κρίσεις πανικού και ομοιοπαθητική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    23

    κρίσεις πανικού και ομοιοπαθητική

    Text
    Καλησπέρα...Είμαι 21 και αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού από τα 12 μου..Τα τελευταία χρόνια έχω και ιδεοληπτικές σκέψεις, οι οποίες όταν είναι έντονες με οδηγούν σε κρίση πανικού..Παίρω χάπια πολύ καιρο και έχω απευθυνθεί κατα καιρους σε ψυχολόγους, οι οποίοι με βοήθησαν αλλά το πρόβλημα δεν εξαλήφθηκε εντελώς. Αποφάσισα να απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό γιατρό. Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για την ομοιοπαθητική και αν κάποιος γνωρίζει κατά πόσο θεραπεύει τις κρίσεις και τις ιδεοληψίες.Ευχαριστώ που με ακολούσετε.Φιλάκια

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    \"ο πνηγμενος απο τα μαλλια του πιανεται...\" αυτο ξερω εγω!

    η μητερα μια φιλης μου εφτιαχνε ομοιπαθητικα χαπια για καποιο καταστημα στο σπιτι της...της εδειναν μια σακουλα με μια ασπρη σκονη και γεμιζε με τα χερια κατι καψουλες. Ψυσικα κανενας ελεγχος.

    Αν θεωρεις οτι η ομοιπαθητικη μπορει να βοηθησει δοκιμασετο
    ομως πριν περασεις στην παρα-ιατρικη, εξαντλησε τις πηθανοτητες να μην ειχες πεσει σε καλους γιατρους.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Originally posted by petalouda
    Text
    Καλησπέρα...Είμαι 21 και αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού από τα 12 μου..Τα τελευταία χρόνια έχω και ιδεοληπτικές σκέψεις, οι οποίες όταν είναι έντονες με οδηγούν σε κρίση πανικού..Παίρω χάπια πολύ καιρο και έχω απευθυνθεί κατα καιρους σε ψυχολόγους, οι οποίοι με βοήθησαν αλλά το πρόβλημα δεν εξαλήφθηκε εντελώς. Αποφάσισα να απευθυνθώ σε ομοιοπαθητικό γιατρό. Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για την ομοιοπαθητική και αν κάποιος γνωρίζει κατά πόσο θεραπεύει τις κρίσεις και τις ιδεοληψίες.Ευχαριστώ που με ακολούσετε.Φιλάκια

    Η γνώμη μου είναι να ξαναδείς,πρώτα, την περίπτωση που σε ταλαιπωρεί με κάποιον άλλον ειδικό, από τη στιγμή που νιώθεις πως κάτι δεν σε βοήθησε να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά το πρόβλημα σου.
    Έπειτα αν αισθάνεσαι πως έκλεισε ο κύκλος σου με τη κλασ-
    σική ιατρική και θέλεις να επισκεφθείς και έναν ομοιοπαθητικό
    γιατρό, φρόντισε να ρωτήσεις και να βρείς ένα άτομο που
    γνωρίζει την ομοιοπαθητική καλά και ασκεί το λειτούργημα
    του με ευσυνειδησία. Σ\'αυτή την περίπτωση και η βοήθεια
    που θα σου δώσει πιθανόν θα είναι η κατάλληλη, μα
    και θα αποφευχθούν πράγματα όπως αυτό που περιέγραψε
    ο προηγούμενος συνομιλητής, να φτιάχνονται οι ομοιοπα-
    θητικές κάψουλες από μια άσχετη κυρία στο σπίτι.
    Ένας σωστός ομοιοπαθητικός γιατρός θα σε στείλει σε φαρμα-
    κείο που φτιάχνει ομοιοπαθητικά φάρμακα.
    Γι\'αυτό έλεγξε πρίν πας οπουδήποτε.
    Καλό κουράγιο,

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    23
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....Δεν εχω απορριψει την κλασσικη ιατρικη, εξακολουθω να επισκεπτομαι τον ψυχιατρο κατα τακτα χρονικα διαστηματα και φυσικα δεν προκειται να αδιαφορησω ως προς τη θεραπεια του ,αν αυτο ζητησει ο ομοιοπαθητικος..Σιγουρα μετα απ αυτα που μου ειπατε θα τσεκαρω αν τα χαπια η οτιδηποτε αλλο μου δωσει ειναι εγκυρα...Απ ο,τι εχω ακουσει ειναι καλος ομοιοπαθητικος, ελπιζω να ειναι ετσι...Θα σας ειδοποιησω ειτε δω βελτιωση ειτε οχι...Φιλακια

    Υ.Γ : ηδη υπο την παρακολουθηση του γιατρου μου εχω μειωσει αρκετα τα χαπια που επαιρνα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....ειναι πιθανον να βοηθησει&η ομοιοπαθητικη,αλλα το κυριο βαρος της θεραπειας το εχει ο ψυχιατρος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    petaloyda apo σωματικα συμπτωματα τι εχεις?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •