απώλεια βάρους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Άκου λοιπόν ποιο είναι το \"μυστικό\" για να χάσεις κιλά!!!

    1. Σωστή διατροφή
    2. Άσκηση

    Αστειεύομαι σαφώς διότι ΔΕΝ υπάρχουν μυστικά. Εάν κάποιος σου πει κάποιο μυστικό για να χάσεις κιλά, μην ακούς τίποτα από όσα λέει διότι είναι άσχετος.

    Εάν κάνεις 1 από τα 2 παραπάνω τότε δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Πρέπει να τα κάνεις και τα δύο.

    Επίσης, χάνω κιλά σημαίνει χάνω λίπος και όχι χάνω μυική μάζα. Η σωστή δίαιτα είναι αυτή η οποία θα σου επιτρέψει να χάσεις λίπος ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ταυτόχρονα την μυική σου μάζα. Αυτό είναι ένα συνηθισμένο λάθος που κάνουν πολλοί, θεωρώντας ότι δίαιτα σημαίνει «δεν τρώω». Αντίθετα δίαιτα σημαίνει «Τρώω σωστά». Με άλλα λόγια σωστή δίαιτα σημαίνει «δεν πεινάω».

    Το να χάσεις λίπος γενικά είναι εύκολο. Το να βάλεις μυική μάζα είναι δύσκολο. Επίσης χάνω μυική μάζα σημαίνει ότι υποσιτίζομαι και ο οργανισμός μου προκειμένου να ανταπεξέλθει διασπά τις μυικές ίννες παράγοντας έτσι τα απαραίτητα αμινοξέα τα οποία δεν λαμβάνει από την τροφή.

    Ένας τρίτος παράγοντας σημαντικός για την επιτυχία – εκτός από το know how- είναι ο ψυχολογικός. Εάν αισθάνεσαι ότι στερείσαι ή πιέζεσαι κάνοντας σωστό διατροφικό πρόγραμμα συνδιαζόμενο με αερόβια και αναερόβια άσκηση τότε κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις.

    Όλο το «κόλπο» είναι να κάνεις τα παραπάνω τρόπο ζωής, να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις και να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό και τότε θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα. Απλά μην βιάζεσαι.

    Όσον αφορά το νερό είναι πολύ σημαντικό όχι επειδή χάνεις κιλά πίνοντας νερό (ένας από τους πολούς μύθους) αλλά το νερό βοηθά στην μεταφορά των θρεπτικών στοιχείων και στην κατακράτηση υγρών (όπλο δηλαδή κατά της κυταρίτιδας) και γενικά είναι πολύ σημαντικό για την ενυδάτωση της επιδερμίδας. Διψάω σημαίνει ότι έχω ήδη έχω αφιδατοθεί.

    Θα μπορούσα να πω πολλά μιας που το θέμα είναι τεράστιο, για ότι χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by aeolus74
    Άκου λοιπόν ποιο είναι το \"μυστικό\" για να χάσεις κιλά!!!

    1. Σωστή διατροφή
    2. Άσκηση

    Αστειεύομαι σαφώς διότι ΔΕΝ υπάρχουν μυστικά. Εάν κάποιος σου πει κάποιο μυστικό για να χάσεις κιλά, μην ακούς τίποτα από όσα λέει διότι είναι άσχετος.

    Εάν κάνεις 1 από τα 2 παραπάνω τότε δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Πρέπει να τα κάνεις και τα δύο.

    Επίσης, χάνω κιλά σημαίνει χάνω λίπος και όχι χάνω μυική μάζα. Η σωστή δίαιτα είναι αυτή η οποία θα σου επιτρέψει να χάσεις λίπος ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ταυτόχρονα την μυική σου μάζα. Αυτό είναι ένα συνηθισμένο λάθος που κάνουν πολλοί, θεωρώντας ότι δίαιτα σημαίνει «δεν τρώω». Αντίθετα δίαιτα σημαίνει «Τρώω σωστά». Με άλλα λόγια σωστή δίαιτα σημαίνει «δεν πεινάω».

    Το να χάσεις λίπος γενικά είναι εύκολο. Το να βάλεις μυική μάζα είναι δύσκολο. Επίσης χάνω μυική μάζα σημαίνει ότι υποσιτίζομαι και ο οργανισμός μου προκειμένου να ανταπεξέλθει διασπά τις μυικές ίννες παράγοντας έτσι τα απαραίτητα αμινοξέα τα οποία δεν λαμβάνει από την τροφή.

    Ένας τρίτος παράγοντας σημαντικός για την επιτυχία – εκτός από το know how- είναι ο ψυχολογικός. Εάν αισθάνεσαι ότι στερείσαι ή πιέζεσαι κάνοντας σωστό διατροφικό πρόγραμμα συνδιαζόμενο με αερόβια και αναερόβια άσκηση τότε κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις.

    Όλο το «κόλπο» είναι να κάνεις τα παραπάνω τρόπο ζωής, να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις και να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό και τότε θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα. Απλά μην βιάζεσαι.

    Όσον αφορά το νερό είναι πολύ σημαντικό όχι επειδή χάνεις κιλά πίνοντας νερό (ένας από τους πολούς μύθους) αλλά το νερό βοηθά στην μεταφορά των θρεπτικών στοιχείων και στην κατακράτηση υγρών (όπλο δηλαδή κατά της κυταρίτιδας) και γενικά είναι πολύ σημαντικό για την ενυδάτωση της επιδερμίδας. Διψάω σημαίνει ότι έχω ήδη έχω αφιδατοθεί.

    Θα μπορούσα να πω πολλά μιας που το θέμα είναι τεράστιο, για ότι χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.
    οι περισσότερες γυναίκες δεν το θέλουν αυτό πάντως (να αυξήσουν την μυική μάζα)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Το ξέρω. Αυτό οφείλεται στο ότι νομίζουν πως εάν ασχοληθούν με αναερόβια άσκηση (βάρη) θα γίνουν κάτι σαν τον... Σβατζενέιγκερ ας πούμε, αλλά αυτό δεν ισχύει.


    Ήθελα απλά να τονίσω τον σωστό τρόπο για την αποφυγή κακών συνεπειών.

  4. #19
    λοιπον..
    4 φορεσ την βδομαδα 2 καλα δυωρακια γυμναστικησ, αεροβιασ, η αν εχεισ κολυμβητηριο στη περιοχη σου ακομα καλυτερα.
    δεν γινεται αμεσα. θελει χρονο. και προσεξε το φαγητο.
    εγω κανω το λαθοσ και τρωω συνεχιεα σαλτσεσ κτλ.. και με την καταθλιψη εβαλα και γω καμια 7-8 κιλα..,!!
    και τωρα λιωνσ καθε μερα στο γυμναστηριο.. ( καλα λεμε τωρα ) αλλα σου λεω πωσ γινεται!!!
    καλη δυναμη και πειισμα!!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    φυσικά και δεν ισχύει! αλλά δεν θέλουν ούτε τη λίγη γράμμωση που αποκτάς με τα βάρη...τι να πω...

    εμένα πχ μου αρέσει πολύ το σώμα της evangeline lilly που παίζει στο λοστ... όλες οι φίλες μου θεωρούν αυτό το σώμα χάλια, ότι μοιάζει με αντρικό...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Originally posted by claire
    φυσικά και δεν ισχύει! αλλά δεν θέλουν ούτε τη λίγη γράμμωση που αποκτάς με τα βάρη...τι να πω...

    εμένα πχ μου αρέσει πολύ το σώμα της evangeline lilly που παίζει στο λοστ... όλες οι φίλες μου θεωρούν αυτό το σώμα χάλια, ότι μοιάζει με αντρικό...
    Να κι άλλος ένας μύθος
    Την γράμμωση δεν την αποκτάς με τα βάρη αλλά με την απώλεια του λίπους. Διαγράφονται δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση οι μύες του σώματός μας.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου για την evangeline lilly.

    Επίσης τα βάρη μπορούν να βοηθήσουν στην περίπτωση ενός μη αρμονικού σώματος. Εννοώ ότι ένας σωματότυπος που μοιάζει π.χ. με αχλάδι, ακόμα και μετά την απώλεια λίπους πάλι με αχλάδι θα μοιάζει κάπως πιο αδύνατο. Ενώ με έμφαση σε ωμούς και πλάτη το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλύτερο.

    Γενικώς η αρμονία είναι αυτή που αναδεικνύει ένα σώμα και γι’ αυτό τον λόγο η ζυγαριά λέει πάντα ψέματα ενώ η μεζούρα όχι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ντάξει μωρέ, αν δεν κάνεις καθόλου ασκήσεις με αντιστάσεις, για να φτάσουν να φαίνονται οι μυες στις γυναίκες πρέπει να γίνεις πραγματικά σκελετός. βλέπω κάτι κοπέλες στο γυμναστηριό μου, που κάνουν μόνο διάδρομο (δεν τρώνε κιολας)....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας! Ναι, χρειάζεται πολύ δύναμη και πείσμα. Σήμερα μπήκα σε διάφορα site υγιεινής διατροφής και πήρα αρκετές ιδέες. Ναι, αυτή τη φορά δε θέλω να χάσω απλά τα κιλά μου, αλλά θέλω να υιοθετήσω ένα υγιεινό πρότυπο διατροφής. Αν στερείσαι και συνέχεια μετά τρως περισσότερο. Συγκεκριμένα έκανα ένα εβδομαδιαίο διαιτολόγιο για 2,5 χρόνια περίπου, είχα χάσει 15 κιλά τότε αλλά λόγω της κατάθλιψης και της προηγούμενης στέρησης επέστρεψαν δριμύτερα! Στα συμπληρώματα διατροφής πιστεύετε? (λεκιθίνες, xs etc?)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  9. #24
    λιγα συμπληρωματα διατροφης κανουν δουλεια.εχω δοκιμασει και λεκιθινες και χς με κανενα αποτελεσμα.
    τωρα κανω διατροφη 2 μηνες περιπου και παιρνω ενα πρασινο τσαι σε σταγονες απο το φαρμακειο,κανει καλη δουλεια αφου εγω που δεν χανω ευκολα εχασα 8 κιλακια σε 2 μηνες.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Η απωλεια βαρους εκτος απο την διατροφη,πρεπει να συνδιαζεται και με ασκηση,οτι και να ειναι αυτη ,απο περπατημα,μεχρι οτι \"ευχαριστει τον καθενα\":)
    τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα απο 40 λεπτα την φορα.
    Θα ελεγα παραπανω αλλα!!! ;)
    H διατροφη μπορει να φερει τ αποτελεσματα που θελουμς
    Αλλα χρειαζεται και η αφυπνιση του μεταβολισμου,
    Ο συνδιασμος και τον δυο φερνουν ,γρηγορα και μακροπροθεσμα αποτελεσματα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ο συνδυασμος ειναι σιγουρα το ιδανικο, υπαρχει ομως μια διαφορα...
    με σκετη διατροφη, χανεις κιλα και μαλιστα πολλα. σχεδον οσα θελεις.
    με σκετη ασκηση, τον κωλο σου κατω να χτυπας μερα-νυχτα, κιλα δεν χανεις αν δεν αλλαξεις διατροφη.

    οσο για το αν αδυνατιζςει το αλκοολ που καποιος ειπε, φυσικα και ειναι μυθος, τον λερνε ομως κι αλλοι, γιατι συμβαινει το εξης: το αλκοολ αφυδατωνει τον οργανισμο. πινοντας μεγαλη ποσοτητα χωρις να φας, μπορει να νοιωσεις οτι εχασες κατι, ειναι ομως μονο νερο και πολυ παροδικο χασιμο. μακροπροθεσμα μπαινουν κιλα κανονικα, λιπος δλδ , με το πολυ αλκοολ..

  12. #27
    Originally posted by Remedy

    με σκετη ασκηση, τον κωλο σου κατω να χτυπας μερα-νυχτα, κιλα δεν χανεις αν δεν αλλαξεις διατροφη.
    axaxa για αυτο οταν εκανα ποδηλατο καθε μερα μια ωρα αλλα μετα τσακιζα πιτογυρα δεν εχανα γραμμαριο!αχαχαχα και ελεγα γιατι αφου καιω τοσες θερμιδες:P
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    γεια σου Remedy
    Αν χτυπησεις τον κωλο σου κατω,και λεμε να τον χτυπησεις κανονικα ,οχι περιπατο.ε τοτε τα χανεις,και μια μικρη διατροφη ακομα καλυτερα και γρηγορα :)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by olgaki82

    τωρα κανω διατροφη 2 μηνες περιπου και παιρνω ενα πρασινο τσαι σε σταγονες απο το φαρμακειο,κανει καλη δουλεια αφου εγω που δεν χανω ευκολα εχασα 8 κιλακια σε 2 μηνες.
    olga,
    δηλαδή πιστεύεις ότι εκτός της διατροφής αυτό το πράσινο τσάι βοηθάει? η όλα τα κάνει η διατροφή? αν ναι, με τι ονομασία το ζητάς από το φαρμακείο?
    ευχαριστώ!

  15. #30
    κοιτα πιστευω οτι με βοηθαει γιατι συνηθως μονο με διατροφη εχανα 2 κιλα το μηνα μονο.τωρα με αυτο 4 και κατι και μη φανταστεις ιδιαιτερη διατροφη απλα εκοψα τα τηγανιτα και περιορισα τη ζαχαρη και το ψωμι.
    πρασινο τσαι balance λεγεται ειναι σταγονιτσες που βαζεις σε ενα ποτηρι νερο 30λεπτα πριν το φαγητο.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •