ζολοτριν και παρενεργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    ζολοτριν και παρενεργειες

    παιδια εχω δει για αυτο το φαρμακι υπαρχουν και μυαλγιες ομως σαν παρενεργεια για τον φιλο μου'?και κατι αλλο ποτε ξεκινουν να δρουν τα φαρμακα και πειτε μ αν εχει σχεση και η δοσολογια..καπου ακουσα οτι τις πρωτες 2 βδομαδες επικρατει αυτοκτονικος ιδεασμος ..τραβαω τα ζορια μου και εχω πεσει και εγω λιγο...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    καλησπέρα,
    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να ρωτήσεις ένα ψυχίατρο.
    Σε γενικές γραμμές όλα τα φάρμακα αυτού του τύπου χρειάζονται περίπου 15 μέρες για να ξεκινήσει να λειτουργεί το φάρμακο. Σταδιακά από την 15η μέρα κ μετά θα βλέπεις βελτίωση. Η κατάθλιψη συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο σκέψεων αυτοκτονίας, αυτοτραυματισμού και αυτοκτονίας. Αυτός ο κίνδυνος επιμένει μέχρι την εμφάνιση σημαντικής ύφεσης της νόσου. Η πιθανότητα σκέψεων αυτοκτονίας, τραυματισμού του ιδίου και απόπειρας αυτοκτονίας, ενυπάρχει στην κατάθλιψη και ο κίνδυνος αυτός μπορεί να είναι συνεχής μέχρι να βελτιωθεί η υποβουλησία του ασθενούς.Αν όμως δεν έχει τέτοια δείγματα στο παρελθόν ο σύντροφός σου δεν είναι συχνό να εμφανιστθεί μέχρι να δράσει το φάρμακο.... Η δοσολογία παίζει ρόλο, αλλά κάθε τυχόν αύξηση τις δοσολογίας θα θέλει πάλι το διάστημα των 15 περίπου ημερών για να λειτουργήσει.
    Πάλι θα πω ότι ο πιο αρμόδιος για όλες τις παρενέργειες του φαρμάκου είναι ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ.

    Καλή δύναμη & υπομονή

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    σε ευχαριστω για απαντηση..δεν ξερω παιδια τον λατρευω..στο τελος θα τα χρειαστω εγω και ειμαι δυνατο?ατομο...
    δεν ξερω απο αυτα τα χαια γιααυτο ρωταω οαιρνει το μισο το πρωι μιλιγκραμ δεν συγκρατησα...
    σκεψεις ασχημες εκανε αυτες τις μερες λογω οτι δεν περναει το προβλημα του..δεν τις εκανε παλια γενικα..
    τι να πω...αν και ανυσηχω παντα παραπανω εγω να ρωτησω κατι αν εισαι κοντα στον ασθενη μορει να αποφυγεις κινδυνο αυτοκτονιας η οχι οναω πλ που το λεω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •