μέρες τώρα έχω πίεση 12-13,5 της μεγάλης και 8 - 9 της καρδιάς. Πίεση όχι ιδιαίτερα μεγάλη αλλά αρκετή για να με κάνει να νομίζω πως σύντομα θα αποκτήσω καρδιακό πρόβλημα. Εδώ να τονίσω πως μετά την επίσκεψη στον ψυχίατρο η πίεση μου ήταν σταθερά 12-8

    Σήμερα μάλιστα έπαθα μία παράκρουση και μέτρησα την πίεση μου καμία 20αρια φορές.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν και σε σας που έχετε τα ίδια "θέματα" με μένα, βλέπετε αύξηση της πίεσης σας και που φτάνει αυτή; Η ερώτηση αφορά κυρίως συνομίλικους μου )) ωστόσο κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη.


    Αυτή την στιγμή που γράφω πάντως νιώθω πολύ καλύτερα και γι αυτό θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που είστε κάπου εκεί έξω και συμμετέχετε σε αυτό το καταπληκτικό forum. Πριν 4 μήνες αγνοούσα την τύχη του αλλά τώρα το βλέπω σαν ένα σημαντικό σύμμαχο του προβλήματος μου......


    ΥΓ: Μεγάλο post έτσι;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Το καλό, έτσι πιστεύω δηλαδή, πως το πήρα χαμπάρι νωρίς. Εννοώ πως δεν πέρασε μεγάλο χρονικό διάστημα για να πάω στον ψυχίατρο. Ξέρω πλέον πως τα σωματικά μου είναι εξαιτίας του άγχους. Απλά καμία φορά οι κακές σκέψεις σε νικούν.

    Τώρα βασικά ο φόβος μου είναι μήπως το άγχος μου δημιουργεί πίεση και η πίεση κάτι χειρότερο. Πραγματικά ώρες ώρες τσαντίζομαι με τον εαυτό μου όσο δεν πάει. Του λέω ξεκόλα και δεν με ακούει.

    Ίσως ο λόγος για όλα αυτά είναι πως το καλοκαίρι παντρεύομαι

    Αλλα ρε γαμώτο δεν νομίζω πως με αγχώνει αυτό. Τουλάχιστον δεν το καταλαβαίνω. Μπορεί και υποσοινήδητα....τι να πω....


    Βασικά από μικρό παιδί ήμουν τύπος του άγχους. Μιλάω σχετικά γρήγορα, τρωω τα νύχια μου κλπ κλπ....Ωστόσο όλα σταματούσαν σε αυτά. Απο τον Ιανουάριο που έπαθα εντελώς ξαφνικά μία κρίση πανικού, όλα γύρισαν τούμπα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Κάπως έτσι ξεκίνησε κ με μένα, λόγω άγχους κ πολλών αλλαγών στη ζωή μου ταυτόχρονα, πίεση να πώ την αλήθεια δεν είχα ίσα ίσα εμένα ήταν χαμηλή πολλές φορές λόγω κρισεων πανικού, μια συμβουλή, μην ψάχνεις στο ιντερνετ συμπτώματα κλπ. γιατι θα σου κάνει περισσότερο κακό, επίσης με βοήθησε κ η ομοιοπαθητική εμένα σε αυτό, όλα μέστο μυαλό ειναι κ γώ αγχώδης ήμουν απο μικρός πολύ αλλα τώρα νομίζω είναι εργα για να χτίσουμε χαρακτήρα ή να αλλάξουμε αντιλήψεις, απλά μετα αφου το περάσεις αυτό σου μένει το μάθημα κ ζυγίζεις τις καταστάσεις καλύτερα κοιτώντας κ λίγο παραπάνω τη πάρτυ σου.
    Δεν είναι τίποτα θα περασει!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Καλά ναι, εννοείται πως έχω κόψει να κοιτάω συμπτώματα στο internet. Δεν το κάνω για κανένα λόγο πλέον. Εκεί περιγράφουν τον τέλειο άνθρωπο και τέτοιος δεν υπάρχει. Ο καθένας να κοιτάξει θα βρει κάτι που δεν έχει και πως αν δεν το \"διορθώσει\" θα πάθει κάτι τρομερο......

    Τώρα αυτό που πρέπει να σταματήσω είναι να μετράω την πίεση μου κάθε μέρα :P

    Η πλάκα είναι πως αν μου έλεγες τον περασμένο Δεκεμβριο πως έχεις λίγο ανεβασμένη πίεση θα σου έλεγα.....So What. Δεν ήξερα καν πόσο είναι φυσιολογική πίεση και τώρα κοντεύω να γίνω doctor

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αστα να πανε φίλε, έτσι ακριβώς πάει για ολους, τη μια είσαι μια χαρά στη κοσμάρα σου και την άλλη τρέχεις πανικόβλητος στα επέιγοντα γιατι νομίζεις παθαίνεις εγκεφαλικό, κ μετά ξεκινάνε οι σκέψεις.., το μυαλό καλομαθάινει και σε καλές αλλα κ σε άσχημες σκέψεις, γιαυτό απέβαλλετες απο σήμερα κιόλας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δεν λέτε που βρισκομαστε εδω και παιρνουμε κουράγιο ο ένας από τον άλλον;;; εγω καθε μερα εχω και ενα διαφορετικό συμπτωμα \"μουδιασμα\" που με πανικοβάλλει για ώρες...ενω ο νευρολογος που πηγα δεν ήθελε ο ανθρωπος να μου γραψει χαπια τελικα είδε και αποειδε και μου εγραψε ladose μου συστησε βεβαια και ψυχοθεραπεια...
    Εντωμεταξυ ενω εκανα μαγνητική και βγηκε καθαρη συνεχιζω να ψαχνω στο ιντερνετ για ογκους και σκληρυνση κατα πλακας και τρελλαινομαι...
    κουραγιο παιδια ελπιζω να βρεθεί ακρη...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Σταμάτα τώρα να κοιτάς το Internet. Δύο μέρες με τρώει να το κάνω και εγώ ύστερα από αρκετές μέρες. Δεν το κάνω και ούτε πρόκειται. Είμαι σίγουρος πως αν το τσεκάρω, θα νιώσω πέντε φορές χειρότερα.
    Εμένα ο ψυχίατρος μου το πρώτο που μου ζήτησε είναι να κάνω αυτό. Και 2) να ακυρώσω ότι άλλες εξετάσεις είχα προγραμματίσει (είχα προγραμματίσει να κάνω ένα test κοπώσεως).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Χαχαχα, συγνώμη κιόλας αλλα οτι ακριβώς έκανα κ εγώ κάνεις, τι τεστ κοπώσεως θα σου πούν 30 χρονών? Τεσπα, το καλύτερο φάρμακο είναι να βγαίνεις με την παρέα σου έξω να ξεδίνεις για να ξεκολλήσεις άμεσα ,όσο σε τρώει τόσο χειρότερα, εγω πάντως σας λέω με την ομοιοπαθητική ( φυτικά φάρμακα ) είδα αποτελέσματα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    telika paidia den pira apantisi....yparhei kanenas pou vlepei auxisi piesis se periodo agxous - diataraxis panikou klp klp

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    γενικά όταν είμαστε αχγομένοι δεν μετράμε ποτέ την πίεση μας!!!Και αυτη είναι μια συμβουλή που δίνουν όλοι οι γιατροι στους ασθενείς τους!!!Το αχγος και η σκέψη αυξημένης πιέσης ενεργεί 100% σε αύξηση της πιέσης με το να την μετράς τέτοιες ώρες είναι ένα είδος ψυχοσωματικής επιβολής στον εαυτό σου χωρίς να το καταλαβαίνεις.....
    Για εμένα πηγαίνε σε ένα καλό ομοιοπαθητικό συμφωνώ με τον κωνσταντίνο,και θα δεις θεαματική βελτίωση!!!Διάλεξε ένα καλό γιατρό γιατί υπαρχουν γιατροί και γιατροί στην ομοιοπαθητική!!!!Όσο για την ερώτηση αν υπάρχει κανένας που βλέπει αυξηση πίεσης έγω έχω πάνω απο 20 παραδείγματα!!!!(οι ηλικίες διαφέρουν)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Τι να πω...με αγχώνει λίγο το θέμα πίεση ακόμα και αν σκέφτομαι τη σχετικά νεαρή μου ηλικία, το γεγόνος πως δεν έχω καπνίσει ποτέ και πως δεν είμαι υπέρβαρος. Γενικά πάντως δεν πρέπει να είμαι ο άνθρωπος που έχει και πολύ χαμηλή πίεση. Μέχρι 11,5-7,5 την έχω δει....

    Όσο για τον Ομοιοπαθητικό, επειδή είμαι σχετικά νέος σε τέτοιου είδους προβλήματα (ψυχολογικά).....δηλαδή ο Ομοιοπαθητικός τι κάνει;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Κοιτα αρχικά η πίεση σου είναι τέλεια ειλικρινά.
    ο ομοιοπαθητικος θα σου δωσει χαπακι καμια σχεση με χαπι κανονικο.Δεν θα εθιστείς,δεν θα κάνει κακο στην υγεία σου θα σε ηρεμήσει και αυτό θα γίνεται όλο και πιο σταδιακά κτήμα σου.Ψάξε για ομοιοπαθητικό αν δεν βρείς κάποιον καλό πές μου να σπυ στείλω τον δικό μου είναι κορυφη,μαθητης του βυθούλκα (όσοι ξέρουν απο ιατρικοί θα καταλάβουν)και δοκιμασμένος!!
    Το μονο που στην ομοιπαθητική πρέπει να περιμένεισ γιατί αργείς να δείς διαφορά!Θα βλέπεις σταδιακά αλλα είναι πολύ καλή

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου, σε ευχαριστώ πολύ.

    Ήθελα να σου πω πως η πίεση μου πλέον δύσκολα φτάνει τόσο χαμηλά. Μέσο όρο θα έλεγα 13-8,5

    Πάντως έχω να δηλώσω πως μετά το πρώτο μου ραντεβού ψυχοθεραπείας, για μερικά 24ωρα ένιωθα καταπληκτικά (φυσιολογικά εννοώ, κάτι που σπάνια το έχω νιώσει μέσα στο 2010). Δυστυχώς όμως μεσολάβησαν οι γιορτές του Πάσχα και το επόμενο ραντεβού μου καθυστέρησε. Τώρα είναι την Τρίτη και πραγματικά ανυπομονώ.

    Γαμώτο, ώρες ώρες με κυριεύουν οι σκέψεις πως έχω τα πάντα από πλευράς καρδιάς. Χωρίς να έχω αρρυθμίες νομίζω πως από λεπτό σε λεπτό θα πάθω ανακοπή. Νομίζω πως έχω ήδη στεφανιαία νόσο, πως η αυξημένη πίεση θα μου δημιουργήσει σύντομα σοβαρό πρόβλημα.

    Και να πεις πως καπνίζω; Δεν έχω καπνίσει ποτέ. Να πεις πως είμαι υπέρβαρος; 1,80 και 85 κιλά είμαι.
    Να πεις πως πίνω; Φυσιολογικά το κάνω αφήστε που εδώ και ένα μήνα το έχω ελλατώσει στο ελάχιστο.
    Να πεις πως πίνω πολλούς καφέδες; Ένα την ημέρα.

    Αυτό που δεν κάνω είναι πως δεν γυμνάζομαι (αν και λόγω δουλειάς περπατάω)

    Έχω βέβαια οικογενειακό ιστορικό στεφανιαίας νόσου σε μικρή ηλικία (ο πατέρας μου) αλλά από όσο ξέρω ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό. Έχει άλλα τρία αδέρφια που δεν έχουν τίποτα σχετικό και ούτε οι γονείς του έφυγαν από κάτι τέτοιο.
    Ο πατέρας μου βέβαια κάπνιζε 3 πακέτα την ημέρα (έχει πεθάνει, όχι όμως από καρδιά αλλά από εγγεφαλικό ανεύρυσμα)...

    Εννοείται πως φυσικά έχω κάνει μαγνητική στο κεφάλι και ήταν καθαρή. Εννοείται φυσικά πως μέχρι να την κάνω ένιωθα πως μέσα στο επόμενο λεπτό θα πεθάνω και εγώ από το ίδιο. Τώρα βέβαια το κεφάλι μου δεν με έχει ξαναενοχλήσει ποτέ. Δείγμα πως οι πονοκεφάλοι ήταν καθαρά ψυχολογικοί.



    Γαμώτο, πέρυσι τέτοια περίοδο ήμουν τέλεια. Κανένα σχετικό άγχος. Τι βίδα μου γύρισε από τον Ιανουάριο, δεν μπορώ να καταλάβω. Λέτε να είναι που παντεύομαι τον Ιούλιο;

    Πάλι πολλά έγραψα.....μάλλον λειτουργεί σαν ψυχανάλυση για μένα. Συγνώμη αν σας κούρασα. Πιστεύω πως όσοι με διαβάζουν εδώ μέσα με καταλαβαίνουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    κοιτα όλα αυτά ειναι θέμα αχγους,ειναι στάνταρ!!!!
    Η ομοιοπαθητική θα σου κάνει καλό θα σε δυναμώσει σαν χαρακτήρα και θα δυναμωσει και την υγεία σου π.χ. δεν θα αρρωσταίνεις ευκολα!!Το βασικό βέβαια πάνω απο αυτο ειναι η ψυχολογία σου και καλά κάνεις και πας σε ψυχολόγο γιάτί αυτό είναι το καλυτέρο!!!!πέρα απο αυτό ίσως κατα 80 της εκατο να είναι θέμα γάμου λόγω αχγους!!!Φαντάζομαι το θες που παντρεύεσαι γιατι αν έχει γίνει κάτω απο οποιαδήποτε πίεση και δεν είναι σίγουρο το τι θες θα έπρεπε να το κοιτάξεις καλύτερα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    όλα αυτα τα ψυχοσωματικα είναι θέμα πίεσης και αχγους ψυχολογίας

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •