Ιατρικό απόρρητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    Ιατρικό απόρρητο

    Θα ήθελα να ρωτήσω, όσους ξέρουν, σε ποιες περιπτώσεις οι ψυχολόγοι/ ψυχίατροι σπάνε το ιατρικό απόρρητο του ασθενούς. Μπορεί αυτό να γίνει ακόμα και για άσχημες σκέψεις μοναχά (δίχως δηλαδή οι σκέψεις να έχουν μετουσιωθεί σε πράξεις);

    Διάβασα σε μια εφημερίδα ότι το ιατρικό απόρρητο ισχύει εδώ και δέκα χρόνια και ότι ένας ψυχολόγος μπορεί να σπάσει το ιατρικό απόρρητο σε περίπτωση που θεωρήσει ότι ο πάσχων είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του ή για άλλους, ακόμα και στην περίπτωση οπού ο πάσχων έχει αυτοκτονικές ιδέες, να το καταγγείλει στις αρχές δηλαδή. Το κείμενο βέβαια αφορούσε τους Αμερικάνους στρατιώτες και την άρνηση τους να ανοιχτούν σε ψυχολόγο, φοβούμενοι την παραπομπή τους στον εισαγγελέα, για κακουργήματα πολέμου.

    Αλήθεια πάνω σε τι μπορεί να κρίνει ένας ψυχίατρος ή ένας ψυχολόγος ότι ο ασθενής είναι επικίνδυνος; Αν εγώ για παράδειγμα, πω στον ψυχολόγο μου ότι μέσα στις ιδεοληψίες μου κάνω και άσχημες σκέψεις ότι θα συμβεί κάτι κακό μπαίνω αυτόματα στην μαύρη λίστα;

    Εσείς; εμπιστεύεστε πλήρως τους ψυχολόγους/ ψυχιάτρους σας;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ισχύει άραγε το ότι όσοι αρνούνται να ανοιχτούν είναι και όσοι έχουν να κρύψουν;

    Δεν θα μου έκανε εντύπωση, αν και οι ανατολικές/ αφρικάνικες χώρες ενδώσουν στα δυτικά πρότυπα να αποκτήσουμε μια παγκοσμιοποιημένη απολυταρχική κοινωνία, με όλες τις πληροφορίες διαθέσιμες για τους πάντες. Τίποτα κρυπτό από τον μεγάλο αδελφό βασικά..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ολοι μπορον να κανουν καποια στιγμη κακια σκεψη..το ξερουν αυτο οι γιατροι.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    όνειρο,

    αν είναι να μπούμε φυλακή για τις κακές μας σκέψεις, δεν θα μείνει κανένας απέξω!! :)
    κακές πράξεις να μην κάνεις, σκέψεις ελευθερα! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Χεχε, σωστό αυτό. Όχι κακές πράξεις δεν κάνω αν και μερικές φορές νιώθω κακός άνθρωπος.. ότι κάποιες στιγμές μου βγαίνει ένα μίσος για διάφορες καταστάσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    κανε καλα πραγματα τοτε..για να παψεισ να νιωθεις κακοσ ανθρωποσ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Δεν είναι τόσο απλό. Σε όσους μου έχουν φερθεί με κακία θα ήθελα να τους φερθώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο και παρομοίως όσοι μου έχουν φερθεί καλά θα ήθελα να τους φερθώ με τον καλύτερο τρόπο. Παλιά φερόμουν σε όλους καλά και το μετάνιωσα. Δηλαδή διαφωνώ με αυτό που είπε ο Χριστός, να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο και συμφωνώ με την άποψη που λέει πως για τα κακά του κόσμου φταίνε οι καλοί άνθρωποι οι οποίοι δεν κάνουν τίποτα γι\'αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Oneiroplasmenos, νομίζω πως το απόρρητο μπορεί να σπάσει όταν υπογράψει ο ασθενής για να καταθέσει σε δικαστήριο ο ψυχίατρος ή ψυχολόγος.
    ένας καλός ψυχίατρος φαντάζομαι πως καταλαβαίνει πότε ένας ασθενής πρόκειται να κάνει κακό στον ευτό του ή στους άλλους.

    εγώ εμπιστεύομαι τους γιατρούς μου.

    \" στον ψυχίατρο και στο δικηγόρο λες πάντα την αλήθεια \" ;)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    arktos, νομίζω πως η απάντηση σου με κάλυψε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Δεν είναι τόσο απλό. Σε όσους μου έχουν φερθεί με κακία θα ήθελα να τους φερθώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο και παρομοίως όσοι μου έχουν φερθεί καλά θα ήθελα να τους φερθώ με τον καλύτερο τρόπο. Παλιά φερόμουν σε όλους καλά και το μετάνιωσα. Δηλαδή διαφωνώ με αυτό που είπε ο Χριστός, να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο και συμφωνώ με την άποψη που λέει πως για τα κακά του κόσμου φταίνε οι καλοί άνθρωποι οι οποίοι δεν κάνουν τίποτα γι\'αυτό.
    Πολυ σωστο σε βρίσκω..
    Αλλα γιατι μετανιωσες που φερόσουν σε ολους καλά?
    δεν τους αξιζε εννοεις?και τι σε νοιαζει?εσυ ετσι ενιωθες ετσι εκανες..
    αυτο το το τελευταιο για τους καλους που δεν κάνουν τιποτα ,πολυ μου αρεσε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    κοιτα..ο Χριστοσ ειπε να ημαστε καλοι οχι μαλ....ς :P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Δεν ξέρω τι είπε ο Χριστός. Οι δέκα εντολές πάντως είναι αυτές:

    http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/explanatory/10commandments.htm

    Και με έβαλαν σε προβληματισμούς κάποια από αυτά που διάβασα, όπως το εξής:

    Γιατὶ ἐκεῖνος ποὺ κυττάζει μιὰ γυναίκα μὲ κακὴ πρόθεση καὶ ἐπιθυμία, ἤδη (ὅπως λέει ὁ Κύριος) εἶναι σὰν νὰ ἔκανε μαζί της τὴν κακὴ πράξι (τῆς μοιχείας ἢ πορνείας), καὶ ἔτσι ἔχει γίνει ἀκάθαρτος μπροστὰ στὰ μάτια τοῦ Χριστοῦ ποὺ βλέπει (τὰ κρυπτά) στὶς καρδιές. Ἀπὸ τὸ σημεῖο δὲ αὐτὸ (τῆς ψυχικῆς ἁμαρτίας, ὁ ἄνθρωπος) ὁ ταλαίπωρος, καταντάει καὶ στὸ νὰ διαπράξει καὶ τὴ σωματικὴ ἁμαρτία
    Γιατὶ ὁ ἄνθρωπος ὅταν μὲ περιέργεια κοιτάει τὰ ὄμορφα πρόσωπα, σέρνεται ἀκόλαστα

    Αναρωτιέμαι πόσοι το \"νιώθουν\" (καταλαβαίνουν) αυτό στο οποίο αναφέρεται η θρησκεία μας....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    φαντάζομαι πως αν έχεις κάνει κάποιο σοβαρό έγκλημα και το πεις σε ψυχολογο-ψυχιάτρο, σπάει το ιατρικό απόρρητο.

    τώρα για σκέψεις απλά, μάλλον εξαρτάται από την περίπτωση...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Oneiroplasmenos

    Γιατὶ ἐκεῖνος ποὺ κυττάζει μιὰ γυναίκα μὲ κακὴ πρόθεση καὶ ἐπιθυμία, ἤδη (ὅπως λέει ὁ Κύριος) εἶναι σὰν νὰ ἔκανε μαζί της τὴν κακὴ πράξι (τῆς μοιχείας ἢ πορνείας), καὶ ἔτσι ἔχει γίνει ἀκάθαρτος μπροστὰ στὰ μάτια τοῦ Χριστοῦ ποὺ βλέπει (τὰ κρυπτά) στὶς καρδιές. Ἀπὸ τὸ σημεῖο δὲ αὐτὸ (τῆς ψυχικῆς ἁμαρτίας, ὁ ἄνθρωπος) ὁ ταλαίπωρος, καταντάει καὶ στὸ νὰ διαπράξει καὶ τὴ σωματικὴ ἁμαρτία
    Γιατὶ ὁ ἄνθρωπος ὅταν μὲ περιέργεια κοιτάει τὰ ὄμορφα πρόσωπα, σέρνεται ἀκόλαστα

    πολυ ανεραστος αυτο ο θεος....
    Αυτος που κοιταζει μια γυναικα με επιθυμια ειναι ενας φυσιολογικος ανθρωπος......
    Σορρυ ρε θεε, αλλα αν ασχοληθηκες με προγραμματισμο εκανες κατι λαθος στο κωδικα οταν εφτιαχνες τον ανθρωπο.
    Σιγα μην βγουμε και ανωμαλοι επειδη εχουμε επιθυμιες.

    Ετσι ειναι θεε μου και παρτο αλλιως γιατι εχει ηδη βρει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ναι έχουμε επιθυμίες αλλά δεν αρκεστήκαμε σε αυτές και πήγαμε αρκετά παραπέρα. Εσένα δηλαδή δεν σε ξενερώνει που οι περισσότερες έχουν την τιμή τους; Το νούμερο ένα που λένε οι Ελληνίδες στις κόρες τους είναι: κοίτα να βρεις έναν πλούσιο γαμπρό, ποιος έρωτας και μαλακίες. Δώσε μου social status και την ψυχή μου πάρε, θα μπορούσε να λέει η μοντέρνα Ελληνίδα.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •