πώς μπορείς να κάνεις τον άλλον να καταλάβει ότι υπάρχει πρόβλημα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    7

    πώς μπορείς να κάνεις τον άλλον να καταλάβει ότι υπάρχει πρόβλημα;

    καλησπέρα σας.
    θα ήθελα να μου πείτε με ποιο τρόπο κατά τη γνώμη σας θα μπορούσα να δείξω σε κάποιον ότι υπάρχει πρόβλημα. Ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι δεν είναι δυνατόν να τον παρακολουθεί όλος ο κόσμος, ή ότι δεν λαμβάνει μηνύματα μέσω των ΜΜΕ ή ότι η εξήγηση που δίνει για τις φωνές που ακούει απλά δεν μπορεί να ισχύει. Ότι είναι κρίμα να βασανίζεται έτσι και να αφήνει το χρόνο να περνάει ενώ μπορεί να θεραπευτεί και να πάρει και πάλι τη ζωή του στα χέρια του.
    Ελπίζω πολύ στη βοήθειά σας γιατί έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Οι συζητήσεις φαίνεται να μην οδηγούν πουθενά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    απο αυτα που λες,
    δειχνεις οτι δεν σου εχει εμπιστοσυνη.
    Ισως ο τροπος που ξεκινας την συζητηση να ειναι αρνητικος και οχι προσεγγιστικος.


    Αναλυσε λιγο το πλαισιο επικοινωνιας που εχεις για να υπαρχει μια εικονα.
    Επισης γινεται δυσλειτουργικος στη ζωη του?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    eclipse απο οσο καταλαβαινω καποιο δικο σου προσωπο πασχει απο ψυχωση.
    παει σε καποιον ψυχιατρο?
    παιρνει φαρμακα?
    αν οχι πρεπει να παει επειγοντως!
    εχω και εγω αδερφη που πασχει απο ψυχωση.
    παλιοτερα ειχε αυτες τις ιδεες που αναφερεις,τωρα ειναι καλυτερα.εχουν φυγει ολες αυτες οι ψευδαισθησεις.
    το μονο που της εχει μεινει ειναι το αγχος και η ταραχη οταν στρεσαρεται.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    7
    @ krino
    πιστεύω ότι είμαι αρκετά υπομονετικός άνθρωπος, ακούω με τις ώρες ό,τι έχει να μου πει, αλλά όταν με ρωτά τί πιστεύω εγώ και της λέω ότι πρέπει να ζητήσει βοήθεια, σταματά και μου λέει \"ξέχασέ το δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό που σκέφτεσαι\".

    Δυσλειτουργική, υποθέτω σε ένα βαθμό πλέον ότι είναι. Στην καθημερινότητά της είναι όπως πάντα, αλλά στην τελευταία της δουλειά δεν κατάφερε να μείνει παραπάνω από ένα μήνα. Όλα τα συμπτώματα ήταν πολύ ενεργά και της δυσκόλευαν τη ζωή.


    @ amelie74
    κι εγώ στην αδερφή μου αναφέρομαι. Όχι η ίδια δεν έχει πάει σε ψυχίατρο. Εγώ πήγα και συζήτησα μαζί του. Μίλησε για σχιζοφρένεια και είπε ότι πρέπει να της πω στα ίσια και χωρίς κόλπα ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι πρέπει να επισκεφθεί έναν γιατρό. Δεν βλέπω όμως να καταφέρνω τίποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Δυστυχώς eclipse μερικές φορές αυτό είναι ακατάρθωτο. Γι αυτό και πολλές φορές τα άτομα αυτά πρέπει να νοσηλευτούν αναγκαστικά, με απόφαση του οικογενειακού τους περιβάλλοντος. Όμως αν είναι αρκετά στενό σου πρόσωπο και σου έχει εμπιστοσύνη και του το πεις με κάλό τρόπο και εντελώς φιλικά ίσως κάτι να του κάνει κλικ, ποιος ξέρει. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά με εντελώς καλό τρόπο του πεις ότι \"κοίτα, μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες και όλοι να είναι εναντίον σου αλλά. παρεπιμπτόντως όλα αυτά που περιγράφεις διάβασα ότι είναι και συμπτώματα μιας ασθένειας που είναι η ψύχωση. Για σκέψου το και αυτό\". Δεν ξέρω το κατα πόσο το έχεις δοκιμάσει αλλά ίσως αν το δοκίμαζες και ανάλογα με την αντίδραση του συνέχιζες και την κουβέντα. Μετά βέβαια αν δεν υπάρχει καλή σχέση ίσως να σε θεωρήσει και σένα μέρος της συνομωσίας η οτιδήποτε, οπότε και να χαλάσει η σχέση σας. Είναι ανάλογα αυτό, αλλά ίσως αν έχεις καλή σχέση με τον άλλο και ξέρεις τα κουμπιά του και το άτομο δεν βιώνει τρομακτικά έντονο ψυχωσικό επεισόδιο (σε σημείο που να έχει χάσει εντελώς επαφή και να μιλάει σε γλώσσες που δεν υπάρχουν και τέτοια) τότε ίσως και κάτι να \"φωτίσει\" μέσα του και να αποκτήσει στιγμιαία επίγνωση που λέμε, αν και εξ ορισμού η επίγνωση της κατάστασης δεν υπάρχει στην ψύχωση (υπάρχει \"νοσοαγνωσία\" όπως λέγεται). Αλλά ίσως και γίνει, δεν είναι αδύνατον, ανάλογα την κατάσταση όπως είπα και πριν. Σου εύχομαι καλύ τύχη! Προσπάθησε όμως να μην το καθυστερήσεις, γιατί το πέρασμα του χρόνου ίσως σηματοδοτεί και μια σταδιακή χειροτέρευση της πρόγνωσης. Αν και δεν είναι στανταρ, γενικά λένε ότι είναι καλύτερο να γίνεται νωρίς η φαρμακευτική και ψυχοθεραπευτική παρέμβαση. Καλή τύχη!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    θεμα σχιζοφρενειας μου φαινεται υπερβολικο.
    Το οτι θα χρειαστει φαρμακα το πιθανολογω, αλλα μεχρι εκει.

    Οπως ειπες εχεις υπομονη και σου εχει εμπιστοσυνη,
    αρα εχεις μια καλη βαση.


    Το μονο τροπο που βλεπω για να πεισεις ειναι να πιασεις τα κομματια που ειναι δυσλειτουργικη.
    Δηλαδη εχεις ενα θεμα με την δουλεια που εφυγε πανω στο μηνα.
    Εστιασου στο οτι αυτο ειναι ενα προβλημα που πρεπει να λυσει, δηλαδη το οτι δεν μπορεσε να κατσει,
    παρα στο οτι εχει συνδρομο παρακολουθησης.
    Μην της λες οτι αυτα περι παρακολουθησης ειναι στο μυαλο σου, αστο αοριστο χωρις να παρεις θεση.
    Μεινε ομως στο θεμα οτι κατι την εμποδιζει να ειναι ανετη στη ζωη της και πες της στο χαλαρο να δει καποιο ψυχολογο με την εννοια οτι δεν θα παρει ουτε φαρμακα ουτε εχει κατι να χασει.


    Εκει θα ανοιξει τον δρομο που εσυ δεν μπορεις.



    Συνηθως αυτοι που εχουν τετοια ζητηματα, αντιδρουν σε ατομα οπως εσυ,
    γιατι κατα βαση δεν τους εχουν εμπιστοσυνη η και ακομα γιατι δεν γνωριζουν το τροπο να ξεκλειδωσουν τον ανθρωποι που εχουν διπλα τους.
    Μπορεις ομως να της ανοιξεις διοδους, οπως σου ειπα παραπανω.



    Παντως αρκετες τετοιες περιπτωσεις θεραπευονται εφοσον εχουν σωστη καλυψη,
    οποτε μην πεφτεις σε μια παγιδα οτι ισως εχει φτασει σε τελμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα θα συμφωνησω με το πετραν...ειναι απιστευτο ετσι τι παιχνιδια παιζει το μυαλο ετσι και δεν μπορει να δει το παραλογο της υποθεσης.
    Πραγματικα αν του ελεγες να γραψει ολα αυτα που νομιζει σε χαρτι και μετα να δει μονος του οτι καπου δεν στεκει τιποτα?

    Να καταλαβει δηλαδη τα του παραλογου?

    Και να ενημερωθει για διαφορα πραγματα?

    Δεν ξερω τι να πω.

    Εγω ειχα την στιγμιαια επιγνωση που αναφερει ο πετραν μονος μου μετα απο ενα χρονο τρελλας και μετα εκανα αυτο που επρεπε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    7
    Originally posted by PETRAN
    Γι αυτό και πολλές φορές τα άτομα αυτά πρέπει να νοσηλευτούν αναγκαστικά, με απόφαση του οικογενειακού τους περιβάλλοντος.
    Αυτό είναι που θα ήθελα όσο τίποτα να αποφύγω. Θα \'θελα να \'ναι δική της απόφαση.


    Originally posted by PETRAN
    Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά με εντελώς καλό τρόπο του πεις ότι \"κοίτα, μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες και όλοι να είναι εναντίον σου αλλά. παρεπιμπτόντως όλα αυτά που περιγράφεις διάβασα ότι είναι και συμπτώματα μιας ασθένειας που είναι η ψύχωση. Για σκέψου το και αυτό\".
    Σ\' αυτή τη βάση της μιλάω πάντα. Αυτό ακριβώς είναι που της λέω, αλλά έχει δώσει τις εξηγήσεις της σε αυτά που της συμβαίνουν και δεν σκέφτεται καν την πιθανότητα που της λέω εγώ. Χαρακτηριστικά μου λέει \"βγάλ\' το απ\' το μυαλό σου, δεν συμβαίνει αυτό που λες και μην με αμφισβητείς.\" Το εμφυτευμένο τσιπάκι στον εγκέφαλο της φαίνεται απόλυτα λογική εξήγηση.

    Ακόμα και στο θέμα της δουλειάς που λες krino, δεν μπορώ να την κάνω να δει και την άλλη πλευρά. \"Τι να έκανα\" μου λέει, \"πώς να έμενα αφού όλοι με παρακολουθούσαν και κουβέντιαζαν για εμένα;\" Το γιατί την παρακολουθούσαν/παρακολουθούν βέβαια κι αυτό το έχει εξηγήσει...

    keep_walking αυτό που λες με την καταγραφή το είχα σκεφτεί να της το πω, αλλά δεν το έκανα. Ίσως να πρέπει να της το πω τελικά. Το να ψάξει και να ενημερωθεί από διαφορετικές πηγές και όχι μονόπλευρα όπως κάνει τώρα της το λέω.

    Η μόνη μου ελπίδα είναι ότι έχω ακόμα την εμπιστοσύνη της.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by eclipse

    Ακόμα και στο θέμα της δουλειάς που λες krino, δεν μπορώ να την κάνω να δει και την άλλη πλευρά. \"Τι να έκανα\" μου λέει, \"πώς να έμενα αφού όλοι με παρακολουθούσαν και κουβέντιαζαν για εμένα;\" Το γιατί την παρακολουθούσαν/παρακολουθούν βέβαια κι αυτό το έχει εξηγήσει...

    να συμφωνησεις μαζι της.
    Αυτο να κανεις σε πρωτο επιπεδο.
    Ομως να εμμενεις στο γεγονος οτι ειναι ενα προβλημα και πρεπει να βρει μια λυση για να μην την .... παρακολουθουν.


    ΔΕν ξερω αν βλεπεις το ποιντ και που το παω.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    distixws den nomizw na yparxei tropos na katalavei se tetoia katastasi kai egw ta idia ekana den dexomoun giatrous oute farmaka perase enas xronos ospou na katanoisw ti symvainei kai na zitisw voi8eia....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    7
    Originally posted by krino
    να συμφωνησεις μαζι της.
    Αυτο να κανεις σε πρωτο επιπεδο.
    Ομως να εμμενεις στο γεγονος οτι ειναι ενα προβλημα και πρεπει να βρει μια λυση για να μην την .... παρακολουθουν.
    Όσον αφορά τις παρακολουθήσεις συμφωνώ μαζί της γιατί απλά δεν έχει νόημα να διαφωνώ. Το μόνο που θα καταφέρω θα είναι να χειροτερέψουν τα πράγματα. Φοβάμαι όμως πως με το να της πω να βρει μια λύση πάνω σ\'αυτό, το μόνο που θα σκεφτεί θα είναι να μιλήσει σε εκείνους που την παρακολουθούν και να τους ζητήσει το λόγο. Ήδη το έχει κάνει με έναν απ\' ότι μου έχει πει.

    Originally posted by krino
    ΔΕν ξερω αν βλεπεις το ποιντ και που το παω.
    βοήθησέ με λίγο


    schizophrenic25, μπράβο σου που τα κατάφερες. Μακάρι να τα καταφέρει και η αδερφή μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    βοήθησέ με λίγο
    Χμ Eclipse ...αυτοι που ξερουν καποια πραγματα ξυνουν το κεφαλι σκεπτικοι...αυτοι που τα ξερουν ολα οχι if you know what i mean.

    Τεσπα...μην το γυρισουμε σε τσακωμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    Eclipse καλησπέρα,

    Ηθελα να ρωτήσω πόσο καιρό συμβαίνουν όλα αυτά στην αδερφή σου? Επίσης εκτός από τις παρακολουθήσεις τι & ποιά άλλα συμπτώματα σε αανυσηχούν?

    Υπάρχουν καθόλου φάσεις στις οποίες θέλει να απομονωθεί κ ίσως να έχει περιόδους θλίψεις?

    Εχεις προσπαθήσει να της πεις ότι αφου υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες στη ζωή της κ δεν μπορεί ουσιαστικά να απολαύση την καθημερινότητά της τι σκέφτεται να κάνει? να σου πει εκείνη λύσεις που νομίζει ότι μπορεί να κάνει. Σ εγενικές γραμμές πάντως θα πρέπει να το αποφασίσει μόνη της να κάνει το επόμενο βήμα. Μερικές φορές μπορεί να πιάσει πάτο κάποιος για να πάρει την απόφαση να κάνει την επόμενη κίνηση. Αν είναι πολύ αρνητική ίσως το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να είσαι δίπλα της να την στηρίζεις κ να εισαι έτοιμη να παρέμβεις στην πρώτη χαραμάδα που θα βρεις.
    Είναι δύσκολο να βλέπεις την αδερφή σου να αρνείται κάτι που για σένα είναι τόσο ξεκάθαρο, αλλά ο καθένας έχει διαφορετικό χρόνο αξιολόγησης των πραγμάτων, πολύ περισσότερο σε τέτοιες περιπτώσεις δύσκολες. Θέλει επιμονή & υπομονή από μέρους σου. Το σημαντικό είναι ότι σε εμπιστεύεται, κράτα αυτή την εμπιστοσύνη κ περίμενε τον χρόνο να λειτουργήσει υπερ σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by eclipse
    βοήθησέ με λίγο


    εννοω, οτι θα πρεπει να βρεις ενα συνδετικο κρικο για να μπει στην διαδικασια να ζητησει βοηθεια.
    Η αλληλοτροφοδοτηση της κουβεντας με παρακολουθουν, οχι ειναι στο μυαλο σου, δεν οδηγει πουθενα ισως μονο σε οξυνσεις.


    Μπορεις ομως να βρεις κατι σαν αφετηρια που οντως να το βλεπει και η ιδια προβλημα για να της δωσεις κινητρο να κατευθυνθει σε καποιο ειδικο.
    Το θεμα οτι δεν μπορεσε να σταθει σε μια δουλεια πανω απο μηνα ειναι προβλημα.
    Το οτι μπορει να εχει συγκρουσεις με καποιο κοσμο ειναι προβλημα.
    Ολα αυτα μπορει να τα δει και η ιδια σαν προβλημα και να συζητησετε τι μπορει να γινει για αυτο.

    Παντως οποιαδηποτε κουβεντα πανω στο θεμα ποιος την παρακολουθει η οχι δεν χρησιμευει τουλαχιστον οπως τα περιγραφεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking

    Τεσπα...μην το γυρισουμε σε τσακωμο.

    ναι αλλα για εκει το πας, καθως τριβεσαι στη γκλιτσα του τσοπανη....

    ;)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •