Eπιστροφη παιδιου λογω ψυχολογικων προβληματων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 466
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... μπήκες να γράψεις και ταυτόχρονα να ζητήσεις να μη σε \'χτυπήσουμε\';... ποιός σε χτυπάει δε κατάλαβα... και δε μου λες;... έγραψα κάπου ότι η μητέρα έχει ψυχολογικά προβλήματα;...

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by libpa
    Όποιος πάει να με προσβάλλει έχει πρόβλημα. Δεν ξέρει να συζητάει και είναι κακός. Οπότε δεν φταίω εγώ.
    ... να κοιτάξεις την αποποίηση ευθυνών σου. Μέσα σε μια πρόταση, απέδωσες τρεις χαρακτηρισμούς. Θες τη γνώμη μου;... θέλεις να τραβήξεις την προσοχή. Επίσης δεν έχεις ιδέα για το τί είναι κακία. Και είσαι άμοιρη ευθυνών. Εσύ δε φταις για τίποτα.
    Εγώ πάλι δε χαιδεύω τ\' αυτιά κανενός, ειδικά όταν έχει ευθύνη για το χαρακτήρα του.
    Σοβαρά; Δεν σου αρέσουν τα λόγια μου γιατί απευθύνονται σε σένα μάλλον; Και κατά τ\'άλλα εσύ δεν έκανες χτύπημα!Που τα στηρίζεις όλα αυτά που λες, πες μου και μένα, πες μας τι πίνεις για να ξέρουμε ότι θέλω να τραβήξω την προσοχή και δεν ξέρω τι είναι κακία...Επίσης γιατί είμαι άμοιρη ευθυνών; Επειδή είπα ότι αυτός που θα προσβάλλει έχει πρόβλημα; Άσε μας κοπέλα μου, το γ...σες πάλι το θέμα όλο για άσχετα λέτε.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Alobar
    ... μπήκες να γράψεις και ταυτόχρονα να ζητήσεις να μη σε \'χτυπήσουμε\';... ποιός σε χτυπάει δε κατάλαβα... και δε μου λες;... έγραψα κάπου ότι η μητέρα έχει ψυχολογικά προβλήματα;...
    Δλδ όλα αυτά που είπες δεν ήταν χτύπημα; Ας γελάσω. Και επιπλέον είπες αν θεωρώ σύμπτωμα κακής υγείας τη βιαιότητα προς το παιδί,μ\'αυτό τι εννοούσες;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... εγώ ξέρω τί πίνω και δε σας δίνω... και να σου πω και κάτι άκομη;... μου ήρθε πολλές φορές να το πω αλλά δε το έκανα... αν θέλεις να συνεχίσεις να αυτοστιγματίζεσαι μπορείς να το κάνεις ελεύθερα. Ουδεμία ευθύνη έχω. Όπως και δε θα πάρω όταν θα ξαναμιλήσεις για ταμπέλες που κρεμάνε οι άλλοι. Την ευθύνη για τις δικές μου ταμπέλες την έχω εγώ. Ανέλαβε κι εσύ τις δικές σου γιατί καταντάει κουραστικό.
    Θα σου πω τί πίνω λοιπόν. Έχω τη \'διαταραχή\' της κατάθλιψης. Επίσης, έχω ψυχωτικούς στο περιβάλλον μου. Σχιζοφρενείς και διπολικούς. Ξέρεις γιατί συμπάσχω; Γιατί ο καλός χαρακτήρας είναι καλός με ή χωρίς \'διαταραχή\'. Ο κακός μου είναι αδιάφορος...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by libpa
    Όπως πάντα τα ρίχνουμε όλα στους γονείς και το παιδί δεν έφταιγε σε τίποτα. Τα αθώα αυτά παιδιά που ποτέ δεν φταίνε και οι γονείς που κάνουν τα πάντα για να τα μεγαλώσουν και κάνουν κάποια λάθη και πληρώνουν τη νύφη. Από τη στιγμή που του είχε πληρώσει συνοδό τι θα μπορούσε να πάθει το παιδί; Αναρωτιέμαι... Επίσης μπορεί να είχε δουλειές αυτό το σκεφτήκατε καθόλου;;
    OK.To καταλάβαμε.
    Δεν σου αρέσουν τα παιδιά και δεν έχεις καμία ευαισθησία ως προς αυτά.
    Ας μην χάνουμε όμως και την σοβαρότητά μας.
    Δεν θα σου πω τίποτα άλλο γιατί δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ποιές ευθύνες μωρέ,ποιόν αυτοστιγματισμό,πάμε καλά; Ο καθένας ότι του κατέβει λέει,αυτό έχω καταλάβει εγώ. Ευτυχώς που υπάρχουν και νόμοι γιατί αλλιώς θα ήμασταν μια ζούγκλα με όλα αυτά που λέει ο καθένας! Δεν αξίζει να γράφεις στο τέλος και να ασχολείσαι με το κάθε άντε μην πω τώρα.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by iberis
    Originally posted by libpa
    Όπως πάντα τα ρίχνουμε όλα στους γονείς και το παιδί δεν έφταιγε σε τίποτα. Τα αθώα αυτά παιδιά που ποτέ δεν φταίνε και οι γονείς που κάνουν τα πάντα για να τα μεγαλώσουν και κάνουν κάποια λάθη και πληρώνουν τη νύφη. Από τη στιγμή που του είχε πληρώσει συνοδό τι θα μπορούσε να πάθει το παιδί; Αναρωτιέμαι... Επίσης μπορεί να είχε δουλειές αυτό το σκεφτήκατε καθόλου;;
    OK.To καταλάβαμε.
    Δεν σου αρέσουν τα παιδιά και δεν έχεις καμία ευαισθησία ως προς αυτά.
    Ας μην χάνουμε όμως και την σοβαρότητά μας.
    Δεν θα σου πω τίποτα άλλο γιατί δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις.
    Σοβαρά; Χάνουμε τη σοβαρότητά μας επειδή λέμε να μην αδικείτε τον άλλον τόσο πολύ; Ούτε καλοί δεν μπορούμε να είμαστε;; Τσ τσ χούντα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Στο ιδιο εργο θεατές..
    Αλ,το θεμα της υιοθεσίας...
    Ο θεματοθέτης δεν εχει προβλημα πως θα παει η κουβέντα,ναι ΟΛΑ ?
    Παρακολουθουσα μια συνεντευξη διοικητη μεγάλου ιδρυματος,ελεγε λοιπον αυτός ο ανθρωπος οτι οι υποψηφιοι γονεις αναζητουν ενα παιδι υγιές..κατανοητό.
    Μεταξυ των παιδιών υπήρχε ενα αγορακι που ειχε ενα μικρό και αντιμετωπισιμο πρόβλημα υγείας,και δεν το έπαιρνε κανεις ..Ενω πρόκειται για ενα προβλημα που συνανταται συχνά στα νεογνά,κανεις δεν ηθελε το \"προβληματικο\"..
    Σας βεβαιώνω,εχοντας βιώσει προσωπικά ολη τη διαδικασία, οτι ολα τα παιδιά(γενικά ολοι οι ανθρωποι) αν τους γίνουν ΟΛΕΣ οι εξετάσεις ,θα διαγνωστούν με κάποια \"ατέλεια\".
    Θέλει μεγάλο σθενος να φροντίσεις ενα παιδί με σοβαρό προβλημα υγείας,αλλα με ενα παιδί με αναιμία,που απλως παιρνει δυο σταγονίτσες σιδηρο την ημερα για τρεις τεσσερις μήνες,μπορεί να τα καταφέρει ο καθένας.

    Θα ξεφύγω λίγο...
    θυμαμαι στο πρωτο παιδι μου έκανα ολο τον προγεννητικό ελεγχο..στο δευτερο οχι.
    Ας πουμε αν εχεις καποιες ενδείξεις για συνδρομο Down,περιμένεις ως τον 4ο μήνα που το έμβρυο ειναι ηδη διαμορφωμένο για να κάνεις ειδικη εξεταση που θα το βεβαιώσει ή οχι.Εγω δεν ειχα ενδείξεις για κάτι τέτοιο και δεν την εκανα..
    Αλλα το ειχα σκεφτεί..πως θα χειριζόμουν κατι τετοιο..
    Σου το λένε με μια απαθεια ,\"αν ειναι θετική η εξεταση ,θα προχωρήσετε σε διακοπή της κύησης\".Ποιος θέλει ενα μογγολάκι?
    Ε οχι βρε ,εγω θα το κρατούσα,το μονο που θα με προβλημάτιζε ηταν ΕΚΕΙΝΟ,οχι εγω, πως θα ζούσε,αν ΕΚΕΙΝΟ ειχε την επιλογή ,θα διαλεγε να γεννηθεί ή οχι?
    Και αυτη ειναι μια εξεταση διαθέσιμη,δεν ειναι δεδομένο οτι θα γεννήσεις ενα παιδί ΤΕΛΕΙΟ...
    οπως νομιζουν οι περισσότεροι.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Αφωτεινή
    Ο θεματοθέτης δεν εχει προβλημα πως θα παει η κουβέντα,ναι ΟΛΑ ?
    Απο την μερια μου ανεφερα την συγκεκριμενη ειδηση που μου εκανε εντυπωση σχετικα με το ποσο επιπολαια, για να χρησιμοποιησω μια ευγενικη λεξη, αντιμετωπιζουν καποιοι ανθρωποι τοσο σημαντικα γεγονοτα και το ποσο αναισθητοι μπορει να ειναι.
    Τωρα αν εσεις θελετε να εξελιξετε την κουβεντα σε κατι αλλο, θελετε να συνεχισετε ακριβως πανω σε αυτο το θεμα ή θελετε να μαλλωσετε ειναι δικο σας προβλημα.

    Οσο αφορα αυτο που ανεφερες για το συνδρομο Down δεν ειναι προτιμοτερο να διακοπει η κυηση εστω και στον 4ο μηνα απο το να φερεις στην ζωη ενα παιδι που δεν θα μπορεις να το κανεις ευτυχισμενο γιατι δεν θα εχει το ψυχικο σθενος να αντιμετωπισεις τις οποιες δυσκολιες; Ισως να ειναι σκληρη αποφαση αλλα τουλαχιστον ειναι πολυ τιμια
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μην απαντάς Όλα είναι δανεικά. Μερικούς ανθρώπους δεν είναι ανάγκη να τους παίρνουμε στα σοβαρά.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Λιμπα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι εισαι το μονο ατομο σε αυτο εδω το συγκεκριμενο θεμα που μεσα σε 3 σελιδες πεταει απροκλητα χαρακτηρισμους απο εδω και απο εκει ,ετσι δεν ειναι?

    Και οχι, αυτο δε το λεω σαν \"χτυπημα\" αλλα απλη παρατηρηση...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... Απο την μερια μου ανεφερα την συγκεκριμενη ειδηση που μου εκανε εντυπωση σχετικα με το ποσο επιπολαια, για να χρησιμοποιησω μια ευγενικη λεξη, αντιμετωπιζουν καποιοι ανθρωποι τοσο σημαντικα γεγονοτα και το ποσο αναισθητοι μπορει να ειναι...\'

    ... ενώ εγώ που έριξα τα \'ανεπανόρθωτα\' χτυπήματα, κατέδειξα κάτι διαφορετικό ας πούμε;... και πού ακριβώς είναι αυτό που έκανα;...

    \'... Τωρα αν εσεις θελετε να εξελιξετε την κουβεντα σε κατι αλλο, θελετε να συνεχισετε ακριβως πανω σε αυτο το θεμα ή θελετε να μαλλωσετε ειναι δικο σας προβλημα...\'

    ... ποιός έδωσε άλλη διάσταση στην κουβέντα, πέραν της χρήστριας που άρχισε την εκτόξευση χαρακτηρισμών;... πολύ ωραία μας τα λες για το σύνδρομο \'Down\'... το θέμα που έθεσα εγώ ήταν άλλο... υπάρχουν ΗΔΗ παιδιά παρατημένα με προβλήματα... αν έχεις κάτι γι\' αυτό καλώς...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Αlobar που στο καλο ειδες να αναφερω πως εριξες ανεπανορθωτα χτυπηματα; Αναφερθηκα σε ενα παλιοτερο θεμα που ειχαν πεσει ενα σωρο ατομα να φανε την libpa και ειπα οτι δεν θελω να γινει και τωρα το ιδιο και ας πιστευω οτι ειχε αδικο και τοτε και τωρα. Δεν ασχοληθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ μαζι σου.
    Σχετικα με την τελευταια σου προταση δεν καταλαβα απολυτως τιποτα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δεν πιστευω οτι αν καποιοι διαφωνουν πρεπει σωνει και ντε να ανταλλαξουν λογια πικρά..
    Αν ειμαστε ολοι προσεκτικοί,μπορουμε να αποφυγουμε τα δυσαρεστα.
    εγω σχολιασα το επιπολαιο της πραξης,δεν σχολιασα τα λεγομενα κανενος,δεν μου αρεσει να τσακώνομαι..
    Ολα ,
    για εμενα να διακοπεί μια κυηση προχωρημένη,ειναι εγκλημα...
    ξέρεις ισως οτι υπαρχουν και τα δικαιωματα του αγέννητου παιδιού..
    Τωρα για το σύνδρομο Down,το ηξερες οτι πολύ συχνά η εξέταση μπορει να δειχνει θετική και το παιδι οταν γεννηθεί να ειναι υγιεστατο ή το αντίστροφο!!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Συμφωνω μαζι σου Φωτεινη αλλα δεν ειναι μεγαλυτερο εγκλημα να φερεις στη ζωη ενα παιδι που δεν θα μπορεις να το κανεις ευτυχισμενο επειδη δεν θα εχεις το κουραγιο να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες του προβληματος του;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •