Ψυχοσωματικά ή....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2

    Ψυχοσωματικά ή....

    Καλησπέρα παιδιά, (από ένα πρωτάρη του forum)
    Θα σας πω και γω την ιστορία μου που με απασχολεί τους τελευταίους 2 μήνες.
    Αρχικά θέλω να πω ότι έιμαι 24 ετών τελειόφοιτος πληροφορικής. Γενικά τους τελευταίους 7-8 μήνες είμαι ιδιαίτερα αγχωμένος. Πριν από 2 μήνες περίπου, το βράδυ, ένιωσα ξαφνικά ένα μούδιασμα, σαν τράβηγμα, πάνω απο την αριστερή μεριά των χειλιών, το οποίο να κράτησε 7-8 λεπτά! Με 'πιασε πανικός, φοβήθηκα (ήμουν και μόνος στο σπίτι ), αρχικά νόμιζα ότι πάω για εγκεφαλικό!. Αφού διαπίστωσα ότι κινούμαι και μιλώ κανονικά , άρχισα, όπως και οι περισσότεροι εδώ, να ψάχνω στο internet (τι το ήθελα)! Άρχισα να διαβάζω για διάφορες ασθένειες, όπως ΣΚΠ, τα συμπτωματά τους κτλ. Όπως είναι φανερό ταράχτηκα ιδιαίτερα. Μέσα σ' αυτο το διάστημα των 2μηνών αρχίσαν όλα. Διάφορα συμπτώματα έρχονται και παρέρχονται. Αρχικά ξεκινήσαμε με μυρμηγκιάσματα αρχικά στα πόδια και λιγότερο στα χέρια. Εσωτερικό τρεμουλο στο κεφάλι που υποχώρησε μετά από 2-3 μέρες. Αργότερα άρχιζαν να "παίζουν" διάφοροι μύες
    του σώματος, πότε ο ένας και πότε ο άλλος (τετρακέφαλοι, δικέφαλοι, το κάτω μέρος του δεξιού ματιού, οι κροταφίτες μύες, οι πατούσες σε σημείο που να κουνιέται και το μικρό δαχτυλάκι, κτλ), ακόμα και η μύτη μου πάιζει!Είχα και ένα μικρό τρέμουλο στο αριστερό χέρι (κράτησε μια νύχτα). Αισθανόμουν κάποιες μέρες το δεξί πόδι βαρύ. Κάποιο μεσημέρι έιδα τη κάτω μεριά του δεξίου μου πήχυ (την "πάπια") πρησμένη! Κάποιες στιγμές αισθάνουμαι στιγμιαία τσιμπήματα-καψίματα σε διάφορα μέρη του σώματαος! Ανεβάζω εύκολα παλμούς, κάποια βράδια κάνω ανήσυχο ύπνο! Την προηγούμενη βδομάδα διαπίστωσα ένα καρούμπαλο στο αριστερό μπράτσο, έχει αφήσει και ένα μικρό σημάδι. Για 2-3 ημέρες με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Τώρα έχει μικρύνει το μέγεθός του, αλλά ακόμα υπάρχει! Επίσης στα τελευταία
    συμπτώματα, κάποιες στιγμές αισθάνομαι ένα ελαφρύ πόνο στο δεξί μάτι, σαν να σου πιέζουν το βολβό.
    Στο μόνο γιατρό που πήγα (τις πρώτες μέρες των συμπτωμάτων) είναι σ' ενα καρδιολόγο που μου είπε ότι τα τσιμπήματα-μυρμηγκιάσματα είναι από την κακή στάση σώματος που έχω μπροστά στον h/y (κάθομαι με τις ώρες)!

    Η ψυχολογία μου το τελευταίο καιρό είναι χάλια, έχω απομακρυνθεί από φίλους και δεν πολυβγαίνω. Πέφτω και σε φαύλο κύκλο, λέω είμαι καλά και όλα είναι από το άγχος αλλά μόλις εμφανίζεται κάποιο σύπμτωμα τότε με πιάνουν πάλι οι φοβίες!
    Μπορείτε να μου προτείνεται κάτι?
    Eυχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του post!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    καλησπέρα harry και καλωσήρθες στο forum μας. Κάτι ανάλογο είχα και εγώ, ιδιαίτερα όταν διάβαζα. Πονοκεφάλους, ταχυπαλμίες, πόνους στα μάτια και \"έπαιζαν\" τα μάτια μου συνεχώς. Πιστεύω ότι είναι ψυχοσωματικά. Καλό θα είναι να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Η ψυχολογία σου είπες πως είναι πεσμένη, έχει συμβεί κάτι? Πόσο καιρό είσαι έτσι?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2
    Όπως ανέφερα στο αρχικο post τους τελευταίους 7-8 μήνες είμαι ιδιαιέτερα αγχωμένος κυρίως με θέματα της σχολής! Αυτό το καιρό κάνω την διπλωματική μου εργασία και είμαι ιδιαίτερα πιεσμένος, (θέλω να τελειώνω γρήγορα, μιας και έπονται άλλα, όπως στρατός). Η ψυχολογία μου χειροτέρεψε τους τελευταίους 2 μήνες μετά από αυτά τα συμπτώματα, καθώς πέφτω στην παγίδα να ψάχνω στο internet για τυχόν αρρώστιες, μετά την εμφάνιση κάποιου συμπτώματος!
    Υπάρχουν μέρες που είμαι τελείως καλά και χαρούμενος, αλλά μόλις εμφανίζονται κάποια από τα συμπτώματα αρχίζουν πάλι οι εφιάλτες

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    poso se katalavaino agapite harry den boreis na fantasteis.


    I symvouli mou einai na stamatiseis na koitas to internet kai na anazitiseis tin symvouli enos eidikou (psixiatrou)....An pas den simainei pos eisai trelos oute oti tha pareis xapia........

    Eisai molis 24, ti borei na pathei enas 24xronos???? Oi pithanotites na eheis kati sovaro einai apo apeiroelaxistes mexri midamines.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Originally posted by Nickbin
    poso se katalavaino agapite harry den boreis na fantasteis.


    I symvouli mou einai na stamatiseis na koitas to internet kai na anazitiseis tin symvouli enos eidikou (psixiatrou)....An pas den simainei pos eisai trelos oute oti tha pareis xapia........

    Eisai molis 24, ti borei na pathei enas 24xronos???? Oi pithanotites na eheis kati sovaro einai apo apeiroelaxistes mexri midamines.....
    Ακριβώς την ίδια συμβουλή σου δίνω κ γώ, πέρασα ακριβώς τα ίδια, λόγω άγχους τα τραβάμε όλα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •