Κάποιες σκέψεις πριν την αποχώρηση. - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 170
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    ριχτε τον στις τσουλες να τελειωνουμε!!!!!

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Remedy
    ριχτε τον στις τσουλες να τελειωνουμε!!!!!

    Απόψε θα βγω!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Petran,
    Ακούστηκαν διάφορα, όπως οτι είμαι υποκρίτρια ή ψευτρα. Δεν θα γράψω τα παρακάτω θέλοντας να υπερασπιστώ την εικόνα μου, αλλά θέλοντας να ασχοληθώ μαζί σου και με την συμπεριφορά σου..
    Γνώριζες και ήξερες πολύ καλά Πετραν, πόσο ενοχλούμαι και ότι έκανες το έκανες για να με φτάσεις στα όριά μου ( που ήμουν ήδη φθασμένη βέβαια με όλα αυτά που γίνονται).
    Δεν θα ήθελα να στοχοποιήσω το χιούμορ σου. Το χιούμορ είναι ένα απίστευτο χαρακτηριστικό που δηλώνει ευφυία και μόνο η χρήση του είναι που μπορεί να γίνει καλή ή κακή. Έχω πέσει κάτω απο τα γέλια με τα κατά καιρούς αστεία σου. Και πού ξέρεις? Αν σε γνώριζα απο κοντα, ενδέχεται να κάναμε καλή παρέα και να ρίχναμε το απίστευτο γέλιο...
    Ενοχλούμαι όμως, όταν το χιούμορ συγκαλύπτει κάτι άλλο απο πίσω του, πχ. Θυμός ή επιθετικότητα. Όταν μου εξηγείς οτι προσπαθείς να βγάλεις γέλιο μαζί μου, γιατί θεωρείς υποκριτικό τον ψευδο-συναισθηματισμό μου. Μα, εκτός του οτι είναι κυρίως δικό σου το θέμα και όχι δικό μου που είμαι συναισθηματική και που εκφράζομαι όπως εκφράζομαι, το κυριότερο είναι πως την ίδια στιγμή που με κατηγορείς για υποκρισία, εσύ ο ίδιος «υποκρίνεσαι» ( δεν μου αρέσει η λέξη αλλά την χρησιμοποιώ για να γίνω πιο κατανοητή) με το να εκφράζεις πλάγια και δια του «χιούμορ» έντονα αν θέλεις, συναισθήματά σου.
    Η δική μου δυσκολία, είναι οτι συχνά δεν θα αντιληφθώ καν τι με έχει ενοχλήσει. Και έχω ανοίξει θέμα στο φόρουμ γι αυτό, λέγοντας οτι συχνά οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να με καταλάβουν και με έκριναν ως διπρόσωπη. Θα το αντιληφθώ αργότερα, όχι εκείνη τη στιγμή που θα αντιδράσω απλά αυθόρμητα ή και σπασμωδικά αν θέλεις... Αλλά το καλό είναι οτι μόλις το αντιληφθώ, θα το πω, με τον πιο άμεσο τρόπο που διαθέτω.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ήξερες πολύ καλά τι με ενοχλεί, καθώς εγώ η ίδια, όταν μετά τον παλιότερο διαπληκτισμό μας, ζητούσαμε συγνώμες ο ένας απο τον άλλο, σου είχα πει σε προσωπικό επίπεδο, οτι το ευαίσθητο σημείο μου, είναι ακριβώς αυτό ( λέγοντάς σου μάλιστα οτι σε βρήκα πολύ εύστοχο ως προς τον εντοπισμό του). Το να εκφράζεις σεξουαλικά υπονοούμενα, πάνω στον εύθραυστο λυρισμό μου. Αυτό με πονά, με πληγώνει και με θυμώνει, κάνοντάς με να μην ξέρω πώς να αντιδράσω.
    Και φυσικά το χρησιμοποίησες ως «χιούμορ» στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ήταν η συγκεκαλυμμένη επιθετικότητα που δεν μου άρεσε, όπως εξηγώ και στο θρεντ που έκανα επι του θέματος.
    Δεν λέω οτι όλο αυτό το σκηνικό ήταν τραγικό. Εδώ μέσα έχουνε συμβεί πολύ μεγαλύτερες «τραγικότητες». Στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως, έφτασε ( είχα ήδη δυσαρεστηθεί με πολλά κακώς κείμενα) να παραβιάσει κάποια δικά μου όρια και με αφορμή αυτό, αποφάσισα να πάρω κάποιες σημαντικές αποφάσεις. Εδώ και καιρό ήμουνα στα πρόθυρα της αποχώρησης και κατά καιρούς απείχα.
    Με λυπούν πολύ τα πολλά απο τα πράγματα που συμβαίνουν εδώ μέσα. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα έφευγα απο ένα περιστατικό, όπως αυτό που έγινε.
    Γι αυτό και πρωτίστως απευθύνομαι στην διαχείριση, επιζητώντας την προσοχή της.
    Κάι ακόμα που θα ήθελα να πω στα λοιπά μέλη είναι το εξής.
    Αυτές τις μέρες, σοκαρίστηκα όταν σύγκρινα ποστς τακτικών μελών. Σύγκρινα τα αρχικά τους ποστς με το πώς γράφουνε σήμερα. Σε πολλές περιπτώσεις, παρατήρησα μια αλλοίωση προς το επιθετικό και μια πτώση του επιπέδου προς τα κάτω.

    Μου ήταν επίσης διάχυτη η αίσθηση, ότι το φόρουμ το χαρακτηρίζει σαν ατμόσφαιρα μια ένταση που μυρίζει μπαρούτι.



    υγ.

    Θέλω να πω ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ σε όσα μέλη μου συμπαραστάθηκαν με τα λόγια και τα τραγουδάκια τους
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by NikosD.
    Γουιρντ, επικοινωνήσαμε ήδη, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσουμε.
    Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

    Προς όλους: υποδείξτε μου παρακαλώ συγκεκριμένα τι θα έπρεπε να γίνει στα δρώμενα των τελευταίων ημερών.
    Κλειδώθηκε ενδεικτικά, πριν 3 ημέρες ένα θέμα. Ξεφύτρωσαν άλλα 3-4. Να κλειδωθούν και αυτά και όσα άλλα ξεφυτρώσουν? Θα είναι αυτό για όλους προστασία ή για κάποιους θα είναι λογοκρισία του θυμού, των συγκρούσεων, της απογοήτευσης και των άλλων συναισθημάτων και απόψεων που δεν πρόλαβαν να εκφραστούν?

    Τα μισά μέλη ενοχλήθηκαν από την σάτυρα του Πετράν. Να διαγραφεί το σχόλιο του Πετράν?
    Θα ήταν αυτό προστασία του φόρουμ?
    Μήπως να διαγραφεί ο Πετράν για να ησυχάσουμε από την \'ενοχλητική\' του παρουσία? Θα έλυνε αυτό το πρόβλημα?

    Μήπως να διαγραφούν όλοι οι εμπλεκόμενοι, Πετράν, Γουιρντ και όποιοι άλλοι? Θα έφερνε αυτό ηρεμία στο φόρουμ?

    Για μένα, όλη αυτή η ιστορία, κινείται σε μια γκρίζα ζώνη και όταν αντιλαμβάνομαι κάτι με αυτό τον τρόπο, προτιμώ να μην κάνω παρά να κάνω.
    Οσοι αντιλαμβάνονται την ιστορία με τρόπο ξεκάθαρο, ας υποδείξουν εξίσου ξεκάθαρα και συγκεκριμένα τα βήματα που πρέπει να γίνουν. Δεν είναι λόγια του αέρα. Συμφωνείστε ή έστω πλειοψηφίστε και ενημερώστε πως θα είναι βοηθητικό να γίνεται η διαχείριση αυτού του φόρουμ ώστε να κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση.
    Νίκο,
    Σου έχω ήδη κατά καιρούς πει, οτι ο χώρος χρειάζεται μια ενεργότερη παρουσία σου.
    Το να παρέμβει ο διαχειριστής, όταν πρωτοδημιουργείται μια ένταση, χωρίς να λάβει θέση ως προς το ποίος έχει δίκιο ή όχι, αλλά ως προς τις παραβιάσεις των όρων του φόρουμ που γίνονται , είναι ότι καλύτερο για την αναχαίτηση της έντασης, ή έστω την μετατροπή της σε μια ηπιότερη μορφή. Αυτό προϋποθέτει φυσικά μια εγρήγορση και επαγρύπνηση απο μέρους σου αλλά και την συνεργασία όλων των μελών, που θα κάνουνε αναφορά σε κάθε συμπεριφορά βρισίματος, χλευασμού ή ειρωνίας ( τουλάχιστον στις εξόφθαλμες περιπτώσεις).
    Με τον ίδιο τρόπο που η CeliaM κάνει υπόδειξη «παρακαλώ, δεν γράφουμε με greeklish στο φόρουμ αυτό», θα μπορούσε να υπάρχει μια ανάλογη υπόδειξη. Αυτό πιστεύω θα έκανε μια διαφορά. Απο εκεί και πέρα, σαν έσχατη λύση, είναι αυτό που προτείνει ο εμνπευστής και που έχει προταθεί και απο άλλα μέλη, το μπαν, για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, εφόσον η ίδια συμπεριφορά παραμένει.

    Επιπλέον, αναφέρεις οτι «Θα είναι αυτό για όλους προστασία ή για κάποιους θα είναι λογοκρισία του θυμού, των συγκρούσεων, της απογοήτευσης και των άλλων συναισθημάτων και απόψεων που δεν πρόλαβαν να εκφραστούν?»
    Δεν νομίζω οτι μια απλή υπόδειξη, όπως στην περίπτωση του πετράν σε πολλές περιπτώσεις που ειρωνεύτηκε ή χλευασε αλλά με αρνητικό τρόπο ορισμένο μέλος για την έκφρασή του, είναι λογοκρισία.
    Εξάλλου, οι άλλες απόψεις που δεν πρόλαβαν να εκφραστούν, μπορούν καλλιστα να εκφραστούν με έναν πιο δημιουργικό τρόπο, χωρίς βρισιές και ειρωνίες.
    Μιλάς για τον θυμό, την σύγκρουση και την απογοήτευση που θα «φιμωθούν». Βλέπεις όμως, οτι με την κατάσταση ως έχει, της απεριόριστης έκφρασης με οποιονδήποτε τρόπου των συγκρούσεων κάποιου μέλους, του θυμού ή της απογοήτευσής του, ακόμα και επιθετικά έναντι άλλου, κάποιοι, πάλι φιμώνονται. Και αυτό φαίνεται στο στο παρόν θρεντ.
    Αρκετά μέλη δυσκολεύονται να εκφράσουν ελεύθερα όχι τον θυμό τους αλλά τα μύχια συναισθήματα και τις σκέψεις τους, την όμορφη λυρικότητά τους, να πούνε άφοβα την αληθινή τους ιστορία, να ανοιχτούν, να εκφραστούν συναισθηματικά.. Φοβούνται γιατί δεν ξέρουν απο πού μπορεί να τους έρθει και έχουν μπει προ πολλού σε θέση άμυνας, περιοριζόμενοι στα απαραίτητα.
    Εσύ επιλέγεις ποιός, πόσο και σε ποιά κατεύθυνση θα περιοριστεί, ανάλογα με τον χαρακτήρα που θέλεις να έχει το φόρουμ.
    Θα περιοριστούν αυτοί που βρίζουν, ειρωνέυονται ή με άλλο τρόπο εκτονώνουν τα αρνητικά τους συναισθήματα, ( μέσω υπόδειξης ως προς τον τρόπο τους κυρίως) ή θα περιορισθούν, όσοι θέλουν να εκφράσουν κάποια βαθύτατη ευαισθησία τους, όσοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ένταση εδώ μέσα και αποχωρούν, όσοι θέλουν να μοιραστούν κάτι και διστάζουν? ( ακόμα και για λόγους υπερευαισθησίας που λέει ο λόγος).
    Εσύ αποφασίζεις το minimum που θα θέσεις, ώστε να διασφαλιστεί μια σχετική ισορροπία. Επέτρεψέ μου να σου πω, οτι ακόμα και με το να μην κάνεις τίποτα απολύτως, επιλέγεις...
    Αυτό που βλέπω ( και μπορεί φυσικά να σφάλλω) ως δική σου επιλογή, με βάση τα πραπάνω που έγραψες, είναι οτι αντιμετωπίζεις αυτό το φόρουμ πιο πολύ σαν ένα χώρο εκτόνωσης παρά υποστήριξης.
    Απο εκεί και πέρα, αντικειμενική κρίση για το ποιός έχει δίκιο ή άδικο, δεν υπάρχει και αυτό το είδαμε πολύ καλά αυτές τις μέρες... Ο καθένας κρίνει με τα δικά του όρια και κριτήρια.
    Το κρίσιμο στοιχείο όμως, είναι ποιος κατά την εκφρορά του λόγου του, δεν σέβεται τον άλλο, τουλάχιστον στις κραυγαλέες περιπτώσεις.
    Πιστεύω οτι αν ακολουθούσες αυτό τον δρόμο, θα έδινες το στίγμα του σεβασμού προς τον άλλο ( όχι μόνο τον εαυτό μας) και σαν μήνυμα, το θεωρώ πολύ ισχυρότερο απο το να αφήνεται κανείς να εκτονώνει εδώ μέσα την επιθετικότητά του και ο άλλος να «μαθαίνει» να αμύνεται.
    Θέλω να σου πω, οτι η πρώτη επαφή με αυτή την «βία» όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι, ήταν όταν έγραφα για τον θάνατο της μητέρας μου και κάποιο μέλος με ...σατίριζε...ως κλαψιάρα και σιγά την καημένη...και πολλά άλλα.
    Αυτό ήταν ένα τραυματικό γεγονός για εμένα, πολλοί είχαν αντιδράσει τότε, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση η πλήρης απουσία έστω ενός σχολίου απο την διαχείριση.

    Αυτά είχα να σου πω Νίκο και ήθελα να τα πω πριν αποχωρήσω, δημόσια.
    Εύχομαι να έρθουν καλύτερες μέρες για αυτό το φόρουμ και όχι χειρότερες.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    weird,αν θωράκιζες καλύτερα τον εαυτό σου,αν τροποποιούσες τη σκέψη αυτή για τον \"εύθραυστο λυρισμό\"σου,δε θα έφευγες απλά γιατί κάποιος επέλεξε-λανθασμένα ίσως,αλλά είναι υποκειμενικό-να τον σατιρίσει.Θα σου χρειαστεί μάτια μου αυτό και στην μη εικονική ζωή,θα σε βοηθήσει να μην πληγώνεσαι εύκολα από τις επιλογές άλλων,να φτιάξεις άμυνες και τσαμπουκά.Αντί να φύγεις πληγωμένη και θιγμένη,γιατί δεν προσπαθείς να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να εξετάσει και άλλες πλευρές,να δει το ζήτημα διεξοδικότερα,αφήνοντας ένα χρονικό περιθώριο για να κρυώσουν λίγο όσα τώρα αισθάνεσαι και να τα επεξεργαστείς πιο αποστασιοποιημένα;
    Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο λες;
    Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να γνωρίζεις πως δεν πιστεύω πως θα βρεθεί ούτε ένα άτομο που θα πει πως επιθυμεί να αποχωρήσεις και αυτό είναι προς τιμήν σου.Αν όμως υπάρχει και η σκέψη να καλύψεις και την εξέταση μίας άλλης οπτικής πάνω σε όλο αυτό,προσωπική μου άποψη είναι πως θα σε βοηθούσε και σε άλλους τομείς της καθημερινότητάς σου.Ίσως αυτός ο ευαίσθητος λυρισμός να χρειάζεται να διεκδικείς το δικαίωμά του να υπάρχει,δίχως να υπάρχει η ανάγκη για αποχωρήσεις,αλλά για καθαρότερα μηνύματα,απλά.
    Βρε ματάκια μου,θέλει και σκληράδα η έρμη η ζωή για να τα βγάλουμε πέρα,για να μπορούμε να υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας με τσαμπουκά,όχι μελοδραματισμούς.Και πάλι με συγχωρείς αν εγώ σε πλήγωσα με τα λόγια μου,όμως η διάθεσή μου δεν ήταν να σε πονέσω,να σε προβληματίσω όμως ναι.Και πάλι,είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να μου πεις να πάω στο διάολο,αυτό το τσαμπουκαλίκι σου θα το εισέπραττα ως ικανότερη αντίδραση.Αλλά πάλι,έχεις δίκιο,εγώ είμαι αυτή και για τις δικές μου αντιδράσεις μιλώ.
    Τι να σου πω,εύχομαι να το ξανασκεφτείς.Ξέρεις,θα πρέπει να βάλεις λίγο στη σκέψη σου και την άλλη πλευρά της διένεξης,πως αυτό επιδρά πάνω στον Πετράν,όταν σηκώνουμε τα τείχη της άμυνας δεν αφήνουμε χώρο για διαπραγματεύσεις,σκέψου λίγο πως μπορεί να το εισπράττει και αυτός,ίσως να αισθάνεται εξίσου αδικημένος με σένα.
    Την καλημέρα μου,φιλιά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #156
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird
    Νίκο,
    Σου έχω ήδη κατά καιρούς πει, οτι ο χώρος χρειάζεται μια ενεργότερη παρουσία σου.
    Το να παρέμβει ο διαχειριστής, όταν πρωτοδημιουργείται μια ένταση, χωρίς να λάβει θέση ως προς το ποίος έχει δίκιο ή όχι, αλλά ως προς τις παραβιάσεις των όρων του φόρουμ που γίνονται , είναι ότι καλύτερο για την αναχαίτηση της έντασης, ή έστω την μετατροπή της σε μια ηπιότερη μορφή. Αυτό προϋποθέτει φυσικά μια εγρήγορση και επαγρύπνηση απο μέρους σου αλλά και την συνεργασία όλων των μελών, που θα κάνουνε αναφορά σε κάθε συμπεριφορά βρισίματος, χλευασμού ή ειρωνίας ( τουλάχιστον στις εξόφθαλμες περιπτώσεις).
    Με τον ίδιο τρόπο που η CeliaM κάνει υπόδειξη «παρακαλώ, δεν γράφουμε με greeklish στο φόρουμ αυτό», θα μπορούσε να υπάρχει μια ανάλογη υπόδειξη. Αυτό πιστεύω θα έκανε μια διαφορά. Απο εκεί και πέρα, σαν έσχατη λύση, είναι αυτό που προτείνει ο εμνπευστής και που έχει προταθεί και απο άλλα μέλη, το μπαν, για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, εφόσον η ίδια συμπεριφορά παραμένει.

    Επιπλέον, αναφέρεις οτι «Θα είναι αυτό για όλους προστασία ή για κάποιους θα είναι λογοκρισία του θυμού, των συγκρούσεων, της απογοήτευσης και των άλλων συναισθημάτων και απόψεων που δεν πρόλαβαν να εκφραστούν?»
    Δεν νομίζω οτι μια απλή υπόδειξη, όπως στην περίπτωση του πετράν σε πολλές περιπτώσεις που ειρωνεύτηκε ή χλευασε αλλά με αρνητικό τρόπο ορισμένο μέλος για την έκφρασή του, είναι λογοκρισία.
    Εξάλλου, οι άλλες απόψεις που δεν πρόλαβαν να εκφραστούν, μπορούν καλλιστα να εκφραστούν με έναν πιο δημιουργικό τρόπο, χωρίς βρισιές και ειρωνίες.
    Μιλάς για τον θυμό, την σύγκρουση και την απογοήτευση που θα «φιμωθούν». Βλέπεις όμως, οτι με την κατάσταση ως έχει, της απεριόριστης έκφρασης με οποιονδήποτε τρόπου των συγκρούσεων κάποιου μέλους, του θυμού ή της απογοήτευσής του, ακόμα και επιθετικά έναντι άλλου, κάποιοι, πάλι φιμώνονται. Και αυτό φαίνεται στο στο παρόν θρεντ.
    Αρκετά μέλη δυσκολεύονται να εκφράσουν ελεύθερα όχι τον θυμό τους αλλά τα μύχια συναισθήματα και τις σκέψεις τους, την όμορφη λυρικότητά τους, να πούνε άφοβα την αληθινή τους ιστορία, να ανοιχτούν, να εκφραστούν συναισθηματικά.. Φοβούνται γιατί δεν ξέρουν απο πού μπορεί να τους έρθει και έχουν μπει προ πολλού σε θέση άμυνας, περιοριζόμενοι στα απαραίτητα.
    Εσύ επιλέγεις ποιός, πόσο και σε ποιά κατεύθυνση θα περιοριστεί, ανάλογα με τον χαρακτήρα που θέλεις να έχει το φόρουμ.
    Θα περιοριστούν αυτοί που βρίζουν, ειρωνέυονται ή με άλλο τρόπο εκτονώνουν τα αρνητικά τους συναισθήματα, ( μέσω υπόδειξης ως προς τον τρόπο τους κυρίως) ή θα περιορισθούν, όσοι θέλουν να εκφράσουν κάποια βαθύτατη ευαισθησία τους, όσοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ένταση εδώ μέσα και αποχωρούν, όσοι θέλουν να μοιραστούν κάτι και διστάζουν? ( ακόμα και για λόγους υπερευαισθησίας που λέει ο λόγος).
    Εσύ αποφασίζεις το minimum που θα θέσεις, ώστε να διασφαλιστεί μια σχετική ισορροπία. Επέτρεψέ μου να σου πω, οτι ακόμα και με το να μην κάνεις τίποτα απολύτως, επιλέγεις...
    Αυτό που βλέπω ( και μπορεί φυσικά να σφάλλω) ως δική σου επιλογή, με βάση τα πραπάνω που έγραψες, είναι οτι αντιμετωπίζεις αυτό το φόρουμ πιο πολύ σαν ένα χώρο εκτόνωσης παρά υποστήριξης.
    Απο εκεί και πέρα, αντικειμενική κρίση για το ποιός έχει δίκιο ή άδικο, δεν υπάρχει και αυτό το είδαμε πολύ καλά αυτές τις μέρες... Ο καθένας κρίνει με τα δικά του όρια και κριτήρια.
    Το κρίσιμο στοιχείο όμως, είναι ποιος κατά την εκφρορά του λόγου του, δεν σέβεται τον άλλο, τουλάχιστον στις κραυγαλέες περιπτώσεις.
    Πιστεύω οτι αν ακολουθούσες αυτό τον δρόμο, θα έδινες το στίγμα του σεβασμού προς τον άλλο ( όχι μόνο τον εαυτό μας) και σαν μήνυμα, το θεωρώ πολύ ισχυρότερο απο το να αφήνεται κανείς να εκτονώνει εδώ μέσα την επιθετικότητά του και ο άλλος να «μαθαίνει» να αμύνεται.
    Θέλω να σου πω, οτι η πρώτη επαφή με αυτή την «βία» όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι, ήταν όταν έγραφα για τον θάνατο της μητέρας μου και κάποιο μέλος με ...σατίριζε...ως κλαψιάρα και σιγά την καημένη...και πολλά άλλα.
    Αυτό ήταν ένα τραυματικό γεγονός για εμένα, πολλοί είχαν αντιδράσει τότε, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση η πλήρης απουσία έστω ενός σχολίου απο την διαχείριση.

    Αυτά είχα να σου πω Νίκο και ήθελα να τα πω πριν αποχωρήσω, δημόσια.
    Εύχομαι να έρθουν καλύτερες μέρες για αυτό το φόρουμ και όχι χειρότερες.

    Νομιζω οτι επειδη εισαι παθων,
    μπορεσες και τα ειπες καλυτερα απο οτι θα μπορουσε καποιος αλλος.

    Προσωπικα καλυφθηκα.

    Ξερεις ρωτησα και εγω τον νικο,
    τα διαβασες τα τεκταινομενα?
    Αν ναι, σου αρεσαν? δεν σου αρεσαν? ετσι για να μαθω και μια δευτερη αποψη.
    Ξερεις δεν υπαρχει μονο ο ανθρωπος αντμιν, υπαρχει και ο ανθρωπος σκετος.... αλλα σε αυτο το κομματι δεν γιναμε σοφοτεροι.

    Και αυτο ειναι το ζητουμενο.


    Δεν θα μεινω στο πετραν και στο προσωπικο σου ζητημα γιατι δεν μου αρεσει που επεκταθηκε τοσο πολυ η συζητηση,
    ηταν αδικο και για τον πετραν ετσι οπως εκτεθηκε και αναγκαστηκε να απανταει συνεχως απο χθες.


    Η απουσια των αντμιν για μενα ειναι προβληματικη γιατι υπαρχει ενας χωρος αλλα σε αυτο το χωρο δεν ειναι ποτε ξεκαθαρο ποιο ειναι το θεμιτο και πιο οχι.
    Δεν λεω να περασουμε σε μετρα γιατι εχω πει οτι ειμαι εναντιον.

    Αλλα αν εγω βγω αυριο και μιλησω μειωτικα στον κηπ,
    και ο κηπ εχει προβλημα, δεν πρεπει αυτοι που θελουν να εχει αυτος ο χωρος μια συγκεκριμενη φιλοσοφια να πει την αποψη του?
    Πρεπει να καθομαστε να λυνουμε τις διαφορες μας μονοι μας?
    Γιατι ομως? ειναι προσωπικο κατι τετοιο?
    Οι διαφορες μας υπαρχουν σε προσωπικο επιπεδο η εχουν δημιουργηθει απο καταστασεις εντος του φορουμ?

    Και για να το ξεκαθαρισω:
    Αν εγω βρεθω με τον κηπ και του δανεισω 1000 ευρω και δεν μου τα δινει ειναι προσωπικο μας θεμα.
    Αν δω μια συμπεριφορα του κηπ μεσα στο φορουμ σε συνδυασμο με καποια γεγονοτα παλι μεσα απο το φορουμ, σορρυ κιολας το θεμα δεν ειναι καθολου προσωπικο.

    Και μην πιανουμε την μυγα και να της λεμε να χεσει οπου μας βολευει.


    Τελος η ανηθικοτητα στην εδω υποθεση ειναι οτι η weird βρεθηκε σε μια θεση οπου οι αντιδρασεις της θα ηταν περιορισμενες αλλα και οπως αποδειχτηκε οχι ξεκαθαρες.


    Αυτα που λετε για δικαστηρια ειναι φουτσες.
    Γνωριζομαστε αρκετα χρονια για να παιζεται τους παπαδες με τις αγιαστουρες και γνωριζουμε τι καπνο φουμαρει ο καθεις.


    Πετραν μου την σπαει παρα πολυ ασχημα,
    να κανει καποιος το αστειακι του οταν το κριτηριο του ειναι οτι τον παιρνει χαλαρα να κανει την σατιρα του.

    Θα ειχες αρχιδια να το εκανες σε καποια αλλη,
    οταν με το πρωτο σχολιο τετοιο, ηξερες οτι θα αντιδρουσε ετσι, οπου να σε επιανε που σε ποναει και που σε σφαζει?
    Να μην σε αφηνε ησυχο ουτε στιγμη?




    Εν ολιγεις,
    να μην παριστανουμε εδω μεσα ουτε τους αλληλέγγυους ουτε τους ψυχοπαραπονιαρηδες.
    Ο καθενας μπαινει και γραφει τον καημο του, και αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να εξυπηρετησει πρωτα τα δικα του κενα και στην συνεχεια αν αυτο συμπιπτει με καποιο προβλημα αλλου εχει καλως.



    Τουλαχιστον εγω αυτα τα εχω πει εδω και ενα χρονο και αν θελετε απο μεριας μου εχω ησυχη την συνειδηση μου και δεν κοροιδευω κανενα, κυριως δε τον εαυτο μου.
    Για αυτο και εχω βρει την κλιμακα να καταλαβαινω και τις επιθεσεις που ακολουθουν μια χαρα.
    Προσπαθηστε να πειστειτε οτι κανετε κατι, εμενα παντως δεν με πειθετε.




    Καλημερα
    και μακαρι αυτο το εργο να τελειωσει, αρκετη τηλεθεαση ειχε.

  7. #157
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    weird,αν θωράκιζες καλύτερα τον εαυτό σου,αν τροποποιούσες τη σκέψη αυτή για τον \"εύθραυστο λυρισμό\"σου,δε θα έφευγες απλά γιατί κάποιος επέλεξε-λανθασμένα ίσως,αλλά είναι υποκειμενικό-να τον σατιρίσει.Θα σου χρειαστεί μάτια μου αυτό και στην μη εικονική ζωή,θα σε βοηθήσει να μην πληγώνεσαι εύκολα από τις επιλογές άλλων,να φτιάξεις άμυνες και τσαμπουκά.Αντί να φύγεις πληγωμένη και θιγμένη,γιατί δεν προσπαθείς να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να εξετάσει και άλλες πλευρές,να δει το ζήτημα διεξοδικότερα,αφήνοντας ένα χρονικό περιθώριο για να κρυώσουν λίγο όσα τώρα αισθάνεσαι και να τα επεξεργαστείς πιο αποστασιοποιημένα;
    Θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο λες;
    Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να γνωρίζεις πως δεν πιστεύω πως θα βρεθεί ούτε ένα άτομο που θα πει πως επιθυμεί να αποχωρήσεις και αυτό είναι προς τιμήν σου.Αν όμως υπάρχει και η σκέψη να καλύψεις και την εξέταση μίας άλλης οπτικής πάνω σε όλο αυτό,προσωπική μου άποψη είναι πως θα σε βοηθούσε και σε άλλους τομείς της καθημερινότητάς σου.Ίσως αυτός ο ευαίσθητος λυρισμός να χρειάζεται να διεκδικείς το δικαίωμά του να υπάρχει,δίχως να υπάρχει η ανάγκη για αποχωρήσεις,αλλά για καθαρότερα μηνύματα,απλά.
    Βρε ματάκια μου,θέλει και σκληράδα η έρμη η ζωή για να τα βγάλουμε πέρα,για να μπορούμε να υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας με τσαμπουκά,όχι μελοδραματισμούς.Και πάλι με συγχωρείς αν εγώ σε πλήγωσα με τα λόγια μου,όμως η διάθεσή μου δεν ήταν να σε πονέσω,να σε προβληματίσω όμως ναι.Και πάλι,είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να μου πεις να πάω στο διάολο,αυτό το τσαμπουκαλίκι σου θα το εισέπραττα ως ικανότερη αντίδραση.Αλλά πάλι,έχεις δίκιο,εγώ είμαι αυτή και για τις δικές μου αντιδράσεις μιλώ.
    Τι να σου πω,εύχομαι να το ξανασκεφτείς.Ξέρεις,θα πρέπει να βάλεις λίγο στη σκέψη σου και την άλλη πλευρά της διένεξης,πως αυτό επιδρά πάνω στον Πετράν,όταν σηκώνουμε τα τείχη της άμυνας δεν αφήνουμε χώρο για διαπραγματεύσεις,σκέψου λίγο πως μπορεί να το εισπράττει και αυτός,ίσως να αισθάνεται εξίσου αδικημένος με σένα.
    Την καλημέρα μου,φιλιά.

    μπουρδες, αξιας μιας πληθωρικης δραχμης.

    (και βαριεμαι να ξαναναλυσω τα αυτονοητα)

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σουρβάιβαλ μάι ντίαρ,σουρβάιβαλ.
    Ή δε σου θυμίζει κάτι;(μα τι τσούχτρα που είμαι,ουάχχαα)

    Για γίνε περισσότερο beach weird,έρχεται και το καλοκαίρι,ταιριάζει μια χαρούλα,να βγάλεις με άλλη διάθεση στην άμμο.Πέτα από πάνω σου μερικά βάρη,εντάξει τώρα,δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε από το να θεωρούμε μείζον κοινωνικό θέμα αν ένα φόρουμ διασφαλίζει τον αλληλοσεβασμό,την αποδοχή και την αγάπη,αν παρέχει φροντίδα και προδέρμ,αν θα ξαναγίνει μία ευχάριστη ατμόσφαιρα είμαστε ή όχι.Μη σώσει και γίνει.:P:P
    Εσύ μπορείς να περνάς παντού καλά και να μη χαλιέσαι για ψύλλου πήδημα,να μην παίρνεις βαρύτατα όλες τις καταστάσεις,να μη σε χαλά ο τάδε και ο δείνα που έχει το τάδε και το δείνα στυλ,δεν είναι και δύσκολο,θέλει να εφαρμόσεις και λίγη τρελίτσα, ό,τι δεν σου ταιριάζει να το πετάς,να κρατάς τα σημαντικά και να τα χώνεις που και που να ξεσκάς.:PΑπλό,δοκιμασμένο,σ� �ν τα τσουρέκια της Βέφας(που αντιπαθώ βαθύτατα,λολ).
    Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς,παραδίδω και ιδιαίτερα,how to be an effective bitch without remorse,λολ,άντε να βγάλουμε και κάνα έξοδο εδώ μέσα,ποστάρουμε που ποστάρουμε.χαχαααα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #159
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Σουρβάιβαλ μάι ντίαρ,σουρβάιβαλ.
    Ή δε σου θυμίζει κάτι;(μα τι τσούχτρα που είμαι,ουάχχαα)



    fuck!
    εμενα γιατι μου θυμιζεις χταποδι?





    Για γίνε περισσότερο beach weird,έρχεται και το καλοκαίρι,ταιριάζει μια χαρούλα,να βγάλεις με άλλη διάθεση στην άμμο.Πέτα από πάνω σου μερικά βάρη,εντάξει τώρα,δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε από το να θεωρούμε μείζον κοινωνικό θέμα αν ένα φόρουμ διασφαλίζει τον αλληλοσεβασμό,την αποδοχή και την αγάπη,αν παρέχει φροντίδα και προδέρμ,αν θα ξαναγίνει μία ευχάριστη ατμόσφαιρα είμαστε ή όχι.Μη σώσει και γίνει.:P:P
    Εσύ μπορείς να περνάς παντού καλά και να μη χαλιέσαι για ψύλλου πήδημα,να μην παίρνεις βαρύτατα όλες τις καταστάσεις,να μη σε χαλά ο τάδε και ο δείνα που έχει το τάδε και το δείνα στυλ,δεν είναι και δύσκολο,θέλει να εφαρμόσεις και λίγη τρελίτσα, ό,τι δεν σου ταιριάζει να το πετάς,να κρατάς τα σημαντικά και να τα χώνεις που και που να ξεσκάς.:PΑπλό,δοκιμασμένο,σ� �ν τα τσουρέκια της Βέφας(που αντιπαθώ βαθύτατα,λολ).
    Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς,παραδίδω και ιδιαίτερα,how to be an effective bitch without remorse,λολ,άντε να βγάλουμε και κάνα έξοδο εδώ μέσα,ποστάρουμε που ποστάρουμε.χαχαααα




    αυτα που λεω παρα πεντε, βρε ρεινουλα,
    μην τα λες και πεντε, οχι τιποτα αλλο, αλλα κλεβεις κιολας ε?
    Νομιζω?


    Τα περι μπητς και μπουτς,
    τα ελεγα χθες μισοσοβαρα μισοαστεια.

    Ομως δεν θα φορεσω τα παπουτσια που νομιζω εγω σωστα στο καθενα.
    Ειναι δικη του επιλογη να ειναι οπως ο ιδιος νιωθει καλυτερα.....



    Χαιρομαι γιατι κατα βαθος συμφωνεις.










  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κατά βάθος είμαι μία σκύλα,γιατί έτσι έπρεπε να γίνω για να επιβιώσω,μετά από τρικυμίες και κλυδωνισμούς επίσης από τέτοιους συναισθηματισμούς σαν της weird,που εκ του αποτελέσματος δε με οδηγούσαν παρά στο να φθείρω τα δικά μου σωθικά και να με ραπίζω,λολ.Και άλλες φορές καταλαβαίνω τον αγώνα του καθένα και της καθεμιάς να μη χάσει την ανθρωπιά του μέσα στην καθημερινή τριβή,αλλά το θεωρώ σημαντικότερο να επιβιώνω,παρά να αναλώνομαι σε γιατί και μα και αλλά και αν τότε,λολ.Σε αυτό τον κόσμο ζούμε και αυτό το σταμάτα τη γη να κατέβω,ε,τι να κάνουμε,είναι λίγον ουτοπικό,δε σταματά για κανέναν,εμείς πρέπει να προσαρμοστούμε στη γυροβολιά της στο κενό.Κράτα την ανθρωπιά σου,επέλεγε προσεχτικά ποιοι την αξίζουν και τότε δείχτηνε άπλετα,πρόσθεσε και λίγη καφρίλα για αλατοπίπερο,για να έχεις ισορροπίες,λολ,είσαι σημαντική για σένα πάνω απ\'όλα!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #161
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Κατά βάθος είμαι μία σκύλα,


    μια χαρα σε κοβω....





    γιατί έτσι έπρεπε να γίνω για να επιβιώσω,


    ακριβως.
    Οταν βλεπεις γυρω σου επιθεση,
    και δεν κοβεις τον αερα σου γυρω σου συριζα,
    το επομενο κυμα επιθεσης που θα δεχτεις θα ειναι το διπλασιο.




    μετά από τρικυμίες και κλυδωνισμούς επίσης από τέτοιους συναισθηματισμούς σαν της weird,που εκ του αποτελέσματος δε με οδηγούσαν παρά στο να φθείρω τα δικά μου σωθικά και να με ραπίζω,λολ.


    ετσι....
    μερικοι αν δεν φανε σφαλιαρες δεν μαθαινουν.





    Και άλλες φορές καταλαβαίνω τον αγώνα του καθένα και της καθεμιάς να μη χάσει την ανθρωπιά του μέσα στην καθημερινή τριβή,αλλά το θεωρώ σημαντικότερο να επιβιώνω,παρά να αναλώνομαι σε γιατί και μα και αλλά και αν τότε,λολ.Σε αυτό τον κόσμο ζούμε και αυτό το σταμάτα τη γη να κατέβω,ε,τι να κάνουμε,είναι λίγον ουτοπικό,δε σταματά για κανέναν,εμείς πρέπει να προσαρμοστούμε στη γυροβολιά της στο κενό.Κράτα την ανθρωπιά σου,επέλεγε προσεχτικά ποιοι την αξίζουν και τότε δείχτηνε άπλετα,πρόσθεσε και λίγη καφρίλα για αλατοπίπερο,για να έχεις ισορροπίες,λολ,είσαι σημαντική για σένα πάνω απ\'όλα!



    ειναι σημαντικο να μην χασεις την ανθρωπια σου,
    και να μην τσουβαλιαζεις ολους και τα παντα για να νιωθεις εσυ καλα.

    Κυκλοφορουνε ολες οι παστες των ανθρωπων.

    Μερικοι αξιζουν κλωτσιες και μερικοι ενα απαλο χαδι.
    Ο καθενας θα εισπραξει αυτο που του αναλογει.





  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Aν και εχω μαλλωσει κατα διαστηματα μαζι σου και εχω ΤΕΡΑΣΤΙΑ παραπονα για καποια πραγματα ειμαι σιγουρος πως δεν θα φυγεις . Αυτο που περιμενεις ειναι να δεις μια μικρη υποχωρηση απο τον petran αλλα κυριως να μετρησεις εχθρους και φιλους γιατι ο χωρισμος σε στρατοπεδα ειναι κατι δεδομενο ειτε μας αρεσει ειτε οχι και θα επιστρεψεις, θελω να πιστευω, με μια διαφορετικη νοοτροπια ωστε να μην δινεις τοση σημασια σε ατομα που ετσι και αλλιως δεν θα γνωρισεις ποτε στην αληθινη σου ζωη.
    Σε αυτο παντως που συμφωνω απολυτα μαζι σου ειναι το θεμα των ανενεργων ουσιαστικα διαχειριστων αλλα απο την στιγμη που αυτο ειναι επιλογη τους δεν εχουμε αλλη επιλογη απο την αποδεχτουμε και ειτε να μην δινουμε καμια αξια σε οσους δεν αξιζουν ειτε να λειτουργησουμε με αναλογο τροπο. Το να ανοιξει παντως αναλογη κουβεντα για το τι πρεπει να γινει ή να ζητησει ο Νικος να προτεινουμε λυσεις ειλικρινα θα μου φανει αστειο καθως αυτος ο διαλογος εγινε τοσες φορες που ουσιαστικα το μονο που χρειαζεται ειναι να κανουμε επικολληση τα παλιοτερα μας μηνυματα.
    Δωσε στο καθε φορουμ μονο τον χρονο και κυριως την βαρυτητα που πραγματικα χρειαζεται και ασε τα πεισματα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #163
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα


    Αυτο που περιμενεις ειναι να δεις μια μικρη υποχωρηση απο τον petran αλλα κυριως να μετρησεις εχθρους και φιλους γιατι ο χωρισμος σε στρατοπεδα ειναι κατι δεδομενο ειτε μας αρεσει ειτε οχι και θα επιστρεψεις

    σορρυ κιολας,
    αλλα αυτα που γραφεις δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτο που αφηνε να φανει οτι ειναι η weird.

    ασχετο βεβαια και ισως να μην το διαβασει ποτε.
    Αλλα αφου αποφασισε να ειναι απων,
    ας την αφησουμε στην ησυχια της και να μην την ερμηνευουμε εφοσον ειναι απων.

    Δυο μερες τον κλαιμε το μακαριτη,
    φτανει πια.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by weird
    Petran,
    Ακούστηκαν διάφορα, όπως οτι είμαι υποκρίτρια ή ψευτρα. Δεν θα γράψω τα παρακάτω θέλοντας να υπερασπιστώ την εικόνα μου, αλλά θέλοντας να ασχοληθώ μαζί σου και με την συμπεριφορά σου..
    Γνώριζες και ήξερες πολύ καλά Πετραν, πόσο ενοχλούμαι και ότι έκανες το έκανες για να με φτάσεις στα όριά μου ( που ήμουν ήδη φθασμένη βέβαια με όλα αυτά που γίνονται).
    Δεν θα ήθελα να στοχοποιήσω το χιούμορ σου. Το χιούμορ είναι ένα απίστευτο χαρακτηριστικό που δηλώνει ευφυία και μόνο η χρήση του είναι που μπορεί να γίνει καλή ή κακή. Έχω πέσει κάτω απο τα γέλια με τα κατά καιρούς αστεία σου. Και πού ξέρεις? Αν σε γνώριζα απο κοντα, ενδέχεται να κάναμε καλή παρέα και να ρίχναμε το απίστευτο γέλιο...
    Ενοχλούμαι όμως, όταν το χιούμορ συγκαλύπτει κάτι άλλο απο πίσω του, πχ. Θυμός ή επιθετικότητα. Όταν μου εξηγείς οτι προσπαθείς να βγάλεις γέλιο μαζί μου, γιατί θεωρείς υποκριτικό τον ψευδο-συναισθηματισμό μου. Μα, εκτός του οτι είναι κυρίως δικό σου το θέμα και όχι δικό μου που είμαι συναισθηματική και που εκφράζομαι όπως εκφράζομαι, το κυριότερο είναι πως την ίδια στιγμή που με κατηγορείς για υποκρισία, εσύ ο ίδιος «υποκρίνεσαι» ( δεν μου αρέσει η λέξη αλλά την χρησιμοποιώ για να γίνω πιο κατανοητή) με το να εκφράζεις πλάγια και δια του «χιούμορ» έντονα αν θέλεις, συναισθήματά σου.
    Η δική μου δυσκολία, είναι οτι συχνά δεν θα αντιληφθώ καν τι με έχει ενοχλήσει. Και έχω ανοίξει θέμα στο φόρουμ γι αυτό, λέγοντας οτι συχνά οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να με καταλάβουν και με έκριναν ως διπρόσωπη. Θα το αντιληφθώ αργότερα, όχι εκείνη τη στιγμή που θα αντιδράσω απλά αυθόρμητα ή και σπασμωδικά αν θέλεις... Αλλά το καλό είναι οτι μόλις το αντιληφθώ, θα το πω, με τον πιο άμεσο τρόπο που διαθέτω.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ήξερες πολύ καλά τι με ενοχλεί, καθώς εγώ η ίδια, όταν μετά τον παλιότερο διαπληκτισμό μας, ζητούσαμε συγνώμες ο ένας απο τον άλλο, σου είχα πει σε προσωπικό επίπεδο, οτι το ευαίσθητο σημείο μου, είναι ακριβώς αυτό ( λέγοντάς σου μάλιστα οτι σε βρήκα πολύ εύστοχο ως προς τον εντοπισμό του). Το να εκφράζεις σεξουαλικά υπονοούμενα, πάνω στον εύθραυστο λυρισμό μου. Αυτό με πονά, με πληγώνει και με θυμώνει, κάνοντάς με να μην ξέρω πώς να αντιδράσω.
    Και φυσικά το χρησιμοποίησες ως «χιούμορ» στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ήταν η συγκεκαλυμμένη επιθετικότητα που δεν μου άρεσε, όπως εξηγώ και στο θρεντ που έκανα επι του θέματος.
    Δεν λέω οτι όλο αυτό το σκηνικό ήταν τραγικό. Εδώ μέσα έχουνε συμβεί πολύ μεγαλύτερες «τραγικότητες». Στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως, έφτασε ( είχα ήδη δυσαρεστηθεί με πολλά κακώς κείμενα) να παραβιάσει κάποια δικά μου όρια και με αφορμή αυτό, αποφάσισα να πάρω κάποιες σημαντικές αποφάσεις. Εδώ και καιρό ήμουνα στα πρόθυρα της αποχώρησης και κατά καιρούς απείχα.
    Με λυπούν πολύ τα πολλά απο τα πράγματα που συμβαίνουν εδώ μέσα. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα έφευγα απο ένα περιστατικό, όπως αυτό που έγινε.
    Γι αυτό και πρωτίστως απευθύνομαι στην διαχείριση, επιζητώντας την προσοχή της.
    Κάι ακόμα που θα ήθελα να πω στα λοιπά μέλη είναι το εξής.
    Αυτές τις μέρες, σοκαρίστηκα όταν σύγκρινα ποστς τακτικών μελών. Σύγκρινα τα αρχικά τους ποστς με το πώς γράφουνε σήμερα. Σε πολλές περιπτώσεις, παρατήρησα μια αλλοίωση προς το επιθετικό και μια πτώση του επιπέδου προς τα κάτω.

    Μου ήταν επίσης διάχυτη η αίσθηση, ότι το φόρουμ το χαρακτηρίζει σαν ατμόσφαιρα μια ένταση που μυρίζει μπαρούτι.



    υγ.

    Θέλω να πω ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ σε όσα μέλη μου συμπαραστάθηκαν με τα λόγια και τα τραγουδάκια τους




    Το ότι ενοχλήθηκες ας μου το έλεγες στα u2u. Θες να τα δημοσιεύσω μαζί με τα δικά μου να δούμε όλοι το κατα πόσο ενοχλήθηκες? Φαινομενικά ΚΑΘΟΛΟΥ από το u2u. Στο τελευταίο ενημερώνεις κιόλας ότι \"αν είναι κάτι (που έχει πειράξει εμένα) να μου το πεις\" ( με χαρούμενη φατσούλα στο τέλος) και ξαφνικά μετά από 45 λεπτά βλέπω το θρεντ με το όνομα \"κακοποίηση\" κτλπ. και έχω μείνει κάγκελο. Υποψιν, ότι το μήνυμα που λες που μιλάω για ψευδο-συναισθηματισμούς-που ναι, είναι η άποψη μου για σένα από την παρουσία σου εδώ μέσα και που φυσικά μπορεί να μην είχε και καμια σχέση αν σε γνώριζα έξω- το έστειλα ΜΕΤΑ το θρεντ σου \"κακοποίηση\". Αυτό το θρεντ δεν το είχα πάρει χαμπάρι και αφού σου στέλνω το τελευταίο u2u παρατηρώ ότι έχεις κάνει και ένα θρεντ στον τομέα \"κακοποίηση\".


    Το να κάνεις σάτιρα δεν είναι ούτε υποκρισία, ούτε κακοποίηση και σεξισμός όπως χοντρά και υπερβολικά ειπώθηκε τέλος. Ας δει κάποιος τους ορισμούς αυτών των λέξεων στο λεξικό και αμέσως μπορεί να καταλάβει ότι το να μιμείται κάποιος το ύφος γραφής κάποιου άλλο με σεξουαλικά υπονοούμενα η/και μαζί με άλλα πράγματα βέβαια (όπως αυτά \"τα επίκαιρα\" που λέγαμε πρόσφατα περι σκέψης και συναισθήματος, γιατί στην σάτιρα που έκανα δεν είχε μόνο τα σεξουαλικά υπονοούμενα που αυτά μπήκαν απλά για μια πιο πικάντική πλάκα αφού αυτό το περιεχόμενο κάνει αντίθεση με τον τρόπο που μιλάς, είχε και σχολιασμό των πραγμάτων που λέγαμε πρόσφατα) δεν έχει καμία σχέση με το \"κάνω διακρίσεις με βάση το φύλο σου\" (που είναι ο σεξισμός) η με την άσκηση σωματικής η ψυχικής (π.χ. βρίσιμο, απαξίωση του άλλου) βίας που είναι η κακοποίηση. Αν εσύ το βλέπεις σαν απαξίωση η βρίσιμο τότε το πρόβλημα υπάρχει μέσα στο μυαλό σου και όχι στο κείμενο. Αν το σεξουαλικό περιεχόμενο το βλέπεις σαν σεξισμό επίσης (τα σεξουαλικό περιεχόμενο είναι πάντα στενά συνδεδεμένο με την σάτιρα και την διακωμώδηση).)Δεν έχει καμια σχέση με κακοποίηση, σεξισμό η \'εστω \"μασκαρεμένη υποκρισία\". Εξάλου-αν μη τι άλλο-ότι ακριβώς πιστεύω για σένα στο είπα! Η υποκρισία είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που μπορείς να μου καταλογίσεις.


    Και αυτός ήταν φυσικά και ο λόγος που ποτέ δεν ζήτησα συγνώμη, γιατί δεν δεχόμουνα-και ούτε δέχομαι-τις κατηγορίες αυτές. Το θέμα ήταν πολύ απλό.

    Δεν είναι υποκρισία που δεν μου είπες στα u2u ότι πραγματικά σε πείραξε? Το έχω ξανακάνει αυτό (το να μιμούμαι τον τρόπο γραφής σου) και δεν σε είχε πειράξει αν θυμάσαι γι αυτό και το ξανα-έκανα τώρα. Σε μια προηγούμενη σελίδα είπες \"ότι του το έδειξα εμμέσως (η κάτι τέτοιο) στα u2u ότι με πείραξε\" και αυτό δεν έχει καμια σχέση με την πραγματικότητα και το ξέρεις πολύ καλά. Αντιθέτως στα u2u σου είχες όλο ανάλαφρο ύφος και ένα στιλ \"όλα καλά\". Αν θες τα δημοσιεύω μαζί με τα δικά μου. Και ξαφνικά, μετα από 45 λεπτά κάνεις το θρεντ \"κακοποίηση\". Είναι φυσιολογικό πράγμα αυτό? Είναι νορμαλ? Δεν είναι άλλα λέω και άλλα κάνω?

    Ας μου έστελνες ένα u2u από την αρχή ότι σε είχε ενοχλήσει και θα είχε λήξει το θέμα εξαρχής, χωρίς να χρειαζόταν να γράφεις την ιλιάδα και την οδύσσεια \"της κακοποίησης\".

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    originally posted by NikosD.

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι όροι χρήσης -που μάλιστα αρκετές φορές χρειάστηκε να αναπροσαρμοστούν- είναι πέρα για πέρα ξεκάθαροι.
    Η δυσκολία είναι στην ερμηνεία τους, όταν μια κατάσταση ΔΕΝ είναι εξόφθαλμη αλλά κινείται σε μια γκρίζα ζώνη, έτσι όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές.

    Ας πάρω το παράδειγμα Πετράν-Γουίρντ και ας με συγχωρέσουν οι δυο τους γι αυτή την αναφορά. Μπορούμε να αναλύσουμε αν θέλετε χίλια άλλα παραδείγματα από την ιστορία αυτού του φόρουμ.

    Απλοϊκά εξηγώντας το, θα πω ότι ο Πετράν θεωρεί ότι κάνει χιούμορ, η Γουιρντ το αντιλαμβάνεται διαφορετικά (ως καλυμμένη επίθεση, προσβολή κτλ).

    Πόσο έγκαιρα και πόσο εύκολα μπορεί ένας τρίτος (από τη διαχείριση ή όχι) να αντιληφθεί τι απο τα δύο συμβαίνει και πως βιώνει ο κάθε ένας αυτή την κατάσταση?

    - Η πρώτη κίνηση της διαχείρισης είναι ενδεικτικά να κλειδώσει ένα θέμα, την επομένη αυτής της ιστορίας.

    Στη συνέχεια, η κατάσταση παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Αρχίζουν και γίνονται επιθέσεις, καταφθάνουν προσωπικά μηνύματα, τα περισσότερα επιθετικά και προσβλητικά προς τη διαχείριση, ζητώντας τη διαγραφή μηνυμάτων του Πετράν και κλείδωμα του θέματος.

    - Ο Πετράν επιμένει ότι κάνει χιούμορ, η Γουριντ το βιώνει όλο και πιο ενοχλημένη.

    -Η διαχείριση καλείται να πάρει μια απόφαση: Η κατάσταση αφορά δύο μέλη που έχουν πολύ μεγάλη συνεισφορά στο φόρουμ. Επιλέγει να κάνει υπομονή και να μην δράσει ελπίζοντας ότι το θέμα θα πάρει μια \"καλή τροπή\", τα μέλη θα βρουν τις λύσεις τους ή τρόπο να επικοινωνήσουν. Άλλωστε, πολλές φορές έχουν αποδείξει ότι ξέρουν να επικοινωνούν, με νοιάξιμο για του ς άλλους και καλή διάθεση.

    - Τα μηνύματα προς τη διαχείριση εντείνονται και γινονται ολοένα και πιο απειλητικά. Η εύκολη λύση θα ήταν το κλείδωμα του θέματος και η διαγραφή μερικών μηνυμάτων του Πετράν. Κι η διαχειριση θα ησύχαζε και μια μερίδα ανθρώπων(μελών) θα ησύχαζε.

    Μα κι αν ο Πετράν έκανε χιούμορ? Δεν θα ενιωθε μετά προσβεβλημένος από τη διαγραφή των μηνυμάτων του? Δεν θα ένιωθε αδικημένος? Δε θα ξεκινούσε αυτό έναν νέο γύρο θεμάτων και μηνύματων?
    (εμπειρικά σας λέω, κι αν δεν άνοιγε σχετικό θέμα ο Πετράν, σίγουρα θα το έκαναν άλλα μέλη που θα διαφωνούσαν με την συγκεκριμένη διαχειριστική ενέργεια. Αυτό τουλάχιστον γίνεται στο φόρουμ, μετά από κάθε σύγκρουση).

    Πως ερμηνεύεται όμως από διάφορα μέλη, η ΜΗ διαγραφή των μηνυμάτων του? Κρίνοντας από διάφορα μηνύματα, δημόσια και ιδιωτικά, ερμηνεύεται ως θέση υπέρ του Πετράν και ως αδιαφορία για την Γουιρντ.
    --------------------------------------------------

    Πρέπει εσπευσμένα να κλείσω το μήνυμα μου.
    Δεν έχει εύκολες λύσεις, αυτο εχω καταλάβει.

    Και κάτι τελευταίο:
    Αν στα δημόσια μηνύματα που επιτιθονται στη διαχείριση, γινόταν τροποποίηση/διαγραφή από την ομάδα διαχείρισης,
    εγώ θα έλεγα ότι η διαγραφή θα ήταν δίκαιη και σύμφωνη με τον όρο χρήσης που αναφέρεται σε επιθετικά, προσβλητικά, συκοφαντικά μηνύματα.

    Είμαι όμως 99% βέβαιος πως το ίδιο το μέλος που έστειλε το μήνυμα, θα ερμήνευε όλες τις ανάλογου τύπου διαχειριστικες ενέργειες ως λογοκρισία.

    Οι όροι ειναι ξεκάθαροι, αλλά όσο ξεκάθαροι κι αν είναι, δεν μπορούν να ερμηνευθούν με αντικειμενικό τρόπο σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό περιπτώσεων.
    Αναφέρεται παραπάνω ότι δεν έχετε προσβάλλει εσείς ( Νίκος και Σέλια) αλλά ωστόσο, δείτε μήπως έχετε αφήσει άλλους να προσβάλλουν αλλήλους και μάλιστα αυτούς που έχουν καταθέσει μύχια – προσωπικά θέματά τους, ενώ εσείς οι ίδιοι εγγυάστε σε κάθε νεοεισερχόμενο μέλος συγκεκριμένους όρους χρήσης.

    Όσον αφορά την ανάλυση που κάνεις της διαφωνίας μου με τον Πετράν.
    Το αμφισβητούμενο σε όλη την φάση, είναι αν όντως έκανε ή όχι χιούμορ ο Πετραν. Το ΔΕΔΟΜΕΝΟ όμως είναι, από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον, ότι εγώ ενοχλούμαι, ακόμα και αν εκείνος κάνει χιούμορ, διότι δεν είναι η όποια πρόθεση του που με ενοχλεί ( ούτε και την έχω συμπεράνει 100%) αλλά ΑΥΤΑ με τα οποία κάνει χιούμορ ( τα ποιητικού τύπου εξεφρασμένα σε αυτόν τον χώρο αυτοέκφρασης κομμάτια μου).
    Από εκεί και πέρα, νοήμονες άνθρωποι είμαστε, δεν θα εξηγήσω το αυτονόητο, πόσο προσβλητικό μπορεί να είναι το χιούμορ που καυτηριάζει τον τρόπο έκφρασης κάποιου και που γίνεται συστηματικά. Κι εσύ Νίκο θίγεσαι, όταν σου γράφουνε με τρόπο ειρωνικό ή προσβλητικό τα u2u. Βλέπω όμως ότι θίγεται ο καθείς με την ευαισθησία του και όχι με εκείνες των άλλων. Βέβαια δεν εκπλήσσομαι, άνθρωποι είμαστε.
    Εφόσον αντιτάσσεσαι σε κάθε παρέμβαση που θα μπορούσε έστω και από έναν να εκληφθεί ως λογοκρισία Νίκο* , καλύτερα να τροποποιηθούν οι όροι χρήσης, για να είσαι συνεπής με αυτά που εγγυάσαι σε κάθε νέο μέλος που εγγράφεται στο φόρουμ και να αποφύγεις, παρόμοιες αντιδράσεις στο μέλλον.
    * ( ενώ αφήνεις άλλους να λογοκρίνονται κατ’ εξακολούθηση, όταν πχ. έχουν εκφράσει κάτι μύχιο εδώ μέσα, που για μερικούς με αδυναμία αυτοέκφρασης μπορεί να είναι ενοχλητικό και να το «σατιρίζουν» διακαώς).
    Tέλος, επέτρεψέ μου να σου πω, ότι πρώτον, μόνο οι μη ξεκάθαροι όροι αφήνουν περιθώρια για γκρι πεδία, ενώ οι ξεκάθαροι όχι. Θα μπορούσες λοιπόν να αφαιρέσεις τους πρώτους. Από εκεί και πέρα, ακόμα και η επιλεγμένη αποχή της διαχείρισης προϋποθέτει ορισμένη ερμηνεία από μέρους σας των όρων σε σχέση με όσα κάθε φορά διαδραματίζονται. Και για αυτή σας την «σιωπηρή» ερμηνεία, που για πρώτη φορά σήμερα αναλύεις το πνεύμα της( αν δεν κάνω λάθος), είναι που εν τέλει κρίνεστε ως (συχνά ανεπαρκής) διαχείριση από τα εκάστοτε μέλη.
    Κλείνοντας, να επαναλάβω ότι ακριβώς με την στάση αυτή διαφωνώ και αποχωρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι αντικειμενικά σωστή ή ότι δεν σε εκτιμώ ως άνθρωπο. Έχω λάβει πολλά από το φόρουμ αυτό, αλλά πλέον ο χαρακτήρας που έχει πάρει δεν με εκφράζει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •