Λεει συνεχως ψεμματα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7

    Λεει συνεχως ψεμματα!

    Κατ'αρχην θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη του φορουμ αυτου και στην συνεχεια να συχγαρω τους διαχειριστες για την πολυ σημαντικη προσπαθεια που κανουν!
    Το ονομα μου ειναι Ειρηνη και ειμαι παντρεμενη και μητερα ενος κοριτσιου 2.5 χρονων.
    Ο λογος που με ωθησε να εγγραφω σ'αυτο το φορουμ ειναι η συμπεριφορα του αντρα μου!
    Δυστυχως ο γαμος μας εγινε πολυ γρηγορα λογο εγκυμοσυνης με αποτελεσμα να μην προλαβω να δω ποσο πολυ ψευτης ηταν.
    Εχει μια φοβερη εμμονη στο να λεει ψεμματα συνεχως και για ολα.
    Στην αρχη προσπαθωντας να κερδισει την εμπιστοσυνη μου μου ελεγε οτι θα τακτοποιουσε καποια οικονομικα θεματα που ειχα με τραπεζες και δανεια τα οποια οχι μονο δεν τακτοποιησε αλλα βρεθηκα να χρωσταω κιολας ακομα περισσοτερα....στην συνεχεια ενω του εδινα να εξοφλησει λογαριασμους δεν τους πληρωνε ποτε ενω ελεγε οτι το εκανε.
    Ειπε ψεμματα οτι δουλευει σε μια εταιρια.Ειπε ψεματα οτι πληρωνε το ΤΕΒΕ μου.
    Ειπε ψεματα ακομα και για το ποσα κυβικα ηταν το αμαξι που οδηγουσε.
    Για ενα 6μηνο και μετα απο δικη μου επιμονη δουλεψε σε μια εταιρια (αυτο το διασταυρωσα,ηταν αληθεια) αλλα δυστυχως η εταιρα εκλεισε και απο τοτε ψαχνει παλι για δουλεια(δηλαδη ουσιαστικα εγω του στελνω τα βιογραφικα).Παρολο που εχει περασει σχεδον ενας χρονος δεν τον εχει ειδοποιησει κανεις και εχω αρχισει να αμφιβαλλω κατα ποσο πηγαινει στις συνεντευξεις που του κλεινουν.
    Δεν ξερω πια τι να κανω και πως να αντιμετωπισω την κατασταση.Καθε φορα που κανουμε την συζητηση(καταληγουμε σε καυγα) για τα ψεμματα του μου υποσχεται πως θα σταματησει,μετα απο λιγο ομως διαπιστωνω οτι εχει ξαναπει.Περιττο βεβαια να σας πω οτι δεν τον εμπιστευομαι σε τιποτα πια...ουτε καν να επιστρεψει τα dvd στο dvdclub!!!
    Θελω να τον βοηθησω να κοψει τα ψεμματα ισως με το να αποκτησει αυτοσεβασμο και αυτοεκτιμηση?
    Ενα πολυ βασικο στοιχειο ειναι οτι ουσιαστικα μεγαλωσε χωρις την παρουσια πατερα μιας και πεθανε οταν ο αντρας μου ηταν 10 χρονων!!
    Η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη.......ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τον ανθρωπο αυτο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    τον αγαπάς; θέλεις να συνεχίσεις να είσαι μαζί του;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Originally posted by raphsssodos
    τον αγαπάς; θέλεις να συνεχίσεις να είσαι μαζί του;
    Δεν ξερω....νομιζω πως οχι.
    Το θεμα ειναι οτι δεν δουλευω λογω παιδιου(εχασα την δουλεια μου οταν γεννησα και τωρα ειμαστε στα δικαστηρια) και δεν το ρισκαρω σε καμια περιπτωση να χασω την επιμελια του παιδιου σε περιπτωση διαζυγιου!Πρεπει να περιμενω να αποκατασταθω επαγγελματικα και αν μεχρι τοτε δεν εχει βρει δουλεια......προφανως θα τον διωξω!
    Αλλα το παιδι μου αξιζει να κανω μια τελευταια προσπαθεια για να μεινει κοντα μας ο μπαμπας του!
    Δεν ξερω αν σκεφτομαι λογικα...ειμαι πραματικα πολυ μπερδεμενη και απογοητευμενη απο την επιλογη μου τελικα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πόσο είσαι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    21
    Originally posted by reana
    Περιττο βεβαια να σας πω οτι δεν τον εμπιστευομαι σε τιποτα πια...ουτε καν να επιστρεψει τα dvd στο dvdclub!!!
    Καλο θα ηταν να πηγαινεις εσυ τις ταινιες στο dvd club.
    Υπομονη... εγω πιστευω πως καποια μερα θα φτιαξει ο αντρας σου, και τοτε θα πηγαινει κανονικα τις ταινιες.

    Ως τοτε ομως, να προσεχεις! Ελπίζω να βοήθησα reana μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Otan xathi i empistosini se mia sxesh ola pane aschima.Prepi na dis ti telika thelis esi k na sinechisis s afto to plano.Mi prospathisis na ton allaksis giati tha itan mataio kata ti gnomi mou.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Γεια σου Ειρήνη, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, διάβασα οτι είχες να πείς και μου δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες, η πρώτη ήταν, έχετε καθήσει ποτέ με τον άντρα σου να το συζητήσετε? με ωραίο τρόπο χωρίς να νοιώσει οτι του επιτίθεσαι, χωρις να τον αφήσεις να σου δώσει ψεύτικες ελπίδες, να του εξηγήσεις οτι ότι τώρα που έχετε και ενα παιδάκι, θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα μιας και τωρα αποτελείταικαι οι δυο σας το πρότυπο ενος μικρού ανθρώπου που αυριο θα βγει μονος του στην κοινωνία και θα πρέπει να έχει γερές βάσεις, τις οποίες θα πρέπει να προσφέρετε εσεις, τα πρώτα άτομα που γνώρισε στη ζωη του η μαμα του και ο μπαμαπάς του, ειναι πολύ σημαντικό αυτο. Τον αγαπάς? εχεις το κουράγιο να του πείς φύγε? μπορείς? Περιγράφεις μια δύσκολη κατάσταση, έχεις σκεφτεί να πάτε σε κάποιον ψυχολόγο? η σε κάποιον σύμβουλο? θα το δεχόταν? τα λέω αυτά μόνοκαι μόνο επειδή υπάρχει ενα παιδάκι...
    κουράγιο και καλή συνέχεια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Originally posted by raphsssodos
    πόσο είσαι;
    ειμαι 33 χρονων κι εκεινος 30

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Originally posted by liberchild
    Otan xathi i empistosini se mia sxesh ola pane aschima.Prepi na dis ti telika thelis esi k na sinechisis s afto to plano.Mi prospathisis na ton allaksis giati tha itan mataio kata ti gnomi mou.
    εχεις δικιο!αυτο σκεφτομαι κιεγω απο την μια...αλλα απο την αλλη...ειναι και το παιδι!Δεν αξιζει να προσπαθησω μονο και μονο για χαρη του?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Originally posted by Wondering
    Γεια σου Ειρήνη, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, διάβασα οτι είχες να πείς και μου δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες, η πρώτη ήταν, έχετε καθήσει ποτέ με τον άντρα σου να το συζητήσετε? με ωραίο τρόπο χωρίς να νοιώσει οτι του επιτίθεσαι, χωρις να τον αφήσεις να σου δώσει ψεύτικες ελπίδες, να του εξηγήσεις οτι ότι τώρα που έχετε και ενα παιδάκι, θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα μιας και τωρα αποτελείταικαι οι δυο σας το πρότυπο ενος μικρού ανθρώπου που αυριο θα βγει μονος του στην κοινωνία και θα πρέπει να έχει γερές βάσεις, τις οποίες θα πρέπει να προσφέρετε εσεις, τα πρώτα άτομα που γνώρισε στη ζωη του η μαμα του και ο μπαμαπάς του, ειναι πολύ σημαντικό αυτο. Τον αγαπάς? εχεις το κουράγιο να του πείς φύγε? μπορείς? Περιγράφεις μια δύσκολη κατάσταση, έχεις σκεφτεί να πάτε σε κάποιον ψυχολόγο? η σε κάποιον σύμβουλο? θα το δεχόταν? τα λέω αυτά μόνοκαι μόνο επειδή υπάρχει ενα παιδάκι...
    κουράγιο και καλή συνέχεια
    Κατάρχην σ\'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου για το παιδακι μου.Οπως σας ευχαριστω και ολους οσους κανατε τον κοπο να μου απαντησετε και να με κανετε να νοιωσω οτι καποιος με ακουει!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
    Στην συνεχεια απαντωντας σου πρεπει να πω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να συζητησω μαζι του πια αυτο το θεμα μιας και αρπαζεται με την μια και παντα καταληγουμε σε καυγα!Το παιδακι μου δεν φταιει σε τιποτα να ειναι στην μεση!
    Ο ιδιος απο οτι εχω καταλαβει δεν νοιωθει οτι υπαρχει προβλημα και οτι θα βρει δουλεια και ολα θα λυθουν.....κατα διαστηματα παραδεχεται οτι λεει ψεμματα γιατι ετσι εχει μαθει!απο το σπιτι του....και οτι θα προσπαθησει να το αποβαλλει!!!ΠΟΤΕ???? ομως?????
    Οποτε προφανως δεν θα δεχοταν να παει σε ψυχολογο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Αν πήγαινες εσύ μόνη σου σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο και του εξηγούσες την κατάσταση? μπορεί να σε συμβούλευε διαφορετικά και σίγουρα πιο σωστά, μπορεί να σε βοήθούσε να έβρισκες το κουμπί του, και να κατάφερνες έτσι να γίνουν κάποια μικρα βηματάκια, εφόσων ο άντρας σου τα παραδέχεται και σου λέει οτι απο το σπίτι τα έμαθε αυτά, μπορεί να κρυβει πολλα περισσότερα αποθυμένα απο όσο νομίζεις, αν θα μπορόυσες να τον βοηθήσεις γιατί να μην το κάνεις...? και πιστέυω οτι αυτο επειθυμείς απο τη στιγμή που μοιράστηκες το πρόβλημα σου, αλλιώς απλά θα έφευγες..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Originally posted by Wondering
    Αν πήγαινες εσύ μόνη σου σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο και του εξηγούσες την κατάσταση? μπορεί να σε συμβούλευε διαφορετικά και σίγουρα πιο σωστά, μπορεί να σε βοήθούσε να έβρισκες το κουμπί του, και να κατάφερνες έτσι να γίνουν κάποια μικρα βηματάκια, εφόσων ο άντρας σου τα παραδέχεται και σου λέει οτι απο το σπίτι τα έμαθε αυτά, μπορεί να κρυβει πολλα περισσότερα αποθυμένα απο όσο νομίζεις, αν θα μπορόυσες να τον βοηθήσεις γιατί να μην το κάνεις...? και πιστέυω οτι αυτο επειθυμείς απο τη στιγμή που μοιράστηκες το πρόβλημα σου, αλλιώς απλά θα έφευγες..
    Εχεις δικιο!
    Θα μπορουσα να παω εγω σε εναν γιατρο αντι αυτου.....ισως και να το κανω...βεβαια ειναι κατι που στοιχιζει αρκετα και αυτη την στιγμη ειμαι πολυ στριμωγμενη οικονομικα!Παντως ευχαριστω για την βοηθεια!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Originally posted by raphsssodos
    τον αγαπάς; θέλεις να συνεχίσεις να είσαι μαζί του;
    Είναι δυνατον να αγαπάς ένα \"ψέμα\", τότε γίνεσαι και συ το ίδιο και μετά ο Θεός βοηθός...

    Μιά είναι η οδός,,,,μαύρη πέτρα και δρόμο...
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Από ότι φαίνεται ο αντρας σου δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι εχει ευθύνες απέναντι στην οικογένειά του και κυρίως στο παιδί του.Και χρησιμοποιεί τα ψέμματα για να ξεφεύγει από αυτές τις ευθύνες.

    Η συμπεριφορά του απέναντί σου πώς είναι?(πέρα από τα ψέμματα).Σου δείχνει το ενδιαφέρον του,την αγάπη του?

    Γιατί φοβάσαι ότι θα σου πάρει την επιμέλεια του παιδιού αν χωρίσετε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by reana
    Κατ\'αρχην θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη του φορουμ αυτου και στην συνεχεια να συχγαρω τους διαχειριστες για την πολυ σημαντικη προσπαθεια που κανουν!
    Το ονομα μου ειναι Ειρηνη και ειμαι παντρεμενη και μητερα ενος κοριτσιου 2.5 χρονων.
    Ο λογος που με ωθησε να εγγραφω σ\'αυτο το φορουμ ειναι η συμπεριφορα του αντρα μου!
    Δυστυχως ο γαμος μας εγινε πολυ γρηγορα λογο εγκυμοσυνης με αποτελεσμα να μην προλαβω να δω ποσο πολυ ψευτης ηταν.
    Εχει μια φοβερη εμμονη στο να λεει ψεμματα συνεχως και για ολα.
    Στην αρχη προσπαθωντας να κερδισει την εμπιστοσυνη μου μου ελεγε οτι θα τακτοποιουσε καποια οικονομικα θεματα που ειχα με τραπεζες και δανεια τα οποια οχι μονο δεν τακτοποιησε αλλα βρεθηκα να χρωσταω κιολας ακομα περισσοτερα....στην συνεχεια ενω του εδινα να εξοφλησει λογαριασμους δεν τους πληρωνε ποτε ενω ελεγε οτι το εκανε.
    Ειπε ψεμματα οτι δουλευει σε μια εταιρια.Ειπε ψεματα οτι πληρωνε το ΤΕΒΕ μου.
    Ειπε ψεματα ακομα και για το ποσα κυβικα ηταν το αμαξι που οδηγουσε.
    Για ενα 6μηνο και μετα απο δικη μου επιμονη δουλεψε σε μια εταιρια (αυτο το διασταυρωσα,ηταν αληθεια) αλλα δυστυχως η εταιρα εκλεισε και απο τοτε ψαχνει παλι για δουλεια(δηλαδη ουσιαστικα εγω του στελνω τα βιογραφικα).Παρολο που εχει περασει σχεδον ενας χρονος δεν τον εχει ειδοποιησει κανεις και εχω αρχισει να αμφιβαλλω κατα ποσο πηγαινει στις συνεντευξεις που του κλεινουν.
    Δεν ξερω πια τι να κανω και πως να αντιμετωπισω την κατασταση.Καθε φορα που κανουμε την συζητηση(καταληγουμε σε καυγα) για τα ψεμματα του μου υποσχεται πως θα σταματησει,μετα απο λιγο ομως διαπιστωνω οτι εχει ξαναπει.Περιττο βεβαια να σας πω οτι δεν τον εμπιστευομαι σε τιποτα πια...ουτε καν να επιστρεψει τα dvd στο dvdclub!!!
    Θελω να τον βοηθησω να κοψει τα ψεμματα ισως με το να αποκτησει αυτοσεβασμο και αυτοεκτιμηση?
    Ενα πολυ βασικο στοιχειο ειναι οτι ουσιαστικα μεγαλωσε χωρις την παρουσια πατερα μιας και πεθανε οταν ο αντρας μου ηταν 10 χρονων!!
    Η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη.......ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τον ανθρωπο αυτο!
    Ρε κοπελιά πολύ βαριά η περιγραφή σου για να την βγάζεις μ\'ένα λέει συνεχώς ψέμματα....Μιλάμε ο φίλος μας έχει τα δικά του έτσι;Αντί να του στέλνεις βιογραφικά σε εργοδότες δεν στέλνεις σε ψυχολόγους;Θα βοηθήσει περισσότερο....Be aware!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •