Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426

    Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;

    Μετά από αρκετό καιρό ξαναγράφω στο φόρουμ, με ευχές για χρόνια πολλά και καλά σε όλους , θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος από σας εδώ έχει παρακολουθήσεις η έχει κάποιες πληροφορίες επιπλέον για το θέμα αυτό.
    Η αλήθεια είναι οτι πριν 5 χρόνια απασχόλησε με το ζήτημα όταν έπεσαν στα χέρια μου τα βιβλία κάποιου Τόνυ Βούζαν εάν το θυμάμαι καλά , ο οποίος παρουσίαζε κάποιες τεχνικές και έδενε παραδείγματα πως μπορεί κάποιος να βελτίωση όχι μόνο την ταχύτητα ανάγνωσης αλλά και την κατανόηση των κειμενών που διαβαζε με την τεχνικη αυτη .
    Πριν μερικές μέρες ψήνοντας στο Google ανακάλυψα ότι τελικά υπάρχουν και στην Ελλάδα κάποια άτομα που διοργανώνουν σεμινάρια ( έναντι υψηλότατης αμοιβής ) αλλά εάν προσφέρουν αυτά που λένε χαλαλι τους , γιατί εάν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο προσωπικά θα το θεωρήσω από το σημαντικότερα πράγματα που μου έχουν συμβεί στη ζωή μου ( βλέπετε πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη να πιστέψω ότι τελικά μπορεί και να ισχύει ) αλλά επειδή ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και πολύ διαφημίσει έπεφτε κάπως κουμπώθηκα .
    Με λίγα λόγια η μέθοδος αυτή υπόσχεται ότι μπορεί κάποιος να διαβάσει ένα βιβλίο έως και 10 φορές γρηγορότερα και μάλιστα υπόσχονται για χρόνους από 60 έως 5 λεπτά βιβλία άνω των 300 σελίδων και με άψογη κατανόηση .
    Θα του ήμουν υπόχρεος σε όποιον μπορούσε να με διαφωτίσει στο συγκεκριμένο θέμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω Τhessalo αλλα υπαρχουν εκτος απο τεχνικες σε βιβλια κλπ κλπ και προγραμματα υπολογιστη που υποσχονται οτι μπορουν να καταφερουν κατι τετοιο, με ειχε απασχολησει τα κατεβασα...αλλα δεν τα ετρεξα καν για δω αποτελεσματα.

    Γιατι?

    Γιατι μου φαινεται λιγο απιθανο να ξεμαθω τον τροπο που διαβαζω και αν υπαρχει τετοιος τροπος πρεπει να θελει πολυ προσπαθεια , απο την αποψη οτι πχ. μπορει να γραφω χρονια στο πληκτρολογιο πχ αλλα ποτε δεν καθισα να μαθω τυφλο συστημα γιατι βαριεμαι την...βαρετη προσπαθεια που χρειαζεται.

    Δεν μπορω να ξερω βεβαια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλλωστε αν υπηρχε ενας \"μαγικος τροπος\" δεν θα το διδασκαν ακομα και σε σχολεια?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Τη να πω βρε keep και εγώ το σκέφτηκα αυτό για το σχόλιο , αλλά από την άλλη πάρα πολλές νέες τεχνικές και εφαρμογές που ενώ είναι ευρέως αποδεκτά δεν επιτρέποντα να διδάσκοντα πχ δες περίπτωση Βιθουλκα και ιατρικές σχόλες .
    Τώρα για το θέμα του γρήγορου διαβάσματος οι τεχνικές στοχεύουν στο να παραβλέψουν την εκφώνηση των λέξεων από μέσα μας και να γίνεις ανάγνωση και κατανόηση απλά με το που πέφτει το βλέμμα πάνω στην πρόταση . Δηλαδή κάτι σαν scanning .
    Στην Αμερική γίνονται και πρωταθλήματα γρήγορης ανάγνωσης …τη να πω λες να είναι πάλι μια παραλλαγή της ΦΡΑΠΕΛΙΑΣ .
    Στο φορούν υπάρχουν και ψυχολόγοι ας μας απάντηση κάποιος ειδικός που έχει ασχοληθεί όμως , γιατί έτσι έχω ρωτήσει και όσοι δεν ξέρουν τι άλλο θα έκαναν από το να το απορρίψουν χωρίς δεύτερη σκέψη .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με ενδιαφερει και μενα , παντως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by keep_walking
    Αλλωστε αν υπηρχε ενας \"μαγικος τροπος\" δεν θα το διδασκαν ακομα και σε σχολεια?
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν δούλευε, θα διδάσκονταν στα σχολεία?
    Ξέρεις, και η ....κριτική σκέψη είναι χρησιμότατη, αλλά όχι μόνο δεν διδάσκεται, αλλά, αποθαρρύνεται από τα σχολεία.

    Για να μην μιλήσω για την ιστορία και τον ασύνδετο και παπαγαλίστικο τρόπο που διδάσκεται.

    Η για τις ξένες γλώσσες που διδάσκονται με τόσο \"πετυχημένο\" τρόπο που τα παιδιά, ενώ παίρνουν τα πολυπόθητα διπλώματα, δεν ξέρουν να πουν μια πρόταση, όταν βρεθούν στο εξωτερικό?

    Δεν είναι επιχείρημα λοιπόν ότι αν κάτι ήταν καλό θα το δίδασκαν στο σχολείο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    το ότι είναι τελείως αγεωγράφητα τα παιδιά που το πας;ρώτα παιδιά που τελείωσαν λύκειο και θα δείς πόσα θα σου απαντήσουν για τις πρωτεύουσες ευρωπαϊκών χωρών.
    Στον Καναδά μιλάνε 2 και 3 γλώσσες άπταιστα όμως και αυτό μέσα απο το σχολείο....σε μας υποτίθεται διδιάσκονται μέχρι να τελείωσουν το λύκειο αγγλικά 10 χρόνια και δεν τα μαθαίνουν φυσικά αν δεν κάνουν εξωσχολικά για να μην πω ιδιαίτερα.Τελικά ο πιο βαριά εργαζόμενος στην Ελλάδα είναι ο μαθητής και στο τέλος δεν έχει τις γνώσεις που χρειάζονται.
    Το θέμα για μένα είναι αφού βλέπουν πως υπάρχουν δοκιμασμένα συστήματα που έχουν πέτύχει γιατί δεν τα εφαρμόζουν;τα βιβλία γιατί να είναι τόσο κακογραμμένα και δυσνόητα; αχολούνται με επουσιώδη και λεπτομέρειες με αποτέλεσμα να απομακρύνει το παιδί απο το βιβλίο....τώρα για τεχνικές εκμάθησης πολυτέλεια μου κάνει στην Ελλάδα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Γιώτα, συμφωνώ με αυτά που είπες για τα σχολεία.

    Thessalo, για την ερώτησή σου δεν γνωρίζω τη μέθοδο. Αν όμως είχα λόγο να διαβάσω πολύ γρήγορα και χρόνο διαθέσιμο για να μάθω τη νέα μέθοδο, ναι, θα δοκίμαζα.
    Τι έχεις να χάσεις?
    Ασε που μπορεί και να κερδίσεις. Μάθε τέχνη κι άστηνε που λέει και ο λαός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Παιδία αυτα είναι τα βιβλία που σας έλεγα , του Μπουζαν το έχω διαβάσει άλλα δεν κατάφερα και πολλά... αγόρασα χθες και το δέυτερο και λίγη υπομονή μέχρι να το διαβασώ . Ας μας απαντήσει και καποιος σχετικος με το θέμα βρε παιδιά... αχ ευχωμαι να ειναι αλήθεια :)

    http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=175156#

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=177994

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=153952


    *** nature 450 ευρουλακια και 3 ημέρες απο τη ζώη μου :) Αλλα το χειρότερο θα ειναι η απογοητευσή μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δεν καταλαβαινω γιατι υπονοειται οτι λεω για το ελληνικο συστημα διδασκαλιας?

    Εννοω δεν το εχω πετυχει το ματι μου να διδασκεται καπου γενικως και εχω ασχοληθει με το θεμα...αλλωστε καπου εχω καταχωνιασμενα βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη καθως και προγραμματα απλως δεν ασχοληθηκα εις βαθος να την δοκιμασω στην πραξη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    keep για δες και αυτο απο που βρήκα :


    http://www.photoreadinghellas.gr στο οποίο αναφέρεται ότι \"Το σύστημα του PhotoReading (Φωτοανάγνωση ή Φωτοδιάβασμα) ανακαλύφθηκε από τον Paul R. Scheele, ιδρυτή της Learning Strategies Corporation: www.LearningStrategies.com \" και ότι \"Στις 16 Μαΐου 1986 το υπουργείο παιδείας της Minnesota αφού εξέτασε την διδακτέα ύλη του σεμιναρίου, την πρακτική της και τα αποτελέσματα της, αναγνώρισε επίσημα την Learning Strategies Corporation σαν ιδιωτικό σχολείο μεθόδων γρήγορης εκμάθησης\".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Thessalo
    .................................
    *** nature 450 ευρουλακια και 3 ημέρες απο τη ζώη μου :) Αλλα το χειρότερο θα ειναι η απογοητευσή μου...
    Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβό.
    Και πάλι όμως, όλα τα καλά χρειάζονται και ένα ρίσκο. Δεν έχω δει καμια πρόοδο χωρίς ρίσκο από πίσω btw.
    Οπότε take your risk my dear, κόψε από αλλού και αφού σε τρώει πήγαινε. Το κακό που θα γίνει αν απογοητευτείς θα είναι μικρότερο από το καλό που θα γίνει αν σου ταιριάξει, σου χρησιμεύσει και μάθεις την τέχνη του για να ανοίξεις και συ το μαγαζάκι σου και να το διδάσκεις, χεχε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α καλα σιγα μη δωσω λεφτα...

    http://avaxsearch.com/avaxhome_search?q=speed+reading&a=&c=10&am p;l=&sort_by=&commit=Search

    μονο για software και υπαρχει και ebooks κλπ...εχει εξελιχθει το θεμα απο τοτε που ασχοληθηκα τελευταια φορα δηλαδη βρισκεις τα απειρα πραγματα...αν κατι δουλεψει Thessalo πες μου και μενα...αν και μαλλον εχει...αρτηριοσκληρωθει αρκετα ο εγκεφαλος λολ.

    Αν προτιμησεις παλι σεμιναριο πες πως πηγε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •