ψυχη μου μονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120

    ψυχη μου μονη

    Τίποτα, τίποτα δε θέλω να ξέρω άλλο απο τον έξω κόσμο.
    Όλα έχουν ξεπέσει στα μάτια μου, είναι ξεφτισμένα.
    Δε βράζει πια το αίμα μου στις φλέβες, δε χτυπά σαν τρελή η καρδιά μου να βγω, να γνωρίσω, να γελάσω, να ζήσω ''μεγάλους έρωτες''
    ω! κυρίως τέτοιους έρωτες...
    Τίποτα, τίποτα δε θέλω απο τον έξω κόσμο. Βαρέθηκα τους κοσμοπολίτες και δε δίνω δεκάρα τσακιστη για τις μοδες, τις τάσεις σας, τις μικροπρεπειές σας, τις καψούρες σας και ολο αυτό που αποκαλείτε γεμάτη ζωή.
    Έψαξα απεγνωσμένα τόσα χρόνια και δε βρήκα και σπουδαία πράγματα να μου πείτε. Η πολλη επαφη μαζι σας μου καταστρέφει την ανθρωπινη ψυχη μου και με κατανταει ενα κουρδιστο παιχνιδακι.
    Δε σας κατηγορώ...ισως και εγω να μην εχω κατι να σας πω...
    Απο την αλλη εγω είμαι τόσο μόνη...
    Προσπάθησα απο την κουνια μου να γίνω σαν εσας αλλα ματαια. Παντα ενιωθα διαφορετικη.
    Παρ'ολα αυτα δε θελω να σας βλεπω σαν εχθρους.
    Τη δικια μου δυναμη θελω να ανακαλυψω...
    Και ίσως...γιατί οχι...να βρω τις ψυχες που θα μιλανε και στη δική μου... Και είναι μερικες που γνωρισα αλλα δεν είναι κοντά μου. Αλλα που θα παει...
    Μέχρι τοτε κανω παρέα με τη μοναξιά μου.
    Για όσους βρισκουν ακαταλαβιστικα οσα γραφω...ειναι απλως σκεψεις συνοπτικες για απεραντα συναισθηματα μοναξιας και θλιψης αναμεσα σε ανθρωπους και περιβαλλοντα τοσο ξενα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    είσαι σίγουρη -απόλυτα σίγουρη- πριν έρθει αυτός που περιμένεις να σε ξεθάψει απ\'τις στάχτες και να διώξει από πάνω σου όλη τη σκουριά...πως έψαξες απεγνωσμένα ή μήπως έψαχνες απεγνωσμένα σε λάθος μεριές λάθος πράγματα. έχω βρεθεί εκεί που είσαι. οι δρόμοι ήταν δύο, να ψάχνω απεγνωσμένα σε λάθος επιλογές ή να κάνω παρέα με τη μοναξιά μου. η πρώτη φορά που πήγα στον κινηματογράφο μόνος μου ήταν \"δύσκολη\". πλέον μπορώ να κάνω παρέα και με τη μοναξιά μου αν χρειαστεί μια χαρά. αν δεν αποδεχτείς τη διαφορετικότητά σου, δυσκολεύεις σε υπερβολικό βαθμό τη ζωή σου. ξεφτισμένα τα πράγματα είναι γύρω μας πάντα από όποια πλευρά και να το δεις. απλά όταν η αυτοπεποίθησή σου είναι σε υψηλά επίπεδα συνεχίζεις δεν δίνεις σημασία. οπότε η γνώμη μου είναι πως η κουβέντα καλό θα ήταν να κυμανθεί γύρω από το κομμάτι της αυτοπεποίθησής σου και του πως βλέπεις τον κόσμο. και η αυτοπεποίθηση αναστήνει ζωές, πίστεψέ με.:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    προς το παρόν:
    http://www.youtube.com/watch?v=1DfRsZloQ2E&playnext_from=TL&video s=dA6DaSs_VIM&feature=grec
    συν αθηνά και χείρα κίνει:
    http://www.youtube.com/watch?v=yhrjFy2fuVA

    μην ανησυχείς, δεν ανησυχείς δεν είσαι η μόνη, μόνη:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by pelariry
    είσαι σίγουρη -απόλυτα σίγουρη- πριν έρθει αυτός που περιμένεις να σε ξεθάψει απ\'τις στάχτες και να διώξει από πάνω σου όλη τη σκουριά...πως έψαξες απεγνωσμένα ή μήπως έψαχνες απεγνωσμένα σε λάθος μεριές λάθος πράγματα. έχω βρεθεί εκεί που είσαι. οι δρόμοι ήταν δύο, να ψάχνω απεγνωσμένα σε λάθος επιλογές ή να κάνω παρέα με τη μοναξιά μου. η πρώτη φορά που πήγα στον κινηματογράφο μόνος μου ήταν \"δύσκολη\". πλέον μπορώ να κάνω παρέα και με τη μοναξιά μου αν χρειαστεί μια χαρά. αν δεν αποδεχτείς τη διαφορετικότητά σου, δυσκολεύεις σε υπερβολικό βαθμό τη ζωή σου. ξεφτισμένα τα πράγματα είναι γύρω μας πάντα από όποια πλευρά και να το δεις. απλά όταν η αυτοπεποίθησή σου είναι σε υψηλά επίπεδα συνεχίζεις δεν δίνεις σημασία. οπότε η γνώμη μου είναι πως η κουβέντα καλό θα ήταν να κυμανθεί γύρω από το κομμάτι της αυτοπεποίθησής σου και του πως βλέπεις τον κόσμο. και η αυτοπεποίθηση αναστήνει ζωές, πίστεψέ με.:)


    Και ειναι η αυτοπεποιθηση εν τελει, η εμπιστοσυνη κ η αποδοχη η κ η λατρεια της μορφης ?Οταν δηλ σου αρεσει η μορφη σου τοτε γαληνευει κ η ψυχη σου ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν δεν βρίσκεσαι σε κάποιο μοναστήρι ή σε κάποια έρημο,αυτός ο διαχωρισμός ανάμεσα στο εσείς και στο εγώ που παρατηρώ,δε θα σε βοηθήσει και πολύ να έρθεις κοντύτερα με τους ανθρώπους.Βέβαια,δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί,αφού δεν\"τους\"αποδέχεσαι ούτως ή άλλως.Είναι λίγο δύσκολο να μην είμαστε μόνοι μας όταν δεν θέλουμε ταυτόχρονα τους ανθρώπους.Αποτελεί φυσικό ακόλουθο σε κάτι που δεν θέλουμε να λάβουμε μέρος να μη λαμβάνουμε.Ο εαυτός σου σε ικανοποιεί;Aν ναι,δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να απολαμβάνεις τη μοναξιά σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν βρισκω κατι υγιες στο να μενει καποιος μονος του,
    ακομα και τον ασκητισμο τον θεωρω λαθος.

    Το δεν αντεχω καποιο γυρω μου, σαφως εχει να κανει με εμενα πρωτα και στην συνεχεια επονται, οποιος αλλος.


    Τελος δεν βρισκω κατι ακαταλαβιστικο σε οσα γραφεις.
    Οι ανθρωποι εχουν γινει πιο μοναχικοι και πιο φοβικοι αλλα και πιο κλειστοι σαν οντοτητες.
    Τα παντα ειναι περιπλοκα και πολυ δυσκολα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σανυ,
    συμφωνω με τον πελαριτι,
    νιωθω την απογοητευσή σου και αυτη ειναι που φερνει την απελπισια..
    Ομως παρολα αυτά φαινεται και η προσπάθεια που εχεις κάνει,ακομα και αν δεν ειχε αποτελεσμα..
    Ομως και το οτι πιστευεις οτι θα υπάρχουν ανθρωποι σαν εσενα σημαίνει οτι δεν εχεις παραιτηθεί..γιατι ναι υπάρχουν,
    αρκεί να ψάχνεις αυτούς και να νιωθεις ισοτιμη..
    Αυτοι που θα ειναι κοντά σου θα ειναι γιατι δεν προσπαθεις να τους κρατησεις..σταμάτα να παλευεις για αυτό και δες τη Σάνυ οπως ειναι πραγματικά.
    Βρες τα ελλατώματά σου και αποδέξου τα ή αν σε βασανιζουν δουλεψέ τα,αλλα μην επικεντρωθείς μονο σε αυτά,υπαρχουν και τα θετικά σου ....
    Μη νομίσεις οτι εγω τα εχω καταφέρει ολα αυτά,αλλα με αυτη τη λογική εχω νιωσει καλύτερα και πιστευω οτι μόνο αν ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι εισαι εσυ , θα προσεγγίσεις ουσιαστικά τους αλλους.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αν πουμε οτι ολοι ειναι εν δυναμει τυπικα υγιείς,
    το να υπαρχει μια δυσλειτουργικοτητα στη ζωη μας, αυτο σημαινει οτι υπαρχουν ζητηματα για να τα λυσουμε.

    Πχ αν ψαχνω φιλη, γκομενα η δεν ξερω τι αλλο,
    και δεν βρισκω τιποτα, η δεν μπορω να βγω καν εξω απο το σπιτι (ακομα χειροτερα)
    εχω καποιο θεμα - θεματα για αυτο το κομματι.


    Δεν βλεπω αλλη λυση,
    απο το να ασχοληθεις διεξοδικα με αυτο ειτε με πολλες συζητησεις, ειτε με ειδικο, ειτε με ολα μαζι.
    Για μενα αυτο ειναι μονοδρομος και το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι,
    να ξαναβρεις την ψυχικη υγεια και την ηρεμια να βγαινεις εξω χαρουμενα και ελευθερα και με διαθεση για επικοινωνια προς απαντες που εχουν κατι ενδιαφερον για σενα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    αν πουμε οτι ολοι ειναι εν δυναμει τυπικα υγιείς,
    το να υπαρχει μια δυσλειτουργικοτητα στη ζωη μας, αυτο σημαινει οτι υπαρχουν ζητηματα για να τα λυσουμε.

    Πχ αν ψαχνω φιλη, γκομενα η δεν ξερω τι αλλο,
    και δεν βρισκω τιποτα, η δεν μπορω να βγω καν εξω απο το σπιτι (ακομα χειροτερα)
    εχω καποιο θεμα - θεματα για αυτο το κομματι.


    Δεν βλεπω αλλη λυση,
    απο το να ασχοληθεις διεξοδικα με αυτο ειτε με πολλες συζητησεις, ειτε με ειδικο, ειτε με ολα μαζι.
    Για μενα αυτο ειναι μονοδρομος και το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι,
    να ξαναβρεις την ψυχικη υγεια και την ηρεμια να βγαινεις εξω χαρουμενα και ελευθερα και με διαθεση για επικοινωνια προς απαντες που εχουν κατι ενδιαφερον για σενα.

    Ναι ετσι ειναι.
    Οταν εχεις ενα προβλημα ψαχνεις να βρεις τη λυση ,το παλευεις,δεν μενεις αγκαλιά με το πρόβλημα...
    Το γεγονος οτι το παλευεις με λάθος τροπο και αρα δεν βρισκεις τη λύση,σε αποκαρδιώνει,γιατι δεν καταλαβαίνεις παντα οτι ειναι λαθος ο τροπος σου,εισαι κολλημενος και επιμονος και απλως μένεις με το αποτέλεσμα..
    Πρεπει λοιπόν να βρεις τον εαυτό σου,που περιλαμβάνει να εισαι δεκτικος σε αλλες ματιές ,σε αλλες μεθόδους ,να δώσεις στον εαυτό αερα για να απεγκλωβιστείς απο στενά ορια σκέψης και μέσα απο αυτες ισως δεις φως...
    Η εσωστρεφεια αν αντιμετωπιστεί αρχικά με το εσωτερικο ψαχούλεμα, ακομα και με την βοηθεια ειδικού,ισως σε παει ενα βήμα παραπέρα..
    Τουλάχιστον εγω ετσι το σκέφτομαι,ισως να μην ειναι λυση για ολους ,αλλα σε εμενα ετσι λειτουργεί..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ακριβως φωτεινη.
    Οταν προσπαθεις και βλεπεις τοιχο, σημαινει οτι εκει που πηγαινες ηταν αδιεξοδο.
    Αρα καταρχην πρεπει να αλλαξεις δρομο αμεσα.


    Πιστευω οτι το να αρχισεις να μιλας παντου (σε ειδικους και μη ειδικους)
    σου δινει νεες οπτικες να κατσεις να πειραματιστεις.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σάνυ πρέπει να δεις τι είναι αυτό που πραγματικά θες, γιατί όλα τα άλλα τα ακυρώνεις και να το κάνεις πράξη. Συμφωνώ να πας σε ειδικό και να βρεις την αυτοπεποίθηση σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by katerinaki

    Και ειναι η αυτοπεποιθηση εν τελει, η εμπιστοσυνη κ η αποδοχη η κ η λατρεια της μορφης ?Οταν δηλ σου αρεσει η μορφη σου τοτε γαληνευει κ η ψυχη σου ?
    Στην περίπτωση αυτή ναι, γιατί αυτό που την απασχολεί είναι η αποδοχή του εαυτού της σε σχέση με τους άλλους, η διαφορετικότητά της.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by pelariry
    είσαι σίγουρη -απόλυτα σίγουρη- πριν έρθει αυτός που περιμένεις να σε ξεθάψει απ\'τις στάχτες και να διώξει από πάνω σου όλη τη σκουριά...πως έψαξες απεγνωσμένα ή μήπως έψαχνες απεγνωσμένα σε λάθος μεριές λάθος πράγματα. έχω βρεθεί εκεί που είσαι. οι δρόμοι ήταν δύο, να ψάχνω απεγνωσμένα σε λάθος επιλογές ή να κάνω παρέα με τη μοναξιά μου. η πρώτη φορά που πήγα στον κινηματογράφο μόνος μου ήταν \"δύσκολη\". πλέον μπορώ να κάνω παρέα και με τη μοναξιά μου αν χρειαστεί μια χαρά. αν δεν αποδεχτείς τη διαφορετικότητά σου, δυσκολεύεις σε υπερβολικό βαθμό τη ζωή σου. ξεφτισμένα τα πράγματα είναι γύρω μας πάντα από όποια πλευρά και να το δεις. απλά όταν η αυτοπεποίθησή σου είναι σε υψηλά επίπεδα συνεχίζεις δεν δίνεις σημασία. οπότε η γνώμη μου είναι πως η κουβέντα καλό θα ήταν να κυμανθεί γύρω από το κομμάτι της αυτοπεποίθησής σου και του πως βλέπεις τον κόσμο. και η αυτοπεποίθηση αναστήνει ζωές, πίστεψέ με.:)


    Και ειναι η αυτοπεποιθηση εν τελει, η εμπιστοσυνη κ η αποδοχη η κ η λατρεια της μορφης ?Οταν δηλ σου αρεσει η μορφη σου τοτε γαληνευει κ η ψυχη σου ?
    καμμία σχέση. δεν μίλησα ούτε για μορφή ούτε για εξωτερική εικόνα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κι εγώ λάθος κατάλαβα. Νόμιζα ότι έλεγε ότι η αυτοπεποίθηση θα φέρει τη γαλήνη της ψυχής. Ναι, η αυτοπεποίθηση αλλά όχι για την μορφή σου για τον εσωτερικό σου κόσμο. Πελάριρυ ήθελες να πεις εξωτερική εικόνα, σωστά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    γιεπ, διόρθωσα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •