στο ντιβάνι.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    στο ντιβάνι.....

    Εδώ και 1,5 χρόνο επισκέπτομαι έναν ψυχολόγο. Αλλά ακόμα έχω πολλές απορίες και ερωτήματα. Θα παρακαλούσα άτομα με παρόμοια εμπειρία να καταθέσουν τις σκέψεις τους και το πως αισθάνονται.

    ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την ιδέα να μοιραστούμε εμπειρίες ψυχοθεραπείας!
    Ανάλογο θέμα ήθελα να ανοίξω και γω, coma. Ελπίζω να βρει ανταπόκρισης.

    Coma, μήπως τυγχάνει να γνωρίζεις τι ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθεί ο θεραπευτής σου?
    Θα ήθελες επίσης να μοιραστείς τις πολλές απορίες που όπως λες, έχεις μετά από ενάμιση χρόνο θεραπείας?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Γεια σου dodoni, σ\' ευχαριστώ που απάντησες.

    Νομίζω ότι ο ψυχοθεραπευτής μου ακολουθει συμβουλευτική-υπαρξιακή προσέγγιση.
    (υπάρχει αυτό;)

    αυτό που νιώθω είναι το εξής σας το λέω μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε:
    νομίζω ότι ενδόμυχα σαμποτάρω τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας / δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον ψυχοθεραπευτή

    χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλός. απλά κάτι συμβαίνει και ο εαυτός μου είναι θωρακισμένος κατά κάποιον τρόπο.


    ενώ είμαι ειλικρινής, δεν εκμυστηρεύομαι εύκολα.
    καμιά φορά επιθυμώ να κρατήσω σημειώσεις αλλά δεν το κάνω

    Νομίζω ότι ψυχοθεραπεία είναι μια ευκαιρία που δίνεται για να γίνουμε καλύτεροι.

    Αν σκέφτομαι λάθος ή αν περιμένω πολλά από αυτή τη διαδικασία παρακαλώ διορθώστε με.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    edra mas
    Posts
    15
    egw pali lew pws an kapoioi den se kanoun na aisthanese anetos ston dialogo pou exeis mazi tous h den se empneoun...e logiko einai na min anoigese eukola an kai den les psemata den les ayta pou tha htheles na peis opws htheles na ta peis opote noiwtheis san na katapiezeis ton eayto sou kai den eisai ka toso efxaristhenh me olh thn diadikasia...ase pou mporeis na nomeizeis oti olo ayto den bgazei pouthena.
    a kai kati allo
    oson afora to
    \"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"Αν σκέφτομαι λάθος ή αν περιμένω πολλά από αυτή τη διαδικασία παρακαλώ διορθώστε με.\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"
    den xreiazetai na se diorthosh kaneis
    eimaste oloi edw giati exoume kapies idees kai theloume na tis syzhtisoume
    opote kai lathos na eisai den mpeirazei to syzhtame kai oloklyronontai merikes eikones skepseis
    ayta
    \"\"\"\"\"\"Νομίζω ότι ψυχοθεραπεία είναι μια ευκαιρία που δίνεται για να γίνουμε καλύτεροι.\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"
    kai h zwh einai gia na thn zhsoume opote as thn apolaysoume......kivyz03#
    this is m opinion
    thanks a lot
    :)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Έχω επισκευτεί ψυχολόγο με ειδίκευση στην ψυχανάλυση λίγες φορές. Θα έλεγα ότι δεν με βοήθησε. Αισθανόμουν ότι με έκρινε. Το θέμα είναι ότι όσο διάστημα έκανα ψυχανάλυση έγινα χειρότερα στην ψυχολογία μου από ότι πριν. Και συγκεκριμένα νομίζω ότι ο ψυχολόγος μου επέβαλλε την ιδέα ότι είχα χαμηλή αυτοεκτίμηση, με αποτέλεσμα να μειωθεί η αυτοεκτίμησή μου εκείνο το διάστημα. Ή τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωθα. Γι αυτό και από τότε φοβάμαι να ξαναπάω σε ψυχολόγο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Ναι Kivyz , Helena

    Eπισημάνατε κάποια πραγματα που όντως ισχύουν.
    Νομίζω ότι δεν εμπνέομαι από αυτό το άτομο και ψάχνω την απόλυτη επικοινωνία.
    Αλλά από την άλλη σκέφτομαι αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή αν ανήκει στη σφαίρα της ουτοπίας όπως είπε και η Helena.

    Δεν έχω νιώσει αρνητικά όπως στην περίπτωσή σου fruto

    Εχω διχαστεί δεν ξέρω τι να διαλέξω να συνεχίσω ή να τα παρατήσω

    Πως θα ξέρω αν τα συναισθήματά μου είναι αντικειμένικά

    Νομίζω ότι μάλλον πρέπει να το συζητήσω μαζί του

    Πως κερδίζεται η εμπιστοσύνη;

    Επίσης δεν μπορώ να αλλάξω γιατί είναι δύσκολο Μένω σε 1 μικρή πόλη και ταξιδεύω 120 χμ για να τον επισκεφτώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Η λέξη κλειδί στο όλο θέμα της αποτελεσματικότητας της ψυχοθεραπείας όπως έχει ήδη αναφερθεί είναι η έμπνευση...
    Ούτε εμένα με εμπνέει ο δικός μου γιατρός αλλά δεν έχω καμμία διάθεση να ψάξω να βρω κάποιον που με εμπνέει....Είναι για μένα σαν να αλλάζεις σχολείο κάθε φορά που δεν σε εμπνέεουν οι καθηγητές σου.....Ένας ψυχοθεραπευτής για μένα οφείλει να είναι δάσκαλος αλλά μετά θα μου πείτε ζητάω πολλά μπορεί και δον κιχώτη δεν ξέρω αλλά ενόσω είναι κοινά αποδεκτό και παραδεκτό πως η ψυχανάλυση δεν είναι διόλου εύκολη [κάθε άλλο μάλιστα] δεν είναι δυνατόν να γίνεται ο καθένας ψυχοθεραπευτής....Οι ψυχοθεραπευτές θα έπρεπε μάλλον να επιλέγονται και όχι να εκπαιδεύονται......αλλά δεν βαριέσαι that\'s the way it is so nevermind...

    Πάω στοίχημα πως αν το συζητήσεις μαζί του πως θα σε πείσει να συνεχίσεις να πηγαίνεις...είναι πολύ καλοί οι άτιμοι σε αυτό....η εμπιστοσύνη δεν κερδίζεται όταν είναι αυτό που επιδιώκουμε ντε και καλά...είναι κάτι που το βρίσκεις ή δεν το βρίσκεις...
    Δεν βρίσκω τον λόγο για τον οποίο τα συναισθήματά σου θα όφειλαν να είναι αντικειμενικά.....
    απλώς μην κάνεις κάτι για το οποίο θα μετανοιώσεις αργότερα...θα νοιώσεις χειρότερα μετά αντιμετωπίζοντας περισσότερα ερωτήματα....
    αφού δεν νοιώθεις αρνητικά μαζί του γιατί να τα παρατήσεις??
    τι έχεις να χάσεις στο φινάλε αν συνεχίσεις??
    είναι προφανές πως έχεις να χάσεις πολλά όμως αν τον παρατήσεις και το μετανοιώσεις αργότερα....
    και να αλλάξεις ποιος σου λέει πως ο επόμενος θα είναι καλλίτερος?
    το αφήνω πάνω σου να σκεφτείς αν αξίζει το ρίσκο....

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by coma

    Νομίζω ότι ο ψυχοθεραπευτής μου ακολουθει συμβουλευτική-υπαρξιακή προσέγγιση.
    (υπάρχει αυτό;)

    αυτό που νιώθω είναι το εξής σας το λέω μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε:
    νομίζω ότι ενδόμυχα σαμποτάρω τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας / δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον ψυχοθεραπευτή

    χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλός. απλά κάτι συμβαίνει και ο εαυτός μου είναι θωρακισμένος κατά κάποιον τρόπο.


    ενώ είμαι ειλικρινής, δεν εκμυστηρεύομαι εύκολα.
    καμιά φορά επιθυμώ να κρατήσω σημειώσεις αλλά δεν το κάνω

    Νομίζω ότι ψυχοθεραπεία είναι μια ευκαιρία που δίνεται για να γίνουμε καλύτεροι.

    Αν σκέφτομαι λάθος ή αν περιμένω πολλά από αυτή τη διαδικασία παρακαλώ διορθώστε με.
    Αν και όλα τα μηνύματα σε αυτό το θέμα είναι εξαιρετικά και απαντούν στα ερωτήματα σου, θα θέλα να σου πω και γω πως η σημαντικότερη ευθύνη του θεραπευτή είναι να δημιουργήσει ένα κλίμα ασφάλειας και εμπιστοσύνης έτσι ώστε ο θεραπευόμενος να μπορέσει να αγγίξει σκοτεινά κομμάτια του εσώτερου εαυτού του και να μπορέσει, αργά ή γρήγορα, κάτι να τα κάνει: να τα αποδεχτεί ή να τα αλλάξει ή ότι άλλο.

    Για να δημιουργήσει ο θεραπευτής κλίμα ασφάλειας και εμπιστοσύνης, χρειάζεται η στάση του να διέπεται από τρεις θεραπευτικές συνθήκες.
    1. Ενσυναίσθηση
    2. ʼνευ όρων αποδοχή
    3. Αυθεντικότητα/γνησιότητα τόσο εσωτερική, όσο και εκφραζόμενη.

    Coma, αισθάνεσαι ότι στη θεραπεία σου υπάρχουν διάχυτες οι τρεις παραπάνω συνθήκες? Αν ναι, τότε αξίζει να το παλέψεις. Μόνο φρόντισε την δική σου αυθεντικότητα. Φρόντισε αυτό που αισθάνεσαι και αφορά τη θεραπευτική διαδικασία, να το φέρεις στην συνεδρία και να το μοιραστείς με τον θεραπευτή σου. Αν υπάρχει κλίμα ασφάλειας και εμπιστοσύνης, τότε μπορείς να φέρεις πχ το θυμό σου από κάποια λόγια του θεραπευτή, τους φόβους σου, τη στεναχώρια σου ή όποιο άλλο συναίσθημα. Ο θεραπευτής σου, αν είναι καλά εκπαιδευμένος ή έμπειρος, θα μπορεί να ακούσει τον θυμό σου και να τον επεξεργαστείτε μαζί. Και αυτό, θα είναι πλούτος για τη πορεία της θεραπείας.

    Εάν δεν αισθάνεσαι ότι υπάρχουν διάχυτες οι θεραπευτικές συνθήκες, τότε ίσως είναι καλή ιδέα να αλλάξεις θεραπευτή και αν χρειαστεί, κάντο χωρίς δισταγμό. Δεν τον προδίδεις τον θεραπευτή με αυτόν τον τρόπο. Γνωρίζει ούτως ή άλλως ότι κάποιες θεραπευτικές σχέσεις δεν λειτουργούν και αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με την καλή εκπαίδευση ή την εμπειρία.


    Originally posted by frouto
    Έχω επισκευτεί ψυχολόγο με ειδίκευση στην ψυχανάλυση λίγες φορές. Θα έλεγα ότι δεν με βοήθησε. Αισθανόμουν ότι με έκρινε. Το θέμα είναι ότι όσο διάστημα έκανα ψυχανάλυση έγινα χειρότερα στην ψυχολογία μου από ότι πριν. Και συγκεκριμένα νομίζω ότι ο ψυχολόγος μου επέβαλλε την ιδέα ότι είχα χαμηλή αυτοεκτίμηση, με αποτέλεσμα να μειωθεί η αυτοεκτίμησή μου εκείνο το διάστημα. Ή τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωθα. Γι αυτό και από τότε φοβάμαι να ξαναπάω σε ψυχολόγο.
    Frouto, προσωπικά, έχω σοβαρές αντιρρήσεις για την ψυχανάλυση ως θεραπεία επιλογής, αλλά οι αντιρρήσεις αυτές, δεν είναι για το παρόν θέμα. Πέρα από αυτό, είναι αλήθεια ότι μια σημαντική τεχνική στην ψυχανάλυση είναι η \"ερμηνεία\" η οποία όντως έχει μια δόση κριτικής και \"επιβολής\".
    Από κει και πέρα, το γεγονός ότι κάποιες φορές φεύγεις χάλια από την συνεδρία, είναι κάτι που συμβαίνει αναπόφευκτα. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μια σταθερά ανοδική γραμμή, αλλά μια γραμμή με picks τόσο προς τα πάνω, όσο και προς τα κάτω. Προσωπικά, με τη θεραπεία, προτιμώ να μη λέω ότι βελτιωνόμαστε αλλά ότι ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ. Το θεωρώ πιο ρεαλιστικό. Η αλλαγή, έχει και καλά, και κακά και δεν είναι πάντα αποκλειστικά καλή. Ενα σύνηθες φαινόμενο, είναι οι αντιδράσεις του περιβάλλοντος ενός ανθρώπου που έχει κάνει ψυχοθεραπεία. Συχνά, το περιβάλλον λέει πως ο άνθρωπος τους, αντί για καλύτερα, έγινε χειρότερα. Αυτή είναι η δική τους ερμηνεία και ποια άλλη ερμηνεία θα μπορούσαν άραγε να κάνουν, όταν ο άνθρωπος τους που είχε για παράδειγμα το σύνδρομο του καλού παιδιού, κάνοντας τα χατήρια ολονών, τώρα πια έχει αρχίσει να διεκδικεί και να κάνει πράγματα ΚΑΙ για τον εαυτό του?

    Το περιβάλλον δε θα ερμηνεύσει αυτή την αλλαγή ως θετική, αλλά ως αρνητική γιατί θα χάσει ένα \"κεκτημένο δικαίωμα\".

    Χρειάζεται να διακόψω το μήνυμα μου επί του παρόντος, θα επανέλθω αργότερα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    ίσως ένας άλλος στόχος της ψυχοθεραπείας είναι να μάθουμε να ανοιγόμαστε σιγά σιγά και ναχτίζουμε στην ουσια μια εμπιστοσύνη < Afroditi

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας Rapphsode ,Afroditi , dodoni

    θα συνεχίσω να κάνω ψυχοθεραπεία -ο εαυτός μου θέλει πολύ δουλειά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Η ψυχαναλυση στην καταθλιψη μπορει να βοηθησει?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Κι αν μπορει να βοηθησει... πια μεθοδος ειναι η καλητερη;....πως μπορουμε να ξερουμε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Κι αν μπορει να βοηθησει... πια μεθοδος ειναι η καλητερη;....πως μπορουμε να ξερουμε;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4
    Καλησπερα σε ολους.Νομιζω πως το θεμα των εμπειριων ψυχοθεραπειας ειναι πολυ σημαντικο και ισως για καποιους και πολυ διαφωτιστικο.Αυτο που ειναι αρκετα βασικο στην ψυχοθεραπευτικη διαδικασια ειναι η σχεση θεραπευομενου και θεραπευτη.Ειναι και αυτη μια σχεση ανθρωπινη και ειναι πολυ πιθανον οι δυο ανθρωποι που εμπλεκονται στην θεραπευτικη διαδικασια να μην ταιριαζουν, για ολους τους λογους που δεν μπορουν να ταιριαξουν δυο ανθρωποι που μολις γνωριζονται.Οποτε το να μη μας κανει ενας θεραπευτης ειναι λογικο...Βεβαια και αυτο μπορει να ερθει ως θεμα στην θεραπεια, να συζητηθει και εντελει να ξεπεραστει...συμβαινει πολλες φορες!Και με την συζητηση αυτη πολλες φορες βγαινουν πολυ σημαντικα θεματα για τις σχεσεις και τις επιλογες του θεραπευομενου και αυτο βοηθαει την θεραπεια!Βεβαια υπαρχει παντα και η περιπτωση πραγματικα να μην μας ταιριαζει ο θεραπευτης και να μην προχωραει η δουλεια που κανουμε και τοτε ειναι προτιμοτερο αφου το συζητησουμε να βρουμε καποιον αλλον η ακομα μπορει και ο ιδιος ο θεραπευτης μας να μας συστησει καπου αλλου.Τωρα οσον αφορα για το ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη μαλλον δεν υπαρχει απαντηση.Ολες οι ψυχοθεραπειες ειναι αποτελεσματικες αρκει να ειναι αποτελεσμετικος ο θεραπευτης και εμεις να ειμαστε διαθεσιμοι και αποφασισμενοι να δουλεψουμε με ειλικρινεια μαζι του...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    απαντηση στην Nikigirl18:

    η ψυχανάλυση- ψυχοθεραπεία είναι πολύ αποτελεσματική στην κατάθλιψη.
    Ένα παράδειγμα η αδερφή μου [Μεθοριακή Προσωπικότητα (Disorder)]. Έπαιρνε αντικαταθλιπτικά κ άλλαζε συνέχεια φάρμακα γιατί την έπιαναν μόνο στην αρχή

    Μετά τα έκοψε όλα κι άρχισε ψυχοθεραπεία και είναι οκ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Ευχαριστω πολυ coma μου.Γιατι κανω τωρα ψυχαναλυση και εχω μπερδευτει λιγο για το αν θα βοηθησει ή οχι.Φιλακια!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •