Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???

    Καλησπέρα σε όλους..(νέος στην παρέα)...

    Λοιπόν,
    ονομάζομαι Φοίβος και είμαι 28 χρονών.
    Φέτος είχα έναν "ιδιαίτερο" χειμώνα, με πολλές μετακινήσεις (πολύωρα ταξίδια με τρένα, πλοία κτλ), live (καθότι μουσικός στο επάγγελμα), κακό (όχι επαρκή) ύπνο, σχεσιακή-ανθρώπινη απογοήτευση, οικογενειακά "στραπάτσα" (ξαφνικά η αγαπημένη μου γιαγιά αρρώστησε), αναγκάστηκα λόγω της δουλειάς να μπω σε αεροπλάνα (απίθανος φόβος, με εφιάλτες σχεδόν καθημερινούς από την ηλικία των 20)...κτλ.
    Επίσης, έμαθα για έναν γνωστό μου ότι πέθανε (είχε πρόβλημα από τα 15 του, αλλά του ξαναεμφανίσθηκε στα 26 του και τα παράτησε και ο ίδιος...) και από τότε ξεκίνησε το ντελίριο μου...Είμαι και ήμουν ανέκαθεν αρρωστοφοβικός. Στην αρχή του χρόνου είχα "πιαστεί" με την νόσο των χείρων...Μόλις αρρώστησα την πρώτη φορά (για 3 μέρες πυρετός μέχρι 38, μόνο με καταρροή), λέω εδώ είμαστε (λόγω του ότι είμαστε σχεδόν κάθε μέρα σε κλειστούς χώρους)..τέλος πάντων, την γλύτωσα...μετά από 1,5 μήνα, ξάνα άρρωστος με αμυγδαλές αυτήν τη φορά, 37,8 πυρετό (2 μέρες), λέω κατι δεν πάει καλά...να όμως που το πέρασα και αυτό...Μετά λοιπόν από αυτό, επάθα πάλι τις αμυγδαλές μου (αυτην την φορά χωρίς πυρετό) και μετά απο κάνα μήνα συνάχι με καταρροή και μια μέρα με ένα 37,1.Μια παρένθεση σε αυτό το σημείο, όταν έμαθα για τον γνωστό μου ότι "έφυγε" μου είχαν πει, ότι εκείνο το διάστημα είχε αρρωστήσει πολλές φορές μέσα στον χρόνο...
    Είχα λοιπόν τρομάξει τόσο πολύ, πού αισθανόμουν ότι αρρωσταίνω...νόμιζα ότι φούντωνα και ανέβαζα πυρετό (δεν έβαζα θερμόμετρο, αλλά ήμουν ζεστός), μετά είχα ζαλάδες, οπότε κατάλαβα ότι σίγουρα με διακατείχε κρίση πανικού..μετά λοιπόν το τελευταίο κρυολόγημα, είχα έναν πονοκέφαλο...ο οποίος παρέμενε για αρκετό διάστημα...στην αρχή λέω, η σκόνη από την Σαχάρα, καμμία ιγμορίτιδα από την καταρροή...έλα όμως που παρέμεινε για 50 μέρες...!!!! (σημ1. έκανα την "χαζομάρα" και διάβασα, ΟΤΙ συμπτωματολογία υπήρχε στο internet, με αποτέλεσμα να "τρελλαθώ, σημ2. πάντα όταν είχα άγχος με "χτύπαγε" στην σπαστική κολίτιδα, οπότε λέω "τι τρέχει")...!!!Εδω και 2 μήνες, το άγχος-στρες "βαράνε" κόκκινα καθημερινά...Αποφάσισα λοιπόν, μιας και είμαι χε__ης (και δεν πάω σε γιατρούς) να πάω σε ψυχίατρο..πήγα λοιπόν φοβούμενος ότι κάτι έχω στο κεφάλι...του λέω την ιστορία πάνω κάτω όπως εδώ (έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια με την αρρωστοφοβία) και μόλις μου είπε ότι αν είχα κάτι στο κεφάλι δεν θα μπορούσα να περπατήσω, την επόμενη μέρα δεν είχα πονοκέφαλο ή τουλάχιστον καμμία σχέση η συχνότητα του με πριν. Συνέχιζω και τα Xanax & Seroxat...Ερχόμαστε λοιπόν στο (σχεδόν) σήμερα...: Φέτος με έπιασε πάλι αυτη η αλλεργία που έχω στα πεύκα (εξανθήματα), που είχε να με πιάσει σε τέτοιο βαθμό 12 χρόνια...εδώ και 20 κάτι μέρες ξυπνάω με έναν πόνο στις αρθρώσεις και με μία άσχημη διάθεση...όταν σηκώνομαι δεν πονάω, αλλά μέχρι να σηκωθώ νοιώθω άρρωστος...επίσης έχασα κάποια κιλά κατά την διάρκεια του τελευταίου 2μήνου χωρίς περιορισμό της τροφής...και στο τελευταίο 20ήμερο νοιώθω ότι κουράζομαι πιο εύκολα με απλά πράγματα, απ' ότι παλαιότερα.Μόλις είδα και για κάποιες συγκεκριμένες αρρώστιες συμπτώματα, όπως αίμα από τα ούλα...αισθάνομαι ότι έχω αίμα στα ούλα...Κοιτάζω κάθε μέρα τα μάτια μου να δώ αν έχω αναιμία (μία είναι κόκκινα, μια άσπρα)...θα τρελλάθω και είναι κρίμα..

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, μπορεί να έχω σωματοποιήσει ΤΟΣΟ πολύ ΟΛΟ αυτό το άγχος και την φοβία μου....?? Υπάρχει κανένας από εσάς με ίδια ή σχεδόν ίδια συμπτώματα..??

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...!!

    Υ.Γ : Αν θυμηθώ και κάτι το οποίο ξεχνάω τώρα, θα το ποστάρω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    κάτι μου θυμίζουν αυτά..........................

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5
    Καλησπέρα Γιώτα...
    φυσικά και η καλύτερη \"μέθοδος\" για να ησυχάσω είναι να πάω να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις, ...που κουράγιο όμως...
    Αλλά αυτό που με αποσυντονίζει τελείως, είναι ότι εκεί που πάω να ηρεμήσω, εμφανίζονται νέα συμπτώματα ή συμπτώματα που επιμένουν...
    και ρωτάω τώρα, διάβασα για το αίμα στα ούλα...και έχω αίμα στα ούλα...έχω βραχνάδα κατά την διάρκεια της ημέρας, νιώθω κόπωση με μια απλή ανηφόρα όταν περπατάω...θεωρώ ότι αυτά τα συμπτώματα είναι οργανικά και όχι ψυχολογικά...πώς γίνεται να συμπίπτουν όλα μαζί...αλλεργίες που είχα να βγάλω χρόνια, εν τω μεταξύ, τρώω σαν κτήνος μερικές μέρες μέσα στην βδομάδα και κιλό δεν βάζω...!!!
    Έχω ιδιαίτερη ανυσηχία...

    Αν έχει κανένας να αναφέρει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων...
    Ζω εδώ και 2 μήνες και ειδικά το τελευταίο 20ήμερο σε ένα φαύλο κύκλο και δεν χαίρομαι τίποτα...ο ψυχίατρος μου είπε ότι έχω κατάθλιψη και νοσοφοβία και ότι χρείαζομαι ψυχαναλύσεις και συνεδρίες...θα το κάνω, αλλά αυτή την περίοδο είμαι πολύ θλιμένος...

    Ευχαριστώ και πάι για τον χρόνο σας..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5
    ...κανένας...?? (βέβαια ανάλογα θέματα έχουν ξαναειπωθεί...)... :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Συχνά έχω τα ίδια συμπτώματα με σένα, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.
    Κάποιες φορές όταν βουρτσίζω τα δόντια μου μπορεί να ματώσουν λίγο τα ούλα.
    Το θεωρώ φυσιολογικό, ξέρω ότι δεν έχω καν ουλίτιδα.
    Μερικές φορές έχω πόνο στις αρθρώσεις αλλά φαντάζομαι ότι οφείλεται στην υγρασία.
    Κάθε φθινόπωρο και άνοιξη, για ένα διάστημα νιώθω περισσότερο κουρασμένη από ό,τι συνήθως, όπως και πολλοί άλλοι.
    Τελευταία πρέπει να έπαθα κάποια ψύξη ή απέκτησα αυχενικό και είχα για κάποιες μέρες πονοκέφαλο και ένα φοβερό πιάσιμο στην πλάτη.
    Και πριν κανένα μήνα είχα συναχωθεί για 2-3 μέρες.
    Μπορεί και να ξεχνάω κάτι.

    Η διαφορά είναι ότι θεωρώ τον εαυτό μου πολύ υγιή και ποτέ δεν θα μου περνούσε από το μυαλό ότι μου συμβαίνει κάτι σοβαρό, ούτε θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να κοιτάξω στο internet τι μπορεί να έχω.
    Αν κάποιος με ρωτούσε αν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας, θα απαντούσα φυσικά όχι.

    Θέλω να πω, ότι είναι καθαρά θέμα οπτικής.
    Σε τελική ανάλυση, μπορεί να είσαι πολύ πιο υγιής από μένα, το θέμα είναι ότι δε νιώθεις έτσι.
    Και πιστεύω ότι πολύ σωστά έκανες και απευθύνθηκες σε κάποιον ψυχίατρο, από το να αρχίσεις τις άχρηστες εξετάσεις από δω κι από κει.
    Και ξέρεις, όσο το ψάχνεις όλο και κάτι βρίσκεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •