Solian
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Solian

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22

    Solian

    Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο φόρουμ. Θα ήθελα λίγο τα "φώτα" σας σε κάποιο θέμα. Από προβλήματα ψυχικής υγείας τυραννούμαι εδώ και αρκετά χρόνια. Παλιά είχα αγοραφοβία (από την οποία θεραπεύτηκα) ενώ πριν από 3 χρόνια άρχισα ν'ακούω φωνές και να βλέπω τρομερούς εφιάλτες ενώ έχω και παραισθήσεις απτικού τύπου (νοιώθω ότι με αγγίζουνε). Πριν από 2 μήνες πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μου συνταγογράφησε solian των 400mg και από τότε είδα τεράστια βελτίωση. Αυτό μου το έδωσε ύστερα από εξειδικευμένες εξετάσεις αίματος και μαγνητική εγκεφάλου και δε διέγνωσε κάποια συγκεκριμένη ασθένεια, μου είπε, συγκεκριμένα, ότι τα συμπτώματα είναι άτυπα κι ότι αυτά που έχω οφείλονται σε οργανικά αίτια.

    Επειδή το σολιάν είναι το μόνο φάρμακο που έχω πάρει ποτέ (για την αγοραφοβία δεν είχα δεχτεί φάρμακο), θα ήθελα να μάθω αν το έχουν δοκιμάσει κι άλλοι, αν θεραπεύει σε μόνιμη βάση τα συμπτώματα κι αν θα πρέπει να το παίρνω σε όλη μου τη ζωή. Ξέρω ότι είναι αντιψυχωσικό, δε με τρομάζει αυτό. Απλά ξέρω ότι έχει ορισμένες παρενέργειες, π.χ. προκαλεί αύξηση βάρους κτλ. Με λίγα λόγια, θα ήθελα να μάθω για την εμπειρία σας σχετικά με αυτό το φάρμακο. Ευχαριστώ. :)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    egw epairna palia solian 800mg kai eixa tremoulo sta xeria kata tin apopsi moy den einai toso kalo antipsixwtiko...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    400mg einai ligo nomizw gia tetoia katastasi egw mono akouga fwnes kai epairna 800mg...gia des kai ena psyxiatro

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    emena pantws den mpu prokalese afksisi varous mono yperprolaktinaimia...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    simfwnw me tin libpa

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Γεια σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω δει δύο ψυχιάτρους αλλά έκαναν εντελώς διαφορετική διάγνωση και συνταγογράφησαν διαφορετικά φάρμακα. Ο ένας, απ\'ό, τι θυμάμαι, είχε γράψει το seroxat. Αυτή τη φορά αποφάσισα να επισκεφτώ νευρολόγο και ήταν ο μόνος που ζήτησε να κάνω εξετάσεις, μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Επιπλέον έχω δει αποτέλεσμα με αυτό το φάρμακο και ας είναι μικρή η δόση. Οι φωνές έχουν εντελώς σταματήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εγω παντοσ πιστευοντασ οτι εχω κατι σωματικο εκανα και εγκεφαλογραφημα και μαγνητικη εγκεφαλου τωρα που θεραπευτηκα καταλαβα οτι ολα ηταν αχρηστα και κακωσ με αφησανε και τα κανα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Ούτε οι εξετάσεις οι δικές μου έδειξαν τίποτα και ο γιατρός επιμένει ότι τα συμπτώματά μου δεν υποδεικνύουν καμμία ασθένεια. Κάτι άλλο συμβαίνει στη βιοχημεία του εγκεφάλου. Ο πρώτος ψυχίατρος που με είδε είπε ότι έχω συναισθηματική διαταραχή, ο δεύτερος δεν μου είπε ότι έχω κάποια συγκεκριμένη ασθένεια, αλλά διαφώνησε κάθετα με τον πρώτο. Και ο νευρολόγος διαφωνεί και με τους δύο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Pad, θεραπεύτηκες ; Τι ακριβώς είχες ; Άκουγες φωνές κι εσύ ;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Καλησπέρα Gabriel. Νομίζω πως ο γιατρός καλά έκανε και σου ξεκίνησε κάτι πιο ελαφρύ για τα συμπτώματα σου αντί να σου συνταγογραφήσει κατευθείαν κάτι πιο βαρύ. Το Solian είναι (σύμφωνα με τις πληροφορίες απο το ιντερνετ) το πιο ανεκτό αντιψυχωτικό όσον αφορά τις παρενέργειες. Εμένα χωρίς να έχω καν ακουστικές παραισθήσεις μου συνταγογραφήθηκε εξ αρχης risperdal, το οποίο σε μεγάλες δόσεις σε κάνει σαν φυτό, χωρίς διάθεση, με αυξημένη υπνηλία και τάσεις για παραίτηση απο κάθε δραστηριότητα, αν και κάποια απο αυτά τα συμπτώματα είναι και εξαιτίας της όποιας ασθένειας. Τα συμπτώματα αυτά (καταθλιπτικά κυρίως και απο όσο θυμάμαι προτού αρχίσω το ψυχοφάρμακο δεν είχα παρουσιάσει παραισθήσεις και παρανοικά συμπτώματα) τα είχα σε περιόδους στη ζωη μου που περνούσα άσχημα (απο πραγματικά γεγονότα) προτού \"νοσήσω\" (δηλαδή προτού μου καταγραφεί ιστορικό ψυχασθένειας) και μετά και απο αυτή την περίοδο παρουσιάστηκαν τα όποια συμπτώματα που θεώρησε ο γιατρός πως έπρεπε να αντιμετωπισθούν με αντιψυχωτικό. Αν και σε γενικές γραμμές είμαι καλά τα τελευταία τρία τέσσερα χρόνια, με χρήση του φαρμάκου όλη αυτή τη περίοδο και ελάχιστες χαμηλής έντασης συνήθως υποτροπές, θεωρώ πως ένα φάρμακο που περισσότερο ενοχλεί, παρά οφελει, με τις όποιες σχετικές παρενέργειες δεν βοηθάει ουσιαστικά. Έτσι εδώ και καιρό θα έλεγα προσπαθώ να κάνω ότι είναι πιο εφικτό για μένα ώστε να αρχίζω να ζω χωρίς το φάρμακο, εφόσον και οικογένεια θέλω να κάνω και να ζήσω σαν φυσιολογικός άνθρωπος, άλλωστε δεν θεώρησα πως το πρόβλημα υπήρξε οργανικό αλλά καρπός των δυσκολιών που πέρασα και της ευαισθησίας που μου προκάλεσαν κάποιες καταστάσεις. Αυτά σε απάντηση κυρίως των όσων λες περί οργανικών αιτιών. Το κακό βέβαια είναι πως όταν δεν είσαι καλά αδυνατείς να αναπτύξεις επιχειρήματα και να δεις πως απο μόνη της, εγγενής, δεν ήρθε καμία αρρώστια στο διάβα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    gabriele ακουγα κατι σαν φωνεσ δηλαδη ειχα πολλοι γρηγορεσ δευτερευουσεσ σκεψεισ σαν τισ κανονικεσ αλλα σαν αναλαμπεσ ενα πραγμα συνεχεια που εφτιαχναν ενα σεναριο οτι θελουν να μου κανουν κακο αυτο με τισ σκεψεισ το ειχα απο μικροσ και δεν το καταλαβαινα οτι κατι πηγαινε στραβα και εκανα 1 1/2 χρονο να ξεπερασω την ψυχωση αλλαξα αγωγεσ φαρμακα ωσπου ενα πρωι καταλαβα τι εχω και ξεκολλησα εχω περασει και απο ψυχιατρουσ και απο νευρολογουσ παπατζηδεσ και στο τελοσ σε εναν καλο απο την εμπειρια μου θα σου πω οτι αυτοσ που σου ειπε οτι εχεισ συναισθηματικη διαταραχη εννοουσε την διπολικη διαταραχη ψαξε να δεισ τι ειναι ο αλλοσ διαφωνησε γιατι εχεισ ψυχωση η ψυχωσικη συνδρομη η σχφ η οπωσ θεσ πεστο ολα σχεδον το ιδιο ειναι και ο αλλοσ που σου ειπε για σωματικα ο νευρολογοσ στο ειπε γιατι ολα σωματικα ειναι τα ψυχικα εχουν σχεση με τουσ νευροδιαβιβαστεσ που ειναι χημικεσ ενωσεισ του σωματοσ και γι αυτο σε πιανουν και τα φαρμακα αμα ηταν ψυχικα δεν θα σε πιαναν πωσ να εππηρεασεισ την ψυχη που ειναι κατι που δεν εχει υλη θα σου προτεινα να πασ σε εναν ψυχοδυναμικο εναν ψυχιατρο δηλαδη που μπορεισ μαζι του να κανεισ και ψυχοθεραπεια η ψυχαναλυση και οχι να σου γραφει μονο φαρμακα πιστεψε με εχει τεραστια διαφορα και πληρωνεισ τα ιδια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    απο φαρμακα παντωσ υπαρχουν αρκετα αλλα αμα αυτο σου κανει μην το αλλαξεισ γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι αμα αλλαξεισ θα σε πιανει το ιδιο η σε χαμηλη δοση γιατι οσο αυξανεται η δοση μειωνεται και η λειτουργηκοτητα σου συνηθωσ απο τισ παρενεργειεσ εκτοσ αν εισαι τυχερη και δεν εχεισ πολλεσ απο ολα αυτα το abilify ειναι θεωρητικα το καλυτερο αλλα πρεπει να εχεισ καλο ταμειο γιατι ειναι πανακριβο νομιζω 300 ευρω το κουτι αυτο που διαλυεται στη γλωσσα δεν θυμαμαι και καλα ψαξε το forum να δεισ ο PETRAN ειχε γραψει γι αυτο σε ενα θρεντ δεν ξερω να το κανω τωρα να σου εμφανισω συνδεσμο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=6157

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74

    sos

    καλησπέρα σας! είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα κάποιες συμβουλές από όσους γνωρίζουν. έχω μια αδερφή 26 ετών η οποία από τα 16 της βασανίζεται από κατάθλιψη. στην αρχή είχε απλώς κατάθλιψη έπαιρνε seropram και όλα ήταν καλά. πριν τρία χρόνια η ψυχολόγος της διέγνωσε ψυχαναγκασμό. είχε εμμονές ότι παρενοχλεί σεξουαλικά παιδάκια (είναι δασκάλα) με το βλέμμα, ότι μπορεί να τους μεταδώσει καποιες σκέψεις της. ακολούθησε μια θεραπεία και συνήλθε. βέβαια έκαναν 6 μήνες να την πιάσουν τα φάρμακα. κι ενώ τρία χρόνια τα πράγματα ήταν ήρεμα, τώρα η νόσος της μεταλλάχτηκε σε μανιοκατάθλιψη. στην αρχή είχε εμμονές ότι την παρακολουθούν και μεγαλομανία. μετά από φαρμακευτική αγωγή έχει πέσει πάρα πολύ. 4 μήνες τώρα παίρνει φάρμακα αλλά βελτίωση δε βλέπουμε. οι ιδέες ότι την παρακολουθούν πρέπει να έχουν φύγει - λέω πρέπει γιατί δυστυχώς δε μας μιλάει για αυτά που σκέφτεται - αλλά είναι πολύ πεσμένη και δεν έχει όρεξη για τίποτα. παίρνει αρκετά φάρμακα abilify, risperdal, dumirox, akinatol...και νομίζω ότι κάποιο από αυτά την έχει κάνει να κινείται σαν.....μαγκωμένη. η γιατρός της είπε ότι δυστυχώς η νόσος εξελίσσεται, της άλλαξε σήμερα φάρμακα και συνέστησε και αξονική. αυτό γιατί; κι εγώ κι οι γονείς μου έχουμε απελπιστεί. δεν ξέρουμε αν μπορούμε να τη βοηθήσουμε και πως. ή μήπως πρέπει να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρο. θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον με βοηθούσε με την προσωπική του εμπειρία. ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •