Ιατρικό απόρρητο - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 77 of 77
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Γιατὶ ἐκεῖνος ποὺ κυττάζει μιὰ γυναίκα μὲ κακὴ πρόθεση καὶ ἐπιθυμία, ἤδη (ὅπως λέει ὁ Κύριος) εἶναι σὰν νὰ ἔκανε μαζί της τὴν κακὴ πράξι (τῆς μοιχείας ἢ πορνείας), καὶ ἔτσι ἔχει γίνει ἀκάθαρτος μπροστὰ στὰ μάτια τοῦ Χριστοῦ ποὺ βλέπει (τὰ κρυπτά) στὶς καρδιές. Ἀπὸ τὸ σημεῖο δὲ αὐτὸ (τῆς ψυχικῆς ἁμαρτίας, ὁ ἄνθρωπος) ...
    Δεν είναι αυτή η 10η εντολή. Αυτή είναι η \"μετάφραση\" που έκανε κάποιος σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα... Παρατήρησα ότι στο ίντερνετ κυκλοφορούν 95% \"μεταφράσεις\" παρά τα πραγματικά λόγια.

    Η εντολή λέει:
    \"Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί, ουκ επιθυμήσεις την οικίαν του πλησίον σου, ούτε τον αγρόν αυτού, ούτε τον παίδα αυτού, ούτε την παιδίσκην αυτού, ούτε του βοός αυτού, ουτε του υποζυγίου αυτού, ούτε παντός κτήνους αυτού, ούτε όσα τω πλησίον σου εστίν\"

    Στην ουσία είναι η εντολή \"μην ζηλεύεις\".

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Oneiroplasmenos

    Αλήθεια πάνω σε τι μπορεί να κρίνει ένας ψυχίατρος ή ένας ψυχολόγος ότι ο ασθενής είναι επικίνδυνος; Αν εγώ για παράδειγμα, πω στον ψυχολόγο μου ότι μέσα στις ιδεοληψίες μου κάνω και άσχημες σκέψεις ότι θα συμβεί κάτι κακό μπαίνω αυτόματα στην μαύρη λίστα;

    Εσείς; εμπιστεύεστε πλήρως τους ψυχολόγους/ ψυχιάτρους σας;
    βασικα 2 ειναι τα ακανθωδη ζητηματα (νομιζω):
    αυτοκτονικοτητα
    επιθετικοτητα προς τριτους
    πχ αν πας με το υποκριτικο ταλεντο του καταλειφου κ του λες συνεχεια οτι θες να αυτοκτονησεις, αυτο θα το θεωρουσα αρκετα επικινδυνο.
    επισης αν του πεις εκανα μια αποπειρα προχθες, κι αυτο επικινδυνο.
    για τη περιπτωση bowling for columbine (aka παιρνω ενα περιστροφο κ σκοτωνω δεξια κ αριστερα), δεν γνωριζω.
    εγω δεν θα ξαναελεγα τπτ κανενος ψυχιατρου.
    βασικα δεν θα ξαναπηγαινα σε ψυχιατρο.
    ελεος δλδ, ουτε το δικαιωμα στην αυτοκτονια δεν αναγνωριζουν αυτοι, απαπα!!!!

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •