ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 123
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν μ ακουγεται κακη η ιδεα να βγω να χτυπισω κοσμο...........ολη μερα φαντασιωνομαι οτι χτυπαω το αφεντικο μ.μεχρι κ τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες..........οσο σκεφτομαι πως μ μιλησε, κ το χωρις λογο να με πεταξει....φουντωνω!!!!!!!!!!θελ ω τοσο μα τοσο να κανω κακο!!!!!!φοβαμαι μν θολωσω. τοτε δν νιωθω.....δυστηχως εγω δν ειμαι σαν τον βαν κονγκ ουτε σαν τον αινσταιν ουτε σαν κανεναν. να δεχτω πως ειμαι ενα απλο ανθρωπακι. οιτοπαθεια ε...ειναι η ωρα δυσκολη. δν μπορω να κοιμηθω.....θελω να τραβιξω τα μαλλια μ να γδαρθω,ουτε π ξερω.απλα ισως να φυγω.να παω καπου μονη μ.για 1 μηνα,1 χρονο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    “γιατι να νομιζουν οι γονεις μ πως λεω μ...κιες κ πως θελω να δημιουργω προβληματα εκει που δεν υπαρχουν?”

    Η κριτική των γονιών σου σε απασχολεί σε μεγάλο βαθμό ίσως επειδή δεν αισθάνθηκες ποτέ αποδεκτή από αυτούς.
    Όμως για σκέψου… πόσο αποδεκτό μπορεί να είναι αυτό που δεν κατανοούμε?
    Όταν δεν κατανοούμε κάτι τότε νιώθουμε ανασφάλεια γιατί… πώς να διαχειριστεί κάποιος το ακατανόητο?
    Έτσι λοιπόν αντί να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε (ο δύσκολος δρόμος, θέλει δουλεια!) προσπαθούμε να κρύψουμε την άγνοιά μας πίσω από χαρακτηρισμούς (ο εύκολος δρόμος) όπως περίεργο, παράξενο, διεστραμμένο κτλ.

    Στον κόσμο των αδαών είσαι περίεργη και προκαλείς φόβο τον οποίο εισπράττεις, στον κόσμο των φιλοσόφων είσαι ιδιαίτερη.
    Εσύ διάλεξε τον κόσμο στον οποίο θέλεις να ζεις.

    Όσον αφορά το καλό και το κακό (τεράστιο φιλοσοφικό ζήτημα) , θα ήθελα μόνο να πω ότι κατ’ εμέ δεν υπάρχει ούτε καλό ούτε κακό. Υπάρχει μόνο αυτό που επιθυμούμε και αυτό που είμαστε.

    Και αυτό ακριβώς καλούμαστε να κάνουμε, να απολαύσουμε αυτό που είμαστε και όχι να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε γιατί … έτσι μας είπαν αυτοί που δεν κατανοούν.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    που επιθυμω να ειμαι............προτιμω να με φοβουνται.προτιμω να με τρεμουνε.προτιμω.απ το να με βλεπουν σαν μικρο γατακι.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    γιατι δεν αρχιζεισ πολεμικεσ τεχνεσ μπορεισ να σαπιζεισ κοσμο οταν εχεισ νευρα χωρισ να σου λεει κανενασ τιποτα μπορεισ να κατεβαινεισ σε αγωνεσ αρκει να δερνεισ με τουσ κανονεσ ειναι το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω που θα σε κανει να διοχετευσεισ αυτη σου την ενεργεια και πιστεψε με θα χαλιναγωγισεισ τα ενστικτα σου εισαι ιδανικη παντωσ και σου το μονο που θελει το αθλημα ειναι αν φασ μια να την ανταποδωσεισ οσο πιο γρηγορα μπορεισ εκει να δεισ ποσο θα σε φοβαται ο αλλοσ και θα παιρνεισ και μεταλια γι αυτο βεβαια υπαρχει ο κινδυνοσ να φασ ξυλο και να στρωσεισ οπωσ επισησ να γινεισ ακομα χειροτερη αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα μαθεισ τι σημαινει χτυπαω και πωσ ποναει οταν την τρωσ αυτο που τωρα νευριαζεισ και σου βγαινει σε αυτοκαταστροφη θα εχει ουσια θα βαρασ ενα ξυλο να σκληρηνουν οι κομποι απο τισ γροθιεσ σου για να μην πονασ οταν βαρασ παλι θα ματωνεισ αλλα θα αθλησε εν ολιγοισ αυτο το οποιο θεωρεισ τρελλο μειονεκτημα μπορεισ να το μεταμορφωσεισ σε πλεονεκτημα μπορει η ιδεα μου να ακουγεται λιγο τρελλη αλλα αν εισαι νεα ειναι εφαρμοσιμη να μη σου πω οτι αν εισαι και σχετικα ομορφη μπορεισ να δουλεψεισ μεχρι και πορτα σε κλαμπ απο τη σχολη ο δασκαλοσ απο τη σχολη ολο και καποιο γνωστο θα εχει θα βγαζεισ και καλο μεροκαματο

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    http://www.youtube.com/watch?v=LkRrTeZ9Xt4

    μ αρεσουν τα γατακια, την ανεξαρτησια τους την θαυμαζω :)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    ωραιο το βιντεο μηπωσ ειναι λιγο ασχετο με το θεμα η περιεχει κανενα κρυφο μυνημα που δεν εχω καταλαβει;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    χαιρομαι που σου αρεσε,το ποσο ασχετο ειναι,εχει να κανει με πολλα ασχετα που ποσταρουν :)

    νομιζω ομως οτι καποιος οι καποιο το καταλαβαν :) απλα

    ξεχασα να πω καληνυχτα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω εχασα την δουλεια μου γιατι εληξε η συμβαση...παμε για αλλα μη μασας.

    Η επομενη δουλεια μπορει να ειναι τοσο καλη που να λες γιατι εχανα τον χρονο μου με την προηγουμενη.

    Φυσικα καταλαβαινω οτι να σε απολυσουν δεν ειναι οτι καλυτερο , αλλα ειναι κατι που εγινε και παει , καλα κανεις και το συζητας.

    γιατι δεν αρχιζεισ πολεμικεσ τεχνεσ μπορεισ να σαπιζεισ κοσμο οταν εχεισ νευρα χωρισ να σου λεει κανενασ τιποτα μπορεισ να κατεβαινεισ σε αγωνεσ αρκει να δερνεισ με τουσ κανονεσ ειναι το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω που θα σε κανει να διοχετευσεισ αυτη σου την ενεργεια και πιστεψε με θα χαλιναγωγισεισ τα ενστικτα σου εισαι ιδανικη παντωσ και σου το μονο που θελει το αθλημα ειναι αν φασ μια να την ανταποδωσεισ οσο πιο γρηγορα μπορεισ εκει να δεισ ποσο θα σε φοβαται ο αλλοσ και θα παιρνεισ και μεταλια γι αυτο βεβαια υπαρχει ο κινδυνοσ να φασ ξυλο και να στρωσεισ οπωσ επισησ να γινεισ ακομα χειροτερη αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα μαθεισ τι σημαινει χτυπαω και πωσ ποναει οταν την τρωσ αυτο που τωρα νευριαζεισ και σου βγαινει σε αυτοκαταστροφη θα εχει ουσια θα βαρασ ενα ξυλο να σκληρηνουν οι κομποι απο τισ γροθιεσ σου για να μην πονασ οταν βαρασ παλι θα ματωνεισ αλλα θα αθλησε εν ολιγοισ αυτο το οποιο θεωρεισ τρελλο μειονεκτημα μπορεισ να το μεταμορφωσεισ σε πλεονεκτημα μπορει η ιδεα μου να ακουγεται λιγο τρελλη αλλα αν εισαι νεα ειναι εφαρμοσιμη να μη σου πω οτι αν εισαι και σχετικα ομορφη μπορεισ να δουλεψεισ μεχρι και πορτα σε κλαμπ απο τη σχολη ο δασκαλοσ απο τη σχολη ολο και καποιο γνωστο θα εχει θα βγαζεισ και καλο μεροκαματο
    Δεν θα ελεγα να κανει τοσο μεγαλη αλλαγη στην καριερα.
    Σιγα μην μου πει ο αλλος οτι ξερει πολεμικες τεχνες και τον φοβηθω λολ.
    Εννοω οτι για αθληση καλο ειναι , σαν σπορ καλο ειναι και ισως να μη φοβασαι να κυκλοφορεις
    μονος σε κακοφημες μεριες αλλα η μεγαλη αλλαγη ειναι εν των εσω γιατι μπορει ο αλλος να εχει 10 νταν αλλα
    να τις \"τρωει\" απο ολους στην καθημερινοτητα ασχετα αν μπορουσε να τους σαπισει στο ξυλο.
    Παραδειγμα οσοι ειναι \"ντουλαπες\" να τα καταφερνουν καλυτερα απο τους αλλους γιατι εχουν σωματικη ρωμη?
    Δεν ισχυει αυτο.
    Βεβαια δεν αποριπτω την ιδεα σου , απλως νομιζω οτι περαν απο σπορ δεν δινει το ζητουμενο.
    Εμενα μου αρεσει το μπιλιαρδο παρεπιμπτοντως:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by pad
    γιατι δεν αρχιζεισ πολεμικεσ τεχνεσ μπορεισ να σαπιζεισ κοσμο οταν εχεισ νευρα χωρισ να σου λεει κανενασ τιποτα μπορεισ να κατεβαινεισ σε αγωνεσ αρκει να δερνεισ με τουσ κανονεσ ειναι το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω που θα σε κανει να διοχετευσεισ αυτη σου την ενεργεια και πιστεψε με θα χαλιναγωγισεισ τα ενστικτα σου εισαι ιδανικη παντωσ και σου το μονο που θελει το αθλημα ειναι αν φασ μια να την ανταποδωσεισ οσο πιο γρηγορα μπορεισ εκει να δεισ ποσο θα σε φοβαται ο αλλοσ και θα παιρνεισ και μεταλια γι αυτο βεβαια υπαρχει ο κινδυνοσ να φασ ξυλο και να στρωσεισ οπωσ επισησ να γινεισ ακομα χειροτερη αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα μαθεισ τι σημαινει χτυπαω και πωσ ποναει οταν την τρωσ αυτο που τωρα νευριαζεισ και σου βγαινει σε αυτοκαταστροφη θα εχει ουσια θα βαρασ ενα ξυλο να σκληρηνουν οι κομποι απο τισ γροθιεσ σου για να μην πονασ οταν βαρασ παλι θα ματωνεισ αλλα θα αθλησε εν ολιγοισ αυτο το οποιο θεωρεισ τρελλο μειονεκτημα μπορεισ να το μεταμορφωσεισ σε πλεονεκτημα μπορει η ιδεα μου να ακουγεται λιγο τρελλη αλλα αν εισαι νεα ειναι εφαρμοσιμη να μη σου πω οτι αν εισαι και σχετικα ομορφη μπορεισ να δουλεψεισ μεχρι και πορτα σε κλαμπ απο τη σχολη ο δασκαλοσ απο τη σχολη ολο και καποιο γνωστο θα εχει θα βγαζεισ και καλο μεροκαματο
    Εγώ συμφωνώ να ξεκινήσει πολεμική τέχνη αλλά αν υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει χειρότερη; Τότε νομίζω όχι.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    για χειροτερη δεν ξερω σιγουρα αλλα θα μαθει τι μπορει να κανει και τι οχι αν δηλαδη αυτα τα νευρα μπορουν να μετουσιουθουν σε κατι η απλα ειναι μονο νευρα και αυτοκαταστροφη θα αναγκαστει να το δει αυτο το πραγμα η θα γινει πολυ καλη η εστω μετρια μαχητησ και θα νικαει στουσ αγωνεσ(βεβαια μπορει και να τουσ πλακωνει ολουσ με το παραμικρο) η θα μαζευτει και θα καταλαβει οτι ειναι μονο νευρα και κατι πρεπει να κανει γι αυτο να παρει δηλαδη τα χαπια τησ σιγουρα παντωσ ειναι θα μαθει καλυτερα τον εαυτο τησ μεσα απο αυτο. ποσο χρονων εισαι me_vs_myself ;κιλα;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Έτσι για την κουβέντα, ένα αρθράκι βοηθητικό. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με Π.Τ., σπάνια χρησιμοποιούν την τέχνη τους για να κάνουν \'κακό\' στους άλλους. Είναι κυρίως ένας \'εσωτερικός πόλεμος\' με τον εαυτό τους προκειμένουν να έρθουν σε ισορροπία με το μέσα τους και να μάθουν να χειρίζονται την ενέργειά τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο... :) ...

    \'... Συνήθως όταν κάποιος ακούει για Πολεμικές Τέχνες, φαντάζεται τεχνικές για να μπορείς να αμύνεσαι ή και να προκαλείς ακόμα κάποιον να παλέψει μαζί σου. Θα μπορούσαμε να πούμε πως αυτός που φαντάζεται κάτι τέτοιο δεν έχει και πολύ άδικο γιατί λίγο ως πολύ και κυρίως μέσα από τα ΜΜΕ καθώς και από τους \"ψευτοδασκάλους\" του χώρου των Π.Τ., αυτή η αντίληψη έχει επικρατήσει.

    Ωστόσο υπάρχει πραγματικά μία μεγάλη Φιλοσοφική Ιστορία που διέπει τις Πολεμικές Τέχνες οι οποίες, αφού έπαψαν με την πάροδο των χρόνων να είναι τόσο απαραίτητες, έγιναν \"μονοπάτια Αυτογνωσίας και Σοφίας\" για όσους ασχολούνταν σοβαρά με αυτές. Χαρακτηριστικές είναι οι καταλήξεις στα ονόματα των διαφόρων συστημάτων Π.Τ. που εδώ και μερικούς αιώνες έχουν μετατραπεί: σε DO από ΖUTSU (όσον αφορά κάποια Ιαπωνικά συστήματα Π.Τ.) ή σε ΤΑΟ (όσον αφορά κάποια Κινέζικα) κ.λ.π., δηλαδή από \"Τέχνη\" σε \"Δρόμο\", δηλώνοντας έτσι τη σημασία τους σα τρόπους ζωής και διαμόρφωσης χαρακτήρων και Ψυχών.

    Μέσα από ένα σύστημα, ή δρόμο καλύτερα Π.Τ., έχει κάποιος τη δυνατότητα να έρθει αντιμέτωπος με τους φόβους του, τις ανασφάλειες του, τους κόμπους του, και τα ελαττώματά του. Η όλη προσπάθεια \"αναγνώρισης και αντιμετώπισης των παραπάνω εχθρών\" είναι που οδηγεί τον άνθρωπο τελικά σε μία Πνευματική κορύφωση. Όμως υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ασχοληθεί κάποιος με τίποτα απ\'όλα αυτά, και μάλιστα το χειρότερο είναι \"ν\'αναγνωρίσει τους εχθρούς σα φίλους\". Έτσι νομίζει πως το να τονίσει κανείς τον εγωισμό του ή να ασχολείται με τις ικανότητες του σώματος αντί της Ψυχής, σημαίνει δύναμη και αξιοσύνη.

    Τελικά βλέπουμε ανθρώπους που δεν έχουν κερδίσει τίποτα απ\'όλη αυτή την πορεία και άλλους που ποτέ τους δε γνώρισαν αυτό το δρόμο να επιδεικνύουν στοιχεία όπως το Ήθος, η Ανδρεία, το Σθένος, η Τιμή, η Αξιοπρέπεια, η Εντιμότητα, η Ταπεινοφροσύνη και τόσα άλλα που οι Π.Τ. πραγματικά διδάσκουν. Αυτοί οι τελευταίοι είναι οι μικροί Φιλόσοφοι της Ζωής, \"βιοπαλαιστές\" συνήθως, που μπορούν και διακρίνουν μέσα στην καθημερινότητα τη μαγεία της Γνώσης και της Αυτοπραγμάτωσης, στο βαθμό που μπορούν και καταλαβαίνουν.

    Οι μεγάλοι Δάσκαλοι των Π.Τ. του παρελθόντος κατάφεραν να συστηματοποιήσουν τη μέθοδο για να προσεγγίσει κανείς τη Γνώση, μεταλλάσσοντας τις Π.Τ. σε \"Πολεμικούς Δρόμους\", όπως προαναφέρθηκε, βοηθώντας τους ανθρώπους να γίνουν \"Εσωτερικοί Πολεμιστές\" των παθών τους, των λαθών τους και της μικροπρέπειάς τους. Μέσα δε από την πληθώρα των συστημάτων Π.Τ., είναι που μπορεί κανείς να βρει πιο συγκεκριμένα το \"δρόμο\" που του ταιριάζει, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του και το χαρακτήρα του.



    Τα δε αποτελέσματα της πορείας του μέσα από μία Π.Τ. θα πρέπει να είναι πρακτικά και να φαίνονται στον τρόπο που ζει, σε καθημερινή και μόνιμη βάση, πράγμα πολύ δύσκολο βέβαια.

    Για παράδειγμα λοιπόν, ένας καλός Καρατέκα όταν θα βρεθεί σε μία συνέντευξη για πρόσληψη εργασίας θα πρέπει με ευθύ, κάθετο και άμεσο τρόπο να πείσει τον εργοδότη για την εντιμότητα, το ήθος και την ικανότητά του να φέρνει εις πέρας την εργασία που σκέφτονται να του αναθέσουν, ακόμα και αν οι σπουδές του δε σχετίζονται με το εν λόγω αντικείμενο εργασίας. Ενώ για παράδειγμα ένας καλός μαθητής του Ζίου Ζίτσου θα πρέπει να του παρουσιάσει μία τέτοιου είδους επιχειρηματολογία ώστε να αποκλείει κάθε πιθανότητα απόρριψής του από τον εργοδότη, σαν να εκτελεί μία στραγγαλιστική λαβή.

    Όλα αυτά βέβαια, και πολλά άλλα, θα πρέπει να γίνονται μέσα σε ηθικά πλαίσια και με επίγνωση των αποτελεσμάτων δράσης τους.

    Έτσι φίλε εσύ που ασχολείσαι με τις Π.Τ., θαυμάζεις, ή σκέφτεσαι να ασχοληθείς, προσπάθησε να μη μένεις στην επιφάνεια των πραγμάτων αλλά προχώρησε βαθιά, όσο πιο βαθιά μπορείς, να κάνεις αυτά που σου λένε και όχι αυτά που κάνουν οι δήθεν δάσκαλοι, και αν ακόμα βρεις ένα μεγάλο Δάσκαλο, να ξέρεις πως εκτός από την Αφοσίωση στο συγκεκριμένο σύστημα, η μεγαλύτερη χαρά του θα είναι να σε βλέπει να Ερευνάς - \"προς τα μέσα και προς τα έξω ταυτόχρονα\", ενώ παράλληλα να Υπηρετείς τα Ιδανικά που πιστεύεις όσον αφορά τον εαυτό σου και τους άλλους.

    Η πραγματική Μαθητεία σ\'ένα σύστημα Π.Τ. μπορεί ν\'αλλάξει βαθιά τη ζωή κάποιου ανθρώπου, αλλά μπορεί και όχι. Είναι στο χέρι του καθενός να ακολουθήσει \"το δρόμο της Αρετής\" ή \"το δρόμο της Κακίας και αδιαφορίας\"...\'

    Απ\' το www.esoterica.gr

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    Γειά σας, είμαι νέα στο site. Είμαι Ψυχολόγος κ μου σύστησε το site ένας θεραπευόμενος μου.

    Δεν ξέρω αν έχετε σκεφθεί ή αν το έχετε ήδη συζητήσει, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται κάτι πιο βαθύ... να βρεθεί η αιτία του θυμού..

    Οτι και να κάνεις, πολεμικές τέχνες, τεχνικές χαλάρωσης ή/κ διάφορα άλλα, θα πρέπει να βρεις την προταρχική αιτία, αλλιώς αυτό που θα καταφέρνεις ια είναι μόνο να καλύπτεις για λίγο καιρό τον θυμό σου κ μετά με την πρώτη ευκαιρία που θα εμφανίζεται κάτι ανάλογα ή κ όχι ανάλογο θα είσαι ακόμα πιο θυμωμένη, θα θες περισσότερη οργή να βγάλεις.

    Η συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις κ αυτή την πλευρά...

    φιλικά κ με σεβασμό Μίνα (Ψυχολόγος)

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    Η αλλαγή πρέπει να έρχεται πρώτα από μέσα μας κ στη συνέχεια ότι αλλαγές κάνουμε, εμφάνιση, εργασία, τόπο διαμονής, κλπ θα βοηθήσουν προσθετικά.

    Αν δεν αισθάνεσαι ηρεμία εσωτερικά, τα υπόλοιπα δεν θα σου την προσφέρουν, είναι πυροσβεστικές λύσεις. Είναι ανάλογο με την προσπάθεια να χάσει βάρος κάποιος που είναι υπέρβαρος (πραγματικά!), αν δεν αντιμετωπίσει από που προέρχεται η ανάγκη για την τροφή δεν πρόκυται να ακολουθήσει κ να ολοκληρώση μια δίαιτα.

    Αν επίσης όλες αυτές οι τάσεις για θυμό ξεφεύγουν τότε επιβάλεται να κάνουμε θεραπεία. Υπάρχουν σήμερα τόσες διαφορετικές προσεγγίσεις κ διαφορετικές τεχνικές που μπορείς να βρεις αυτή που σου ταιρίαζει αρκεί να αφιερώσεις λίγο χρόνο να ψάξεις.

    Μην απορρίπτεται την ψυχοθεραπεία από φόβο για αυτό που νομίζεται ότι οι άλλοι ή κ εσείς οι ίδιοι μπορεί να σκεφθούν, βοηθήστε τον εαυτό σας με τον σωστό τρόπο.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    Μίλησα στον πλυθυντικό γενικά γιατί μπορεί να έχει κ κάποιος άλλος την ίδια άποψη.

    Πάντα ερχόμαστε κ θα ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κόσμο κ σίγουρα θα επηρεαζόμαστε από τους γύρω μας κ εγώ επηρεάζομαι σε πρώτο επίπεδο μερικές φορές. Νομίζω ότι το σημαντικό είναι να μπορείς στην συνέχεια να διαχειριστείς αυτά που ακούς. Να αναλύσεις κ να καταλήξεις σε αυτό που θεωρείς σωστό για τον εαυτό σου, γιατί κανείς δεν γνωρίζει πιο καλά από σένα τον εαυτό σου.

    Η Ψυχοθεραπεία δυστυχώς είναι παρεξηγημένη στην Ελλάδα από εμάς τους ψυχολόγους πρώτα από όλους. Αν είναι να απαντήσω προσωπικά στην ερώτησή σου για τον αριθμό των συνεδριών θα σου πω ότι η προσέγγιση η δική μου ονομάζεται Γνωσιακή Αναλυτική κ έχει συγκεκριμμένο αριθμό συνεδριών 16 - 20. Βέβαια αν κάποιος έχειμια σοβαρή ψυχοπαθολογία όπου χρειάζεται κ την παρέμβαση Ψυχιάτρου ίσως να μην φτάσουν αυτές οι συνεδρίες. Βασική προυπόθεση όλων είναι η προθυμία του θεραπευόμενου να ακολουθήσει αυτά που θα του πει ο θεραπευτής του. Ο Ψυχολόγος δεν μπορεί να αλλάξει τον άλλο, είναι εκεί ως συνοδοιπόρος, να τον \"Ψυχοεκπαιδεύση\", για να μπορεί να αντεπεξέλθει στο μέλλον μόνος του στις δυσκολίες. Αυτής της σχολής κ άποψεις είμαι εγώ. Αν θες να μάθεις περισσότερα για την συγκεκριμμένη προσέγγιση δες αυτό: http://psychologia-psychotherapia.blogspot.com/

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ειμαι 1.67 και ειμαι πλεον 55 κιλα. ημουνα 80 πριν 4 χρονια, κ ημουνα 45 πριν 1 χρονο. στα 14 με βιασανε. στα 15 ενας συμμαθητης μ μ επιασε τον κωλο κ του μαυρισα το ματι.δεν το σκεφτικα.απλα το κανα.απλα μ βγαινει, να χτυπαω κοσμο. ανεβαινω σκαλες κ βλεπω τους μπροστινους μ μια ακατανικητη ελξη να τους πεταξω κατω. να γινω θρασυς κ αγενεις.να γινω κατι που πιστευω πως ειμαι. εκανα κ ψυχοθεραπεια, ο γιατρος μ εβαζε λογια για τον πατερα μ,με αποτελεσμα να γυρναω σπιτι κ να τον μισω!ενω σκιζεται για μενα,αλλο αν εκανε σφαλματα σαν γονιος στο παρελθον.

    οταν εχεις να κανεις με ασθενη με οργη, δεν του βαζεις κ αλλους ψυλλους στα αυτια. ασημινα εσυ που εισαι ειδηκη τι λες?

    τωρα οσο για την δουλεια, με διωξαν χωρις λογο.ημουν γραμματεας σε ναυτιλιακη.ειπε αυτη (η διευθυντρια) πως ξεχασα να πω στην καθαριστρια να καθαρισει τις δαχτυλιες στισ πορτες κ δν αγπρασα σκουπακια για την χεστρα.δικαιολογιες. ισως να εκανε περικοπες.δεν κατεβικε ΚΑΝ να με δει. φαντασιωνομαι τοσο να επαιρνα 1 ροπαλο κ να κανα λιμπα το γραφειο.

    ανασφαλης....πολυ ανασφαλης!!!!!!!!!!! εχω παει με πολλους αντρες, μεχρι πριν 3 χρονια νομιζα πως ηθελαν να πανε μαζι μ γτ ειμαι ξεχωριστη.μεγαλωνοντας συνηδιτοποιησα πως οι περισσοτεροι κ ενα ταπερ με μια τρυπα αν τους εδινες θα το πηδαγανε.

    εχω παει κ με γυναικες.

    εχω υπαρξει, ναι,εχω υπαρξει ανασφαλης τσουλα.ηθελα επιβεβαιωση.μερικες φορες το κανα μονο κ μονο επειδη ηθελα να μαι \'\'καλη\'\' με τον αλλον.

    εχω κανει διαφορα ασχημα. αλλα περιεργως αυτο αντι να διωχνει κοσμο εχω πολλους στα ποδια μου. ενας φιλος μ λεει οτι ειμαι ερωτευσιμη.ανωμαλια. βριζω,δν εχω τροπους, εχω ψυχολογικα, κ παρ ολα αυτα τραβαω τον κοσμο γυρω μου......με αγαπανε. γιατι?

    θελω να φυγω...............που να παω?με ποιον?ποιος θα ρθει μαζι μου??

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •