Ιατρικό απόρρητο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ρε παιδί μου. η σκέψη ασφαλώς και είναι πολύ πιο πολύπλοκος μηχανισμός από το κατούρημα πχ.
    όμως και πάλι την δημιουργεί ένα όργανο του σώματος ο εγκέφαλος με την λειτουργία του. από αυτή την άποψη λέω ότι όλα είναι βιολογία. το σώμα μας που δουλεύει σε διάφορα επίπεδα (όχι δηλάδη πνεύμα και σώμα, δύο διαφορετικά πράγματα).

    αυτό για την προδιάθεση και ότι μπορεί να μην σου εμφανιστεί ισχύει για πάρα πολλές ασθένειες.

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Εσένα clair αν γνώριζες κάποιο παιδί και σου άρεσε αλλά στην πορεία σου έλεγε ότι παίρνει ψυχοφάρμακα θα τον απέρριπτες μόνο και μόνο για τον λόγο αυτό;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι ονειροπλασμενε δεν εννοει αυτο η claire...απλως ειπε οτι σιγουρα ειναι βιολογικη λογω του οτι ολα ειναι βιολογικα...απλως αλλου το πηγαινα εγω ενω η claire ελεγε το αυτονοητο:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Εσένα clair αν γνώριζες κάποιο παιδί και σου άρεσε αλλά στην πορεία σου έλεγε ότι παίρνει ψυχοφάρμακα θα τον απέρριπτες μόνο και μόνο για τον λόγο αυτό;
    βασικά δεν το θέτεις σωστά. γιατί ψυχοφάρμακα μπορεί κάποιος να πάρει για χίλιους δυο λόγους. οπότε όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει \"οχι, δεν θα τον απέριπτα\" (πχ ψυχοφάρμακα παιρνει και κάποιος με άγχος, αλλά αυτό δεν είναι και τόσο ταμπού, είναι?)

    αν είχε λοιπόν κάποια διαταραχή της αντίληψης... δεν ξέρω ρε συ! θεωρητικά λέω πως όχι (αρκεί φυσικά να ήταν λειτουργικός, να έπαιρνε τα φαρμακά του κτλ κτλ).

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    keep walking σου έυχομαι να συνεχίσεις να πηγαίνεις καλά! :)

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Να βγω ραντεβού δλδ και να μου πει η κοπέλα πως παίρνει φάρμακο. Αλλά δεν είναι και όλες οι περιπτώσεις ίδιες... με τον καιρό βέβαια όλα βγαίνουν στην επιφάνεια.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Εσύ keep τι θα έκανες; Αν δηλαδή έπαιρνε και η κοπέλα σου φάρμακα;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κάθε μας σιωπή έχει το νόημά της και τις συνέπειές της επίσης.Εάν ο ψυχικά ασθενής λοιπόν δεχόμαστε πως έχει δικαιώματα,το να μην τα προασπίζεται ο ίδιος αρχικά,από φόβο για την κοινωνικό στιγματισμό και την προκατάληψη,τότε είναι σα να συναινεί στην καταπάτηση των δικαιωμάτων του ο ίδιος.Θεωρείται έγκλημα να βρίσκεται κάποιος σε θεραπεία για διαβήτη ή για ένα καρδιακό νόσημα ή για νεφρική ανεπάρκεια πχ;Με τον ίδιο τρόπο που κάποιος απενοχοποιημένα θα μίλαγε για μία σωματική ασθένεια,θα έπρεπε να έχει το θάρρος να μιλήσει για την ψυχική του ασθένεια.
    Εκτός αν ποινικοποιηθούν και οι σκέψεις μας,που όπως πάμε εκεί θα καταλήξουμε.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δυστυχώς ,η αληθεια ειναι οτι καποιος που εχει μαυρα μεσανυχτα για τις ψυχικές ασθένειες,θα φοβηθεί να κανει σχέση με καποιον που δηλώνει οτι πάσχει..

  10. #55
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    νομιζεις οτι αυτο ειναι ρατσιστικο η εχει βασιμοτητα του στυλ δεν αντεχω να εχω αλλα προβληματα στη ζωη μου?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν φοβηθεί,με γεια του και χαρά του.Το ίδιο το άτομο με ψυχικές ιδιαιτερότητες έχει το δικαίωμα να αντιτάσσεται σε απόψεις και θέσεις που το φέρνουν σε θέση υπόλογου και το μειώνουν.Όμως η προάσπιση των δικαιωμάτων κάθε ομάδας προυποθέτει τη γνώση και συνειδητοποίηση των δικαιωμάτων από τα ίδια τα άτομα που την αποτελούν.Η καταστρατήγηση των δικαιωμάτων μπορεί να είναι και οικειοθελής,μην το ξεχνάμε.Οπότε θεωρώ πολύ σημαντικό αυτός που η κοινωνία καταπιέζει να μην πάει με τα νερά της κοινωνίας κατά τόπους,αλλα πάντα και σε κάθε περίσταση να υπερασπίζεται τα δικαιώματά του απέναντι σε όσους δεν τα κατανοούν και δεν τα στηρίζουν.
    Εάν ήμουν ψυχικά ασθενής δε θα ήθελα ποτέ να ήμουν σε σχέση με άτομο που θα με υποβίβαζε,με την έννοια να με κατατάσσει σε ομάδες επικινδυνότητας και να με απορρίπτει ή δέχεται με κριτήρια κοινωνικής αποδοχής ή όχι.Όλες οι ομάδες που επιθυμούν την ισότητα,πρέπει να αποδεικνύουν στην πράξη πως παλεύουν για την ισότητα αυτή.Η κακοποίηση παίρνει διάφορες μορφές,αυτή είναι άλλη μία.Η πίεση για να γίνει αποδεκτός ο ψυχικά ασθενής περνάει και μέσα από το πόσο έχει συνειδητοποιήσει πως κάποιες φορές συγκατατίθεται στην κακοποίηση εν είδει αποσιώπησης.Είναι αυτός ο τρόπος να διεκδικήσει κάποιος το δικαίωμά του στην ισότητα;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... Θεωρείται έγκλημα να βρίσκεται κάποιος σε θεραπεία για διαβήτη ή για ένα καρδιακό νόσημα ή για νεφρική ανεπάρκεια πχ;...\'

    ... βασικά, δε θα μπορούσα να απαντήσω γενικά ή αντικειμενικά, αλλά έχω τις μνήμες μου και με φράσεις σα την παραπάνω λογικό είναι να επανέρχονται. Θυμάμαι λοιπόν πως είχα... εγκληματίσει παράφορα, όταν έμεινα \'λειψό και ανεπαρκές\' απ\' τη μέση και κάτω. Ήταν απ\' τις καλύτερες ευκαιρίες που μου δόθηκαν στο να διαπιστώσω ότι είχα... εξαιρετικούς φίλους τον παλαιό εκείνο καιρό. Μιλάμε για... μαζική αποχώρηση πληθυσμού... :P ... βέβαια, έχω μείνει με την απορία. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο \'έγκλημα\' που διέπραξα, ή λίγο αργότερα που υπήρξα ολίγον από... κουρούπα;... :P... απορώ πώς δε με κρεμάσανε σε καμιά πλατεία... σόρυ για το άσχετο, αλλά και όχι τόσο \'άσχετο\'. Θέλω να πιστεύω πως έτυχε σε μένα κάπως έτσι. Αλλά οι καρκινοπαθείς - κάποιοι που δίνουν στόχο τέλος πάντων - λίγο πολύ αντιμετωπίζονται ως \'τζιζ - κακά\' όπως και αρκετοί άνθρωποι που παίρνουν ψυχοφάρμακα...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εύστοχα λέει η ρειν και συμφωνώ, αν ο ίδιος ο ψυχικά ασθενής, νιώθει ντροπή, ανεπάρκεια και μειονεξία, τότε θα πρέπει πρώτα να υιοθετήσει μια νέα αντίληψη για τον εαυτό του και μετά να παλέψει για τα δικαιώματά του στο μη στιγμα και την ισότητα.

    Πέρα απο την έλλειψη ενημέρωσης και την ύπαρξη διαφόρων στερεοτύπων σχετικά με το θέμα της ψυχικής νόσου, πράγματα που τροφοδοτούν φόβους και υποθέσεις για τους ψυχικα ασθενείς που δεν στέκουν, πέρα απο την δυσκολία κάποιου να μην βάλει ταμπέλα και να αποδεχθεί το διαφορετικό, είναι και κάτι ακόμα πιστεύω.

    Καλή μου Αλό, όταν κάποιος καλείται να σχετισθει με κάποιον ψυχικά ή σωματικά αθσενή, καλείται την ίδια στιγμή να παλέψει με κάτι βαθιά ριζωμένο μέσα του : τον φόβο της τρέλας ή του θανάτου.
    Είναι αυτοί οι φόβοι, που βλέπουν στο πρόσωπο του άλλου, που κάνει πολλούς να αποχωρούν.

    Δεν δικαιολογώ κανένα, προσπαθώ να κατανοήσω.
    Θέλει κότσια να σταθεί κανείς δίπλα σε τετοιους, ιδιαίτερους ανθρώπους.
    Θέλει κότσια και ψυχική αντοχη.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... Καλή μου Αλό, όταν κάποιος καλείται να σχετισθει με κάποιον ψυχικά ή σωματικά αθσενή, καλείται την ίδια στιγμή να παλέψει με κάτι βαθιά ριζωμένο μέσα του : τον φόβο της τρέλας ή του θανάτου.
    Είναι αυτοί οι φόβοι, που βλέπουν στο πρόσωπο του άλλου, που κάνει πολλούς να αποχωρούν.

    Δεν δικαιολογώ κανένα, προσπαθώ να κατανοήσω.
    Θέλει κότσια να σταθεί κανείς δίπλα σε τετοιους, ιδιαίτερους ανθρώπους.
    Θέλει κότσια και ψυχική αντοχη...\'

    Καλημέρα Γουίρντ. Πέρα απ\' τους φόβους που αναφέρεις, για μένα παίζει για μια ακόμη φορά και αυτό που λέω και ξαναλέω πολλές φορές. Βλέπεις, μπορεί και \'κολλάει\' με ένα σωρό φαινομενικά διαφορετικές καταστάσεις. \'Δε θέλω δίπλα μου αυτό που επιμένω να πιστεύω ότι ποτέ δε θα συμβεί σε μένα\'. Σαφώς κι εσύ κι εγώ κατανοούμε. Θυμάμαι πως πέρα απ\' τη στεναχώρια που εισέπραξα τότε, και κατανόησα και ήξερα το \'γιατί\', παρότι σε νεαρή ηλικία.
    Όσον αφορά ανθρώπους που οι άλλοι τους βάζουν στην άκρη εξ\' αιτίας του δικού τους φόβου τελικά όπως λες, αυτό που ξέρω σίγουρα να πω με βάση τις δικές μου φιλικές σχέσεις μαζί τους, θυμάμαι πως είχα πάντα μάλιστα ανθρώπους στο περιβάλλον μου, είναι ότι το μόνο που χρειάζεται είναι απλά να πλησιάσεις τον άλλο όπως θα πλησίαζες τον οποιονδήποτε άλλο. Τουλάχιστον έτσι λειτουργώ εγώ. Δε στάθηκα ποτέ στο ότι ο άλλος είναι \'διαφορετικός\' γιατί έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετικός από μένα.
    Σ\' αυτό που λες ότι θέλει κότσια να σταθείς δίπλα τους, ναι συμφωνώ. Πιθανόν αν δεν είχα περάσει από παρόμοια στάδια, να ήταν και οι αντοχές λιγότερες. Επιμένω όμως πως μεγάλο ρόλο παίζει το να δεχόμαστε ως πολύ φυσιολογικό το ότι μπορεί να περάσουμε ανά πάσα στιγμή από οποιαδήποτε κατάσταση. Εμένα με έχει \'σώσει\' αυτό το χαρακτηριστικό μου γνώρισμα, γιατί απλά αντιμετωπίζω τον άλλο σαν ένα ακόμη άνθρωπο όπως είμαστε όλοι. Αν υπάρχουν κοινά στον χαρακτήρα και στις απόψεις όλα τ\' άλλα βρίσκονται νομίζω...

    :)

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν δικαιολογώ κανένα, προσπαθώ να κατανοήσω.
    Θέλει κότσια να σταθεί κανείς δίπλα σε τετοιους, ιδιαίτερους ανθρώπους.
    Θέλει κότσια και ψυχική αντοχη.
    Χμμμμ , οκ καταλαβαινω πως το λες αλλα προσωπικα εγω ειμαι αυτος που θα προσφερω τα μεγιστα πιστευω:)

    Δεν σημαινει ψυχικα ασθενης οτι ειναι καποιος αδυναμος ή μη ικανος , απλως μια παραθεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •