ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ???? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 73
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μaravias,

    πιστευεις οτι αν ειχες ενα μονιτορ σπιτι σου, θα ηρεμουσες?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ, ΝΙΩΘΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Και ουτε προκειται να σταματησεις. Εννοω οτι οι εμμονες ειναι το κυριως θεμα. Οχι το αντικειμενο των εμμονων. Αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον.Πολλες φορες επικεντρωνομαστε σε θεματα υγειας, κανοντας απειρες εξετασεις. Ολοι διαβεβαιωνουν πώς ειμαστε μια χαρα, αλλα επιμενουμε στο ιδιο μοτιβο. Συνηθως πισω απο την ενασχοληση με κατι που μας ανησυχει, κρυβονται αλλα σοβαρα θεματα που αγνοουμε.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΒΑΛΛΩ?

  5. #50
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31
    σταματα να ψαχνεις στο internet! αυτο πρεπει να κανουμε ολοι μας.
    εγω ψαχνω σαν την χαζη απο το πρωι να δω αν το seroxat φταιει που επεσε ο αριθμος των αιμοπεταλιων μου.
    ενω ειναι στο κατωτερο φυσιολογικο και 3 γιατροι μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
    ποιος θα φταιει αν με πιασει κριση σε λιγο? το στραβο μου το κεφαλι.
    το internet δεν ειναι και η πιο αξιοπιστη πηγη πληροφοριων.
    ασε που δεν ειμαστε γιατροι για να αξιολογησουμε σωστα αυτα που διαβαζουμε.
    περναμε στο ντουκου τα θετικα και κολαει το μυαλο στα αρνητικα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν υπάρχουν συνταγες για να ξεκολλησει κανεις. ουτε πιστευω οτι ειναι τοσο απλο.

    απο την αλλη συνηθως κοιταμε κατι πιο πανω πανω, ενω υπάρχουν αλλα ζητηματα. Ανησυχουμε πχ για την υγεια μας, εχουμε τρελο αγχος με ενα ζητημα, κ πισω απο αυτο κρυβονται αλλα προβληματα, με τα οποια νομιζουμε οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    Αυτό με το internet με εχει καταστρέψει.Νιώθω κάπου μια ενόχληση μπαίνω να διαβάσω τι μπορεί να είναι και μέσα σε λίγες μέρες ο πόνος μεταφέρετε σε άλλο σημείο που συνήθως έχει κάποια σχέση με τα συμπτώματα τη ασθένειας που διάβαζα λίγες μέρες πριν.Οάντρας μου μου λέει ότι οι πόνοι που μεταφέρονται δε μπορεί να είναι παθολογικοί ομώς εγώ δε μπορώ ακόμα να το χωνέψω.
    Όσο γι΄αυτό που είπες Σοφία ότι κοιτάμε πάνω πάνω ενώ υπάρχουν άλλα ζητήματα,πριν κάνω την υπερκοιλιακή δεν έδινα ποτέ σημασία σε προβλήματα υγείας,μπορεί να διπλωνόμουν από τον πόνο αλλά δε θα σκεφτόμουν καν να πάω στο γιατρό, μετά από την υπερκοιλιακή άρχισα να συνηδητοποιώ ότι δενύπάρχει τίποτα σημαντικότερο από αυτήν.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by MARIAVAS
    Όσο γι΄αυτό που είπες Σοφία ότι κοιτάμε πάνω πάνω ενώ υπάρχουν άλλα ζητήματα,πριν κάνω την υπερκοιλιακή δεν έδινα ποτέ σημασία σε προβλήματα υγείας,μπορεί να διπλωνόμουν από τον πόνο αλλά δε θα σκεφτόμουν καν να πάω στο γιατρό, μετά από την υπερκοιλιακή άρχισα να συνηδητοποιώ ότι δενύπάρχει τίποτα σημαντικότερο από αυτήν.
    Δεν αμφιβαλλω. Μονο που νομιζω, πώς κάτι άλλο πυροδοτει τις εμμονες μας. Δλδ οτι η ανησυχια για την υγεια σου, σηματοδοτει την ανησυχια σου για αλλα ζητηματα. Για τον καθενα διαφορετικα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ, ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΝ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ..ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΗΔΕΙΤΑ ΚΑΙ ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΑ, ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΕΝ , ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕ.

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12
    Καλησπερα ,συμπασχω και εγω στο προβλημα..Βλεπω και τους παλμους που αναφερατε τη στιγμη της υπερκοιλιακης και \"εβαλα τα γελια\" γιατι εμενα εχει πιασει 200αρια..... πριν 2 βδομαδες με ξαναπιασε το ιδιο ακριβως κατα τη διαρκεια ενος holter και εδειξε τοτε 190..Ο γιατρος εκπληκτος οταν ειδε τους παλμους μου μου ειπε οτι δεν βλεπω υπερκοιλιακη αλλα απο τους σφυγμους που βλεπω πιθανολογω οτι ισως και να ταν....Ακουστε απαντηση... Εγω κι αν ειμαι μπερδεμενος.. Γιωργος ,28

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..ΕΙΧΕΣ 200 ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΗ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΚΙ ΕΣΥ ΠΩΣ ΣΥΝΗΛΘΕΣ ΤΕΛΙΚΑ?

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12
    ελα ντε?τι περιμενε?μου ειπε κατα λεξη οτι δεν βλεπει παθολογικη ταχυκαρδια αλλα ο αριθμος τον σφυγμων μου ηταν τοσο μεγαλος που δεν μπορει να αποκλεισει οτι ηταν υπερκοιλιακη....Καταλαβαινε τε κατι απ αυτο?Γιατι εγω μπερδευτηκα κι αλλο...τωρα εχω παει το holter σε αλλο γιατρο να δω τι θα μου πει...Συνηλθα σιγα σιγα οπως και σταδιακα υποχωρησε.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ Η ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟ,ΕΝΤΟΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΑΙΤΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ, ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΗΤΡΟΕΙΔΟΥΣ Κ.Α ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΗ.ΑΠΟΌΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΕ ΗΡΕΜΙΑ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ 140 ΣΦΥΞΕΙΣ ΛΕΓΕΤΕ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΗ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ,ΕΛΕΧΘΗΚΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΣΤΕΦΑΝΙΑΙΑ ΝΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ, ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, Ε ΤΟΤΕ Η ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΩΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΕΣ- ΑΓΧΩΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΩΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ( ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΜΟΝΗ ΑΠΟ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΗ ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ 140 ΕΤΡΕΞΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΤΑΞΑΝΕ ΜΕ ΑΔΕΝΟΣΙΝΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ , ΕΙΝΑΙ , ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ , ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΜΟΥ.ΠΩΣ ΝΑ ΕΛΕΝΞΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΤΙΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ 11/9,5 . ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΣΥΝΕΣΘΗΤΑ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΑΓΧΩΘΗΚΑ.ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΤΣΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΚΗΜΕΝΗ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΚΤΑΚΤΗ ΣΥΣΤΟΛΗ..ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΑ ΕΝΤΟΝΟ ΠΛΑΚΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ, Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ..,ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ.ΤΟ ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ ΕΒΓΑΖΕ ΕΡΟΡ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΣΚΑΣΩ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΗΜΟΥΝ ΕΙΔΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΟΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΠΙΕΣΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ 15/10 ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ 130. ΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΕΡΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ..ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΙΚΗ ΔΛΔ. ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΣΟ ΛΟΠΡΕΣΟΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΕΞΟΤΑΝΙΛ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12
    σε καταλαβαινω γιατι κι εγω απο αγχος δε παω πισω.Και μαλιστα οταν μου συμβαινει αυτο καθε φορα νομιζω οτι ηρθε το τελος μου.Πως η καρδια απο λεπτο σε λεπτο επικειται να σταματησει..ειναι το πιο οδυνηρο συναισθημα

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    οδυνηρο? βρήκες την κατάληλη λέξη για να το εκφράσεις.Γιώργο θα ήθελα να σε ρωτήσω : διάφορος πόνους στο στήθος και στην ωμοπλάτη.. την αριστερή..έχεις γενικά και ένα πλάκωμα στο στήθος?Και πριν σε πιάσει η υπερκοιλιακή συνήθως νιώθεις να κάνεις έκτακτες, ένα σφύξιμο ή άδειασμα στο στήθος?

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •