Παρενέργειες 4μήνες μετά τη διακοπή (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Παρενέργειες 4μήνες μετά τη διακοπή (?)

    έκοψα τα αντιψυχωσικά τελείως πριν απο κανά 4μηνο. η στυση επανηλθε αλλα η συνεχης επιθυμια για κινηση καθως και το τρεμουλο αλλα και η θολή όραση δεν έχουν φύγει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να ναι αυτό? tardive dyskinesia δεν είναι γιατί μπορώ να σταματήσω τις κινήσεις. tardive akathisia ή dystonia ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι. Αυτό που αισθάνομαι είναι ΠΛΗΡΗΣ αδυναμία των χεριών μου και των άκρων μου που συνοδεύεται απο υπερβολικό τρέμουλο όταν πάω να κάμψω τα άνω και κάτω άκρα...αφού όταν κοιμάμαι, κοιμάμαι πάνω στα χέρια μ και στα πόδια μου για κάποιον λόγο...το χω το tic από τα αντιψυχωτικά...
    Να αναφέρω ότι λόγω κακιάς στάσεις έχω τραυματίσει μέση και πιθανότατα τα χέρια αλλα αυτό π δν δικαιολογείται είναι η συνεχής επιθυμία να κουνιεμαι καθως και το τρεμουλο και η αδυναμια....δν ξερω τι ειανι...κ αν περναει....παντω με τρελαινει κ με βασανιζει...Κατα τα αλλα ειμαι μια χαρα ψυχολογικα αν κ ανησυχω λογω της παρουσας καταστασεις που συνεχιζει μετα απο 4 μηνες...
    Αν ξερει κανεις οτιδηποτε ασ μου πει.
    Υ.Γ. έχω και υπερβολικό πόνο στους μυς σε σημείο να δυσκολεύομαι στο να κάνω μπάνιο ( το χω απο τοτε π παιρνα τα φαρμακα αυτο). για τον π***ο κατασταση...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    σίγουρα το άγχος θα επιβαρύνει την κατάσταση...πάντως το ευχάριστο είναι ότι ψυχολογικά δν έχω έμμονες ιδέες ούτε τπτ τετιο...απλα κσαναμπηκε η πριζα... έκανα και χόρτο και ένιωσα σαν 15 χρονος, βοηθησε και με τον πονο κ το αγχος. αυτα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ίσως ναναι απτο αγχος τα συμπτωματα τι να πω...επειδη ετρεμα 2 χρονια κ ειχα τα χερια στις τσεπες δισταζω μαλλον να τα αφησω ελευθερα...αυτο βγαζει νοημα...Καμια ιδεα?..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δεν ειμαι γιατρος αλλα προσεχε μην ειναι neuroleptic malignant syndrom , κακοηθες συνδρομο κλπ
    που συνοδευεται απο σκληροτητα μυων κλπ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    δεν ξερω τι στο διαολο ειναι αλλα πιστευω πως ενας 80χρονος ειναι πιο ευκαμπτος...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    η πλακα ειναι οτι οταν κανω χορτο , ανεξηγητα καλυτερευει. οποτε παω να πιω ενα τσιγαρο ακομα να δω πως θα μαι... παντως ενταξει δεν τρελαινομαι το πιθανοτερο ειανι ναναι ψυχογενης η ολη φαση...ε και μιας π μαι και σε σταδιο επαναπροσαρμογης...μπορα ειναι κ θα περασει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Τα αντιψυχωσικα μετα απο μακροχρονια χρηση προκαλουν βλαβες!ειμαι σιγουρη γι αυτο!Το χορτο σε βοηθαει φαινεται, στο τρεμουλο που λες (εδω βοηθαει στην μειωση των παρενεργειων απο χημειοθεραπειες) ομως τι γινεται με το ψυχολογικο,δεν νομιζω οτι βοηθιεσαι με την χρηση κανναβης η οποια μαλλον και δεν θα ειναι κ σαν τις παλιες καλες ελληνικες φουντες αλλα αλβανικη η σκαν!
    Προσεχε με το χορτο! μπορει να σου ξαναγυρισει ψυχωτικα συμπτωματα!Συμβαινουν ομως με την διακοπη νευροληπτικων να παρουσιαζονται διαφορα,προσπαθει να ξαναγυρισει ο εγκεφαλος στη φυσιολογικη του λειτουργια!
    Αν υπηρχαν ψυχιατροι που να υποστηριζουν την διακοπη των αντιψυχωσικων ισως θα μπορουσε να σε βοηθησει ,αλλα δεν νομιζω οτι θα βρεις ψυχιατρο που να σου πει καλα εκανες που σταματησες τα φαρμακα.
    Καλη δυναμη στον αγωνα σου να ζησεις χωρις φαρμακα!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Το κόψιμο των φαρμάκων θαρρώ πως είναι μια χρονοβόρα διαδικασία, με πισωγυρίσματα και δεν πρέπει να κοπούν απότομα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ο ψυχιατρος μου σταματησε τα φαρμακα και ευτυχως δεν εχω καμια υποτροπη μεχρι στιγμης και ολα ειναι ενταξει, χωρις φοβιες και κολληματα(μονο αγχος για τον πονο κ το τρεμουλο). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις αν κοψεις γρηγορα 3-4 φαρμακα αν σου προκαλουν τρεμουλο και πονο απο την στερηση κ ας εχουν περασει σχεδον 4 μηνες.
    παρεπιπτοντως η φουντα ειναι ελληνικη.

    υπάρχει κανένα link με προβλήματα κατά την διακοπή των αντιψυχωσικών?..ελεος σωματικα νιωθω νεκρος

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    οταν ειχα προσπαθησει να κοψω μονος το risperdal μετα τις 2 πρωτες βδομαδες που το σταματησα αρχισα να χω υπερβολικη μυικη δυσκαμψια,υπερβολικο τρομο και πονο! πολυ πονο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by the_downward_spiral
    ο ψυχιατρος μου σταματησε τα φαρμακα και ευτυχως δεν εχω καμια υποτροπη μεχρι στιγμης και ολα ειναι ενταξει, χωρις φοβιες και κολληματα(μονο αγχος για τον πονο κ το τρεμουλο). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερει κανεις αν κοψεις γρηγορα 3-4 φαρμακα αν σου προκαλουν τρεμουλο και πονο απο την στερηση κ ας εχουν περασει σχεδον 4 μηνες.
    παρεπιπτοντως η φουντα ειναι ελληνικη.

    υπάρχει κανένα link με προβλήματα κατά την διακοπή των αντιψυχωσικών?..ελεος σωματικα νιωθω νεκρος
    Υπαρχει βιβλιο! βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα -εκδοσεις νησιδες-
    ComingOffPsychDrugsHarmReductGuide1Edonline!
    ο ψυχιατρος τι σου λεει? ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ νευροληπτικο συνδρομο,η οψιμη δυσκηνησια ? ποσο καιρο εκανες αντιψυχωσικη αγωγη?Παντως ο δικος μου οταν επαιρνα και τον ρωτησα τι θα γινει αν εχω με τα χρονια αυτες τις παρενεργειες μου ειπε οτι υπαρχει φαρμακο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    κατι παιζει με την ντοπαμινη σου ειναι πολυ λιγη το τρεμουλο ετσι προκαλειται αν εχεισ δει τη διαμφημιση που λεει παρκινσον δηλαδη μειωμενη ντοπαμινη δεν ειναι μονο τρεμουλο κλπ γι αυτο σε βοηθαει το χορτο που προκαλει απελευθερωση ντοπαμινησ δοκιμασε ακινετον η αλλο παρκινσονικο φαρμακο θεσ να δεισ αν ειναι αυτο και εγω εχω παθει κατι πρωτοφανεισ παρενεργειεσ και επιτελουσ βρισκω εναν ακομα τι επαιρνεσ;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    επαιρνα risperdal και μετα την υποτροπη invega kai 3 depakene
    o giatros me eksetase. dn exw tardive dyskinesia i dystonia i neuromalignant syndrome. otan gimnazomai dn tremo k genika otan perpataw....
    afto me tin xamili dopamini isos na xei mia vasi...afoy dn xairomai ta pragmata toso entona oso prin

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παντως μπραβο σου που τα εκοψες και εισαι οκ. μακαρι να συνεχιστει και αυτο..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    makari...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •