Γεια σας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    3

    Γεια σας...

    Γεια σε όλες και όλους!!Είμαι καινούργια εδώ και σήμερα γράφω για πρώτη φορά!Γράφω απλά για να πω τι μου συμβαίνει κι εμένα,τι σκέφτομαι και τι νιώθω.Είμαι 20 χρονών και εδώ και 10 μήνες περίπου είμαι βουλιμική αλλά περνάω και φάσεις ανορεξίας.Όσο ήμουν στο σχολείο, με ύψος 1.60, είχα φτάσει τα 68 κιλά.Τότε δε με ένοιαζε ή τουλάχιστον δεν υπήρχε λόγος να με νοιάζει γιατί το μόνο που υπήρχε ήταν τα μαθήματα.Από τότε που πήγα στο Πανεπιστήμιο όμως όλα σιγά σιγά άλλαξαν και αποφάσισα ότι θέλω να χάσω μερικά κιλά.Σταμάτησα να τρώω κάποιες μέρες και ένιωθα καλά όταν τα κατάφερνα,τότε άντεχα ακόμα και 3-4 μέρες με ελάχιστο φαγητό.Στο δεύτερο έτος όμως άρχισαν κάποια υπερφαγικά επεισόδια.Και πριν 10 μήνες οι εμετοί.Έχασα συνολικά 22 κιλά,είχα φτάσει τα 46 κιλά.Τώρα είμαι 50.Μέσα σ'αυτούς τους τελευταίους 10 μήνες έπαθα 2 φορές γαστρεντερίτιδα,μια φορά αμυγδαλίτιδα,άπειρες φορές συνάχι,έχω αδυναμία,ζάλη,πολύ ξηρό δέρμα,απαίσιους πόνους στην κοιλιά και χθες έναν απαίσιο πόνο στο στομάχι.Κάθε φορά που αρρωσταίνω λέω ποτέ ξανά αλλά και πάλι στα ίδια γυρνάω.Χθες είπα πάλι ότι σταματάω,δεν ξέρω αν τα καταφέρω αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να πεθάνω και αν συνεχίσω θα πεθάνω ή θα πάθω καμιά μόνιμη βλάβη. Έχω διαβάσει πολλά για τις διατροφικές διαταραχές και πηγαίνω σε ψυχολόγο εδώ και 4-5 μήνες.Με βοηθάει να ξεκαθαρίζω τα πράγματα στο μυαλό μου.Και νομίζω ότι αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τις πηγές του κακού.Δεν θέλω να παίζω το θύμα αλλά νομίζω ότι εγώ έχω αφήσει όλους τους άλλους να κάνουν κουμάντο στη ζωή,στην ψυχή και στο σώμα μου. Είναι οι γονείς μου,είναι οι ηλίθιες παρέες που είχα,είναι ο χορός που άρχισα,είναι ο φίλος μου,είναι ο βλαμμένος κόσμος που ανθρώπους με ευαισθησίες και αδυναμίες τους πατάει.Αλλά είμαι κι εγώ που ενώ τα βλέπω όλα αυτά δεν τα αλλάζω,ούτε προσπαθώ.Αλλά ως πότε θα εξαρτιώνται οι ζωές μας από την ηλιθιότητα του κόσμου???Έχουμε υποχρέωση προς τον ευατό μας, η καθεμία και ο καθένας μας, να μας βοηθήσουμε.Τα γράφω για να τα ακούω κι εγώ αυτά μπας και με πείσω.Αλλά είμαι αποφασισμένη να βάλω φρένο σ'αυτήν την καταστροφή που βιώνω για χάρη των άλλων!!

  2. #2
    Tania καλωσορισες στην παρεουλα μας.... Ο καθενας εδω παλευει με το δικο του τροπο για το δικο του στοχο, ειτε μικρο ειτε μεγαλο... Σημασια εχει οτι εδω θα ακουσεις μια καλη κουβεντα, θα μπορεσεις να μιλησεις χωρις να κριθεις οπως γινεται εξω με οσους δεν ασχοληθηκαν καθολου με το θεμα και το παιζουν ειδημονες δινοντας συμβουλες "καλοπροαιρετα"..... Το οτι επισκεπτεσαι καποιο ψυχολογο το βρισκω πολυ μεγαλο βημα και απο τον τροπο που γραφεις νιωθω οτι εισαι αποφασισμενη... παλεψε το και θα βγεις νικητρια, για ο,τιδηποτε ειμαστε εδω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •