Κάποιες σκέψεις πριν την αποχώρηση. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 170
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by katerinaki
    Νομιζω οτι δεν εχεις το δικαιωμα να αποχωρησεις γιατι εχεις την ικανοτητα να απαλυνεις κ να κατανοεις τον πονο που πολλοι βγαζουν σ αυτο το φορουμ!Γιατι ασχολεισαι με την αρενα της διανοητικοποιησης και ξεχνας την ποιηση σου?
    Η προσωπικοτητα σου θιχτηκε κ θυμωσε κ αντεδρασε!Μην ασχολεισαι πολυ μαζι της μη της δινεις πεδιο να θεριεψει,συνεχισε να γραφεις στο φορουμ οποτε μπορεις γιατι προσφερεις κ αυτο ειναι το πιο σημαντικο κ για σενα κ για το forum!
    Κατερίνα, δεν είναι μια απλή κόντρα ανάμεσα στην αδυναμία της διανοητικοποίησης να εκτιμήσει και να σεβαστεί το συναίσθημα...

    Αυτό ήταν η αφορμή να ξεχειλίσει το ποτήρι.
    Νιώθω οτι εδώ μέσα πια, γίνονται πολλές κακοήθειες και το νιώθω ανήθικο να εξακολουθήσω να ασχολούμαι με την ποίησή μου...Αλλά πιο ηθικό, το να θίξω με την ηχηρή απουσία μου, κάποια κακώς κείμενα.

    Δεν γίνεται να υποστηρίζω, όταν ο χώρος γύρω μου είναι αρένα.
    Αυτό το βλέπω σαν συνώνυμο κοινωνικής ευαισθησίας.
    Δεν γίνεται να κλείνω τα μάτια.

    Σ ευχαριστώ καλή μου για τα λόγια σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Φούλα
    Originally posted by weird
    Θα αναρωτηθεί κανείς, μα καλά, εδώ πόσα και πόσα γίνονται, βρισίδια, ειρωνίες, καβγάδες, και εσύ τώρα κάθεσαι και ασχολείσαι με την σεξιστική αιχμηρότητα μιας σάτιρας? Με μια ειρωνεία που δεν ήταν και απροκάλυπτη εν πάσει περιπτώσει.
    Δεν ασχολούμαι με τον πετράν, ασχολούμαι με αυτό το πράγμα, που λέγεται διαχείριση και την φιλοσοφία που το διέπει. Έχω ασχοληθεί και άλλες φορές με το ίδιο θέμα, στην περίπτωση της Πανικούλας και του Πάνου12345. Αυτό που έλεγα και ξαναέλεγα ήταν η απαίτηση για μεγαλύτερη παρέμβαση από μεριάς Νίκου.

    Ξαναλέω, δεν έχω κάτι με τον πετράν και τον κάθε πετραν αν και φυσικά μπορώ να νευριάσω στιγμιαία μαζί του, ακόμα και να βγω από τα ρούχα μου, όπως και έγινε.. Εχω πρόβλημα με το τι συμπεριφορές επιτρέπει η διαχείριση του φόρουμ να υπάρχουν εδώ μέσα.

    Βασικά, στις μέρες μας δεν νοείται φόρουμ χωρίς διαχειριστή και κανόνες
    Λένε οι όροι:
    ΕΝΟΤΗΤΑ \'Β\'

    Στην κοινότητα υποστήριξης του e-psychology.gr απαγορεύονται τα κάτωθι:
    Β2. Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά περιεχομένου που είναι παραπλανητικό, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα, προκαλεί συναισθήματα μίσους κλπ.


    Τι θα πει απαγορεύεται? ότι η διαχείριση θα φροντίσει να λάβει μέτρα. ( υπόδειξη ή μπαν)
    Απεναντίας, τι χλευασμούς, τι καβγάδες επιπέδου πατώματος, τι επιθέσεις ρατσιστικές - υβριστικές κι αν δεν έχουνε δει τα ματάκια μας. Και κάτι που εμένα προσωπικά με κάνει έξω φρενών, την ειρωνεία της λυρικότητας.

    Αυτά είναι λίγα μόνο που μπορώ να αναφέρω.
    Δεν γίνομαι άλλο θεατής σε αυτό το έργο και δεν μπορώ να προσφέρω την παρουσία και την βοήθειά μου, σε έναν χώρο που με δυσαρεστεί να βλέπω τα τεκταινόμενα και που διαφωνώ ριζικά με αυτή τη φιλοσοφία της αυτορρύθμισης.
    Γιατί, όταν υπάρχει έλλειψη κανόνων, η ελευθερία του ενός, δεν σταματά ποτέ πάνω στην ελευθερία του άλλου, παρά μόνο με προσπάθεια. Τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε αποκρυσταλλωμένο.

    οπότε και αποχωρώ.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα weird. Είναι πραγματικά απαράδεκτο να μην παρεμβαίνει η διαχείριση αμέσως σε τέτοιου είδους προβλήματα! Έχω στενοχωρηθεί διαβάζοντας όλα αυτά και έχω απογοητευτεί απο τους διαχειριστές που είναι πραγματικά ανύπαρκτη! Φόρουμ ψυχολογίας χωρίς παρέμβαση των διαχειριστών εκεί που πρέπει, για μένα δεν είναι απλά φόρουμ ψυχολογίας. Είναι λυπητερό πολύ, να μην μπορούμε να νιώθουμε ελεύθεροι να μην μπορούμε να εκφραζόμαστε μέσα απο την ψυχούλα μας και να μην νιώθουμε την απαιτούμενη ασφάλεια απο τους διαχειριστές σε φόρουμ ψυχολογίας!

    Και τους όρους που γράφει για το τι απαγορεύονται... τι να πω... είναι για γέλια και για κλάματα! Γιατί καλά τα γράφουνε. Τι κάνουνε είναι το θέμα!

    Weird, σε καταλαβαίνω και σε νιώθω που θέλεις να αποχωρήσεις απο την μία αλλά απο την άλλη, δεν ξέρω... έχεις δεθεί εδω με τόσα άτομα όπως λες και θα είναι πραγματικά κρίμα εαν τελικά αποχωρήσεις!

    Εγώ ελπίζω ότι μετά την παρέμβασή σου με το θέμα που άνοιξες weird, να ταρακουνηθούνε οι διαχειριστές επιτέλους έστω και τώρα για να αρχίσουμε να νιώθουμε όλοι μας εδω άνετα, απλά οι εαυτοί μας βοηθόντας και στηρίζοντας ο ένας των άλλων!
    Μίλησα με τους διαχειριστές εχθές και παραμένουν αμετακίνητοι θα έλεγα.
    Δεν πειράζει, ο καθένας, έχει την άποψή του, πολύ απλά εγώ και όπως φαίνεται, πολλοί άλλοι και χαίρομαι, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι γι αυτό, διαφωνούμε.

    \" Είναι λυπητερό πολύ, να μην μπορούμε να νιώθουμε ελεύθεροι να μην μπορούμε να εκφραζόμαστε μέσα απο την ψυχούλα μας και να μην νιώθουμε την απαιτούμενη ασφάλεια απο τους διαχειριστές σε φόρουμ ψυχολογίας!\"

    Ναι καρδούλα μου, είναι λυπητερό...
    Δυστυχώς, εδώ δεν υπάρχει το κατάλληλο πλαίσιο.
    Εχουν σταματήσει πια να λέγονται \"αληθινες\" ιστορίες, απο καιρό τώρα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by keep_walking
    Υπερβολη κατα τη γνωμη μου το μια αδυναμια του αλλου να το εκλαβεις ως αιτιο για αποχωρηση δικη σου.
    Σαφως και εχεις δικιο.
    Αλλα ως εκει.

    Απο κει και περα οσο για τον κρινο....με το ζορι συγκρατιεμαι να μη ξερασω για να λεμε το πως εχουν τα πραγματα.
    Αν πιστευεις οτι αυτοι καταλαβαινουν....τι να πω οπως νομιζεις.
    Δεν θεωρώ τον Κρίνο αλάνθαστο, ούτε οτι καταλαβαίνει πάντα.
    Του τα έχω πει του Κρίνου Κηπ, και τα καλά και τα στραβά του.
    Κι αν πολλές φορές δεν αντέδρασα, είπαμε, άνθρωπος είμαι, δεν τα κάνω όλα τέλεια.

    Αίτιο για αποχώρηση δεν θεωρώ την αδυναμία του Πετράν, αλλά την αδυναμία της διαχείρισης, απέναντι σε κάθε Πετράν, ελαφρύτερης ή βαρύτερης μορφής.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    weird

    καθως στο σπιτι μου ειχα μπουχτησει απο διενεξεις

    αδυνατω κυριολεκτικα να παρακολουθησω τις εδω


    ομως απο μενα εχεις μια αγκαλια

    και μια λοξη χαρουμενη παρακλητικη και τσαχπινικη ματια ολο ναζι

    που σου λεει

    θα ηθελα να μεινεις εδω weird! πολυ θα το ηθελα!

    ευχομαι καλη ξεκαθαριση των ισσοροπιων που θα σου το επιτρεψουν αυτο

    researcher

    υ.γ. ο τιτλος λεει αποχωτηση αλλα μαλλον αποχωρηση εννοεις ε? ναι...
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή


    αλλα εισαι παουερ δεν χρειαζεται,και στην κριτική αντεχεις αν
    χρειαστει..


    βρε τι τραβαμε και εμεις οι χορευτριες.....
    μαλλον θα επιβιωσω οπως λες και εσυ.

    Αν και το μυστικο καλη μου φωτεινη,
    ειναι να μην δινεις αλλες διαστασεις στο φορουμ απο οτι ειναι:
    Ενα φορουμ! οχι η ζωη σου....


    Η ζωη σου ειναι εκει εξω και οχι εδω μεσα.
    Ο καθε πετραν ειναι ενα καρτουν και μεχρι εκει.
    Αν τωρα εσυ του βαλεις ποδια και χερια μπορει να αρχισει να σε κοπαναει και να σε τρεχει....
    Το (τα) φορουμ θελουν πολυ προσοχη και πρεπει να προσεχεις μηπως σε ρουφηξουν.


    Στα λεω αυτα γιατι γραφω πανω απο δεκα χρονια πια και εχουν δει (και ζησει) τα ματια μου παρα πολλα....


    Απο μεριας μου,
    οτι μπορουσα να κανω για την υποθεση,
    πιστευω οτι το εχω κανει και με το παραπανω.






    Ομως σαν τελευταια πινελια,
    θα πω ξεκαθαρα, οτι το καθε μελος το εκτιμω για τον δικο του χαρακτηρα και γραφη.
    Αυτο ισχυει και για τον πετραν και για την weird.
    Αυτο για να ειμαστε καθαροι.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by krino
    Originally posted by weird
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι μόνο δύο μέλη, κατάλαβαν ποιό ήταν το ακριβές νόημα του προβληματισμού μου. Ο κρίνο, λέγοντας \"Το οτι δεχθηκες τετοιες επιθεσεις (για μενα ειναι επιθεση με ανταγωνιστικους ορους)
    η το οτι υπαρχει η ανοικτη πλατφορμα για αυτο?\"
    Και η φύση, λέγοντας \" Αυτό είναι που ξεδοντιάζει και την έννοια της συχνά επικαλούμενης από τον Νίκο ή άλλα μέλη, «αυτορρύθμισης» και την κάνει απλά ένα καλό ανέκδοτο.\"


    Καλημερα,
    καταρχην χαιρομαι που δεν παιρνεις μια μεμονωμενη φαση και απο κει να κινηθεις.
    Φαινεται οτι καποια πραγματα λειτουργησαν συσσωρευτικα.

    Τωρα για αυτα που γραφεις παραπανω,
    θα σου πω αυτο που εχω ξαναπει αρκετες φορες,

    ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ!!!

    Ειναι πια παρα πολυ κλασικη ιστορια,
    οταν καποιος δεχεται επιθεσεις να παρεμβαινουν κατα αυτων, εγω και η νατουρ.
    Μιλαω βεβαια για ευθειες τοποθετησεις χωρις να μασαμε τα λογια μας και να μην παμε να κρυφτουμε πισω απο τις λεξεις.

    Τελευταια η ρειν,
    το εκανε και αποψη, οτι πασχω και απο συνδρομο υποστηρικτηκης βοηθειας αδυνατων....
    Οταν το γελειο δεν εχει αποψη, αυτο θα την φτιαξει και με το στανιο....
    Καλως η οχι, ετσι εμαθα στη ζωη μου μαλιστα απο νωρις.


    Για το οτι ο χωρος αυτος σε ξερναει στην ουσια.....
    Θα σου πω οτι ετσι πανω κατω ειχα νιωσει και εγω περυσι,
    οταν ειχα φτασει σε σημειο που να μην με χωραει το φορουμ.
    Το να γινονται εδω μεσα επιθεσεις και αυτο να περναει την οποια τυπου νομιμοποιηση, με ειχε κανει εξω φρενων.
    Ο πανος 12345 δεχθηκε μια επιθεση και απο την αρχη ηταν για λιθοβολισμο.
    Σημερα δεχεσαι εσυ τις πετρες, αυριο αλλος και παει λεγοντας....


    Καταννοω την σταση σου οπως λες οτι αυτο το πακετο δεν το αντεχεις. Εχω νιωσει και εγω καποτε ετσι.
    Αλλα εγω ξερεις ειμαι αρκετα πιο σκληροπετσος.
    Σου ειπα να γινεις πιο μπητς..... δεν το εκανα για πλακα.
    Αν καποιος με ενοχλουσε η σατιρα του με την εννοια οτι θα με υποτιμουσε δεν θα ειχα και πολλα να κανω.
    Σαφως και δεν θα εμπλεκα καμια διαχειρηση, εγω λειτουργω αλλιως.
    Θα τον εκανα ομως να νιωσει στο πετσι του να διαπιστωσει το μεγαλο λαθος του.
    Η κοινωνια weird, ειναι αδυσωπητη και αν δειξεις ανοχη, θα σε τσακισει πριν ακομα το καταλαβεις. Για αυτο χρειαζεται να εχεις εφεδρεια ενα εξισου αδυσωπητο χαρακτηρα για να μπορεσεις να αμυνθεις.
    Και προσωπικα εγω ετσι επιβιωνω, αν θες αυτο ακουγεται ασχημο αλλα δεν γινεται και αλλιως.



    Στην πορεια σου εδω μεσα,
    κριτικαρωντας την σταση σου με το πετραν,
    κρινω λαθος το οτι οταν (στην αρχη) εγινε το πρωτο συμβαν και ενοχληθηκες κρατησες μια ηπια σταση και προσπαθησες με ευγενιες να βαλεις ορια.
    Ζητας απο το νικο να βαζει αυτα τα ορια.
    Σε καταλαβαινω αλλα παραλληλα σου λεω οτι πρεπει να οριοθετεισαι ΚΑΙ εσυ καθαρα και ξαστερα, ακομα και αν αυτο βγαλει ενα επιθετικο προφιλ που δεν θες.

    Ψαχνωντας λιγο πιο βαθεια αν θες,
    ο Χ πετραν βρηκε γονιμο εδαφος για να κανει το χιουμορ του επειδη γνωριζε το προφιλ σου αλλα και τις αντιδρασεις σου.
    Νομιζω καταλαβαινεις οτι αμα ειχες επισης ενα ακομα προφιλ λιγο διαφορετικο και εκει που επρεπε να βαλεις τα πραγματα στην θεση τους το εκανες, ισως ολη αυτη η υποθεση να μην ειχε γινει.

    Τα ισως δεν εχουθν σχεση με την ιστορια μας.
    Εχουν σχεση με εσενα αυστηρα και μονο,
    και μπαινουν με μοναδικο σκοπο οτι ισως χρειαζεται να αναθεωρησεις καποια πραγματα μεσα σου.
    Θελω να πω οτι το φορουμ δεν ειναι ενα γαλαξιακο κυτταρο που δεν το βρισκεις εξω, εκει που ζεις.
    Αρα οι αμυνες σου πρεπει να υπαρχουν ειτε εισαι σε φορουμ, ειτε στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας σου.
    Να εισαι ευαισθητη γιατι αυτο εισαι αλλα να εισαι και δικαια σκληρη χωρις ελεος εκει που πρεπει.





    Αυτα ειχα να πω,
    και κατα τα αλλα, σου ευχομαι αν το φορουμ κρινεις οτι μπορει να σε εμπεριεχει καποια στιγμη στο μελλον, με το καλο να επανελθεις.
    Εστειλα προσωπικό μνμ απο την αρχή στον πετράν, όπου εμμέσως αλλά σαφώς του έδειξα την ενόχλησή μου.
    Θα δεχθώ την κριτική με τα όρια, δεν είμαι πάντα σαφής στο τι με ενοχλεί.
    Αλλες φορές δεν το νιώθω κατευθείαν αλλά εκ των υστέρων, άλλοτε κρίνω οτι πρέπει να κρατήσω χαμηλούς τόνους για να μην γίνει μπάχαλο το θέμα κτλ.

    Ωστόσο, δεν με είχε ενοχλήσει τόσο, μέχρι την τελευταία μέρα που παρεκτράπηκε τελείως το θέμα, αφού δανείστηκε και το νικ μου και έκανε σεξιστικά αστειάκια...
    Από εκεί, άρχισα πραγματικά να γίνομαι έξω φρενών.
    Χρειάστηκα λίγο χρόνο να το εμπεδώσω και το εξέφρασα, όταν ένιωσα έτοιμη, ανοίγοντας το δικό μου θρεντ.

    Οσο για το να γίνω πιο χοντρόπετση..
    Πιστεύω Κρίνο, οτι εκεί εξω, δεν είναι τόσο ζούγκλα όσο εδώ.
    Εκεί έξω, πέρα απο τους στοιχειώδεις κανόνες κοινωνικής ( γραπτούς ή αγραφους) συμπεριφοράς, υπάρχει και η έννοια του χώρου, του χρόνου, των φυσικών ορίων, της επιλογής των ατόμων με τα οποία θέλω να συγχρωτίζομαι.
    Μπορείς να επιλέγεις πιο ήπιες μεθόδους απο το να εξισωθείς προς τα κάτω.

    Αυτή είναι η γνώμη μου.
    Σε κάθε περίπτωση,

    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές φιλαράκι.


    )
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by researcher
    weird

    καθως στο σπιτι μου ειχα μπουχτησει απο διενεξεις

    αδυνατω κυριολεκτικα να παρακολουθησω τις εδω


    ομως απο μενα εχεις μια αγκαλια

    και μια λοξη χαρουμενη παρακλητικη και τσαχπινικη ματια ολο ναζι

    που σου λεει

    θα ηθελα να μεινεις εδω weird! πολυ θα το ηθελα!

    ευχομαι καλη ξεκαθαριση των ισσοροπιων που θα σου το επιτρεψουν αυτο

    researcher

    υ.γ. ο τιτλος λεει αποχωτηση αλλα μαλλον αποχωρηση εννοεις ε? ναι...
    Ναι, αποχώρηση εννοώ καλή μου, θα παώ να το διορθώσω.
    Με πολλά μέλη δεν θα ήθελα να χαθώ, είσαι ένα απο αυτά ))

    Είναι δύσκολες εποχές για λυρικότητα στο φόρουμ...
    Σ ευχαριστώ πάντως γλυκιά μου ερευνήτρια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Αφωτεινή
    Δεν εχεις να πας πουθενα.
    Θα συνεχίσεις στο τεμπο σου!Εγω ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ να σε διαβάζω.Ο Πετραν οχι.Ε και?

    Θέλω να σου πω κατι που πιστευω οτι ειναι πολύ σημαντικο.
    Αν αυτη η κουβεντα ειχε γινει face to face θα ειχε αλλη εξελιξη.Το πιστευεις κι εσυ?
    ΛΕΙΠΕΙ η πραγματική επαφη στις λεξεις και αυτη ειναι που κανει ουσιαστική την επικοινωνια.
    Αν έβλεπες τις εκφράσεις του άλλου,αν εβλεπε και εκεινος τις δικές σου, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα ειχε πάρει αλλη τροπή η συζήτηση...καταλαβαίνεις τι εννοω ετσι δεν ειναι?

    Επισης δεν νομιζω οτι ειναι λαθος που δεν τσιτωσες τον Πετραν με την πρωτη αφορμή..δηλαδη πρεπει να ειμαστε γκραουρ εδω μεσα?Μόλις ακουσουμε κατι που μας χαλάει,επιθεσηηηηη..δεν νομιζω.Ουτε το βρίσκω αυτο υποκρισία.
    Αυτο που εμένα με βοηθάει ειναι η αποσταση..δεν πάω πολυ κοντά στη φωτιά και αυτο δεν ειναι δειλία ειναι αυτοπροστασία..
    Μη τολμησεις και αποχωρησεις..
    Κι εμένα με βοηθάει η απόσταση, και το να δίνω χρόνο και στον εαυτό μου και στον άλλο.

    Δεν την καταλαβαίνω αυτή την τάση, να θέλουμε ο άλλος να αντιδράσει, όπως εμείς.
    να εξισώσουμε τις αντοχές μας, τους τρόπους μας, τις σκέψεις μας.

    Ε πολύ απλά, δεν γίνεται.

    Σεβασμός σε αυτό το πράγμα που λεγεται, διαφορετικότητα.

    Εχω εξαντληθεί καλή μου Φωτεινή, με πονούν αυτά που γίνονται. Και σε άλλους, σε τόσους άλλους εδώ μέσα.

    Αν η διαχείριση αλλάξει στάση και βελτιωθεί η ποιότητα του φόρουμ, ή αν το περίεργο σύστημα της αυτορρύθμισης αποδώσει, που ξέρεις, μπορεί να ξαναβρώ την έμπνευση και την θέληση να γράψω παλι και να δώσω και την ψυχή μου εδώ μέσα...
    Τίποτα απο τα δύο παραπάνω δεν θεωρώ πιθανά ωστόσο.
    Και ξέρεις και κάτι άλλο?
    Καλύτερα, αληθινή ανθρώπινη επαφή, παρά εικονικοί καβγάδες.


    Σε φιλώ καλή μου, μου αρέσουν πολύ όλα όσα γράφεις..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Δεν θα σου πω μείνε...Βλέπω πως πήρες το δρόμο και δεν θες να γυρίσεις να δεις πίσω όχι μη τυχόν μετανιώσεις, αλλά μην πληγωθείς κι άλλο από τα αντίο και τα κατευόδια όσων σε εκτιμούν. Στο καλό καλή μου. (Υπερβολή... )
    Προσπάθησες, αχ πόσο προσπάθησες να σταθείς και να στήσεις εδώ μέσα ένα χώρο φιλόξενο, όμορφο, ποιητικό.
    Σε ενδιαφέρουν οι άνθρωποι και τους αγαπάς γι αυτό και δίνεσαι απλόχερα, γι\' αυτό πληγώνεσαι υπερβολικά. Το ξέρω δεν είναι ευθυξία ακριβώς. Νομίζω πως θα ξεκουραστείς με την αποχώρησή σου. Θα βρεις αλλού ανθρώπους να σε χρειάζονται και να τους χρειάζεσαι. Να μοιράζονται και να μοιράζεσαι.
    Σε ενδιαφέρουν οι άνθρωποι, σε έλκουν οι διαφορετικότητες...αγαπάς να δίνεσαι. Φιλιά...
    Θα ήθελα να αφήσεις την ποίησή σου εδώ στα μάτια όσων την αγαπούν σαν απόδειξη του περάσματός σου από το χώρο. Όπως θες...αν θες όμως άσε με να σε διαβάζω και να σε θυμάμαι.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by krino
    Originally posted by keep_walking

    Απο κει και περα οσο για τον κρινο....με το ζορι συγκρατιεμαι να μη ξερασω για να λεμε το πως εχουν τα πραγματα.
    Αν πιστευεις οτι αυτοι καταλαβαινουν....τι να πω οπως νομιζεις.

    ακουσε μαλακιστηρι,
    οταν θα μου απευθυνεσαι θα μετρας τα λογια σου.
    Ετσι νομιζει η καθε weird και επειδη δεν σου καθεται εσενα δεν θα σου δωσουμε λογαριασμο για αυτο.

    Η κατινια σου εχει αρχισει να γινεται ενα με το πετσι σου,
    και για αυτο αδυνατεις να καταλαβεις οτιδηποτε.
    Εισαι χαμενη υποθεση, αλλα αυτο αφορα το τομαρι σου και μονο και σε αυτο δεν θα σε σωσει ουτε 10 κουβαδες χαπια.


    Τραβα ξερασε στην παρεα σου, που αυτοι τα ξερατα σου τα εκλαμβανουν ως ροδοσταμο.
    weird

    για αυτη την κακοποιηση, που ειναι πραγματικη κακοποιηση ,και εχει επαναληφθει με παρομοιο τροπο, απο το ιδιο μελος, κατα του κιπ και παλι, με αφορμη την προσωπικη εμπαθεια του μελους κρινο,το οποιο αποκαλεις καλο σου και δεν ειδα καπου να προτεινεις να επιληφθει της περιπτωσης του η διαχειριση οπως ζητας για τα 2 σατυρικα κειμενα του πετραν, εχεις καποια αποψη η νοιωθεις να μη σε αφορα?
    νοιωθεις την διαθεση να γραψεις γιαυτο ενα εισαγωγικο σημειωμα 5 σελιδων με τιτλο κακοποιηση?

    νατουρε
    αφορα κι εσενα η ερωτηση, που δεν κλεινεις τα ματια και τα αυτια στην κΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΝΕΝΟς και δεν κλαψουριζεις ποτε μονο οταν πειραξουν μια τριχα απ το τομαρι σου.
    Για αυτή την συμπεριφορά του Κρίνου, έχω μιλήσει και στον ίδιο τον Κρίνο και στον Κηπ πριβέ.
    Εάν ο Κηπ έθετε δημόσια θέμα ενόχλησης, όπως έκανα και εγώ, θα έπαιρνα θέση.
    Δεν θέλησα όμως να πάρω δημόσια θέση γιατί προφανώς και υπήρχαν κάποια πράγματα που δεν ήθελα να πω δημόσια.
    Ναι, δεν μπορούσα να μιλήσω ανοιχτά και να πάρω θέση γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.

    Ποτέ δεν είπα οτι πήρα θέση δικηγόρου σε κάθε διαμάχη ρεμ, ούτε οτι ήμουν η πιο δίκαιη.
    την αυτοκριτική μου την εχω κάνει εξάλλου.
    Σταμάτα να μου πετάς άλλα βελάκια πλζ, όχι εδώ, στα τελευταία μου γραπτά τουλάχιστον.

    Στην διαχείριση έχω παραπονεθεί και άλλες φορές, για άλλες κακοποιήσεις που δεν με αφορούσαν άμεσα πάντως, πέρα απο αυτές που αναφέρω, ψάξε και θα βρεις. Επίσης πάμπολες φορές έχω παραπονεθεί στον Νίκο με αναφορα, αναφέροντας κακοποιήσεις, για να μην γίνει μπάχαλο το θέμα. Ο Νίκος μπορεί να το επιβεβαιώσει.

    Αυτά απο μένα.
    Κλείνω αυτό το μέτωπο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by krino
    Originally posted by Αφωτεινή



    Αν αυτη η κουβεντα ειχε γινει face to face θα ειχε αλλη εξελιξη.Το πιστευεις κι εσυ?
    ΛΕΙΠΕΙ η πραγματική επαφη στις λεξεις και αυτη ειναι που κανει ουσιαστική την επικοινωνια.
    Αν έβλεπες τις εκφράσεις του άλλου,αν εβλεπε και εκεινος τις δικές σου, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα ειχε πάρει αλλη τροπή η συζήτηση...καταλαβαίνεις τι εννοω ετσι δεν ειναι?

    αυτο ειναι πολυ σωστο που λες και το εχω πει 1000 φορες.
    Εχω διαπιστωσει πολλες φορες,
    οτι παρεξηγησεις υφους και στυλ μεσω του γραπτου λογου ηταν ακριβως για αυτο το λογο....
    Αν τυχει και κατσεις και πιεις ενα διωρο καφε πχ,
    ολα παιρνουν αλλη τροπη.
    Βλεπεις εκφρασεις, βλεπεις πολλα πραγματα....


    Αλλα αυτα ειναι τα προβληματα της εικονικης πραγματικοτητας.
    Και τι μπορει να γινει στη πραξη δηλαδη?
    Οταν ενα μελος εδω μεσα εχει τετοιο θεμα,
    να κανονιζεται μπαρμπεκιου?


    Παλιοτερα γινοντουσαν συναντησεις καθε διμηνο η τριμηνο,
    ειχαμε βρεθει καμποσα ατομα, και εκει δεν ειχαμε τετοια προβληματα.


    Η θεση μου οπως την ειχα γραψει και στο θεμα,
    ηταν αν ειναι δυνατο να παραμεινουν ως εχουν και να βρουν ενα μορατοριουμ συμβιωσης και αλληλοσεβασμου.
    Φαινεται οτι τιποτα απο αυτα δεν μπορει να υπαρξει....
    Πολύ γέλασα με το μπαρμπεκιου!
    Α ρε Κρίνο, θα μου λείψεις.

    Λοιπον, απο τη στιγμή που συμβαινουν εικονικές ( και όχι απαραίτητα αναπαραγόμενες στην αληθινή ζωή) διαμάχες, συμβαίνουν.
    Δεν μπορούμε να κανονίσουμε όλοι συνάντηση, ούτε μπορούμε να κάνουμε οτι δεν συμβαίνουν.
    Ειρωνίες, χλευασμοί, επιθέσεις που δεν θα γίνονταν έξω.
    Είπαμε, πολλοί αποκτούν νέο αέρα εδώ μέσα.

    Και άλλοτε, αν και καλή η πρόθεση, η παρεξήγηση οργιάζει.
    Αν μάλιστα έχει έκαστος το ψυχολογικό θεματάκι του, την ξέρουμε την συνέχεια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by krino
    Originally posted by Αφωτεινή



    Αν αυτη η κουβεντα ειχε γινει face to face θα ειχε αλλη εξελιξη.Το πιστευεις κι εσυ?
    ΛΕΙΠΕΙ η πραγματική επαφη στις λεξεις και αυτη ειναι που κανει ουσιαστική την επικοινωνια.
    Αν έβλεπες τις εκφράσεις του άλλου,αν εβλεπε και εκεινος τις δικές σου, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα ειχε πάρει αλλη τροπή η συζήτηση...καταλαβαίνεις τι εννοω ετσι δεν ειναι?

    αυτο ειναι πολυ σωστο που λες και το εχω πει 1000 φορες.
    Εχω διαπιστωσει πολλες φορες,
    οτι παρεξηγησεις υφους και στυλ μεσω του γραπτου λογου ηταν ακριβως για αυτο το λογο....
    Αν τυχει και κατσεις και πιεις ενα διωρο καφε πχ,
    ολα παιρνουν αλλη τροπη.
    Βλεπεις εκφρασεις, βλεπεις πολλα πραγματα....


    Αλλα αυτα ειναι τα προβληματα της εικονικης πραγματικοτητας.
    Και τι μπορει να γινει στη πραξη δηλαδη?
    Οταν ενα μελος εδω μεσα εχει τετοιο θεμα,
    να κανονιζεται μπαρμπεκιου?



    ....
    ωραια θα ηταν..αλλα πολυ φοβάμαι οτι θα επρεπε να γινοταν σε πριβε χωρο.
    αυτο που εννοω ειναι οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειμαστε τοσο απολυτοι για αυτο που μας προκαλεί μια συζητηση στο φόρουμ.
    αν καναμε μια προσπαθεια να την προσαρμοσουμε σε πραγματικά δεδομενα θα ειχαμε αλλα συμπερασματα..
    Οποτε ας μη ξεχηλώνουμε ,ας μη φτανουμε στα ακρα..δεν εχουμε ολα τα δεδομενα για να αρπαχτουμε.
    Εδω ειμαστε ΜΟΝΟ για να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ με λεξεις να συμπαρασταθούμε..τιποτα αλλο.
    Ειδικά αυτό το τελευταίο, δεν το βλέπουν όλοι έτσι, αυτό είναι το θέμα καλή μου.
    Και όταν φτάνει ο ένας στα άκρα, πολύ πιθανόν, κάποτε να φτάσει κι ο άλλος.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by RainAndWind
    Σάτιρα υπάρχει όπου υπάρχει δημοκρατία.Το όριο στη σάτιρα ήταν πάντα η λογοκρισία και ο φόβος,η μπότα και η καταστολή.
    Γιατί δεν υπερασπίζεσαι weird και το δικαίωμα της άλλης πλευράς να διακωμωδεί ό,τι γουστάρει;Γιατί αμέσως φωνάζεις το μπάτσο να τον βάλει στη θέση του;Μην αρχίσουμε να θυμίζουμε και Λουκά 666 δηλαδή για κάτι τόσο απλό και φυσικό όπως το χιούμορ.Θεωρώ πως η συζήτηση έχει περισσότερη βάση στο αν θέλει κάποιος να λογοκρίνεται η σάτιρα,γιατί για τον ίδιο υπάρχουν ηθικοί φραγμοί,ενώ για κάποιους άλλους όχι.Κι όμως,ηθικούς φραγμούς έχει κι ο Πετράν,όχι όμως ίδιους με τους δικούς σου,πολύ απλά γιατί είστε διαφορετικά άτομα.Το δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς το έχεις,αλλά το ίδιο δικαίωμα έχει και ο Πετράν να συνεχίζει ακάθεκτος,καθώς αυτό ονομάζεται δημοκρατία.Η σύνθεση ανάμεσα στα δικαιώματα όλων για έκφραση.Ανέκαθεν η σάτιρα έσπαγε δεδομένα,είναι ανατρεπτική και γι αυτό πάντα δικαιώνεται,γιατί έχει το θράσος να εκδηλώνεται με έκπληξη,κόντρα σε ό,τι προσπαθεί να την καπελώσει.Τα δικά σου ιερά και όσια,αν δεν τα ανέτρεπε η σάτιρα του Πετράν,δε θα ήταν σάτιρα.Θίγοντας αυτά που βλέπει ως κακώς κείμενα,τη σοβαροφάνεια και την υπερβολή στο λυρισμό,δεν κάνει κάτι διαφορετικό από το να υποστηρίζει το δικό του δικαίωμα να μην τον φιμώνει η δική σου άποψη,για να πάει σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρντς,να αφήνει να διαφαίνονται άλλες όψεις της πραγματικότητας,όπως τις βλέπει μέσα από τα δικά του μάτια.Έχεις περισσότερο δικαίωμα εσύ να καθορίσεις τα δικά του όρια ας πούμε και αν ναι,γιατί;
    Θεωρώ πως δείχνει ελευθερία εσωτερική να δέχεσαι να σε μετατρέπει κάποιος ακόμη και σε καρικατούρα,όπως και θεωρώ πως στη συγκεκριμένη στιγμή δείχνεις σκληρά και περιχαρακωμένα όρια,που προκύπτουν από έλλειψη χαλαρότητας.Εξανίστασαι για πιπέρι στο στόμα,εχμ πληκτρολόγιο του Πετράν,γιατί αισθάνεσαι κακοποιημένη,σεξιστικά βιασμένη και υποκείμενο/θύμα ενός άλλου,που δεν πιστεύω με την καμία πως είχε κάποια τέτοια διάθεση.\'Ομως,όλα αυτά είναι υποκειμενικά και η υποκειμενικότητα της κάθε πλευράς που εκφράζεται είναι ακριβώς αυτή που διχάζει.Παρολαυτά ποιος θα θέσει τα όρια,εσύ,ο Πετράν,εγώ ή ο Νίκος,ή πρέπει να δεχτούμε πως σε έναν χώρο ελεύθερης διακίνησης,αν θέλει να λέγεται χώρος ελεύθερης διακίνησης και έκφρασης,τα όρια καθορίζονται από κάθε εξουσία,αλλά από τα μέλη του.Δεν είναι ΕΣΡ η διαχείριση ενός forum για να λογοκρίνει τη διάθεση ενός μέλους να εκφράζεται με το χιούμορ που διαθέτει,ούτε να το στηλιτεύσει ηθικά γιατί εσένα σε πειράζουν/θεωρείς σεξιστικά και πονηρά τα πονήματα του Πετράν.Αν ο Πετράν είχε όντως ξεφύγει,να είσαι σίγουρη πως τα μέλη θα αντιδρούσαν με υγιή τρόπο,λέγοντάς του να το μαζέψει,γιατί ενοχλεί.Δεν είδα να συμβαίνει κάτι τέτοιο,πριν σηκώσεις την παντιέρα για να κατατροπωθεί ο σάτυρος με ηθικά-τιμωρητικά κριτήρια,λολ.
    Τώρα,κάτι σχόλια του στυλ παλιά ήμασταν μια αγαπημένη οικογένεια ενώ τώραααα,τώρα τι,τι δηλαδή το τραγικό σας συνέβη,η πραγματικότητα;;;:P
    Τζιζ κακό,λολ.
    Μου θυμίζει τον σοβαροφανή Νταλάρα που έκανε μήνυση στον Πανούση όλο αυτό,με τις κατηγορίες για συκοφαντική δυσφήμιση και πρόκληση ηθικής βλάβης,λολ.

    Δεν κινδυνεύει η εγκυρότητα,η προσωπικότητα και η ύπαρξη κανενός από τον τρόπο ενός άλλου,εκτός αν ο τρόπος του άλλου περιλαμβάνει κάνα τσεκούρι,αυτή είναι η ωμή αλήθεια.Σε ένα δίκαιο σύστημα η weird και ο Petran έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να αποδείξουν με το λόγο τους την αξία τους και να κριθούν σύμφωνα με αυτήν.Τα άλλα είναι ηθικοπλαστικές σάλτσες για μένα,βασισμένες σε υπερβολική ευθιξία,αυστηρότατο υπερεγώ και ανελαστικότητα.Θα πρέπει να ανέχεσαι όμως και αυτόν που δεν τα έχει,όχι να φωνάζεις τον μπάτσο να τον επαναφέρει στον \"ορθό\"-για σένα-δρόμο.Όταν εκφράζεσαι σε ένα φόρουμ,αυτομάτως ο λόγος σου δημοσιοποιείται τρόπον τινά και ο καθείς έχει το δικαίωμα να κρίνει το λόγο σου,είτε με κολακευτικό,είτε με καυστικό τρόπο.Αν δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα του άλλου να σε κρίνει,τότε δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμά του στην ελευθερία της έκφρασης.Σου είπε κανείς να μην αμυνθείς με τον τρόπο που θες,να μην ανταπαντήσεις όπως εσύ γουστάρεις,σου έθεσε κανείς όρια στο πώς θα υπερασπίσεις τον εαυτό σου;Δε νομίζω.Η επιλογή του πώς θα υποστηρίξει ο καθένας τον εαυτό του,ή πώς θα χειριστεί κάθε νοητή ή υπαρκτή προσβολή εναπόκειται πάντα στον ίδιο του τον εαυτό στην τελική και σε καμιά διαχείριση.

    Και οι σωτήρες δεν αρκούν για να πείσουν την αντίθετη πλευρά πως οι λάγνες,σεξιστικές,εκμεταλλ ευτικές της αθωότητας και επιθετικές macho διαρρέουσας υπερχειλίζουσας τεστοστερόνης και ξεμπροστιαζόντως ειδεχθείς πλευρές του Πετράν δικάζονται επιτέλους,λολοολ
    Ρειν λυπάμαι, αλλά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, κάπου η αντίληψή μας για τα πράγματα, είναι τελείως διαφορετική.

    Σέβομαι την γνώμη σου, αλλα συζήτηση , δεν μπορώ να κάνω, όταν αντιλαμβανόμαστε τελείως διαφορετικά το α και το β.

    Κατά τα άλλα, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ.

    )

    Να είσαι πάντα καλά γλυκιά μου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by olgaki82
    καλο θα ταν να λειπουν ολα αυτα
    οι προσωπικες επιθεσεις ας λυνοταν μεσω u2,μεσω μσν η ακομη και μεσω τηλεφωνου εφοσον εχει υπαρξει κατα καποιο τροπο η προσωπικη επαφη.
    πεταγονται βελη,βρισιες,λογια που που μπορουν να παρερμηνευτουν ευκολα μπλεκονται και αλλα ατομα σε μια κοντρα και ολο αυτο δημιουργει για την αποψη μου ενα μπαχαλο
    που οσο διαιωνιζεΤαι τοσο το φορουμ παει κατα διαολου και ειναι κριμα για ολους αυτους που ελπιζουν σε μια μικρη βοηθεια και συμπαρασταση απο το χωρο αυτο.
    Έχω εξηγήσει αναλυτικά πως το βλέπω Όλγα μου.
    Δυστυχώς... και εγώ πιστεύω οτι μιλάμε για μια κατάσταση που φθανει τα όρια του αρρωστημένου, έτσι όπως έχει αφεθεί στη μοίρα του το φόρουμ.

    Σου εύχομαι όλα να σου πανε καλά και να μένεις μακριά απο ότι σε κρατούσε εξαρτημένη στο παρελθόν.

    Φιλάκια πολλά !

    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird

    Εχουν σταματήσει πια να λέγονται \"αληθινες\" ιστορίες, απο καιρό τώρα.

    θα σε δανειστω λιγο,
    αλλα αυτο το ειχα πει περυσι.....

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •