ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ

    Ελαβα αυτο το e-mail :


    ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΑΜΕΣΑ . ΑΝ ΣΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΟΥΝ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ , ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ
    ΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ «ΠΕΝΙΑ ΤΕΧΝΑΣ ΚΑΤΕΡΓΑΖΕΤΑΙ» ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ . ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑJ

    Η ιστορία έχει ως εξής

    · 6.45 του Σαββάτου 30/1/2010, κτυπά το τηλέφωνο της μιας από τις 3 αδελφές του 63χρονου συζύγου μου . Στο
    τηλέφωνο είναι (υποτίθεται) ένας γιατρός από το Υγεία , ο οποίος τους ανακοινώνει ότι ο αδελφός τους μεταφέρθηκε με
    έμφραγμα στον Ευαγγελισμό , διαγνώσθηκε πλήρης καρδιακή ανεπάρκεια και τον έστειλαν στο Υγεία για μεταμόσχευση γιατί
    μονο εκεί βρήκανε διαθέσιμο μόσχευμα. « Είναι σε μηχανική υποστήριξη» της είπαν άλλα για να τον βάλουμε στο
    χειρουργείο , πρέπει να δώσετε τουλάχιστον 6 χιλιάδες Ευρώ. Πρέπει να πάτε τώρα αμέσως στην Καλλιθέα, οδός τάδε,
    αριθμός τάδε που βρίσκονται οι οικονομικές υπηρεσίες του ΥΓΕΙΑ , να πληρώσετε, γιατί κάθε λεπτό που περνάει είναι
    .κρίσιμο! Μα που να βρώ 6 χιλιάδες τέτοια ώρα τους λέει η αδελφή του συζύγου μου και μετά από ένα σύντομο παζάρι,
    συμφωνούν να δώσει ένα χιλιάρικο και αργότερα τα υπόλοιπα 5 !!!!


    · Παράλληλα και μέσα στον πανικό της ρωτά αν ο αδελφός της είναι ασυνόδευτος. Όχι, της λένε ,είναι εδώ με μια
    κυρία που όμως είναι σε .σόκ! Επιμένει η αδελφή του να μιλήσει σ αυτή την κυρία που υποτίθεται είμαι εγώ και της
    δίνουν μια γυναίκα η οποία ουρλιάζει και δεν μπορούν να συνεννοηθούν, ούτε και να καταλάβουν από την υστερική φωνή της
    ότι δεν είμαι εγώ.


    · Κλείνουν το τηλέφωνο και αποφασίζουν να χωρισθούν σε δύο τίμ. Ο γαμπρός του συζύγου μου παίρνει τα χρήματα
    και πάει στην Καλλιθέα να τα . καταθέσει ( ευτυχώς τα γλυτώσαμε ) και οι αδελφές του ,παίρνουν ταξί και πάνε για το
    Υγεία να δουν τον ημιθανή αδελφό τους J))) Δεν μου τηλεφωνούν στο κινητό, γιατί υποτίθεται ότι η υστερική κυρία που
    μίλησε στο τηλέφωνο ως συνοδός του συζύγου μου ήμουν εγώ, άρα ηταν μάταιο να προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου.


    · Φθάνουν στο Υγεία , ανεβαίνουν στην πτέρυγα που τους είχαν πει και ζητούν να δουν τον ασθενή Βασίλη
    Παπαγεωργίου ο οποίος . υποτίθεται θα έμπαινε από λεπτό σε λεπτό να χειρουργηθεί από τον γιατρό- καρδιοχειρουργό
    κύριο . τάδε. Και βέβαια οι νοσοκόμες τους λένε ότι ούτε ασθενή με αυτό το όνομα έχουν ούτε και γιατρό όμως. Τους λένε
    επίσης ότι δεν είναι οι μόνες που την .πάτησαν και ότι το φαινόμενο έχει επαναληφθεί τουλάχιστον 5 φορές τις
    τελευταίες ημέρες. Τότε εκείνες με καλούν , με ξυπνάνε φυσικά ,βεβαιώνονται ότι όλα είναι καλά και ειδοποιούν τον
    γαμπρό του συζύγου μου. Εκείνος έχει ήδη φθάσει στη διεύθυνση που του έδωσαν , συνοδευόμενος μάλιστα από τον 28χρονο
    γιό του , και δεν έχει εμφανισθεί κανείς. Εκτιμώ ότι είδαν δύο άνδρες και δεν τους πλησίασαν με τον φόβο ότι ένας από τους δύο είναι αστυνομικός. Αν όμως ήταν γυναίκα τι θα γινόταν? Μάλλον θα της άρπαζαν την τσάντα , στην οποία σίγουρα
    θα βρίσκονταν τουλάχιστον 1000 ευρώ.


    Σημειώνω και επισημαίνω , ότι ο σύζυγός μου έχει νοσηλευθεί στο παρελθόν στο ΩΝΑΣΕΙΟ με καρδιολογικό πρόβλημα και
    όταν μπήκε στο νοσοκομείο έδωσε τα συγκεκριμένα τηλέφωνα τα οποία κάλεσαν τώρα οι απατεώνες . Δεν έχει νοσηλευθεί
    ποτέ σε άλλο νοσοκομείο. Φοβάμαι ότι είναι κάποιοι οι οποίοι έχουν πρόσβαση στα αρχεία του Ωνασείου , γιατί ήξεραν
    το πρόβλημα, ήξεραν ότι καλούν την αδελφή και όχι τη σύζυγό του, ήξεραν την ηλικία του, ήξεραν το όνομα του πατέρα
    του.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και ενα αλλο

    Βy the way σε συγγενικό μου πρόσωπο τηλεφώνησαν χωρίς να μιλούν, ηχογράφησαν τα τρία \"Ναι\" που είπε μέχρι να το κλείσει και μοντάρισαν μια συζήτηση όπου τον ρωτούσαν αν είναι ο τάδε, αν θέλει να γίνει συνδρομητής της τάδε τηλεφωνικής εταιρίας και εν δέχεται να πληρώνει τους αντίστοιχους λογαριασμούς... Τρόμαξε να ξεγραφτεί ο άνθρωπος...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    προσοχη λοιπον παιδια!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Οντως την πρωτη ιστορια η καποια παρομοια την ειχαν βγαλει στην τηλεοραση πριν καιρο LoL
    Τωρα για το δευτερο τι να πω.. εεελεος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οταν λαμβανεται η στελνεται SMS απο ασχετο πενταψηφιο νουμερο,
    θα χρεωθειτε αναλογα με τον τιμοκαταλογο που υπαρχει εδω,
    http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2340
    (ενδεικτικα της Vodafone, παρομοιες ειναι και σε αλλες εταιριες)
    τσεκαρετε στο τελος της σελιδας για τα μυνηματα.

    Θεωρητικα θα πρεπει να γραφτειτε σε καποια υπηρεσια δίνοντας το νουμερο του κινητου σας,
    αλλα εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει νεα πατεντα που στελνουν χυμα σε κινητα και οτι κατσει.
    Αν υποθεσουμε οτι απαντατε δηθεν για να διαγραφεις, η να χωσεις μπινελικι η οτι αλλο,
    θα πληρωσεις το εξερχομενο SMS οπως λεει ο τιμοκαταλογος....

    Ειναι και αυτος ενας τροπος για να βγαζουν χρημα μερικοι.


    Τωρα η ΕΕΤΤ, δεν θα επρεπε να επιτρεπει να στελνονται μυνηματα σε κινητα χυμα,
    αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε ο καθενας εφευρισκει πατεντες για να τα κονομησει.





    Προσοχη λοιπον!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •