απώλεια βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573

    απώλεια βάρους

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές. Γενικότερα πάντα είχα την τάση να έχω κάποια παραπάνω κιλά, πάντα κατάφερνα όμως να τα φέρνω στα κανονικά με δίαιτα γυμναστική κτλ. Τώρα όμως με την κατάθλιψη τα πράγματα έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο. Έχω βάλει 20 κιλά περίπου, νιώθω βαριά, δε μου μπαίνουν τα ρούχα μου και αισθάνομαι πολύ χάλια.. Έχω χάσει τη θηλυκότητά μου, τα πάντα.. Δε βγαίνω έξω γιατί λέω πως είμαι έτσι και ότι οι γνωστοί θα με δουν και θα πουν πως έγινε έτσι αυτή. Ξεκινάω, προσέχω για καμιά εβδομάδα και μετά πάλι τα ίδια.. Αν μπορείτε δώστε μου καμιά συμβουλή πως κρατιέστε σε φόρμα κτλ...πιστεύω θα βοηθηθώ! Ευχαριστώ!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  2. #2
    Αγαπητή μου.
    Σου μιλάει ο πρύτανης της δίαιτας. Σε όλη μου τη ζωή αυξομειώνω βάρος, αλλά ευτυχώς δεν ξεφεύγω πάρα πολύ.
    Ότι μα ότι και να σου πει ο καθένας, αν δεν το πάρεις μόνη σου απόφαση να το ράψεις και να ξεκινήσεις γυμναστική δεν υπάρχει περίπτωση να αδυνατίσεις.
    Και όσο βλέπεις τον εαυτό σου να παχαίνει, τόσο πιο πολύ θα τρως από απόγνωση.
    Τα 20 είναι πολλά, αλλά όχι τραγικά. Ξεκίνα μια δίαιτα που να σου ταιριάζει και κάνε και λίγο γυμναστική. Όταν κάνεις δίαιτα μια εβδομάδα, τι τρως?
    Πόσα χάνεις?
    Αν θες περαιτέρω συμβουλές, εδώ είμαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Έτσι και εγώ ρε γμτ.. Χάνω 1-1,5 κιλό και τρώω κανονικά. 5 γεύματα, πράσινο τσάι, όχι βλακείες. Απλά αυτό που με έχει κουράσει είναι ότι για να έχω ένα καλό σώμα πρέπει συνεχώς να είμαι σε δίαιτα με συγκεκριμένα γεύματα (δλδ Δευτέρα αυτό, Τρίτη το άλλο κτλ.) Το βαρέθηκα αυτό το πράγμα! Θέλω αυτή τη φορά να χάσω τα κιλά αλλά να φτιάξω τη διατροφή μου, να μη στερούμαι γιατί έτσι τα ξαναπαίρνω νομίζω. Εσύ γενικά τί κάνεις?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    η γυμναστική θα σε βοηθήσει, αλλά θέλει και διατροφή παράλληλα.

    γιατί δεν πας σε έναν διαιτολόγο να σου φτιάξει ένα προγραμματάκι? μια φίλη μου έτσι έχασε 10 κιλά περίπου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Ναι, το σκέφτηκα αλλά επειδή κάνω ψυχοθεραπεία κάθε εβδομάδα δε μου περισσεύουν για διαιτολόγο..:(:(:(
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε τότε μπορείς ίσως να ψάξεις και στο ίντερνετ για υγιεινές συνταγές και να φτιάχεις το πρόγραμμα της εβδομάδας.

    μερικοί γενικοί κανόνες πάντως είναι, πολλά και μικρά γεύματα, να μην τρως βαριά αργά το βράδυ, να μειώσεις αλκοόλ, γλυκά καφέδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    thanks a lot claire και Θεοφανία που ανταποκριθήκατε.. Πραγματικά θέλω να βρω τη δύναμη να το προσπαθήσω γιατί μου χαλάει τη διάθεση! Και άλλες συμβουλές δεκτές!!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Με τη σπιρουλινα χανεις βαρος...
    Εγω εχασα ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης χωρις δυσκολία..δεν σας κανω πλακα,καντε μια ερευνα.Βοηθαει στην αψογη λειτουργία του γαστρεντερολογικου και οχι μόνο..
    Οι γιατροι ειναι συμφωνοι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2778

    δείτε ένα ωραίο αρθράκι που βρήκα τυχαία!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    α! και μια καλή ιδεά για σνάκ. πχ σου έρχεται η επιθυμία να φας γλυκό,αντί για μια σοκολάτα φάε μερικά αποξηραμένα φρούτα και λίγους(λίγους ε! όχι κανά κιλό) ξηρούς καρπούς (εγώ παίρνω χουρμάδες ή δαμάσκηνα και τα συνδυάζω με καρύδια) και χορταίνεις και σου φεύγει η υπογλυκαιμία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    το νερό τί λέτε? βοηθάει? Δεν ξέρω, δεν κατάφερα ποτέ να πίνω έτσι στην ψύχρα νερό. Πρέπει να διψάω!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Συγνωμη αν βγαινω εκτος του θεματος σου αλλα εχει συμβει και σε αλλους οταν πινουν, οχι μπυρες και μονο ενα ποτηρι, να χανουν κιλα;
    Μου φαινεται αλλοκοτο σε ενα βαθμο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Μιλάω συγκεκριμένα για ΝΕΡΟ.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Το νερο βοηθαει σιγουρα και ειδα για τι πραγμα μιλας για αυτο ζητησα συγνωμη για το οφ τοπικ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Ουπς!! Συγγνώμη. Ναι είναι αλλόκοτο γιατί είναι αλκοόλ αλλά μπορεί να μην τρώει κανείς αρκετά. Πάντως σε γενικές γραμμές το αλκοόλ παχαίνει και ειδικά οι μπύρες, φουσκώνουν!!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •