ευκολη κουραση κοψιμο αναπνοης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47

    ευκολη κουραση κοψιμο αναπνοης..

    καλησπερα σας εχω ξανα γραψει εδω γι αλα προβληματα πουθ ειχα...το τελευταιο διαστημα μιλαμε για 2 βδομαδεσ τωρα νιωθω οτι κουραζομαι ευκολα και μου κοβεται η αναπνοη...με αποτελεσμα να νιωθω ενα εντονο σφιξιμο στο στηθος σαν καποιος να μου σφιγγει την καρδια με το χερι...και παλαιοτερα το ειχα νιωσει αυτο ειχα παει σε καρδιολογο εκανα και τεστ κοπωσεως και ολα καλα...εχθες ξανα πηγα και μου εψαξε μεχρι και την αορτη στο λαιμο για στενωση αλλα ολα οκ...μου ειπε μονο μια πρωπτοση μητροειδους αλλα ειναι συχνο στις γυναικες...εχω και σιδηροπενικη αναιμια εκοψα πριν λιγες μερες το σιδηρο,καθως και επαθα πριν 3 μερεσ γαστροοισοφαγογικη παλινδρομηση...επερνα χαπια μεχρι εχτες...
    ολοι μου λενε ,γιατροι,οτι ειναι καθαρα απο το ανχοσ...αλλα ειναι λογικο να περπαταω πιο γρηγορα η να κανω δουλειες και να κουραζομαι τοσο γρηγορα και να νιωθω σφιξιμο στο στηθος???? λεω να παω σε αλλον καρδιολογο σημερα για να τον ρωτησω αν ειναι να κανω τεστ κοπωσεωσ η και μια ακτινογρφια θωρακος μηπως ειναι απ τα πνευμονια..ο καρδιολογος μου ειπε οτι τα πνευμονια μου ακουγονται καλα...και εχω ενα διαρκη πονο-πιασιμο στην πλατη??? τι γινετε ρε παιδια???ασ με βοηθησει καποιος?!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πάντως η αναιμία προκαλεί κούραση και δυσφορία. δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι αυτό.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    Βασικα δεν ειχα ποτε προβλημα με την αναιμια και την κουραση κανω θερ;απεια με σιδηρο απο το καλοκαιρι,με διακοπεσ βεβαια αλλα αν δεν προσεχω θα με ταλαιπωρει μια ζωη... εχω υψος 1.83 και ειχα φτασει τα 57 κιλα... τωρα αρχισα διατροφη κι εχω φτασει τα 62...μια χαρα τωρα...περιτο να πω οτι δεν ετρωγα και καθολου κρεας σχεδον...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    σε φάσεις που δεν τρώω πολύ καλά και μου πέφτει ο αιμακρίτης, έχω ακριβώς αυτα που περιγράφεις.
    δεν χάνεις και κάτι να κάνεις μια ακτινογραφία ή να ρωτήσεις έναν ακόμα γιατρό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Μαρία,
    Η προπτωση μητροειδους βαλβίδας δεν ειναι τιποτα,το εχω κι εγω.Απο ενα φίλο μου καρδιολογο εμαθα οτι σε μερικους ανθρώπους υπάρχουν συμπτωματα οπως αυτα που περιγραφεις.
    Δεν συνηθιζεται,αλλα κι εγω απο τα συμπτώματα το εμαθα οτι εχω προπτωση.Ειχα δυσφορία και την αισθηση δυσπνοιας.Οταν το ανακαλυψα φρικαρα,αλλα με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχίας.
    Επισης δεν ετρωγα αρκετη ποσοτητα απο κοκκινο κρεας με αποτελεσμα να εχω χαμηλη φερριτινη(αποθηκες σιδηρου).
    Αυτα τα δυο ειναι αρκετα για το αισθημα κοπωσης..πιστευω πως δεν πρεπει να ανησυχείς..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    47
    γλυκια μου φωτεινη η φεριτινη μου ητανε 4...το διανοησε??? 4!!!!!
    αν εναι δυνατον.....λες να ωφειλεται εκει???ομως οταν το ανακαλυψα εια απλα ζαλαδες και οχι κουραση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Το οτι η φερριτινη σου εχει τοσο χαμηλή τιμή (4!!!τοσο ειχα κι εγω!!!)σημαίνει αυτό που εκανες ακριβώς..θεραπεια με σίδηρο και βελτιωση της διατροφης.Σιγα σιγα θα δεις διαφορές.Κάνε υπομονή.Δεν αλλαζει η εικονα απο την μια μερα στην αλλη.
    Σου μιλαω υπευθυνα ,ημουν εκει που εισαι.
    Οταν τρως τροφες που περιεχουν σιδηρο να τις συνοδευεις με βιταμίνη C,σαλάτες,λεμονι.Με τον τροπο αυτο αυξάνεις την σιδηροδεσμευτική ικανοτητα.
    Το σκευασμα σιδήρου που επαιρνες ,αλλαξε το με καποιο αλλο πιο ελαφρύ.Κι εγω οταν επαιρνα legofer ειχα ενοχλήσεις στο στομάχι.
    Ηρεμησε και ξεκινα ηηηηπια γυμναστική,ζητα την αδεια απο τον καρδιολογο σου πρώτα.Να ειναι ομως ηπια,γιατι αλλιως απλως θα επιβαρυνεις τον οργανισμο σου βαζοντας τον να κάψει λιπος απο αυτο που δεν εχει!!!
    Θέλει οργάνωση,αλλα οσα κάνεις δειχνουν οτι εισαι σε καλό δρομο!!!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    maria εχω παρομια συμπτωματα και προπτωση μητροειδους ! δυστηχως ακομα και το ανεβασμα μιας μικρης σκαλας μου φερνει ταχυκαρδια και λαχανιασμα ,ακομα και το να χορευω εχω κοψει γιατι οταν σταματισω εχω αρυθμιες πιστευω οτι ειναι απο το φοβο μου και το προκαλω μονη μου ,γιατι μολις δω ανηφορα η σκαλα η σκεφτω να χορεψω σκεφτομε αμεσως να μην το κανω .....γιατι θα λαχανιασω και θα εχω αρυθμιες .ετσι μονη μου περιοριζω της δραστηριοτητες μου και κοντευουν οι αντοχες μου να πιασουν πατο ,που πριν 2 χρονια πηγενα γυμναστηριο 3 ωρες την ημερα και ειμουνα και εγγυος !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •