Σύνδρομο του εργένη..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Σύνδρομο του εργένη..?

    Καλησπέρα,

    Διάβαζα προσφάτως ένα άρθρο πως ο νέος κόσμος πάσχει συχνά απο ενα σύνδρομο, το σύνδρομο του εργένη, δλδ λόγω των πολλών σχέσεων, είτε εφήμερον είτε πολλών σε αριθμό οι νέοι δυσκολεύονται να αγαπήσουν είτε θέτουν πολύ υψηλά στάνταρ, είτε ακόμη και δεν μπορούν να μείνουν μονογαμικοί και να ερωτευθούν γιατί έχουν μάθει να αλλάζουν το ταίρι τους σαν μπλουζάκι. Με κατάληξη να αναζητούν συνεχώς μόνο το σέξ και να δυσκολεύονται να μπούν σε μια σταθερή σχέση.Τέλος, πως οι δυσκολίες της ζωής κ η ανασφάλεια τείνει να απομακρύνει τους νέους απο το να κάνουν οικογένεια και να μένουν στην ασφάλεια των γονιών τους ακόμη και πολύ μετα τα 30.., ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό, το έχει νοιώσει κανείς σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εχω δει αντρες να ειναι ετσι..δεν εχω πολλεσ φιλεσ για να σου πω για τισ γυναικεσ..

    παντωσ εχουν γινει πια ολοι ευθυνοφοβοι.. η αληθεια ειναι πωσ και οι ευθηνεσ και οι δυσκολιεσ νομιζω πωσ ειναι περισσοτερεσ και πιο δυσβασταχτεσ..και σε αναγκαζουν σε πολυ περισσοτερεσ θυσιεσ απο παλιοτερα..οποτε εν μερη ειναι λογικο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Konstantinoss
    Καλησπέρα,

    Διάβαζα προσφάτως ένα άρθρο πως ο νέος κόσμος πάσχει συχνά απο ενα σύνδρομο, το σύνδρομο του εργένη, δλδ λόγω των πολλών σχέσεων, είτε εφήμερον είτε πολλών σε αριθμό οι νέοι δυσκολεύονται να αγαπήσουν είτε θέτουν πολύ υψηλά στάνταρ, είτε ακόμη και δεν μπορούν να μείνουν μονογαμικοί και να ερωτευθούν γιατί έχουν μάθει να αλλάζουν το ταίρι τους σαν μπλουζάκι. Με κατάληξη να αναζητούν συνεχώς μόνο το σέξ και να δυσκολεύονται να μπούν σε μια σταθερή σχέση.Τέλος, πως οι δυσκολίες της ζωής κ η ανασφάλεια τείνει να απομακρύνει τους νέους απο το να κάνουν οικογένεια και να μένουν στην ασφάλεια των γονιών τους ακόμη και πολύ μετα τα 30.., ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό, το έχει νοιώσει κανείς σας?
    Από πότε θεωρείται σύνδρομο το να μη θέλει κάποιος να κάνει οικογένεια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    απο τοτε που το να κανεισ οικογενεια μεχρι τα 30 επαψε να ειναι φυσιολογικο.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Βασικά το σύνδρομο αναφέρεται περισσότερο στο περι σέξ κ εφήμερων σχέσεων, άλλο άρθρο το περι οικογένειας. Είναι τόσο δύσκολο να ερωτευθούμε λοιπον? Η εχει να κάνει με τον ψυχισμό του καθενός?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εμένα μου φαίνεται χειρότερο το άλλο σύνδρομο.
    Να παντρευτούμε, να νοικοκυρευτούμε γιατί γκρινιάζουν οι γονείς μας και θέλουν εγγονάκια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εγώ ξέρω ένα άλλο σύνδρομο!
    το σύνδρομο του να τα βάζουμε όλα σε καλούπια και να τα ονομάζουμε \"σύνδρομα\"! :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εγω πιστεύω πως ισχύουν αυτα που γράφουν κ ίσως πιάνω κ τον εαυτό μου να νοιώθει έτσι πολλές φορές, όλοι θέλουμε να κάνουμε μια οικογένεια κάποια στιγμή, θα αντέξουμε το βάρος όμως? Προβληματίστηκα αρκετα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    άμα βλέπεις την οικογένεια και τα παιδιά σαν βάρος το έχασες το παιχνίδι. καλύτερα να μην κάνεις, υπάρχει κι αυτό σαν επιλογή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Konstantinoss
    Εγω πιστεύω πως ισχύουν αυτα που γράφουν κ ίσως πιάνω κ τον εαυτό μου να νοιώθει έτσι πολλές φορές, όλοι θέλουμε να κάνουμε μια οικογένεια κάποια στιγμή, θα αντέξουμε το βάρος όμως? Προβληματίστηκα αρκετα..
    Όχι, δεν θέλουμε όλοι να κάνουμε οικογένεια κάποια στιγμή.
    Ποτέ δεν ήθελα γάμους και παιδιά και για πολλά χρόνια άκουγα ότι κάποια στιγμή θα αλλάξω γνώμη.
    Ποτέ δεν άλλαξα.
    Νομίζω ότι μας έχει γίνει τέτοια πλύση εγκεφάλου, που για μερικούς είναι αδιανόητο ότι μια γυναίκα ειδικά, δεν θέλει να κάνει οικογένεια. Και ψάχνουμε να βρούμε σύνδρομα.
    Και στην τελική, ναι, δεν είναι στη φύση μας η μονογαμία.
    Πολλά προβλήματα μας δημιουργούνται επειδή πάμε να ταιριάξουμε σε καλούπια που είναι έξω από τη φύση μας.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Και εγω δεν γουσταρω γαμους παιδια και αηδιες!αλλο πραγμα η αγαπη μπορω να πεθανω ια καποιον που αγαπαω τα δινω ολα!αλλα αυτα δεν τα μπορω πειτε φταει οτι ειμαι υδροχοος!λολ η οτι δεν μπαινω σε καλουπια αλλα πολλες γυναικες νομιζω θα το πουν αυτο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by sunset
    Και εγω δεν γουσταρω γαμους παιδια και αηδιες!αλλο πραγμα η αγαπη μπορω να πεθανω ια καποιον που αγαπαω τα δινω ολα!αλλα αυτα δεν τα μπορω πειτε φταει οτι ειμαι υδροχοος!λολ η οτι δεν μπαινω σε καλουπια αλλα πολλες γυναικες νομιζω θα το πουν αυτο!
    Δεν χρειάζεται να \"φταίει\" κάτι επειδή επιλέγουμε κάτι άλλο από το γάμο, που σε τελική ανάλυση δεν είναι παρά μια κοινωνική σύμβαση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    απλα το βρισκω πως να το πω βαρετο λες και αμα παντρευετςι αλλαζει κατι αντε αν θες να κανεις παιδια κανε το αλλα εχω ενα θεματακι και σε αυτο δνε ειμαι παραδοσιακη γυναικα ..και μ την δινουν που ολοι αο τον γαμο σου πρεπει να γινονται πλουσιοι και να παιρνεις δανεια για να ξεπληρωνεις τον παπα και ολα τα αλλα ουφ!βαρεθηκα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να σκούξω και εγώ με τη σειρά μου!
    όσες θέλουν οικογένεια και παιδιά να κάνουν.
    εμάς που δεν θέλουμε μπορείτε να μας αφήσετε στην ησυχία μας?
    δεν υπάρχει τίποτα που να με εκνευρίζει περισσότερο από το να έρχονται τρίτοι και να μου εύχονται (προσχήματα, ευχές κατά συνθήκη? δεν ξέρω που να το αποδώσω πια)
    \"και στα δικά σου!\"
    πριν μου φορέσεις αυτή την κατά συνθήκη ευχή ρε φίλε*, εμένα με ρώτησες αν εγώ γουστάρω?

    *συγγραφική άδεια, δεν αναφέρεται σε κανέναν συγκεκριμένα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Συμφωνώ maria σε αυτά που λές, δεν σε τρομάζει όμως οτι δεν θα είμαστε συνέχεια 20, 30 ή 40? Εχω φίλους που είναι 40 κ ζούσαν έτσι ως τώρα, τώρα κλαίγονται πως θέλουν να κάνουν οικογένεια όμως δεν βρίσκουν κάποια κοπέλα κατάλληλη.., κ μένα μου αρέσει να \"γνωρίζω\" κοπέλες συνεχώς και να περνάμε απλα καλά, αλλα σκέφτομαι κ το αύριο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •