Κάποιες σκέψεις πριν την αποχώρηση. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 170
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking


    Αυτο που χρειαζεσαι ενα μπαν περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο πατησε ποτε το ποδι του εδω.

    στο δικο σου φορουμ, ευχαριστως δεν θα συμμετεχω.
    Αληθεια γιατι δεν κανεις μια δοκιμη να εχεις αυτο ακριβως που θες?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σάτιρα υπάρχει όπου υπάρχει δημοκρατία.Το όριο στη σάτιρα ήταν πάντα η λογοκρισία και ο φόβος,η μπότα και η καταστολή.
    Γιατί δεν υπερασπίζεσαι weird και το δικαίωμα της άλλης πλευράς να διακωμωδεί ό,τι γουστάρει;Γιατί αμέσως φωνάζεις το μπάτσο να τον βάλει στη θέση του;Μην αρχίσουμε να θυμίζουμε και Λουκά 666 δηλαδή για κάτι τόσο απλό και φυσικό όπως το χιούμορ.Θεωρώ πως η συζήτηση έχει περισσότερη βάση στο αν θέλει κάποιος να λογοκρίνεται η σάτιρα,γιατί για τον ίδιο υπάρχουν ηθικοί φραγμοί,ενώ για κάποιους άλλους όχι.Κι όμως,ηθικούς φραγμούς έχει κι ο Πετράν,όχι όμως ίδιους με τους δικούς σου,πολύ απλά γιατί είστε διαφορετικά άτομα.Το δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς το έχεις,αλλά το ίδιο δικαίωμα έχει και ο Πετράν να συνεχίζει ακάθεκτος,καθώς αυτό ονομάζεται δημοκρατία.Η σύνθεση ανάμεσα στα δικαιώματα όλων για έκφραση.Ανέκαθεν η σάτιρα έσπαγε δεδομένα,είναι ανατρεπτική και γι αυτό πάντα δικαιώνεται,γιατί έχει το θράσος να εκδηλώνεται με έκπληξη,κόντρα σε ό,τι προσπαθεί να την καπελώσει.Τα δικά σου ιερά και όσια,αν δεν τα ανέτρεπε η σάτιρα του Πετράν,δε θα ήταν σάτιρα.Θίγοντας αυτά που βλέπει ως κακώς κείμενα,τη σοβαροφάνεια και την υπερβολή στο λυρισμό,δεν κάνει κάτι διαφορετικό από το να υποστηρίζει το δικό του δικαίωμα να μην τον φιμώνει η δική σου άποψη,για να πάει σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρντς,να αφήνει να διαφαίνονται άλλες όψεις της πραγματικότητας,όπως τις βλέπει μέσα από τα δικά του μάτια.Έχεις περισσότερο δικαίωμα εσύ να καθορίσεις τα δικά του όρια ας πούμε και αν ναι,γιατί;
    Θεωρώ πως δείχνει ελευθερία εσωτερική να δέχεσαι να σε μετατρέπει κάποιος ακόμη και σε καρικατούρα,όπως και θεωρώ πως στη συγκεκριμένη στιγμή δείχνεις σκληρά και περιχαρακωμένα όρια,που προκύπτουν από έλλειψη χαλαρότητας.Εξανίστασαι για πιπέρι στο στόμα,εχμ πληκτρολόγιο του Πετράν,γιατί αισθάνεσαι κακοποιημένη,σεξιστικά βιασμένη και υποκείμενο/θύμα ενός άλλου,που δεν πιστεύω με την καμία πως είχε κάποια τέτοια διάθεση.\'Ομως,όλα αυτά είναι υποκειμενικά και η υποκειμενικότητα της κάθε πλευράς που εκφράζεται είναι ακριβώς αυτή που διχάζει.Παρολαυτά ποιος θα θέσει τα όρια,εσύ,ο Πετράν,εγώ ή ο Νίκος,ή πρέπει να δεχτούμε πως σε έναν χώρο ελεύθερης διακίνησης,αν θέλει να λέγεται χώρος ελεύθερης διακίνησης και έκφρασης,τα όρια καθορίζονται από κάθε εξουσία,αλλά από τα μέλη του.Δεν είναι ΕΣΡ η διαχείριση ενός forum για να λογοκρίνει τη διάθεση ενός μέλους να εκφράζεται με το χιούμορ που διαθέτει,ούτε να το στηλιτεύσει ηθικά γιατί εσένα σε πειράζουν/θεωρείς σεξιστικά και πονηρά τα πονήματα του Πετράν.Αν ο Πετράν είχε όντως ξεφύγει,να είσαι σίγουρη πως τα μέλη θα αντιδρούσαν με υγιή τρόπο,λέγοντάς του να το μαζέψει,γιατί ενοχλεί.Δεν είδα να συμβαίνει κάτι τέτοιο,πριν σηκώσεις την παντιέρα για να κατατροπωθεί ο σάτυρος με ηθικά-τιμωρητικά κριτήρια,λολ.
    Τώρα,κάτι σχόλια του στυλ παλιά ήμασταν μια αγαπημένη οικογένεια ενώ τώραααα,τώρα τι,τι δηλαδή το τραγικό σας συνέβη,η πραγματικότητα;;;:P
    Τζιζ κακό,λολ.
    Μου θυμίζει τον σοβαροφανή Νταλάρα που έκανε μήνυση στον Πανούση όλο αυτό,με τις κατηγορίες για συκοφαντική δυσφήμιση και πρόκληση ηθικής βλάβης,λολ.

    Δεν κινδυνεύει η εγκυρότητα,η προσωπικότητα και η ύπαρξη κανενός από τον τρόπο ενός άλλου,εκτός αν ο τρόπος του άλλου περιλαμβάνει κάνα τσεκούρι,αυτή είναι η ωμή αλήθεια.Σε ένα δίκαιο σύστημα η weird και ο Petran έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να αποδείξουν με το λόγο τους την αξία τους και να κριθούν σύμφωνα με αυτήν.Τα άλλα είναι ηθικοπλαστικές σάλτσες για μένα,βασισμένες σε υπερβολική ευθιξία,αυστηρότατο υπερεγώ και ανελαστικότητα.Θα πρέπει να ανέχεσαι όμως και αυτόν που δεν τα έχει,όχι να φωνάζεις τον μπάτσο να τον επαναφέρει στον \"ορθό\"-για σένα-δρόμο.Όταν εκφράζεσαι σε ένα φόρουμ,αυτομάτως ο λόγος σου δημοσιοποιείται τρόπον τινά και ο καθείς έχει το δικαίωμα να κρίνει το λόγο σου,είτε με κολακευτικό,είτε με καυστικό τρόπο.Αν δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα του άλλου να σε κρίνει,τότε δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμά του στην ελευθερία της έκφρασης.Σου είπε κανείς να μην αμυνθείς με τον τρόπο που θες,να μην ανταπαντήσεις όπως εσύ γουστάρεις,σου έθεσε κανείς όρια στο πώς θα υπερασπίσεις τον εαυτό σου;Δε νομίζω.Η επιλογή του πώς θα υποστηρίξει ο καθένας τον εαυτό του,ή πώς θα χειριστεί κάθε νοητή ή υπαρκτή προσβολή εναπόκειται πάντα στον ίδιο του τον εαυτό στην τελική και σε καμιά διαχείριση.

    Και οι σωτήρες δεν αρκούν για να πείσουν την αντίθετη πλευρά πως οι λάγνες,σεξιστικές,εκμεταλλ ευτικές της αθωότητας και επιθετικές macho διαρρέουσας υπερχειλίζουσας τεστοστερόνης και ξεμπροστιαζόντως ειδεχθείς πλευρές του Πετράν δικάζονται επιτέλους,λολοολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    καλο θα ταν να λειπουν ολα αυτα
    οι προσωπικες επιθεσεις ας λυνοταν μεσω u2,μεσω μσν η ακομη και μεσω τηλεφωνου εφοσον εχει υπαρξει κατα καποιο τροπο η προσωπικη επαφη.
    πεταγονται βελη,βρισιες,λογια που που μπορουν να παρερμηνευτουν ευκολα μπλεκονται και αλλα ατομα σε μια κοντρα και ολο αυτο δημιουργει για την αποψη μου ενα μπαχαλο
    που οσο διαιωνιζεΤαι τοσο το φορουμ παει κατα διαολου και ειναι κριμα για ολους αυτους που ελπιζουν σε μια μικρη βοηθεια και συμπαρασταση απο το χωρο αυτο.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by olgaki82
    καλο θα ταν να λειπουν ολα αυτα
    οι προσωπικες επιθεσεις ας λυνοταν μεσω u2,μεσω μσν η ακομη και μεσω τηλεφωνου εφοσον εχει υπαρξει κατα καποιο τροπο η προσωπικη επαφη.
    πεταγονται βελη,βρισιες,λογια που που μπορουν να παρερμηνευτουν ευκολα μπλεκονται και αλλα ατομα σε μια κοντρα και ολο αυτο δημιουργει για την αποψη μου ενα μπαχαλο
    που οσο διαιωνιζεΤαι τοσο το φορουμ παει κατα διαολου και ειναι κριμα για ολους αυτους που ελπιζουν σε μια μικρη βοηθεια και συμπαρασταση απο το χωρο αυτο.

    συζηταμε εκτος θεματος καταρχην,
    αλλα για να σου λυσω την απορια,
    αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη,
    θα διαπιστωσεις οτι ερχεται ενας εξυπνακιδης να πει οτι,
    \"συγκρατιεται με το ζορι να μην ξερασει για την παρτη μου\"
    χωρις εγω να εχω πει κατι, απλα πιανεται απο ενα σχολιο της weird για μενα.

    Και θες αυτο να το αφησω αναπαντητο?
    No chance....


    ΥΓ....... τα προσωπικα μου με αυτο το ατομο τα εχω ληξει προ πολλου και με τηλεφωνο και με καφε και με ολες τις δυνατες επιλογες.


    ΥΓ2....... μην συνεχισουμε την συζητηση σε ενα ασχετο θεμα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κρίνο,κάτι τέτοιοι χαρακτηρισμοί για τον Κηπ,έρχονται σε ευθεία αντίθεση με δυσανάλογες ευαισθησίες που ανά καιρούς έχεις επιδείξει για τον Πάνο,την libpa και όσους έχεις αναλάβει κατά καιρούς να διασώσεις από την κακιά ομάδα που κανιβαλίζει και ανθρωποτρώει,λολ.Χμ,τον Κηπ φαίνεται δεν τον εντάσσεις στην ίδια κατηγορία των ψυχικά ασθενούντων που χρειάζονται την ευαίσθητη δικαιογνωμία σου,γιατί άραγε;;;Δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία μόνο όσοι τολμούν να σε κρίνουν,ε;:P
    Btw,κανένας άλλος εκτός από εσένα δεν βλέπει τον Κηπ ως μαλακιστήρι,γιατί κανένας άλλος προφανώς δεν έχει τόσο εγωισμό ώστε να θεωρήσει πως όποιος του πάει κόντρα και τολμά,ωιμέ να τον αγγίξει με κριτική,γίνεται αυτόματα εχθρός του.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Κρίνο,κάτι τέτοιοι χαρακτηρισμοί για τον Κηπ,έρχονται σε ευθεία αντίθεση με δυσανάλογες ευαισθησίες που ανά καιρούς έχεις επιδείξει για τον Πάνο,την libpa και όσους έχεις αναλάβει κατά καιρούς να διασώσεις από την κακιά ομάδα που κανιβαλίζει και ανθρωποτρώει,λολ.Χμ,τον Κηπ φαίνεται δεν τον εντάσσεις στην ίδια κατηγορία των ψυχικά ασθενούντων που χρειάζονται την ευαίσθητη δικαιογνωμία σου,γιατί άραγε;;;Δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία μόνο όσοι τολμούν να σε κρίνουν,ε;:P
    Btw,κανένας άλλος εκτός από εσένα δεν βλέπει τον Κηπ ως μαλακιστήρι,γιατί κανένας άλλος προφανώς δεν έχει τόσο εγωισμό ώστε να θεωρήσει πως όποιος του πάει κόντρα και τολμά,ωιμέ να τον αγγίξει με κριτική,γίνεται αυτόματα εχθρός του.:P

    σουρβαιβαλ ντηαρ....
    σουρβαιβαλ.....

    η μηπως πρεπει να γινω και εγω weird?
    Λαθος χρυσο μου, οποιος προσπαθησει να με υπονομευσει,
    εχει δυο δρομους:
    Η θα περασει απο πανω μου η εγω απο πανω του.




    ΥΓ...... για το πρωτο κομματι που γραφεις και κατηγοροποιεις,
    θα σου πω το εξης απλο, οτι οοοοοοοοοοοολες οι κατινες εχουν την ιδια τυχη..... πανε και κανουν παρεα με τον κηπ....
    Δεν βλεπω να παιζει κατι τετοιο με τα ατομα που αναφερες.

    νταξ τωρα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όχι.Κι εσύ υπερβάλλεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Όχι.Κι εσύ υπερβάλλεις.

    γλυκια μου αγαπη,

    \"Ο δρομος της υπερβολης, οδηγει στο παλατι της σοφιας\"


    δεν ειναι δικο μου,
    ειναι του William Blake και το εμαθα πολυ πιτσιρικας οταν διαβαζα ποιηση Morisson.


    Να σαι καλα και ευχαριστω για τους προβληματισμους σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    Originally posted by Αφωτεινή

    ωραια θα ηταν..αλλα πολυ φοβάμαι οτι θα επρεπε να γινοταν σε πριβε χωρο.
    αυτο που εννοω ειναι οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειμαστε τοσο απολυτοι για αυτο που μας προκαλεί μια συζητηση στο φόρουμ.
    αν καναμε μια προσπαθεια να την προσαρμοσουμε σε πραγματικά δεδομενα θα ειχαμε αλλα συμπερασματα..
    Οποτε ας μη ξεχηλώνουμε ,ας μη φτανουμε στα ακρα..δεν εχουμε ολα τα δεδομενα για να αρπαχτουμε.
    Εδω ειμαστε ΜΟΝΟ για να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ με λεξεις να συμπαρασταθούμε..τιποτα αλλο.

    ζητας απο την weird,
    να φοραει στενα παπουτσια.

    Γιατι?

    Αντιλαμβανομαι κατι αλλο απο τον περιορισμο.
    Και ξερεις δεν το ζητω απο την γουιρντ μονο..το λεω σε εμενα πρωτα και αφου με βοηθάει το προτεινω σα λυση..
    Μπορει να μη κάνει αλλα μπορεί και ναι.

    Τωρα για την διαφορά τους..
    Ο Πετραν παραδεχεται οτι επειδη την βρισκει fake και υποκριτρια γι αυτο την κράζει.Δεν ειναι λοιπον χιουμορ αυτο.
    Ειναι λιγο διαφορετικο να σκορπάω απο δω και απο εκει σχολια για τον τροπο που γραφεις και να κανω χιουμορωδη σχόλια,και αλλο να σου απαντω σε μεταξύ μας διαλογο.
    Και αν θες εγω τον βρισκω πιο δειλο τον Πετραν ,πιο φοβισμένο
    δεν τον ειδα να λεει Τι μαλακιες λες Γουιρντ,μπλα μπλα μπλα..τον ειδα να την μαρκάρει πλαγίως..
    Απλως ο Πετραν την ενοχληση του την εβγαζε και εκτονοταν ενω η Γουιρντ εκανε την ασπίδα..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    το να περασει κανεις απο πανω σου αν δεν καταφερεις να περασεις εσυ απο πανω του, ειναι μονο στο δικο σου ταλαιπωρο μυαλο.
    στην πραγματικοτητα , οσοι εχουν καταλαβει τον ρολο που απεγνωσμενα προσπαθεις να παιξεις νομιζοντας οτι εχεις κοινο αλλο απ τον εαυτο σου, απλα σε φτυνουν και προσπερνουν κι εσυ νομζεις οτι εβρεξε

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Remedy
    το να περασει κανεις απο πανω σου αν δεν καταφερεις να περασεις εσυ απο πανω του, ειναι μονο στο δικο σου ταλαιπωρο μυαλο.
    στην πραγματικοτητα , οσοι εχουν καταλαβει τον ρολο που απεγνωσμενα προσπαθεις να παιξεις νομιζοντας οτι εχεις κοινο αλλο απ τον εαυτο σου, απλα σε φτυνουν και προσπερνουν κι εσυ νομζεις οτι εβρεξε

    οταν με φτυνεις εσυ,
    κατι πεταριζει μεσα μου και αναγαλιαζω....

    Με φτιαχνς απεριοριστα λαιμαι....


    ΥΓ.... το προβλημα λες ομως ειναι οτι εχω καταφερει μερικους να τους ξεγελασω ε? χμμμμ πτανα κοινωνια....
    αλλους τους ανεβαζεις και αλλους τους πετας στα ταρταρα....

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή

    Αντιλαμβανομαι κατι αλλο απο τον περιορισμο.
    Και ξερεις δεν το ζητω απο την γουιρντ μονο..το λεω σε εμενα πρωτα και αφου με βοηθάει το προτεινω σα λυση..
    Μπορει να μη κάνει αλλα μπορεί και ναι.


    φωτεινη κρινεις καποιον με βαση εσενα.
    σου κανει λες εσενα.

    Εγω κρινω μπαινοντας στη θεση της weird οχι με το δικο μυαλο.
    Οσο με αφορα, εχω ερθει σε αντιστοιχες κοντρες και βλεπεις οτι εχω αλλη λογικη.
    Ποτε ειμαι ειρωνικος, ποτε αδιαφορος και ποτε προκλητικος.
    Αλλα ολα αυτα εμενα μου προκαλουν γελιο, χαβαλε και γενικα σπαω πολυ πλακα οταν μου την μπαινει πχ η ρεμεντυ....

    Εδω βλεπω ομως μια weird, που την εχει παρει απο κατω....
    οποτε τι να της προτεινει κανεις?
    Πηγαινε στο ψυχ σου και πες του,
    κυριε ο πετραν με πειραζει?

    Με το λυρικο στοιχειο της weird εγω δεν εχω καμια σχεση.
    Συμφωνω ομως οτι αν θελει να ειναι ετσι στο 100% της,
    εχει δικαιωμα να το κανει, οχι ομως εδω μεσα.




    Τωρα για την διαφορά τους..
    Ο Πετραν παραδεχεται οτι επειδη την βρισκει fake και υποκριτρια γι αυτο την κράζει.Δεν ειναι λοιπον χιουμορ αυτο.
    Ειναι λιγο διαφορετικο να σκορπάω απο δω και απο εκει σχολια για τον τροπο που γραφεις και να κανω χιουμορωδη σχόλια,και αλλο να σου απαντω σε μεταξύ μας διαλογο.
    Και αν θες εγω τον βρισκω πιο δειλο τον Πετραν ,πιο φοβισμένο
    δεν τον ειδα να λεει Τι μαλακιες λες Γουιρντ,μπλα μπλα μπλα..τον ειδα να την μαρκάρει πλαγίως..
    Απλως ο Πετραν την ενοχληση του την εβγαζε και εκτονοταν ενω η Γουιρντ εκανε την ασπίδα..


    η weird εχει λαθος αντιμετωπιση κατ εμε.
    Εγω στην θεση της θα επιανα τον/την πετραν και θα του ελεγα ελα εδω, που σε πονει και που σε σφαζει....

    Αλλα εδω ειναι αλλιως.
    Αν η weird δεν μπορει να το διαχειριστει οπως πρεπει,
    καλο ειναι να φυγει στο βαθμο τουλαχιστον που το στυλ που εχει ειναι μια σοβαρη προτεραιοτητα στη ζωη της.

    Και αυτο δεν μπορω παρα να το σεβαστω.


    Τελος σε οσα λες πιο πανω εχεις απολυτο δικαιο.




  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σωστα το σκεφτεσαι,αλλα αν το δουμε ετσι δεν θα προτειναμε καμια λυση σε καμια περιπτωση..ετσι δεν ειναι?
    Εγω καταλαβαινω την Γουιρντ και προτεινω κατι μπαινοντας στη θεση της,δεν μπορω ομως να γινω Γουιρντ,σωστα?
    Νιωθω ομως οτι ασφυκτια..και με στεναχωρει αυτο.το ιδιο ομως θα ενιωθα αν συνεβαινε στον Πετραν.αλλα ο Πετραν δεν ασφυκτια,ο Πετραν λεει χαχαχχα εισαι fake ας σε κράξουμε..
    Εσυ καλα κάνεις και τα χωνεις,εγω παλι δεν εχω σταθερη αντιδραση,ποικιλει αναλογα με αυτον που εχω απεναντι μου..αλλες φορες αν νιωθω οτι δεν το αντεχει ,μαζευομαι για να μη πληγωσω,αλλες φορες ειμαι ταχωνιδου..
    Και για σενα αν ενιωθα οτι χρειαζεσαι καλυψη ,αλλα εισαι παουερ δεν χρειαζεται,και στην κριτική αντεχεις αν χρειαστει..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια πράγματα.. η όλη φιλοσοφία της αυτορύθμισης, οδηγεί στην ιδέα του φόρουμ αυτοάμυνας..Κι όμως, αυτό που είδα να συμβαίνει, όχι μόνο επι του δικού μου προσωπικού τωρινού καβγα, αλλά και παλιότερα, είναι να δικαιολογούν τους εαυτούς τους οι επιτιθέμενοι, καθώς ο άλλος, πρέπει να βρει έναν τρόπο να το διαχειριστεί. Είτε με το νταιλίκι του, είτε με την αδιαφορία του.
    Κάποτε είπες Νίκο, ότι απογοητεύεσαι που βλέπεις τα εκάστοτε μέλη, να μην «ενεργοποιούνται» για να καταδικάσουν συμπεριφορές που δεν συνάδουν με την φιλοσοφία της κοινότητας.
    Πάνω σε αυτό, έχω να πω το εξής.
    Θα μπορούσα να παρομοιάσω την κατάσταση του φόρουμ με εκείνη του δρόμου, που πολλά άτομα ταυτόχρονα θέλουν να διασχίσουν, αλλά δεν υπάρχει φανάρι που να ρυθμίζει στοιχειωδώς, ποιόν χώρο θα καταλάβει ο ένας και πότε θα περάσει ο άλλος. Έτσι, το μεμονωμένο άτομο, αν θέλει να περάσει τον δρόμο, για να μην τον πατήσει κανενας άλλος με το αμάξι του ( χλευασμοί, βρισιές, ειρωνίες, χτυπήματα κάτω από την μέση, σεξισμός), θα πρεπει να βρει έναν τρόπο, κάθε φορά, αφού δεν υπάρχουν σηματοδότες και κοινοί κώδικες συμπεριφοράς.
    Έτσι, θα πρέπει είτε να σταματήσει κάπως το αμάξι ( νταϊλίκι, μια σου και μια μου, μετά από ενδεχομένως πολλές φορές ψύχραιμης αντιμετώπισης) είτε να βρει έναν τρόπο να περάσει τρέχοντας ή ανάμεσα από τα διάφορα αμάξια ( αδιαφορία). Σε κάθε περίπτωση, να βαδίσει ήρεμα σαν άνθρωπος, δεν μπορεί.
    Ενδεχομένως σε κάποιον ο οποίος δεν έχει γράψει χιλιάδες μηνύματα υποστήριξης, δίνοντας και την ψυχή του σε αυτά, ούτε έχει εξομοληγηθεί εδώ μέσα πράγματα που στο ημερολόγιό του το ίδιο, δεν τα έχει γράψει, το φόρουμ να φαίνεται σαν ένα από τα πολλά φόρουμ και να το βλέπει με μια πολύ χαλαρή ματιά το τι γίνεται σε αυτό.
    Αλλά και πάλι, σάπμως και εγώ, πολλές φορές δεν είδα τα πράγματα με μια χαλαρή ματιά? Όλο αυτό το σκηνικό χλεύης που υπέστην από τον Πετράν, με ξύπνησε, με ταρακούνησε. Και διαπίστωσα, ότι έχουν γίνει πολύ πολύ χειρότερα σκηνικά. Στα οποία, έκλεινα τα μάτια. Και έχουνε γίνει και από μέλη που μου είναι συμπαθή, και από μέλη που αντιπαθώ. Και δεν επεδείκνυα κάθε φορά την ίδια ευαισθησία. Ευτυχώς όμως, τώρα, ξύπνησα. Τώρα, είμαι λιγότερο επιλεκτική στην ευαισθησία μου. Μπορώ να δω καθαρά, ότι πολλές φορές έχουνε πληγωθεί άνθρωποι εδώ μέσα, και εμένα ούτε που πήγε το μυαλό μου. Μπορώ να πω με θυμό ότι αρνούμαι να συμμετάσχω σε ένα φόρουμ- αρένα και να βλέπω καθαρά τις κακοήθειες που πλέον έχουνε γίνει συνήθεια και δεδομένες.

    Το να αντιδρά μάλιστα κανείς, να θεωρείται ευθιξία, υπερβολή και να καλείται να βρει έναν τρόπο να γίνει πιο…χοντρόπετσος, να μην είναι τόσο υπερευαίσθητος.. να μην είναι τόσο άνθρωπος θα έλεγα. Γιατί έτσι είναι η ζωή έκει έξω ( κολυμπάμε στον παραλογισμό μου φαίνεται). Ας βρει ο καθένας έναν τρόπο να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τις κακοήθειες ή να πουλά νταιλίκι και όλα οκ. Καλείσαι μάλιστα να σχετιστείς με άτομα που κρύβονται πίσω από ένα πληκτρολόγιο για να κάνουν το καυστικό χιουμοράκι ή τις επιθέσεις τους και που στην καθημερινότητά σου, ούτε καλημέρα δεν θα τους έλεγες.
    Με το να μπλέκεται κανείς σε αγώνες αυτοάμυνας ( πολλές φορές όταν βρεθεί σε μια ευάλωτη στιγμή), είναι σαν να παίζει ένα παιχνίδι σε μια αρένα, όπου καλείται να υπερασπιστεί τον εαυτό του από άλλους παίκτες. Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, αυτό συμβάλλει στα φαινόμενα πολύωρης παραμονής μέσα στο φόρουμ ( ενώ αν αναχαιτιζόταν η ένταση αυτό φυσικά δεν θα γινόταν) και κολλήματος. Μου το έχουνε πει και το έχω δει και σε άλλα μέλη, να μην μπορούν να συγκεντρωθούν σε κάτι, γιατί σκέφτονται την τάδε προσβολή που τους πετάχτηκε και πώς θα απαντήσουν. Ακόμα και αυτοί που είναι υπεράνω, κάποια στιγμή, την πατάνε.
    Αυτό, Νίκο μου, που επίσης με στεναχωρεί, είναι ότι με άλλα μέλη, έχουμε συζητήσει πόσο δύσκολο είναι πια, να μπει κανείς και να γράψει άφοβα, ελεύθερα, με την καρδιά του εδώ μέσα, αυτό το αληθινό που θέλει να καταθέσει με την ψυχή του.
    Φοβάται, τις αντιδράσεις, στεναχωρήθηκα όταν μια κοπέλα μου είπε ότι δεν γράφει κάτι που θα ήθελε πολύ να μοιραστεί, λέγοντας ότι ποτέ δεν θα έγραφε κατι τόσο δικό της εδω μέσα, να πέσουν να την φάνε. Επίσης, σε πολλούς έχω πει να μπούνε να συμμετάσχουν και μου είπαν ένα θορυβώδες, όχι, όπως η κολλητή μου. Η αιτιολογία της είναι ότι , με αυτά που είδαν τα ματάκια της ( αυτό το καλοκαίρι ήταν) δεν είχε καμια διάθεση, αν και το είχε πολύ ανάγκη τότε.
    Τι να κάνουμε, είπαμε, παλιά ήταν αλλιώς. Πλέον, έχεις και τον πετράν να σου κάνει βίαιες \"υποδείξεις\" για το πόσο λυρικά ή αγαπησιάρικά γράφεις, τόσο ξέφραγο αμπέλι και τόσο απροστάτευτος αφέθηκε αυτός ο χώρος. Και όταν λέω προστασία, δεν εννοώ σωματοφύλακες. Εννοώ μια στοιχειώδη παρουσία της διαχείρισης στον χώρο.
    Κλείνοντας Νίκο, θα ήθελα να σου πω ότι θέλω να σβήσω κάποια πολύ προσωπικά μου που έχω γράψει εδώ μέσα, σχετικά με την μητέρα μου, τα άλλα μέλη της οικογένειας και άλλα βιώματά μου, καθώς και τα ποιήματά μου που δειλά δειλά εδώ μέσα άρχισα να γράφω, γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να εξακολουθήσουν να μένουν εδώ, έτσι όπως έχει γίνει πλέον το φόρουμ.
    Αυτά.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Παιδια, με συγκινείτε όλοι όσοι μου γράψατε κάτι.

    Ακόμα δεν έχω διαβάσει τίποτα βέβαια.
    Η απόφασή μου είναι ειλημμένη, όσο κι αν έχω δεθεί με αυτό το φόρουμ, δεν μπορώ να μένω και να προσφέρω με την καρδιά μου, όταν διαφωνώ με βασικές επιλογές της διαχείρισης...

    Παιδιά, χαίρομαι.
    Με θεωρώ πλέον πολύ υγιή, να αντέξω τόση κακοήθεια.

    Αυτό, όσο άσχημο και αν μπορεί να ακούγεται, με χαροποιεί.

    πάω να διαβάσω τώρα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •