Ένας χαρισματικός άνθρωπος - Πατήρ Φιλόθεος Φάρος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023

    Ένας χαρισματικός άνθρωπος - Πατήρ Φιλόθεος Φάρος...

    Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :) ... θέλω να ξεκινήσω με το \'Ο μύθος της ψυχικής νόσου\' και με βρίσκω \'ταμάμ\' στην κατάσταση που διανύω... παραθέτω μικρό απόσπασμα:

    \'... Ο άνθρωπος έχει πληρότητα ζωής στο ποσοστό που έχει ικανοποιήσει τρεις κύριες ανάγκες του. Την ανάγκη να αγαπά, την ανάγκη να τον αγαπούν και την ανάγκη να αισθάνεται ότι έχει αξία. Η ικανοποίηση όμως αυτών των αναγκών έχει κάποιο κόστος. Φέρνει τον άνθρωπο σε σύγκρουση με την κοινωνική σύμβαση, την οικογένεια, τους φίλους και τους γνωστούς και μπορεί να του δημιουργήσει επαγγελματικές και οικονομικές δυσκολίες. Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.
    Γι\' αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα ούτε με αναδρομές στο παρελθόν αλλά με την ενίσχυση της δυνατότητας, που έστε και σε λανθάνουσα κατάσταση έχουν, να τολμήσουν αυτό που χρειάζεται για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να αγαπούν, να αγαπιώνται και να αισθάνονται ότι έχουν αξία...\'

    ... και για όσους έχουν διάθεση - κι αξίζει τον κόπο - δείτε και την εκπομπή παρακάτω. Πιθανόν να μην είναι η ίδια που είδα χτες γιατί έχει τρεις συνεντεύξεις με τη Φλέσσα. Πάω κι εγώ!... :) ...

    http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/1406-Φιλόθεος-Φάρος-Άκρα-2009.html

    Έντιτ: Το λινκ οδηγεί στην αρχική σελίδα. Επιλέξτε \'θεματικές κατηγορίες - συνεντεύξεις\'. Αρχικά παρέθεσα αυτήν του 2009. Άντε, καλή μας μεταμεσονύκτια προβολή!... :) ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πράγματι είναι πολύ καλός.
    Κι εγώ θέλω να διαβάσω βιβλία του και όλο το αμελώ.

  3. #3
    Originally posted by Alobar
    Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :)
    Και εγώ θαυμάζω τον Πατήρ Φιλόθεο Φάρο Alobar. Γενικά αδιαφορώ πλήρως για τους κληρικούς! Τον Πατήρ Φιλόθεο όμως τον ξεχωρίζω. Έχω δει 2 συνεντεύξεις του με την Βίκη Φλέσσα. Την 3η δεν την είδα ακόμη γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει. Thanks για την ενημέρωση:=) Έχω και εγώ σκοπό να διαβάσω βιβλία του κάποια στιγμή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Alobar
    Χτες είχα την τύχη να ξαναδώ τη συνέντευξή του σε επανάληψη. Έχει πόσα χρόνια που λέω πως θα διαβάσω τα βιβλία του, κι όλο το αμελώ και το αφήνω στην άκρη. Η πλήρης απόλαυση στην απλότητα της γνώσης, η γλυκύτητα στη σκληρή γλώσσα της αλήθειας που δε την τολμάμε, η αγάπη ως το πιο εύκολο πράμα στον κόσμο... :) ... θέλω να ξεκινήσω με το \'Ο μύθος της ψυχικής νόσου\' και με βρίσκω \'ταμάμ\' στην κατάσταση που διανύω... παραθέτω μικρό απόσπασμα:

    \'... Ο άνθρωπος έχει πληρότητα ζωής στο ποσοστό που έχει ικανοποιήσει τρεις κύριες ανάγκες του. Την ανάγκη να αγαπά, την ανάγκη να τον αγαπούν και την ανάγκη να αισθάνεται ότι έχει αξία. Η ικανοποίηση όμως αυτών των αναγκών έχει κάποιο κόστος. Φέρνει τον άνθρωπο σε σύγκρουση με την κοινωνική σύμβαση, την οικογένεια, τους φίλους και τους γνωστούς και μπορεί να του δημιουργήσει επαγγελματικές και οικονομικές δυσκολίες. Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.
    Γι\' αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα ούτε με αναδρομές στο παρελθόν αλλά με την ενίσχυση της δυνατότητας, που έστε και σε λανθάνουσα κατάσταση έχουν, να τολμήσουν αυτό που χρειάζεται για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να αγαπούν, να αγαπιώνται και να αισθάνονται ότι έχουν αξία...\'

    ... και για όσους έχουν διάθεση - κι αξίζει τον κόπο - δείτε και την εκπομπή παρακάτω. Πιθανόν να μην είναι η ίδια που είδα χτες γιατί έχει τρεις συνεντεύξεις με τη Φλέσσα. Πάω κι εγώ!... :) ...

    http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/1406-Φιλόθεος-Φάρος-Άκρα-2009.html

    Έντιτ: Το λινκ οδηγεί στην αρχική σελίδα. Επιλέξτε \'θεματικές κατηγορίες - συνεντεύξεις\'. Αρχικά παρέθεσα αυτήν του 2009. Άντε, καλή μας μεταμεσονύκτια προβολή!... :) ...
    Απλά απίστευτος...
    έχω διαβάσει βιβλία του και με άγγιξαν τρομερά :))

    Ξεκίνησα απο τον μύθο της ψυχικής νόσου.
    ήταν \'ενα απεγνωσμένο απόγευμα, κατέρεα ολόκληρη και η αδερφή μου με έσυρe με το ζόρι,στην έκθεση βιβλίου..
    Με το που το αντίκρυσα και άνοιξα μια σελίδα στην τύχη, καταλαβα οτι αυτό το βιβλίο, έπρεπε να το πάρω.

    Ενα θα σου πω μόνο, με στήριξε όσο τίποτα άλλο σε εκείνη την δύσκολη στιγμή και χάρη σε αυτό, ξεκίνησε μια νέα σελίδα στην ζωή μου.
    Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

    Μετά, ήρθε το \"συγκυρίες και επιλογές\".
    Τι λόγια να πω.. \'οτι και να πω, λίγο θα ναι.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    με κάτι τέτοιους σαν τον πατήρ φιλόθεο φάρο, έχω αρχίσει σοβαρά να μπαίνω στον πειρασμό να αποχτήσω μεταφυσική ανησυχία και αναζήτηση!
    σοβαρά μιλάω, δεν κάνω καθόλου πλακα. εγώ μια σκληροπυρηνική άθεη...
    υπάρχουν 3 συνεντεύξεις στης βίκης φλέσσα, δυστυχώς η μια δεν υπάρχει στο αντίφωνο νομίζω.
    η χτεσινή δεν ξέρω αν ήταν επενάληψη η αν ήταν καινούργια εκπομπή. με προβλημάτισε το γεγονός ότι στο fb που είμαι fan στη σελίδα της εκπομπής, δεν είχε το σημαδάκι της επανάληψης (E) δίπλα από το post περί φιλοθέου. οπότε αν η χτεσινή ήταν καινούργια, τότε έχουμε 4 εκπομπές φιλοθέου φάρου!!:):)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN
    Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους
    Αν διαβάσεις την αυτοβιογραφία του ( στο συγκυρία και επιλογές), θα δεις οτι ο ίδιος έχει περάσει απο φάσεις που, όπως λέει, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν απο κάποιον ειδικό, ως ψυχωτικές.
    Γραφει πολλά και σπουδαία μέσα.

    Υποκλίνομαι στο μεγαλείο τέτοιων ανθρώπων.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Επειδή παρακολουθώ τόση ώρα, έχω την αίσθηση κι εγώ ότι δεν είναι το χτεσινό, αλλά θα σιγουρευτώ σε λίγο.

    ... Γουίρντ θα ακολουθήσω την ίδια σειρά με σένα... :) ... πάντως απ\' την πρώτη φορά που τον άκουσα, ένιωσα λιγότερο μόνη σε τούτο τον κόσμο, γιατί ταυτίζομαι σχεδόν στα περισσότερα που πρεσβεύει... όσο για μεταφυσικές ανησυχίες, είμαι αρκετά... φαν... :P ...

    (... γιατί έχω την αίσθηση ότι θα μου... καταρρεύσει το \'μύθο\' της δικής μου κατάθλιψης;... να και το μεταφυσικό που σας έλεγα, λολ!...)

    :P

  9. #9
    δεν τον ηξερα καθολου,ακολουθησα τολινκ σου και ακουω την συντετευξη,πραγματικα επαθα πλακα απο την αμεσοτητα τη λιτοτητα του και την αληθεια των λογων του..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #10
    Originally posted by PETRAN
    Χμ το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό που λέει ο συγκεκριμένος φάρος (:D) και νομίζω ότι έχει κάποια βάση. Είναι σίγουρα πολύ απλό αλλά έχει κάποια αλήθεια. Βέβαια δεν νομίζω η ψύχωση και η διπολική να μην έχουν απαραίτητα σχέση με κάτι τέτοιο. Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν άτομα με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ψυχαναγκασμούς κλπ. που αγαπάνε, τους αγαπάνε, νιώθουν ότι έχουν αξία και παρ\'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα η ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως εμφανίσουν την κατάσταση. Οπότε αν και αυτά που λέει ο παπάς είναι πολύ σημαντικά για την ομαλή ζωή κάθε ατόμου (και ίσως να \"προστατεύουν\" από τα χειρότερα), φυσικά δεν νομίζω να είναι πραγματικά τόσο απλή η όλη η ιστορία. Ενδιαφέρουσα άποψη βέβαια και σίγουρα καλογραμμένη και ωραία διατυπωμένη. Ασχέτως τελικά αν αυτά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη μιας ψυχικής διαταραχής, σίγουρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για μια πληρέστερη ζωή στους πιο πολλούς (όλους?) ανθρώπους
    Ναι σε αυτά που λες Petran συμφωνώ, έτσι είναι. Δεν πιστεύω και εγώ ότι αρκεί να μας αγαπάνε και να αγαπάμε και να νιώθουμε μέσα απο την αγάπη ότι έχουμε αξία όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα όπως αυτά που ανέφερες.

    Τον θαυμάζω όμως πολύ σαν άνθρωπο και σε γενικές γραμμές αυτά που λέει και όπως τα λέει, ο τρόπος του... Συγκινούμε βλέποντας και ακούγοντάς τον! Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι πρέπει να συμφωνήσω και με όλα τα λεγόμενά του.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Παιδιά, αυτός ο άνθρωπος, είναι όντως χαρισματικός.

    Τα λόγια του με γέμισαν γαλήνη, με έστειλαν...
    Δεν έχω λόγια πραγματικά, ότι και να πω είναι λίγο :))

    Ευχαριστούμε Αλο για το λινκ.
    Καλή μου αλο,
    έχεις ένα χρώμα τόσο ιδιαίτερο.

    Συνέχιζε να \"βάφεις\" το φόρουμ με τις πινελίες σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... τί εννοάς;... ότι φαίνεται το... σολάριουμ;... :P ... χμμ, θα δω και τα υπόλοιπα. Λέω να ξαναθυμηθώ τις εκπληκτικές αυτές μέρες που κατάφερνα να κοιμηθώ κατά τις 7... χαλάλι, τέτοιοι άνθρωποι δε σε κουράζουν με την καμία...

    ... καλό ξημέρωμα!...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by weird


    Αν διαβάσεις την αυτοβιογραφία του ( στο συγκυρία και επιλογές), θα δεις οτι ο ίδιος έχει περάσει απο φάσεις που, όπως λέει, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν απο κάποιον ειδικό, ως ψυχωτικές.
    Γραφει πολλά και σπουδαία μέσα.

    Υποκλίνομαι στο μεγαλείο τέτοιων ανθρώπων.


    Εντάξει, άλλο όμως να περάσει κάποιος από φάση \"που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως ψυχωτικές\" και \"ίσως να ήταν \" κλπ. κλπ. εξάλλου και σε αυτά τα πράγματα υπάρχουν διαβαθμίσεις και όπως όλοι μπορούμε να κολλήσουμε να μετράμε πλακάκια η να τσεκάρουμε καμια φορά 2-3 φορές αν κλείσαμε τον θερμοσίφωνα δεν πάει να πει ότι έχουμε και ψυχαναγκαστική διαταραχή, έτσι και κάποιος μπορεί να πάθει κάτι \"σαν ψυχωτικό/παρανοικό\" επεισόδιο σε κάποια φάση της ζωής του αλλά φυσικά να μην εμφανίσει η να έχει full-blown σχιζοφρένεια. Σύμφωνα με κάποιες εκτιμήσεις \"μικρο-\"ψυχωτικές και σαν-ψυχωτικές η παρανοικές καταστάσεις ίσως περάσουν η περνάν μαλακά κατα καιρούς αρκετά άτομα. Είναι άλλο όμως όταν ένας έφηβος 17,18,19 αρχίζει από το πουθενά να ακούει φωνές και να νομίζει ότι τον ελέγχουν εξωτερικές ακτίνες και δεν μπορεί να φιλτράρει η προσοχή του τα ερεθίσματα, η ομιλία του δεν έχει ειρμό και παραμένει απαθής σε μια γωνία, προφανώς όλη αυτή η πολύ σοβαρή κατάσταση δεν έχει να κάνει με θέματα απλά αγάπης η απλά στρες. Προφανώς αυτό είναι πιο σύνθετο και βιολογικό και για να εμφανίζεται πάντα κατα την εφηβεία η κατα τα τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης πάει να πει ότι σίγουρα έχει να κάνει με την ωρίμανση του εγκεφάλου (που μπορεί βέβαια να προκληθεί για πολλούς λόγους συμπεριλαμβανομένου και του υπεροβολικού στρες μαζί με άλλους παράγωντες όμως)και αρχίζουν και υπάρχουν στοιχεία γιατί γίνεται. Δεν είναι δηλαδή θέμα απλά αγάπης και υπάρχουν και οικογένειες ατόμων με σχιζοφρένεια που τους αγαπήσανε πάρα πολύ και τους μεγαλώσαν πολύ σωστά και το άτομο επίσης μπορεί να ήταν πολύ δραστήριο στο σχολείο και καλός μαθητής και όλα τέλεια. Και ξαφνικά αρχίζει και συμβαίνει.


    Εκεί που παραδέχομαι τον πατερ είναι ότι αυτό το απλό πράγμα που λέει είναι πολύ βασικό για την ευτυχία κάποιου. Τόσο απλά. Ακόμα και αν κάποιος πάθει ψύχωση τελικά, αν ζει σε ένα υγιές περιβάλλον που υπάρχουν αυτές οι ποιότητες θα περάσει \"πολύ καλύτερα\"μέσα από την άσχημη αυτή κατάσταση. Και σίγουρα το να αγαπάς, να σε αγαπάνε και να νιώθεις ότι έχεις αξία, γεμίζει το είναι σου και προστατεύει την ψυχή σου από πολλά δεινά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Alobar
    Επειδή παρακολουθώ τόση ώρα, έχω την αίσθηση κι εγώ ότι δεν είναι το χτεσινό, αλλά θα σιγουρευτώ σε λίγο.

    ... Γουίρντ θα ακολουθήσω την ίδια σειρά με σένα... :) ... πάντως απ\' την πρώτη φορά που τον άκουσα, ένιωσα λιγότερο μόνη σε τούτο τον κόσμο, γιατί ταυτίζομαι σχεδόν στα περισσότερα που πρεσβεύει... όσο για μεταφυσικές ανησυχίες, είμαι αρκετά... φαν... :P ...

    (... γιατί έχω την αίσθηση ότι θα μου... καταρρεύσει το \'μύθο\' της δικής μου κατάθλιψης;... να και το μεταφυσικό που σας έλεγα, λολ!...)

    :P


    Χαχα, αφού νιώθεις καλύτερα πάρε αυτό το βιβλίο που λέει η weird. Πάντως έχω προσέξει ότι αναφέρεις συνέχεια την κατάθλιψη, πραγματικά δεν φαίνεται να περνάς κάτι τέτοιο. Πάντως αν πραγματικά δεν παίρνεις ευχαρίστηση από πράγματα που συνήθως σε γέμιζαν πιο πολύ παλιότερα και δεν έχεις όρεξη για πολλά πράγματα (γιατί αυτό είναι η κατάθλιψη όχι απαραίτητα το να νιώθει κάποιος στενοχωρημένος η \"down\" χε) προσπάθησε να μην το θεωρείς σαν μια κατάσταση πάνω από σένα αλλά να βάζεις εσένα πάνω από αυτό (΄τωρα αυτό είναι εύκολο στα λόγια αλλά...). Αλλά για να βελτιώνονται αυτά τα πράγματα με ψυχοθεραπείες πάει να πει ότι το μυαλό από μόνο του μπορεί να κάνει \"κουμάντο\" στην κατάσταση, θέλει απλά να πατηθούν τα κατάλληλά κουμπιά. Εσύ ξέρεις καλύτερα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by PETRAN
    .... το να αγαπάς, να σε αγαπάνε και να νιώθεις ότι έχεις αξία, γεμίζει το είναι σου και προστατεύει την ψυχή σου από πολλά δεινά.
    Η αγάπη είναι η δύναμη που κρατά την συνοχή των πραγμάτων.

    Καληνύχτα Πετράν και Αλο :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •